Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τι τροπο περασες την ελληνικη....σου ηλθε ειδοποιηση η με προγραμμα;;

 

Μέσω odin κατεβάζοντας την ελληνική έκδοση από το sammobile....ειδοποίηση δεν μου ήρθε γιατί ήμουν ήδη root! Δεν εχει και πολύ σημασία η έκδοση μιας και έχουν πλήρη υποστήριξη ελληνικών όλες οι εκδόσεις.... Ακόμα και τα apn τα πήρε αυτόματα χωρίς να κάνω κάτι όταν πρωτοάνοιξα το τηλέφωνο. Αν περάσεις την ελληνική, και δεν το κάνεις root, σου έρχεται κανονικά το επόμενο ελληνικό update. Περισσότερες πληροφορίες για root και εγκατάσταση εκδόσεων μέσω odin μπορεις να βρεις στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2364980

 

Και όλες οι εκδόσεις εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2375413

 

Και εδώ http://www.sammobile.com/firmwares/

Edited by jimsiv
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μέσω odin κατεβάζοντας την ελληνική έκδοση από το sammobile....ειδοποίηση δεν μου ήρθε γιατί ήμουν ήδη root! Δεν εχει και πολύ σημασία η έκδοση μιας και έχουν πλήρη υποστήριξη ελληνικών όλες οι εκδόσεις.... Ακόμα και τα apn τα πήρε αυτόματα χωρίς να κάνω κάτι όταν πρωτοάνοιξα το τηλέφωνο. Αν περάσεις την ελληνική, και δεν το κάνεις root, σου έρχεται κανονικά το επόμενο ελληνικό update. Περισσότερες πληροφορίες για root και εγκατάσταση εκδόσεων μέσω odin μπορεις να βρεις στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2364980

 

Και όλες οι εκδόσεις εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2375413

 

Και εδώ http://www.sammobile.com/firmwares/

 

Μια ερώτηση σχετικά με τα παραπάνω..

Χρειάζεται να έχουμε κάνει backup πριν ξεκινήσουμε;; Διαγράφονται αρχεία με αυτή τη διαδικασία;

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με τα παραπάνω..

Χρειάζεται να έχουμε κάνει backup πριν ξεκινήσουμε;; Διαγράφονται αρχεία με αυτή τη διαδικασία;

 

ευχαριστω!

 

Καλό είναι να πάρεις backup αλλά σε μένα δεν διαγράφηκαν τίποτα από τις εφαρμογές που είχα ήδη εγκατεστημένες.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω από χθες ήθελα να ρωτήσω αν έχει παρατηρησει κανείς ότι δεν μπορείς να κάνεις zoom σε καμία σελίδα στο νετ, όποιον browser και να έχεις. (το δοκίμασα με τον stock, με chrome και με dolphin). είναι δυνατόν ή υπάρχει κάποια ρύθμιση???
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω από χθες ήθελα να ρωτήσω αν έχει παρατηρησει κανείς ότι δεν μπορείς να κάνεις zoom σε καμία σελίδα στο νετ, όποιον browser και να έχεις. (το δοκίμασα με τον stock, με chrome και με dolphin). είναι δυνατόν ή υπάρχει κάποια ρύθμιση???

 

 

Καλησπέρα. Εγώ κάνω κανονικά Zoom και με τον Chrome και με τον Stock browser

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω από χθες ήθελα να ρωτήσω αν έχει παρατηρησει κανείς ότι δεν μπορείς να κάνεις zoom σε καμία σελίδα στο νετ, όποιον browser και να έχεις. (το δοκίμασα με τον stock, με chrome και με dolphin). είναι δυνατόν ή υπάρχει κάποια ρύθμιση???

Κάτι έχεις απενεργοποιήσει και δεν κάνει ζουμ. Εγώ δεν είχα κανένα θέμα, οποιονδήποτε browser κι αν χρησιμοποίησα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις 64GB καρτα μνημης παιδια?

Εχω βαλει μια Sandisk 64GB Ultra Class 10 και ενω παιζει κανονικα καποιες ανυποπτες στιγμες μου λεει οτι αφαιρεθηκε η καρτα αποτομα και δεν την βλεπει.Μετα απο λιγο την ξαναβλεπει. :worry:

Υπαρχη περιπτωση ασυμβατοτητας της καρτας?

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις 64GB καρτα μνημης παιδια?

Εχω βαλει μια Sandisk 64GB Ultra Class 10 και ενω παιζει κανονικα καποιες ανυποπτες στιγμες μου λεει οτι αφαιρεθηκε η καρτα αποτομα και δεν την βλεπει.Μετα απο λιγο την ξαναβλεπει. :worry:

Υπαρχη περιπτωση ασυμβατοτητας της καρτας?

 

Διάβασε αυτό το thread http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2384755 ...Έχουν αναφέρει και άλλοι προβλήματα με αυτές τις κάρτες και λένε ότι είναι πρόβλημα εργοστασιακό της Sandisk...Μάλλον μπορεί να σου την αντικαταστήσουν!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις 64GB καρτα μνημης παιδια?

Εχω βαλει μια Sandisk 64GB Ultra Class 10 και ενω παιζει κανονικα καποιες ανυποπτες στιγμες μου λεει οτι αφαιρεθηκε η καρτα αποτομα και δεν την βλεπει.Μετα απο λιγο την ξαναβλεπει. :worry:

Υπαρχη περιπτωση ασυμβατοτητας της καρτας?

 

Διάβασε αυτό το thread http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2384755 ...Έχουν αναφέρει και άλλοι προβλήματα με αυτές τις κάρτες και λένε ότι είναι πρόβλημα εργοστασιακό της Sandisk...Μάλλον μπορεί να σου την αντικαταστήσουν!

 

Και μενα μου το εκανε σε μια 32αρα!!! Παμε για αντικατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να ειναι ιδιας εταιριας η καρτα μνημης με την μαρκα κινητου. Εγω παντως με την 32αρα σαμσουνγκ κλας 10, μαζι με το σ2 ποτε δεν ειχα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους,

 

μπορειτε τελικα να μου πειτε αν μπορω να το συνδεσω στην τηλεοραση μου με hdmi ἠόχι , εχω μπερδευτει.

 

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω από χθες ήθελα να ρωτήσω αν έχει παρατηρησει κανείς ότι δεν μπορείς να κάνεις zoom σε καμία σελίδα στο νετ, όποιον browser και να έχεις. (το δοκίμασα με τον stock, με chrome και με dolphin). είναι δυνατόν ή υπάρχει κάποια ρύθμιση???

Πάς στον chrome και πατας το πληκρο του μενου κατω αριστερα,μετά ρυθμίσεις-προσβασιμότητα-αναγκαστικη ενεργοποίηση εστίασης.

 

Κάτι άλλο.Έχω χάσει τον μπούσουλα με τις ανοιχτές εφαρμογές που μου βγάζει στην διαχείρηση εφαρμογών.Δέν γράφουν και τί είναι η κάθε μία και δέν ξέρω τί να διαγράψω αλλά δέν μπορεί να γίνεται συνέχεια αυτή η δουλειά.Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθούν και να μήν γίνονται ενημερώσεις?Είμαι με κλειστό ίντρενετ πάντα.Στην μπαταρία λέει ότι λειτουργεί π.χ η φωνητική λειτουργ΄'ια ή το ράδιο ενώ τα χω απενεργοποιήσει.Τί να πώ!

Τα αρχεία του κινητού στον υπολογιστή είναι της μορφής .snb ,πώς τα ανοίγω?Κατέβασα ένα πρόγραμμα samsung kies για σύνδεση με τον υπολογιστή.Εσείς τί έχετε?Backup πώς κάνω?

Επίσης δέν μπορώ να αποθηκεύσω ταινίες ή ότι άλλο θέλω στα "αρχεία μου" χωρίς να μου τα βγάλει και στην "συλλογή".Και επίσης μέσα στο φάκελο των αρχείων "βίντεο" δέν φτιάχνει υποφακέλους.Μήπως πρέπει να πάρω microsd για να γίνει?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη του πεφτει πανηγυρικα συνεχεια. 300 ευρω και το πηρα.

Απο 338 ξεκιναει στα σκρουτζομαγαζα. 300 που ???

Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες πήρα αυτή την μπαταρία σαν 2η. Έφτασε την Παρασκευή. Σήμερα δοκίμασα να τη βάλω στο κινητό και ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΣΕ :blink:. Τους έστειλα e-mail για επιστροφή της μπαταρίας και ζητάω τα χρήματά μου πίσω. Δεν ήταν και φθηνή (30 ευρώ!). Τελικά πήρα από e-bay τη γνήσια με επιτραπέζιο φορτιστή και ησύχασα. Γενικά ήξερα και από άλλες εταιρείες ότι καμμία μπαταρία δεν είναι καλύτερη από τη γνήσια αλλά είπα να χάσω λίγο το χρόνο μου αυτή τη φορά...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μεγαλύτερη σε χωρητικότητα μάλλον,γι αυτό.

 

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει?

Πάς στον chrome και πατας το πληκρο του μενου κατω αριστερα,μετά ρυθμίσεις-προσβασιμότητα-αναγκαστικη ενεργοποίηση εστίασης.

 

Κάτι άλλο.Έχω χάσει τον μπούσουλα με τις ανοιχτές εφαρμογές που μου βγάζει στην διαχείρηση εφαρμογών.Δέν γράφουν και τί είναι η κάθε μία και δέν ξέρω τί να διαγράψω αλλά δέν μπορεί να γίνεται συνέχεια αυτή η δουλειά.Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθούν και να μήν γίνονται ενημερώσεις?Είμαι με κλειστό ίντρενετ πάντα.Στην μπαταρία λέει ότι λειτουργεί π.χ η φωνητική λειτουργ΄'ια ή το ράδιο ενώ τα χω απενεργοποιήσει.Τί να πώ!

Τα αρχεία του κινητού στον υπολογιστή είναι της μορφής .snb ,πώς τα ανοίγω?Κατέβασα ένα πρόγραμμα samsung kies για σύνδεση με τον υπολογιστή.Εσείς τί έχετε?Backup πώς κάνω?

Επίσης δέν μπορώ να αποθηκεύσω ταινίες ή ότι άλλο θέλω στα "αρχεία μου" χωρίς να μου τα βγάλει και στην "συλλογή".Και επίσης μέσα στο φάκελο των αρχείων "βίντεο" δέν φτιάχνει υποφακέλους.Μήπως πρέπει να πάρω microsd για να γίνει?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μεγαλύτερη σε χωρητικότητα μάλλον,γι αυτό.

Δεν είναι εκεί το θέμα. Υποτίθεται ότι δίνουν στο ίδιο μέγεθος περισσότερα mAh, άλλωστε εκεί είναι και το επιχείρημα για την πώληση... Όπως και να έχει, αύριο τη στέλνω πίσω και θα περιμένω τα χρήματά μου στη VISA.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο με χρηση wi-fi και με chrome ναι πεφτει η μοαταρια 5% μεσα σε ουτε 5 λεπτα? :wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω και εγω να ρωτησω κατι. πρωτον γιατι το θεμα εδω αναφερεται στο I9190 και οχι στο GT-i9195 LTE που εχουμε ολοι? και δευτερον θελω να μου πειτε πως παιρνουμε backup. πως δηλαδη μπαινουμε στο "bios" του τηλεφωνου κλπ!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω και εγω να ρωτησω κατι. πρωτον γιατι το θεμα εδω αναφερεται στο I9190 και οχι στο GT-i9195 LTE που εχουμε ολοι? και δευτερον θελω να μου πειτε πως παιρνουμε backup. πως δηλαδη μπαινουμε στο "bios" του τηλεφωνου κλπ!!!!

 

Πρεπει να κανεις root το τηλεφωνο σου για να κανεις back-up απο custom revovery. Τωρα αν δεν θες root μονο μεσω του Kies απο το pc σου για back-up.:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω και εγω να ρωτησω κατι. πρωτον γιατι το θεμα εδω αναφερεται στο I9190 και οχι στο GT-i9195 LTE που εχουμε ολοι? και δευτερον θελω να μου πειτε πως παιρνουμε backup. πως δηλαδη μπαινουμε στο "bios" του τηλεφωνου κλπ!!!!

 

Για όσους δεν το ξέρουν, υπάρχει και το carbon στο play store, με το οποίο κάνει backup τα πάντα χωρίς root. Είναι πανεύκολο και το έχω δοκιμάσει σε διάφορα κινητά. Αξίζει τα 2-3 ευρώ πού στοιχίζει. Μπορεί να κάνει backup στο pc, σε cloud, στην κάρτα μνήμης. Ακόμη μπορείς να κάνεις backup όλα τα προγράμματα με τα δεδομένα τους, αρχική οθόνη, και γενικώς είναι ότι καλύτερο και χωρίς root. απλώς κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση το πρόγραμμα στο pc, τρέχεις το carbon στο κινητό, συνδέεις το το κινητό με το pc και τρέχεις το carbon στο κινητό. Μετά αποσυνδεεις το κινητό εάν θέλεις και κάνεις τα backup πού θέλεις.

Edited by katerini
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...