Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν υπάρχει κάτι στο οποίο το S3 είναι ανώτερο, είναι η ύπαρξη LED ειδοποιήσεων και το μέγεθος της οθόνης, κάτι εντελώς υποκειμενικό. Μη σε ξεγελάνε τα απλά νούμερα γιατί τόσο σε πραγματικές συνθήκες χρήσης, όσο και σε benchmarks το S4 mini είναι εφάμιλλο έως ανώτερο του S3. Η διαφορά "μέρα με νύχτα" που αναφέρεις απλά δεν υπάρχει. Σου τα γράφω αυτά ως πρώην κάτοχος των S2, S3, S4, εκ των οποίων το S3 έμεινε στα χέρια μου το λιγότερο διάστημα γιατί με απογοήτευσε σαν συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Δεν είναι εδώ το σωστό μέρος για συγκρίσεις συσκευών. Fits πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει πιο πολύ να φτιάξεις ένα θέμα στο thread "Επιλογή συσκευής".

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πάντως βγάζει Καλές φώτο .εχθές ήμουν στην Πάρνηθα και οι φώτο hdr σούρουπο που τράβηξα ήταν πολύ καλές . γενικότερα σε συνθήκες ημέρας βγάζει πεντακάθαρες φώτο. και τα κολπάκια της κάμερας δανεισμενα από το μεγάλο του αδερφό είναι πολύ χρήσιμα.

 

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάτι στο οποίο το S3 είναι ανώτερο, είναι η ύπαρξη LED ειδοποιήσεων και το μέγεθος της οθόνης, κάτι εντελώς υποκειμενικό. Μη σε ξεγελάνε τα απλά νούμερα γιατί τόσο σε πραγματικές συνθήκες χρήσης, όσο και σε benchmarks το S4 mini είναι εφάμιλλο έως ανώτερο του S3. Η διαφορά "μέρα με νύχτα" που αναφέρεις απλά δεν υπάρχει. Σου τα γράφω αυτά ως πρώην κάτοχος των S2, S3, S4, εκ των οποίων το S3 έμεινε στα χέρια μου το λιγότερο διάστημα γιατί με απογοήτευσε σαν συσκευή.

 

Δεν νομιζω πως το i9305 ειναι κατωτερο απο το σ4 μινι. Σε ολα ειναι καλυτερο το σ3 lte.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως το i9305 ειναι κατωτερο απο το σ4 μινι. Σε ολα ειναι καλυτερο το σ3 lte.
πολύ ισοπεδωτική απάντηση και μάλιστα δεν ισχύει. Το ανέλυσα και πιο πριν. Ακόμη και τα benchmarks (για όσους δίνουν αξία σε αυτά) δείχνουν ανώτερο το S4 mini. Δεν γράφω περισσότερα γιατί θα με κόψουν οι mods :X
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάτι στο οποίο το S3 είναι ανώτερο, είναι η ύπαρξη LED ειδοποιήσεων και το μέγεθος της οθόνης, κάτι εντελώς υποκειμενικό. Μη σε ξεγελάνε τα απλά νούμερα γιατί τόσο σε πραγματικές συνθήκες χρήσης, όσο και σε benchmarks το S4 mini είναι εφάμιλλο έως ανώτερο του S3. Η διαφορά "μέρα με νύχτα" που αναφέρεις απλά δεν υπάρχει. Σου τα γράφω αυτά ως πρώην κάτοχος των S2, S3, S4, εκ των οποίων το S3 έμεινε στα χέρια μου το λιγότερο διάστημα γιατί με απογοήτευσε σαν συσκευή.

 

Δεν ειναι καν εφαμιλλο, το S3 μπροστα στο μικρο ειναι πλεον μια "πατατα". Ο S400 που χει μεσα κανει παπαδες, ξεπερνα πολλα αλλα τετραπυρηνα κινητα στα benchmarks. Το ολο θεμα βεβαια ειναι η υλοιποιηση της Samsung

Link to comment
Share on other sites

πολύ ισοπεδωτική απάντηση και μάλιστα δεν ισχύει. Το ανέλυσα και πιο πριν. Ακόμη και τα benchmarks (για όσους δίνουν αξία σε αυτά) δείχνουν ανώτερο το S4 mini. Δεν γράφω περισσότερα γιατί θα με κόψουν οι mods :X

 

Λογικο να βγαζει παραπανω απο την στιγμη που εχει μικροτερη αναλυση οθονης κ ιντσες που με το hardware που εχει το κανει να βγαζει παραπανω. Στα χαρτια κ συγκριση να κανει ενας λογικος ανθρωπος, θα δει πως ειναι καλυτερο το σ3. Δεν ειναι δυνατον με quad core cpu με 2gb ram, οθονη 720p κτλ να ειναι κατωτερο.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκριση οσον αφορα τις τιμες ειναι τουλαχιστον ατοπη μιας και μιλαμε για ενα κινητο που εχει ουτε 1 μηνα στα μαγαζια με περαιτερω πτωτικη ταση σε σχεση με ενα περσινο κινητο
Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βγαίνουμε πάλι εκτός θέματος. Για "κόντρες" και συγκρίσεις κινητών υπάρχει άλλο thread στο forum που μπορείτε να χρησιμοποιήστε. Παρακαλώ εδώ να μείνουμε στο θέμα μας, που είναι το s4 mini.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και στον ήλιο κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα .Δεν είναι σαν το Γκραντ που έδωσα αλλά δεν χρειάζεται καπελωμα για να δω τι μου γίνεται. .........Πάντως τελείως κουλο να μην έχει δόνηση στο touch . Ελπίζω να προστεθεί σε καμία αναβάθμιση....αν και είναι νωρίς έχουμε κανένα νέο για αναβάθμιση?

 

 

:)

Edited by monster1971
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να το αγοράσω, ποίες η διαφορες του με το κανονικό s4? (εκτος οθόνη φυσικά επεξεργαστή kai ram). είδα πως στο xda έχουν ήδη βγάλει roms για το s4 και στο mini τίποτα
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να το αγοράσω, ποίες η διαφορες του με το κανονικό s4? (εκτος οθόνη φυσικά επεξεργαστή kai ram). είδα πως στο xda έχουν ήδη βγάλει roms για το s4 και στο mini τίποτα

- Το mini είναι φυσικά μικρότερο & ελαφρύτερο

- Το mini έχει κάμερα 8ΜΡ αντί 12 και του λείπουν κάποιες επιλογές λήψης

- Από το mini λείπουν κάποιες smart λειτουργίες, gestures κλπ

- Το mini δεν έχει led ειδοποιήσεων

- Το mini έχει σχετικά καλύτερη αυτονομία, καλύτερη υλοποίηση του project butter, καλύτερο ήχο στις συνδιαλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

- Το mini είναι φυσικά μικρότερο & ελαφρύτερο

- Το mini έχει κάμερα 8ΜΡ αντί 12 και του λείπουν κάποιες επιλογές λήψης

- Από το mini λείπουν κάποιες smart λειτουργίες, gestures κλπ

- Το mini δεν έχει led ειδοποιήσεων

- Το mini έχει σχετικά καλύτερη αυτονομία, καλύτερη υλοποίηση του project butter, καλύτερο ήχο στις συνδιαλέξεις.

 

 

για την camera δεν με νοιάζει, όταν λες smart λειτουργίες?

Link to comment
Share on other sites

ξέχασες ένα βασικό για πολλούς. το μίνι έχει ράδιο .το s4 όχι .To noled λείπει το θέμα της ενδεικτική λυχνίας ......;)
Link to comment
Share on other sites

ξέχασες ένα βασικό για πολλούς. το μίνι έχει ράδιο .το s4 όχι .To noled λείπει το θέμα της ενδεικτική λυχνίας ......;)

 

αυτό φτιάχνεται με μια μικρή υποχώρηση. υπάρχει εφαρμογή που βγάζει έναν ήχο όταν έχει κλήση ή μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

για την camera δεν με νοιάζει, όταν λες smart λειτουργίες?
κάποιοι χειρισμοί του τηλεφώνου κουνώντας το κεφάλι, χειρονομίες κλπ. Τα θεωρώ πιο πολύ marketing παρά χρήσιμα. Άσε που τρώνε και μπαταρία.

 

*όντως είχα ξεχάσει το ραδιόφωνο

Link to comment
Share on other sites

η κάμερα είναι ίδια με του S3 ,συν ότι έχει πολλά χρήσιμα κολπακια του S4 .θέλει βέβαια κάποιες αναβαθμίσεις αλλά γενικώς είναι πολύ καλή συσκευή ;)
Link to comment
Share on other sites

Tελκά υποστηρίζει Usb on the go (OTG); το έχει δοκιμάσει κάποιος με επιτυχία; Και αν ναι με ποιό καλώδιο; Δοκιμασμένο με ενδιαφέρει και όχι τι ακούγεται από εδω και απο εκεί....
sotiris
Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κανείς τη δίκαρτη έκδοση (GT-I9192)? Να μας πει εντυπώσεις...

 

Και αν ναι από που θα ρωσούσα εγώ;;; Για ευρωπαϊκό υπάρχει άραγε;;;

THATS ALL I HAVE TO SAY ABOUT THAT
Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κανείς τη δίκαρτη έκδοση (GT-I9192)? Να μας πει εντυπώσεις...

Γεια και χαρα. Το πηρα εγω το duos την Δευτερα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις λειτουργιες του γενικα. Κρατω μονο μια επιφυλαξη για τη μπαταρια του αν και ειναι νωρις ακομα ειμαι στην 3η αποφορτιση.

Και αν ναι από που θα ρωσούσα εγώ;;; Για ευρωπαϊκό υπάρχει άραγε;;;

 

Φιλε μου απο σκρουτζ το ειδα κατα τυχη τη μερα που το εβαλαν αγγελια και το πηρα απο ενα μαγαζι στη Ηλιουπολη. Ειναι ακριβο ομως 448 ευρω αλλα πιστευω οτι θα πεσει στην πορεια. Ειναι απο Ουγγαρια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα. Το πηρα εγω το duos την Δευτερα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις λειτουργιες του γενικα. Κρατω μονο μια επιφυλαξη για τη μπαταρια του αν και ειναι νωρις ακομα ειμαι στην 3η αποφορτιση.

 

- Οι κάρτες είναι micro SIM και οι δύο?

- Να υποθέσω ότι μόνο μία κάρτα έχει 3G?

- Η δεύτερη μόνο 2G?

992
Link to comment
Share on other sites

- Οι κάρτες είναι micro SIM και οι δύο?

- Να υποθέσω ότι μόνο μία κάρτα έχει 3G?

- Η δεύτερη μόνο 2G?

 

Ναι και οι δυο ειναι micro. Ναι μονο η μια η sim1.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακριβο ομως 448 ευρω αλλα πιστευω οτι θα πεσει στην πορεια. Ειναι απο Ουγγαρια.

Από Ουγγαρία είμαστε οκ; Από service εννοώ.

THATS ALL I HAVE TO SAY ABOUT THAT
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...