Jump to content

Samsung Galaxy Ace 3 (S7275)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα οτι λες κωστα, περιμενα 45 λεπτα στο προτο boot >αρκετοσ χρονος> αλλα τιποτις , κατοπιν εβγαλα την μπαταρια και wipe data & factory reset από το stock recovery. Αλλα και παλι τιπτα το αντηροπακι τεζα κατο με μια τριγονικη ταμπελα, δεν λειτουργουσε τιποτα μεσα εκει .

τελικα μου ηρτηε η ιδεα και περασα την recovery-6.0.5.1 και μεσω αφτης εκανα wipe data & factory reset, rebbot system, και το κινιτακι ανοιξε σε 2 λεπτα, και επανηρτηε στην κατασταση που ητανε.

 

Σε Ευχαριστω πολυ γεια την Βοηθεια , φιλε κωστα και να εισαι παντα καλα.

 

ελπιζω αφτω το τρικ που περιεγραψα , να βοηθησει και αλλους με παρομοιο προβλημα.

 

καλη ΠΡΟΧΡΟΝΙΑ σε ΟΛΟΥς

 

Χαίρομαι που βρήκες λύση για το πρόβλημα σου. Καλη Πρωτοχρονιά και σε σένα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ace 3.. Γρηγορότερος επεξεργαστής, 4g, μεγαλύτερη μπαταρία. Το s3 mini υπερτερεί για μένα μόνο στην ίδιας ανάλυσης amoled οθόνη του αντί για την tft του ace.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες πριν λίγα λεπτά η (μη root) συσκευή του γιού μου κατέβασε μια αναβάθμιση γύρω στα 109 Mb και απ'ότι πρόλαβα να δω κάτι έγραφε για νέο firmware. Μήπως είναι η 4.4.2; Σας έχει έρθει κάτι;

Ακόμη δεν έχει κάνει εγκατάσταση του πακέτου και θέλω να ρωτήσω, ως καμένος από την 4.4.2 (στο tablet της γυναίκας μου).

Μπορούμε με κάποιο τρόπο να σβήσουμε το πακέτο εγκατάστασης; Σε ποιό φάκελο να ψάξω; Κάθε λίγο βγάζει υπενθύμιση για την εγκατάσταση και επιλέγουμε αναβολή.

Τι μπορώ να κάνω;

 

Τώρα σκέφτηκα την περίπτωση της εργοστασιακής επαναφοράς. Αν κάνω

θα διαγραφεί το πακέτο; Edited by Skakinen
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα factory reset αλλά όταν η συσκευή ξανασυνδέθηκε στο internet, άρχισε πάλι να κατεβάζει το πακέτο. Υπ'όψιν ότι δεν είναι τσεκαρισμένος ο ''Αυτόματος έλεγχος για ενημερώσεις''.

 

Καμμιά ιδέα;

Μπορεί να είναι κάτι άλλο εκτός από την 4.4.2; Μήπως κάποιο update της 4.2.2;

Edited by Skakinen
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας προσπαθησα να βρω την επισημη παρουσιαση του παραπανω κινητου αλλα δεν την βρηκα ετσι ανοιγω ενα θεμα εδω αν καποιος συντονιστης βρει την επισιμη παρουσιαση του κινητου αυτου τοτε ας βαλει το ποστ μου εκει. Εχω το παραπανω κινητο το αγορασα περσι το πασχα για την μητερα μου η οποια το εδωσε στην ξαδερφη μου επειδη δεν ειχε κινητο μας το εφερε πισω και αυτο που με στεναχορει εμενα προσωπικα (επειδη ποτε μου δεν δρασουνιζω τα κινητα μου και τα αντικειμενα μου τα προσεχω σαν τα ματια μου τα δυο) ειναι οτι το εχει δρασινισμενο στις γωνιες ως το κοκαλο δειτε φωτο και θα καταλαβετε:

 

http://s22.postimg.org/hqvquuzcw/P1030784.jpg

 

http://s22.postimg.org/xim645v28/P1030785.jpg

 

http://s22.postimg.org/9p2wz7r7k/P1030786.jpg

 

http://s22.postimg.org/lw22317r4/P1030787.jpg

 

Μπορουμε να κανουμε κατι βρε παιδια ή ειναι αδικος κοπος και πεταγμενα λεφτα ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να ρωτήσω, αξίζει να την αγοράσει κανείς τώρα? Βλέπω πάει στα 107€ περίπου στο skroutz. Ψάχνω για την ανηψιά μου κάτι από samsung μέχρι 120 περίπου, και είδα ότι δεν είναι άσχημο (μικρό σε μέγεθος, 4άρα οθόνη θέλει).
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Να ρωτήσω, αξίζει να την αγοράσει κανείς τώρα? Βλέπω πάει στα 107€ περίπου στο skroutz. Ψάχνω για την ανηψιά μου κάτι από samsung μέχρι 120 περίπου, και είδα ότι δεν είναι άσχημο (μικρό σε μέγεθος, 4άρα οθόνη θέλει).

Αξιζει φιλε μου ομως θα εχει την εκδοση: Android 4.2.2 Jelly Bean οποτε δεν θα παει σε Kit-Kat 4.4.2 4.4.4 τουχαλιστον αν οχι σε Lollipop οποτε μπορεις να βρεις κατι καλυτερο το οποιο θα ειναι ειτε Kit Kat και θα πηγαινει σε Lollipop για να τα εχεις ολα ενημερωμενα. Το εχω αυτο το κινητο το πειρα για την μητερα μου περσι το πασχα στα 140 ευρω το εχει γρασουνισει στα πλευρα αλλα ειναι οκ κανει την δουλεια του κολαει και λιγο με δυο καρτες οχι με μια με μια ή καμια θα κολλαει στο λιγοτερο.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα, Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα γραφω εδω.

 

Αγορασα ενα καινουργιο Νοκια και παρατηρησα οτι η συσκευη και το κουτι εχουν διαφορετικο imei...

Πως γίνεται αυτο...

Edited by DJman
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα γραφω εδω.

 

Αγορασα ενα καινουργιο Νοκια και παρατηρησα οτι η συσκευη και το κουτι εχουν διαφορετικο imei...

Πως γίνεται αυτο...

 

Και για να μην ανοίγεις καινούριο θέμα λες δεν γράφω σε ένα άσχετο θέμα της Samsung;!

 

Τέλοσπαντων αφού την έκανες την ερώτηση σου, να το γυρίσεις πίσω από όπου το πήρες και να τους το αναφέρεις, το κουτί έχει ανοιχτεί.

Υπάρχει και νήμα για Nokia αν χρειαστείς πάντως κάποια βοήθεια μελλοντικά!

Link to comment
Share on other sites

Sorry εκανα αναζητη για imei και μου εβγαλε το παρον θεμα, και απο την συγχηση μου (λογο του κινητου) δεν κοιταξα σε ποια κατηγορια ημουν.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαίρετε.

 

Έχει η μάνα μου αυτό το κινητό εδώ και αρκετό καιρό και μόλις με ενημέρωσε ότι θέλει να αλλάξει γιατί από την πρώτη μέρα που το πήρε, το σήμα της είναι απαράδεκτο (Cosmote συνδεση), κάτι το οποίο διαπίστωσα ιδίοις όμμασι πχ το κινητό να έχει μόνο 1 γραμμή σήμα σε μέρη που εγώ (με Vodafone βέβαια και iPhone 4S) είμαι με full σήμα και χωρίς πρόβλημα. Και μιλάμε για πολύ κεντρικά μέρη της Αθήνας.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να φταίει κάποια ρύθμιση του κινητού έτσι ώστε να γλιτώσουμε τα έξοδα για καινούριο ?

 

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

Έχει η μάνα μου αυτό το κινητό εδώ και αρκετό καιρό και μόλις με ενημέρωσε ότι θέλει να αλλάξει γιατί από την πρώτη μέρα που το πήρε, το σήμα της είναι απαράδεκτο (Cosmote συνδεση), κάτι το οποίο διαπίστωσα ιδίοις όμμασι πχ το κινητό να έχει μόνο 1 γραμμή σήμα σε μέρη που εγώ (με Vodafone βέβαια και iPhone 4S) είμαι με full σήμα και χωρίς πρόβλημα. Και μιλάμε για πολύ κεντρικά μέρη της Αθήνας.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να φταίει κάποια ρύθμιση του κινητού έτσι ώστε να γλιτώσουμε τα έξοδα για καινούριο ?

 

Thanks !

Αν δεν της χρειάζεται το mobile internet, γύρισε το δίκτυο σε απλό gsm και θα είναι καλυτερα τα πράγματα :)

Επίσης μην νομίζεις οτι επειδή εσύ έχεις δυνατό σήμα με voda σε συγκεκριμένη περιοχή, θα πρέπει να έχει το ίδιο και η cosmote, παίζει ανάλογα τις περιοχές.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν της χρειάζεται το mobile internet, γύρισε το δίκτυο σε απλό gsm και θα είναι καλυτερα τα πράγματα :)

Επίσης μην νομίζεις οτι επειδή εσύ έχεις δυνατό σήμα με voda σε συγκεκριμένη περιοχή, θα πρέπει να έχει το ίδιο και η cosmote, παίζει ανάλογα τις περιοχές.

 

Δεν της χρειάζεται τόσο το ιντερνετ αλλά καλό θα ήταν να το έχει πού και πού (μιλάει με viber με τις κόρες της). Αν και έχει παρατηρήσει ότι όταν γράφει 4G, τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από όταν γράφει 3G. Υπάρχει περίπτωση να "γυρίσω" το κινητό σε 3G μόνο ?

 

P.S : Από πού αλλάζει σε GSM ? (σορρυ, είμαι άσχετος με το ανδροιδ)

Edited by iparout
Link to comment
Share on other sites

Δεν της χρειάζεται τόσο το ιντερνετ αλλά καλό θα ήταν να το έχει πού και πού (μιλάει με viber με τις κόρες της). Αν και έχει παρατηρήσει ότι όταν γράφει 4G, τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από όταν γράφει 3G. Υπάρχει περίπτωση να "γυρίσω" το κινητό σε 3G μόνο ?

 

P.S : Από πού αλλάζει σε GSM ? (σορρυ, είμαι άσχετος με το ανδροιδ)

Δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή αλλά σίγουρα θα βρεις ρυθμίσεις δικτύου. Εκεί έχει διάφορες επιλογές για απλό 2g, αυτόματο κλπ. Τώρα, αν σου δίνει επιλογή όπως στις καινούριες συσκευές ξεχωριστά για 4g και για 3g γύρισε το στο δεύτερο. Εναλλακτικά το βάζεις σε απλό 2g και της δείχνεις πως να το γυρίσει σε αυτόματο όταν το χρειαστεί και βρίσκεται σε περιοχή με ισχυρό σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή αλλά σίγουρα θα βρεις ρυθμίσεις δικτύου. Εκεί έχει διάφορες επιλογές για απλό 2g, αυτόματο κλπ. Τώρα, αν σου δίνει επιλογή όπως στις καινούριες συσκευές ξεχωριστά για 4g και για 3g γύρισε το στο δεύτερο. Εναλλακτικά το βάζεις σε απλό 2g και της δείχνεις πως να το γυρίσει σε αυτόματο όταν το χρειαστεί και βρίσκεται σε περιοχή με ισχυρό σήμα.

 

Το βρήκα. Το έβαλα και σε απλό 2g ή και σε καθόλου ίντερνετ και είναι κάπως καλύτερα. Γενικά, όταν γράφει 4G πέφτει στη 1 γραμμή το σήμα. Αν γυρίσει σε Η+ ή Ε, τότε πάει στις 3 γραμμές !! Έβαλα την Sim στο 4S και έχει αρκετά καλύτερο σήμα. Άρα προφανώς είναι θέμα κινητού και πιθανότατα θα πάμε σε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Έπειτα από 1+ χρόνο ασχολίας με τις custom εκδόσεις Android για το ταπεινό Galaxy Ace 3 LTE στο XDA, αποφάσισα να κάνω και ένα ελληνικό θέμα, σαν Έλληνας developer που είμαι. Κακώς δεν ξεκίνησα και από εδώ. Τέλος πάντων. Στο XDA γνωστός ως kotzir. Αυτή η ROM βασίζεται στο Android 5.1.1 και έχει τα καλούδια της Cyanogen.

 

Ας μπούμε στο ψητό. Δεν ευθύνομαι για οποιαδήποτε ζημιά προκύψει στο τηλέφωνο σας. Προειδοποίηση: Χάνεται η εγγύηση σας.

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

1. Εγκαταστήστε το TWRP recovery από εδώ μέσω Odin v3.09

2. Μπείτε στο recovery με το συνδυασμό πλήκτρων: Volup + Power Buttor + Home Key

3. Κάντε nandroid backup το stock λειτουργικό

4. Μπείτε στο menu "wipe" --> "advanced wipe" και επιλέξτε: Dalvik Cache, System, Data, Cache και επιβεβαιώστε. (Αρχεία από τη μνήμη τηλεφώνου και την κάρτα μνήμης δεν θα χαθούν.)

5. Εγκαταστήστε τη ROM

6. Εγκαταστήστε τα GAPPS

7. Reboot

 

Screenshots, μπορείτε να βρείτε εδώ, δεν μπορούσα να τα βάλω ως συνημμένα

 

Σημείωση: Δουλεύουν τα πάντα, εκτός από το NFC (δεν υπάρχει πηγαίος κώδικας, και υποστήριξη από το AOSP για το PN547 chipset)

Οπότε άμα χρησιμοποιείται το NFC, συγγνώμη δεν μπορώ να κάνω κάτι. Επίσης δεν έχει zoom η κάμερα

 

Υπάρχει και custom kernel, με λειτουργίες όπως:

* Overclock μέχρι 1.7GHz

* Underclock μέχρι 162MHz

* Voltage Control

* GPU Overclock

* Custom CPU hotplug

* Fast Charge

* Extra i/o schedulers

* Extra cpu governors

* Και άλλα patchάκια

 

Αρχικό θέμα στο XDA

 

Όλα τα αρχεία και τα updates ανεβαίνουν εδώ, λόγω του ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα OTA αναβάθμισης.

 

Φυσικά, όπως κάθε project, έτσι και αυτό είναι ανοιχτού κώδικα και μπορείτε να βρείτε τον κώδικα εδώ

 

Προκαταβολικά συγγνώμη αν δεν είναι καλή η σύνταξη του θέματος, δεν το κατέχω καλά :p

Τα λέω απλά και κατανοητά πιστεύω. Για οποιαδήποτε απορία, μπορείτε να επικοινωνήσετε μέσω της σελίδας TziRoms στο facebook ή να πείτε την απορία σας εδώ.

Edited by kostoulhs
Προσθήκη εικόνων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έπειτα από 1+ χρόνο ασχολίας με τις custom εκδόσεις Android για το ταπεινό Galaxy Ace 3 LTE στο XDA, αποφάσισα να κάνω και ένα ελληνικό θέμα, σαν Έλληνας developer που είμαι. Κακώς δεν ξεκίνησα και από εδώ. Τέλος πάντων. Στο XDA γνωστός ως kotzir. Αυτή η ROM βασίζεται στο Android 4.4.4 και έχει τα καλούδια της Cyanogen.

 

Ας μπούμε στο ψητό. Δεν ευθύνομαι για οποιαδήποτε ζημιά προκύψει στο τηλέφωνο σας. Προειδοποίηση: Χάνεται η εγγύηση σας.

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

1. Εγκαταστήστε το TWRP recovery από εδώ μέσω Odin v3.09

2. Μπείτε στο recovery με το συνδυασμό πλήκτρων: Volup + Power Buttor + Home Key

3. Κάντε nandroid backup το stock λειτουργικό

4. Μπείτε στο menu "wipe" --> "advanced wipe" και επιλέξτε: Dalvik Cache, System, Data, Cache και επιβεβαιώστε. (Αρχεία από τη μνήμη τηλεφώνου και την κάρτα μνήμης δεν θα χαθούν.)

5. Εγκαταστήστε τη ROM

6. Εγκαταστήστε τα GAPPS

7. Reboot

 

Screenshots, μπορείτε να βρείτε εδώ, δεν μπορούσα να τα βάλω ως συνημμένα

 

Σημείωση: Δουλεύουν τα πάντα, εκτός από το NFC (δεν υπάρχει πηγαίος κώδικας, και υποστήριξη από το AOSP για το PN547 chipset)

Οπότε άμα χρησιμοποιείται το NFC, συγγνώμη δεν μπορώ να κάνω κάτι. Επίσης δεν έχει zoom η κάμερα

 

Υπάρχει και custom kernel, με λειτουργίες όπως:

* Overclock μέχρι 1.7GHz

* Underclock μέχρι 162MHz

* Voltage Control

* GPU Overclock

* Custom CPU hotplug

* Fast Charge

* Extra i/o schedulers

* Extra cpu governors

* Και άλλα patchάκια

 

Αρχικό θέμα στο XDA

 

Όλα τα αρχεία και τα updates ανεβαίνουν εδώ, λόγω του ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα OTA αναβάθμισης.

 

Φυσικά, όπως κάθε project, έτσι και αυτό είναι ανοιχτού κώδικα και μπορείτε να βρείτε τον κώδικα εδώ

 

Προκαταβολικά συγγνώμη αν δεν είναι καλή η σύνταξη του θέματος, δεν το κατέχω καλά :p

Τα λέω απλά και κατανοητά πιστεύω. Για οποιαδήποτε απορία, μπορείτε να επικοινωνήσετε μέσω της σελίδας TziRoms στο facebook ή να πείτε την απορία σας εδώ.

Edited by kostoulhs
Προσθήκη screenshot, σε εξωτερικό σύνδεσμο
Link to comment
Share on other sites

@kostoulhs

Οτιδήποτε αφορά το Ace 3 και επειδή η συγκεκριμένη συσκευή δεν έχει ξεχωριστό θέμα τροποποιήσεων, να το γράφεις εδώ.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace 3 (S7275)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...