Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart IIΙ (Alcatel v975)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια παρουσιασε προβλημα η οθονη του κινητου...δεν πατιεται τιποτα στα αριστερα...π.χ ο αριθμος 4, οποτε ειναι δυσκολη η κληση κτλ.

επειδη θα παει για σερβις στη βοντα, θελω να αποθηκευσω επαφες, ημερολογια, μηνυματα κτλ. και οτι το δυνατον περισσοτερα, ποιο προγραμμα πρεπει να χρησιμοποιησω? θελω να τα κανω backup στο pc και να τα ξαναπερασω μολις επιστραφει απο το σερβις

Υγ: το κινητο δεν ειναι δικο μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 114
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια , σε ολους! !!!

Παρ'οτι δεν βλεπω να ασχολειστε ιδιαιτερα με το συγκεκριμενο τηλ.. , θα ηθελα να κανω ενα μικρο review για οτι εχω βρει μεχρι τωρα για το V975 smart 3 .

Κατ'αρχην δεν ειχα δουλεψει αλλη φορα για mediatek συσκευη και εχω ξενερωσει , το τηλ.. αυτο μου το κανανε δωρο και στην αρχη χαρηκα με το νεο μου παιχνιδι , αλλα τωρα δεν ειμαι το ιδιο χαρουμενος , σκεφτομαι πλεον να το δωσω και να παω να παρω το zte blade V , που εχει adreno ( 4πυρηνο ) και ειναι πιο ευκολα απ'οτι τα mediatek σε developing.

 

Μετα απο αρκετο διαβασμα πανω σε mediatek συσκευες εκανα καποια πραγματακια αλλα εχω και καποια προβληματα στα οποια δεν εχω λυση ακομα και ψαχνομαι μηπως και βρω κατι.

 

Καταρχην, ακολουθησα αυτον τον οδηγο ... http://blog.morrison.nl/how-to-backup-and-install-cwm-on-your-no-1-mini-pad-rom/

Αποφασισα να μη ροοταρω και να κανω πρωτα ενα backup της στοκ ( official ) rom, οπως ειναι απο τη μαμα vodafone.

Εφτιαξα ενα cwm recovery με τα προγραμματα απο τον οδηγο που εβαλα και μετα φλασαρα το superuser για ροοτ, αφου ειχα κανει κι αλλο ενα backup απο cwm recovery.

Εφτιαξα κι ενα twrp recovery με αλλο προγραμμα, αλλα θα το δοκιμασω σημερα.

Επισης εφτιαξα ενα ρομ απο cygwin kitchen, εκανα το κερνελ ( boot.img ) , unsecured με root shell και busybox runparts, και ολες τις εφαρμογες και τα jars απο το system/framework, τα εκανα deodexed, και μπορω να κανω και theming ευκολα τωρα πια.

Χθες περασα το νεο κερνελ μεσω του SP flash tool και δουλευει μια χαρα.

 

Παμε στα προβληματα τωρα ...

Το ρομ που εφτιαξα φλασαρει μονο το system και οχι και το custpack, ψαχνομαι ακομα με τα mount points για να βρω πως θα γινει να φλασαρεται και το custpack και το boot.img..

Η μονη λυση μεχρι τωρα, ειναι να διαγραψω οτι δεν χρειαζεται απο το custpack, ν'αλλαξω το κερνελ μεσω SPflash tool, να κανω τελος παντων οτι αλλαγες θελω στο ρομ και μετα να παρω ενα backup μεσω mtk droid tools χωρις το user data και cache , ετσι το mtk droid tools φτιαχνει ενα zip το οποιο μπορει να χρησιμοποιηθει σαν ρομ, κανοντας το restore με το cwm recovery.

Εγω ομως θελω να φτιαξω το ρομ οπως πρεπει να ειναι κανονικα και οχι σαν cwm restore.

 

Θα δοκιμασω και λιγες μερες ακομα μηπως βρω την ακρη, αλλιως θα το δωσω 100 ευρω και θα βαλω κι αλλα 50 να παρω το blade V και να ησυχασω.

Εφοσον βλεπω οτι κι εδω και οπου αλλου εψαξα δεν βλεπω και καποιον αλλο ν'ασχολειτε μ'αυτο το τηλ.. μηπως βοηθησει λιγο ακομα την κατασταση.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο άλλο, δε ξέρω καθόλου από προγραμματισμό και έχω πειράξει λίγα πράγματα με το root που το έκανα...

Την τελευταία φορά πήγα να περάσω ένα framework.apk στο system και το brickαρα... πήγε αντικατάσταση ευτυχώς...

 

Η αλήθεια είναι ότι αν καταφέρουμε να καταλάβουμε πως δουλεύει θα μπορούμε να του περάσουμε μέχρι και cyanogenmod...

Εδώ πήρε μέχρι την έκδοση 10 το Wildfire S δε θα μπορεί το Smart III που είναι καλύτερο σε χαρακτηριστικά;;;

 

Κρίμα πάντως που δεν ασχολείται κανείς σοβαρά μαζί του...! :(

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο άλλο, δε ξέρω καθόλου από προγραμματισμό και έχω πειράξει λίγα πράγματα με το root που το έκανα...

Την τελευταία φορά πήγα να περάσω ένα framework.apk στο system και το brickαρα... πήγε αντικατάσταση ευτυχώς...

 

Η αλήθεια είναι ότι αν καταφέρουμε να καταλάβουμε πως δουλεύει θα μπορούμε να του περάσουμε μέχρι και cyanogenmod...

Εδώ πήρε μέχρι την έκδοση 10 το Wildfire S δε θα μπορεί το Smart III που είναι καλύτερο σε χαρακτηριστικά;;;

 

Κρίμα πάντως που δεν ασχολείται κανείς σοβαρά μαζί του...! :(

 

Ο βελζεβουλης δηλαδη, χαχα ..

Λοιπον, το framework_res.apk, δεν τ'αλλαζουμε ετσι απλα, πρωτα απ'ολα πρεπει να δωσουμε permissions ΠΡΙΝ το αλλαξουμε, αλλιως bootloop κατευθειαν, μετα παλι δεν βαζουμε οτι framework μας ερθει γιατι αλλιως, παλι bootloop.

Παρ'ολα αυτα ηταν ευκολο να το επαναφερεις το framework , αν το'ξερα θα σου'φτιαχνα ενα ζιπ και θα το φλασαρες απο recovery και ολα θα ηταν κομπλε.

Βασικο βεβαια να ειχες CWM recovery ... γι'αυτο το πρωτο πραγμα που θελουμε ειναι το cwm recovery, γιατι ετσι σωζουμε το τηλ.. απο τυχον λαθη.

 

Για cm10 κ.λ.π. δεν ειναι ευκολα τα πραματα, διοτι το τηλ.. ειναι mediatek , οποτε δυσκολευει πολυ το πορτ για cm10 κ.λ.π.

Γι'αυτο το λογο ειπα στο προηγουμενο ποστ οτι δεν προκειται να εχω τηλ... με κινεζικο mediatek επεξεργαστη.

Μη συγκρινεις το wildfire , δεν ειναι mediatek ... ψαξε και μονος σου και θα δεις οτι δυσκολευει το developing στις mediatek συσκευες.

 

Αν δυσκολευεσαι να περασεις το cwm recovery θα κοιταξω να φτιαξω εναν οδηγο για να φλασαρετε cwm recovery , ελπιζω μεχρι αυριο να τον εχω ετοιμο.

 

 

EDIT

Εχω αρρωστησει .. :confused:

Εφτιαξα το ρομ επιτελους κομπλε, ολα πανε ρολοι , εκτος απο το wifi ..:(

Δεν μπορω να καταλαβω ακομα τι φταιει .. :confused:

Ολα τ'αλλα δουλευουν τελεια, κλησεις, bluetooth, 3G , κ.λ.π, το μονο που λειπει ειναι το wifi mac address και ΙΡ address ... imei εχω κανονικα αλλα NO wifi, θα τρελαθω ...:confused:

Θα ξαναδοκιμασω απ'την αρχη σημερα το βραδυ, θα επαναφερω το στοκ ρομ μεσω Sp flash tool και θα ξαναρχισω απ'την αρχη, ελπιζοντας να βρω το προβλημα, αλλιως θα το σπασω .. :p

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

EDIT 2

Ενταξει , το'φτιαξα τελικα .. :D

Ισως το πρωτο custom rom για το smart 3 θα ειναι ετοιμο σε λιγες μερες , το μονο που πρεπει να εχετε , ειναι CWM recovery .

Περισσοτερα μολις το ετοιμασω.

 

Sorry , double post

Link to comment
Share on other sites

Sorry , αλλα εκανα κι ενα triple post ....

 

Οκ , μαγκες , ετοιμο το ρομ.

Ισως το πρωτο custom rom για το vodafone smart 3.

 

Changelog

Βased στο ρομ της vodafone

Διαγραφηκαν ολες οι εφαρμογες που θεωρησα οτι ειναι αχρειαστες ( vodafone apps and more ).

Το ρομ εγινε deodexed και οι εφαρμογες zipaligned

Mικροαλλαγες στο κερνελ για να τρεχουν καποια scripts και tweaks.

Apex launcher , πιο ελαφρυς

Dolphin browser , ( stock browser sucks :p )

Flash player

Setcpu , παρ'οτι το κερνελ δεν ειναι overclocked , εγω το χρησιμοποιω για ν'αλλαξω governors και την min ταχυτητα ( το εχω στο performance , min 250/ max 1001 ,set on boot ).

Νεο bootanimation

Modded framework.jar , για περισσοτερα volume steps και smooth scrolling

Patched services.jar , για οποιον θελει να δοκιμασει καποια script ( v6 supercharger ).

Build.prop και init.d tweaks

 

 

 

V975 test rom

Download

http://d-h.st/AY2

 

Screenshots

τιποτα ιδιαιτερο , οπως ειναι το στοκ ρομ , ακομα δεν εχω αλλαξει κατι στο theming και δεν εχω ψαξει πολλα , 3 βδομαδες το'χω το τηλ.. αλλα τις τελευταιες 15 μερες επαιζα μ'αυτο , δεν το'χω ψαξει αρκετα , ακομα με τη ζελατινα τoυ το'χω , ουτε sim ειχα βαλει , σημερα του'βαλα sim πρωτη φορα , δεν το'χα βγαλει απ'το σπιτι μεχρι σημερα :wacko:

 

[ATTACH]43685[/ATTACH] [ATTACH]43686[/ATTACH] [ATTACH]43687[/ATTACH]

 

[ATTACH]43688[/ATTACH] [ATTACH]43689[/ATTACH]

 

Εγκατασταση

Κατεβαζουμε το , V975test.zip και το βαζουμε στην sd card.

Μετα μπαινουμε στο CWM recovery , και επιλεγουμε ....

1 advanced / reboot recovery

2 wipe data factory reset

3 wipe cache partition

4 advanced / wipe dalvik cache

5 mounts and storage / format system

6 install zip from sd card / choose zip from sd card / ... και διαλεγουμε το V975test.zip

7 το αφηνουμε να τελειωσει και μετα επιλεγουμε .. reboot system now

8 περιμενουμε 3-5 λεπτα και το τηλ.. θ'ανοιξει με το νεο ρομ.

Μετα το πρωτο boot , καντε κι αλλο ενα reboot ( επανεκκινηση ) , για να ολοκληρωθει το κτισιμο της dalvik cache.

 

ENJOY

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

Η εγκατασταση γινεται ΜΟΝΟ με CWM recovery και με κανεναν αλλο τροπο.

ΟΥΔΕΜΙΑ ευθυνη θα εχω αν παθει κατι το τηλ... σας .. :p ( το γνωστο που λενε ολοι ).

 

Cwm recovery φτιαχνουμε με το Mtk droid tool και το φλασαρουμε με το SP flash tool.

Οδηγιες για τη δημιουργια cwm recovery , εδω ... http://blog.morrison.nl/how-to-backup-and-install-cwm-on-your-no-1-mini-pad-rom/

 

Περισσοτερες οδηγιες αργα το βραδυ.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Στειλε και κανενα screen shot!

ευχαριστουμε anyway!!

 

Θα βαλω οδηγιες περισσοτερες και screenshots αργα το βραδυ , ειμαι στη δουλεια τωρα.

Αυτο ειναι το πρωτο ρομ , θα το δοκιμασουμε και θα κανουμε κι αλλες αλλαγες στη πορεια , ακομα ουτε ονομα δεν του δωσαμε ,χαχα ...

Μεχρι τωρα παει μια χαρα , εχω βρει κανα δυο πραγματακια που θελουν αλλαγη , αλλα ψαξτε το κι εσεις να μου πειτε τι βλεπετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλο δειχνει θα το δοκιμασω το πρωι keep going!!XD:)

 

Ερχεται αλλο , η σημερα η αυριο ,πιο σωστο ...

Ειχα βγαλει πολλα πραγματα , βλεπω ομως οτι καποια χρειαζονται και τα επανεφερα , μαζι και καποιες αλλες αλλαγες και νομιζω οτι τωρα πια ειμαι ευχαριστημενος απο το ρομ.

Ελπιζω να εκανες δουλεια με το backup .

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ακομα αντε να την φλασαρω??:p

 

Παρτη ... :p

 

Download

V975test

http://d-h.st/AY2

 

Εγκατασταση

Οπως λεω στο προηγουμενο ποστ με CWM recovery.

 

Το λινκ το αλλαξα και στο προηγουμενο ποστ για το ρομ.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Παρτη ... :p

 

Download

V975test

http://d-h.st/AY2

 

Εγκατασταση

Οπως λεω στο προηγουμενο ποστ με CWM recovery.

 

Το λινκ το αλλαξα και στο προηγουμενο ποστ για το ρομ.

 

Tην τρεχω οτι bug βρω σου λεω thanks man καλη συνεχεια!!;)

Link to comment
Share on other sites

Tην τρεχω οτι bug βρω σου λεω thanks man καλη συνεχεια!!;)

 

Κι εγω την τρεχω ,χαχα ..

Μαλλον μονο οι δυο μας την τρεχουμε μεχρι τωρα.

Δεν εχω βρει κατι ακομα , παει καλα ως τωρα ..

Εκανα και ενα antutu benchmark , κι εβγαλα 6403 με setcpu , performance , min 250 max 1001.

Η μονη διαφορα που εχουμε στα ρομ , ειναι οτι αυτο που τρεχω εγω , δεν εχω το jrdram manager , το εσβησα ... για σας το αφησα μεσα μηπως το χρειαζεστε .

 

Πρεπει να φτιαξω τωρα κι εναν οδηγο για τους υπολοιπους , μηπως βοηθησουμε κανενα παιδι ακομα να περασει το ρομ.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και αλλη διαφορα διεγραψα το απεξ τρεχω kk launcher!μ'αρεσει καλυτερα!Αντε καλο theming πρως το πρασινακη κανε πραγματακια πλζ!!και αν θες και αυτα που σου χα πει για το μενου και τα icons!βεβαια εννοειτε οτι θεσ κανεiς λεω τι γνωμη μου!!ετσι..? χωρις παρεξηγηση??!:)

καλη συνεχεια!

Edited by msound
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος , μολις το ανεβασα και στο xda , εδω ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2713924

 

Ολα θα γινουν απο δω και περα , και πρασινακι και αλλα πραγματα ...

Λιγο υπομονη και σιγα-σιγα θ'ανεβαζω περισσοτερα πραγματακια.

Ελπιζω οτι σε παει καλα μεχρι τωρα το ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Παρτη ... :p

 

Download

V975test

http://d-h.st/AY2

 

Εγκατασταση

Οπως λεω στο προηγουμενο ποστ με CWM recovery.

 

Το λινκ το αλλαξα και στο προηγουμενο ποστ για το ρομ.

Εγώ που είμαι ήδη rooted θα έχω κάποιο θέμα αν την περάσω;

Κάποιος που δεν είναι rooted ξέρω ότι γίνεται περνώντας τη rom όπως αναφέρεις και εσύ.

 

Αλλά για μένα με ενδιαφέρει περισσότερο... :P

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι ήδη rooted θα έχω κάποιο θέμα αν την περάσω;

Κάποιος που δεν είναι rooted ξέρω ότι γίνεται περνώντας τη rom όπως αναφέρεις και εσύ.

 

Αλλά για μένα με ενδιαφέρει περισσότερο... :P

 

Δεν εχει σημασια αν εχεις ροοταρει η οχι .

Σημασια εχει να περασεις CWM recovery , αλλιως δεν μπορεις να τη φλασαρεις.

Οδηγιες περισσοτερες αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι ήδη rooted θα έχω κάποιο θέμα αν την περάσω;

Κάποιος που δεν είναι rooted ξέρω ότι γίνεται περνώντας τη rom όπως αναφέρεις και εσύ.

 

Αλλά για μένα με ενδιαφέρει περισσότερο... :P

οχι κανενα προβλημα απλα καντα οπως τα λεει..

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραιος , μολις το ανεβασα και στο xda , εδω ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2713924

 

Ολα θα γινουν απο δω και περα , και πρασινακι και αλλα πραγματα ...

Λιγο υπομονη και σιγα-σιγα θ'ανεβαζω περισσοτερα πραγματακια.

Ελπιζω οτι σε παει καλα μεχρι τωρα το ρομ.

Nαι ρε μια χαρα,το ρομ!

κοιτα ξανα τα λινκ για τα screenshots στους xda δεν ανοιγουν!:p

Edited by msound
Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε μια χαρα,το ρομ!

κοιτα ξανα τα λινκ για τα screenshots στους xda δεν ανοιγουν!:p

 

Ναι το ειδα , θα τα φτιαξω αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα η κόρη μου εχει ενα κινητό Vodafone smart 3 και της έπεσε και της ραγησε η οθόνη. Ξερουμε πόσο πάει η αλλαγη της?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα η κόρη μου εχει ενα κινητό Vodafone smart 3 και της έπεσε και της ραγησε η οθόνη. Ξερουμε πόσο πάει η αλλαγη της?

 

Συνηθως ειναι ακριβες αυτες οι δουλειες ( παντα σε σχεση με την τιμη του τηλ.. ) , δηλαδη μπορει να σου παει απο 50-70€

Καλυτερα ρωτα στη vodafone oμως , ισως εισαι τυχερος και εχει καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Και γι'αυτους που θα τα κανουν σαλατα :p οριστε η stock rom vodafone smart 3 V975!!

http://www.4shared.com/get/njZmIL1rce/Vodafone-975_STOCK_ROM.html

Eπισης μεσα περιεχει και την factory recovery αλλα και μια custom recovery!enjoy

Με την custom θα μπορειτε να φλασαρετε την rom του gkalen!

 

Φλασαρουμε με sp flashtool ολα τα imgs.Αν δεν το εχετε οτι,χρειαζεστε θα το βρειτε εδω!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2332783

 

Καλο Πασχα σε ολους!

 

Υ.Σ Tα ευχαριστω πανε στον gkalen εγω απλα την ανεβασα!!:up:

Edited by msound
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...