Jump to content

Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110) : Οδηγός Root, CWM, Custom rom, Dual boot


dimfil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει βαλει καποιος τον next kernel στην official jelly bean της Samsung; Εχει δει καποια αξιοσημειωτη διαφορα σε συγκριση με τον stock kernel ωστε να αξιζει να εγκατασταθει; Ρωταει φιλος..:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 293
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια μηπως υπάρχει κανένας τροπος στην ρομ του next να βάλουμε έτσι παλιό το stock notification bar να είναι δηλαδή επάνω και κάτω τα κουμπια??

 

Όχι.

Υποχρεωτικά μένεις στο tabletUI.

 

 

 

Εχει βαλει καποιος τον next kernel στην official jelly bean της Samsung; Εχει δει καποια αξιοσημειωτη διαφορα σε συγκριση με τον stock kernel ωστε να αξιζει να εγκατασταθει; Ρωταει φιλος..:)

 

Είναι κάπως πιο smooth αλλά η διαφορά δεν είναι σημαντική και γι' αυτό φταίει η stock rom και όχι ο kernel.

Custom kernel στη stock rom έχει νόημα κυρίως εάν σε ενδιαφέρει το overclocking. Μόνο τότε θα δεις διαφορά αλλά τότε θα δεις και σχετικά ανεβασμένη θερμοκρασία γιατί η stock είναι και αρκετά "βαριά", κυρίως λόγω touchwiz...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπως πιο smooth αλλά η διαφορά δεν είναι σημαντική και γι' αυτό φταίει η stock rom και όχι ο kernel.

Custom kernel στη stock rom έχει νόημα κυρίως εάν σε ενδιαφέρει το overclocking. Μόνο τότε θα δεις διαφορά αλλά τότε θα δεις και σχετικά ανεβασμένη θερμοκρασία γιατί η stock είναι και αρκετά "βαριά", κυρίως λόγω touchwiz...

 

Νομίζω πως ήρθε η ώρα να τον πιέσω περισσότερο να πάει προς cm μεριά λοιπόν.. :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ήρθε η ώρα να τον πιέσω περισσότερο να πάει προς cm μεριά λοιπόν.. :)

 

Και πολύ άργησε πες του!

Ήδη έφτασε το 4.3 στη CM (προς το παρόν σε unofficial builds) και σε λίγο θα περάσει και επίσημα, ενώ Slimbean και Aospa σύντομα θα περάσουν και αυτές στη νέα εκδοση.

 

Το 4.3 στο unofficial build "πετάει"! Φαντάσου τι θα γίνεται στις επόμενες official εκδόσεις CM, Slimbean και Aospa!

Πραγματικά, δε βρίσκω κανένα λόγο να μείνει κανείς στη stock rom... Βρίσκεται χιλιόμετρα πίσω από τους άλλους...

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ άργησε πες του!..

 

Και μόλις προ ολίγου τον "έφτιαξα" κι αυτόν! Cm 10.1.2 stable με next kernel 1.7 nooc κι αυτό ήταν, πετάμε παρέα τώρα!:p

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Και μόλις προ ολίγου τον "έφτιαξα" κι αυτόν! Cm 10.1.2 stable με next kernel 1.7 nooc κι αυτό ήταν, πετάμε παρέα τώρα!:p

 

;) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ τον dual boot next blackhawk, ROM stock και pacman. μήπως έχετε δοκιμάσει , να μου πείτε αν η cm ταιριάζει καλυτερα απο την pacman στο p3110;

μάλλον θα περιμένω για την 4.3 αλλά μέχρι τοτε... απλως δεν έχω χρονο για δοκιμές!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

πιθανον αυριο θα εχω το SAMSUNG GALAXY TAB II 7.0 P3110 ANDROID 4.1 και ηθελα να ρωτησω αν μπορω με αυτον τον οδηγο που εχετε φτιαξει να το κανω root με την εκδοση Android OS 4.1 (Jelly Bean) που φοραει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

πιθανον αυριο θα εχω το SAMSUNG GALAXY TAB II 7.0 P3110 ANDROID 4.1 και ηθελα να ρωτησω αν μπορω με αυτον τον οδηγο που εχετε φτιαξει να το κανω root με την εκδοση Android OS 4.1 (Jelly Bean) που φοραει?

 

Λογικά θα το πάρεις με 4.1.1 (αν μιλάς για καινούργιο) και θα αναβαθμίσεις αμέσως σε 4.1.2, ο τρόπος που περιγράφεται στο πρώτο ποστ κάνει κανονικά root.;)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα το πάρεις με 4.1.1 (αν μιλάς για καινούργιο) και θα αναβαθμίσεις αμέσως σε 4.1.2, ο τρόπος που περιγράφεται στο πρώτο ποστ κάνει κανονικά root.;)

 

ευχαριστω συγχωριανε

καινουργιο ειναι,οταν λες να αναβαθμισω σε 4.1.2 εννοεις να το κανω απο την samsung πριν το κανω root?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω συγχωριανε

καινουργιο ειναι,οταν λες να αναβαθμισω σε 4.1.2 εννοεις να το κανω απο την samsung πριν το κανω root?

 

Εννοείται, αν αναβαθμίσεις μετά πάει το root σύντεκνε! Πάλι απ' την αρχή θα πρέπει να το κάνεις..:p

Link to comment
Share on other sites

σωστος δεν το σκεφτηκα αυτο:)

μια αλλη ερωτησει εκτος τοπικ βεβαια,μαζι με το samsung θα ερθει και ενα απλο ταμπλετακι με ονομα HORIZON H710 7'' σε αυτο μπορει να γινει root?το googlαρα λιγο και δεν ειδα φως.

Link to comment
Share on other sites

εκανα root ολα ενταξει.

τωρα κατεβασα την 4.1.2 στο λαπτοπ και λεω να δοκιμασω να την περασω,την εβαλα στο tablet μετα το εβαλα σε recovery mode αλλα δεν την περναει.

με πιο τροπο μπορω να την περασω?

 

το αρχειο ζιπ που κατεβασα εχει μεσα ενα αρχειο P3110XXDMC2_P3110OXXDMC1_HOME.tar.md5 και ενα αρχειο SS_DL.dll

Edited by mastorantza
Link to comment
Share on other sites

εκανα root ολα ενταξει.

τωρα κατεβασα την 4.1.2 στο λαπτοπ και λεω να δοκιμασω να την περασω,την εβαλα στο tablet μετα το εβαλα σε recovery mode αλλα δεν την περναει.

με πιο τροπο μπορω να την περασω?

 

το αρχειο ζιπ που κατεβασα εχει μεσα ενα αρχειο P3110XXDMC2_P3110OXXDMC1_HOME.tar.md5 και ενα αρχειο SS_DL.dll

 

Θα χρειαστείς το Odin για αυτή τη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς το Odin για αυτή τη δουλειά...

 

οκ το περασα με odin αλλα το αρχειο SS_DL.dll δεν ειδα να χρειαστει καπου.

βλεπω πολλα προγραμματα και λεω να αρχισω να σβηνω,αξιζει σαν ρομ η να βαλω καποια custom?σαν πιο σταθερη και ελαφρια πια μου προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Μας τα μπέρδεψε ο next kernel στην τελευταία του έκδοση 1.8.1, ζητάει να εγκαταστήσουμε ξεχωριστά και τα "vendor blobs" μόλις φλασάρουμε τον kernel.. βγάζει κανείς καμιά άκρη; Δεν καταλαβαίνω αν χρειάζονται κάπου κι αν απαιτείται η εγκατάστασή τους, όπως επίσης και δεν είναι σίγουρος αν κατάλαβα σωστά τον τρόπο που τα εγκαθιστούμε..:o
Link to comment
Share on other sites

Μας τα μπέρδεψε ο next kernel στην τελευταία του έκδοση 1.8.1, ζητάει να εγκαταστήσουμε ξεχωριστά και τα "vendor blobs" μόλις φλασάρουμε τον kernel.. βγάζει κανείς καμιά άκρη; Δεν καταλαβαίνω αν χρειάζονται κάπου κι αν απαιτείται η εγκατάστασή τους, όπως επίσης και δεν είναι σίγουρος αν κατάλαβα σωστά τον τρόπο που τα εγκαθιστούμε..:o

 

Ναι, στη νέα έκδοση υπάρχουν κάποια θεματακια, γιατί προσπαθεί να "κάτσει" σε πολλές διαφορετικές rom.

Όποιος δεν έχει όρεξη για πειράματα καλύτερα να μείνει στην 1.7

 

 

 

 

 

οκ το περασα με odin αλλα το αρχειο SS_DL.dll δεν ειδα να χρειαστει καπου.

βλεπω πολλα προγραμματα και λεω να αρχισω να σβηνω,αξιζει σαν ρομ η να βαλω καποια custom?σαν πιο σταθερη και ελαφρια πια μου προτεινεις?

 

Εχω τοποθετηθεί αρκετές φορές πάνω σε αυτό.

Οι custom roms είναι σαφέστατα ανώτερες απο τις stock που έχει δώσει η Samsung.

Αυτη τη στιγμη, CM 10.1.2 και Slimbean 4.2.2 build 8 ειναι μακράν οι καλύτερες επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στη νέα έκδοση υπάρχουν κάποια θεματακια, γιατί προσπαθεί να "κάτσει" σε πολλές διαφορετικές rom.

Όποιος δεν έχει όρεξη για πειράματα καλύτερα να μείνει στην 1.7

 

Μόλις με έπεισες να κάνω αυτό που σκεφτόμουν απ'την αρχή! Παραμονή στην 1.7 λοιπόν και βλέπουμε..:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με έπεισες να κάνω αυτό που σκεφτόμουν απ'την αρχή! Παραμονή στην 1.7 λοιπόν και βλέπουμε..:)

 

Στη νέα έκδοση 1.8.2, ήρθε "στα ίσα" του... Τώρα δουλεύει μια χαρά...

Μην ξεχάσεις, σε αυτή την έκδοση φλασάρεις πρώτα τον kernel και αμέσως μετά φλασάρεις το vendor-blobs-new-ducati-blackhawk-p31xx.zip...

Link to comment
Share on other sites

Στη νέα έκδοση 1.8.2, ήρθε "στα ίσα" του... Τώρα δουλεύει μια χαρά...

Μην ξεχάσεις, σε αυτή την έκδοση φλασάρεις πρώτα τον kernel και αμέσως μετά φλασάρεις το vendor-blobs-new-ducati-blackhawk-p31xx.zip...

 

Επιτέλους! Σαν να "στροφάρει" καλύτερα το ταμπλετάκι έτσι;:p

 

Παρατήρησα ότι αυξήθηκε και η μνήμη..;)

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να το κανω dual boot αλλα κολλαει στην οθονη που λεει Samsung galaxy tab κτλ.

το ειχα απο πριν ροουταρισμενο και με την 4.1.2.διαβασα τον οδηγο για dualboot και πρωτα περασα το blackhawk-next-kernel-1.8.2-p31xx μετα χωρις να κανω restart περασα το philz_touch_5.08.5-p3110-blackhawk,κανω rebοοt για να περασω το blackhawk-next-tool-0.1 αλλα κολλαει.τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να το κανω dual boot αλλα κολλαει στην οθονη που λεει Samsung galaxy tab κτλ.

το ειχα απο πριν ροουταρισμενο και με την 4.1.2.διαβασα τον οδηγο για dualboot και πρωτα περασα το blackhawk-next-kernel-1.8.2-p31xx μετα χωρις να κανω restart περασα το philz_touch_5.08.5-p3110-blackhawk,κανω rebοοt για να περασω το blackhawk-next-tool-0.1 αλλα κολλαει.τι κανω λαθος?

 

Μαζί με τον next 1.8.2 πέρασες τα new vendor blobs; Βρίσκονται στο δεύτερο ποστ του kernel στο xda και φλασαρονται αμέσως μετά τον kernel, νομίζω ότι είναι απαραίτητο να μπουν απ'την έκδοση 1.8 και μετά..

 

Επίσης νομίζω ότι χρειάζεται να φλασαρεις τον kernel και στις 2 ρομς, το έκανες;

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τον next 1.8.2 πέρασες τα new vendor blobs; Βρίσκονται στο δεύτερο ποστ του kernel στο xda και φλασαρονται αμέσως μετά τον kernel, νομίζω ότι είναι απαραίτητο να μπουν απ'την έκδοση 1.8 και μετά..

 

Επίσης νομίζω ότι χρειάζεται να φλασαρεις τον kernel και στις 2 ρομς, το έκανες;

 

δεν εκανα κατι απο αυτα τα 2,βασικα ξεκινησα με τον οδηγο του dimfil και τα εκανα κατα γραμμα.

ειναι ευκολο να φτιαχτει ενας νεος οδηγος για dualboot η να τροποποιηθει ο υπαρχον?εχω θεμα με τα αγγλικα.:)

 

edit:οκ τα καταφερα

Edited by mastorantza
Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους που ψαχνουν otg καλώδιο κλπ βρήκα και πήρα με 3.5Ε απο mobiletrade.gr, επίσης και για ένα φίλο με το 10΄. Δουλευουν καλα και τα δυο.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
- μόλις η διαδικασία τελειώσει, κάντε reboot του tab και στο μενού που θα εμφανιστεί επιλέξτε secondary recovery. Βεβαιωθείτε ότι θα επιλέξετε secondary recovery!

 

Πολύ καλός ο οδηγός και μπράβο σου!!! Είμαι στην φάση εγκατάστασης της δεύτερης rom. Μήπως όμως το κάντε reboot του tab και στο μενού που θα εμφανιστεί επιλέξτε secondary recovery είναι καλύτερα να αλλάξει σε εκκινήστε το tab σε recovery mode και στο μενού που θα εμφανιστεί επιλέξτε secondary recovery

 

Μικρή η λεπτομέρεια αλλά εγώ έκανα απλό reboot και μου έβγαζε μενού, αλλά χωρίς την επιλογή του secondary recovery. Μπορεί και κάποιος άλλος να μπερδευτεί!

Edited by santono
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...