Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart IIΙ (Alcatel v975)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και γι'αυτους που θα τα κανουν σαλατα :p οριστε η stock rom vodafone smart 3 V975!!

σε 2 ωρες...ανεβαίνει!

Eπισης μεσα περιεχει και την factory recovery αλλα και μια custom recovery!enjoy

Με την custom θα μπορειτε να φλασαρετε την rom του gkalen!

 

Φλασαρουμε με sp flashtool ολα τα imgs.Αν δεν το εχετε οτι,χρειαζεστε θα το βρειτε εδω!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2332783

 

 

Υ.Σ Tα ευχαριστω πανε στον gkalen εγω απλα την ανεβασα!!:up:

 

Ωραιος , μπραβο ..

Θ'ανεβασω κι εγω ολοκληρωμενο το στοκ ρομ της vodafone , αλλα σε μορφη ζιπ για φλασαρισμα απο recovery , και το μονο που θ'αλλαζουμε με SP flash tool θα ειναι το recovery ( θα βαζουμε το στοκ recovery ).

Ετσι για να'χουμε επιλογες.

Καλη ανασταση και καλο Πασχα σε ολους.

 

Edit

Το V975 JellyDream ανεβηκε στο xda ..

 

Download , V975 JellyDream

http://d-h.st/3wq

 

Εγκατασταση οπως εχουμε πει.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Thanks to msound , ξεκιναμε με theming σιγα-σιγα...

 

V975 Coloured Settings

Downloads στο xda ...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=51825461

 

Screenshots

[ATTACH]44219[/ATTACH] [ATTACH]44220[/ATTACH]

[ATTACH]44221[/ATTACH] [ATTACH]44222[/ATTACH]

 

Sorry για το double post , αλλα δεν μ'αφηνει να κανω επεξεργασια στο προηγουμενο ποστ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε ενα εικονιδιακι και δε ξερω τι ειναι.

Το κινητο ειναι της μαμάς μου.

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι, γιατι ακρη δεν εβγαλα. Απο εχθες εμφανισθηκε...

http://i62.tinypic.com/r2qa69.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε ενα εικονιδιακι και δε ξερω τι ειναι.

Το κινητο ειναι της μαμάς μου.

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι, γιατι ακρη δεν εβγαλα. Απο εχθες εμφανισθηκε...

http://i62.tinypic.com/r2qa69.jpg

 

Κατεβασε το κουρτινακι και επελεξε το δευτερο toggle ( ειδοποιησεις ) , και θα φυγει...

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το κουρτινακι και επελεξε το δευτερο toggle ( ειδοποιησεις ) , και θα φυγει...

:shock: νιωθω τελειως χαζη τωρα!

Εχ αυτη η μαναμ ολο κατι παταει παντα! Που να το φανταστω....:p

Link to comment
Share on other sites

Thanks to msound , ξεκιναμε με theming σιγα-σιγα...

 

V975 Coloured Settings

Downloads στο xda ...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=51825461

 

Screenshots

[ATTACH]44219[/ATTACH] [ATTACH]44220[/ATTACH]

[ATTACH]44221[/ATTACH] [ATTACH]44222[/ATTACH]

 

Sorry για το double post , αλλα δεν μ'αφηνει να κανω επεξεργασια στο προηγουμενο ποστ...

 

Ωραιος παμε να το δουμε keep going!!:frog:

παιδια αρχιστε να την φλασαρετε εχει κανει πολυ δουλεια κριμα ειναι και στα πολυ κοντα ολο και κατι ακομα θα προσθετει δοκιμαστε και οτι προβλημα υπαρξει εδω θα τα λυσουμε ολα!

Link to comment
Share on other sites

Παμε κι αλλο ενα ...

 

V975 Battery Percentage

Κυκλικη μπαταρια με ποσοστο % , στο statusbar

Download

http://d-h.st/uJo

 

Εγκατασταση

Απο CWM recovery με το γνωστο τροπο.

Ιnstall zip from sd card/choose zip from sd card / ....

Reboot system now

Enjoy

 

Screenshot

[ATTACH]44289[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Τι κανεις ακριβως?πας πληροφοριες τηλεφωνου και ενημερωσεις λογισμικου?μου φαίνεται περιεργο γιατι δεν εχει βγει ενημερωση!
Link to comment
Share on other sites

Τι κανεις ακριβως?πας πληροφοριες τηλεφωνου και ενημερωσεις λογισμικου?μου φαίνεται περιεργο γιατι δεν εχει βγει ενημερωση!

Δε πάτησα κάτι,στο notification bar μου έβγαλε πως έχει ενημέρωση.

Και από ότι είδα δεν είναι ενημέρωση συστήματος αλλά κάποιων εφαρμογών της Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@gkalen να σε ρωτήσω... είδα ότι λες στους XDA ότι υπάρχει πρόβλημα με το GPS εκτός google maps...

Με το Foursquare (και το Swarm) παίζει; βρίσκει που είσαι ή τζίφος;

 

Επίσης θέλω ένα request (αν παίζει το GPS με τα 2 προγράμματα πιο πάνω και μου φτιάξεις και το request σίγουρα θα περάσω τη ROM).

Στα Sony υπάρχει ένα εφέ όταν κλειδώνεις το κινητό (όταν πατάς το Power Button) που αντί απλά να κλείσει η οθόνη κάνει έναν ήχο σαν παλιάς τηλεόρασης που κλείνει και έχει και το αντίστοιχο εφέ...

Κάνει αυτό ακριβώς που μπορείς να δεις εδώ (με ήχο όμως...)

(το είχα στο HTC WFs που είχα περάσει μία ROM)

Edited by dosman

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

@gkalen να σε ρωτήσω... είδα ότι λες στους XDA ότι υπάρχει πρόβλημα με το GPS εκτός google maps...

Με το Foursquare (και το Swarm) παίζει; βρίσκει που είσαι ή τζίφος;

 

Επίσης θέλω ένα request (αν παίζει το GPS με τα 2 προγράμματα πιο πάνω και μου φτιάξεις και το request σίγουρα θα περάσω τη ROM).

Στα Sony υπάρχει ένα εφέ όταν κλειδώνεις το κινητό (όταν πατάς το Power Button) που αντί απλά να κλείσει η οθόνη κάνει έναν ήχο σαν παλιάς τηλεόρασης που κλείνει και έχει και το αντίστοιχο εφέ...

Κάνει αυτό ακριβώς που μπορείς να δεις εδώ (με ήχο όμως...)

(το είχα στο HTC WFs που είχα περάσει μία ROM)

 

Tο gps δεν βρισκει δορυφορους , και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει , κανενα προγραμμα δεν θα δουλεψει , εκτος google maps.

 

Το crt off εφε που λες , ειναι λιγο δυσκολο να γινει στη Jellybean , σε αλλες ρομ που εχω φτιαξει το εχω ενεργοποιησει το crt off ( κλεισιμο σαν παλια tv ) , δεν ειναι δυσκολο , αλλα στη jb το κανανε λιγο δυσκολο , δεν το'χω ψαξει αρκετα ομως.

 

Το θεμα ομως πλεον ειναι οτι το πουλησα το 975 σ'ενα παιδι στη δουλεια 130€ ( φτιαγμενο βεβαια ) και πηρα το blade V και ησυχασε το κεφαλι μου .

Εβγαλα ρομ γ@μ@τη για το blade V σε μια βδομαδα που εχω το τηλ.. , και δουλευουν ολα υπεροχα χωρις προβληματα.

Μεγαλη μπερδεψουρα τα mediatek τελικα , φαντασου εκανα 20 μερες για να βγαλω ρομ και τελικα αφου δοκιμασα τα παντα , ενω δουλευουν ολα καταπληκτικα και γρηγορα , τελικα το gps δεν μπορεσα να το φτιαξω.

Ειναι δυσκολες στο developing οι συσκευες με mediatek και δεν προκειται νομιζω ν'ασχοληθω με παρομοιο επεξεργαστη ξανα , εκτος αν αλλαξουν τα πραγματα στο μελλον.

 

Βεβαια οτι προβλημα εχετε η χρειαστειτε κατι μπορειτε να με ρωτησετε και θα βοηθησω σε οτι περναει απο το χερι μου , εχω τα παντα ολα για το 975 και δεν θα τα σβησω ( αλλωστε αυτος που εχει το τηλ.. δουλευει μαζι μου και το εχω το τηλ.. καθε μερα μπροστα μου ) , ισως στο μελλον να θελει ν'ασχοληθει καποιος με το ρομ που εφτιαξα και να βρει τη λυση για το gps , οποιος θελει και το κατεχει το θεμα μπορει να κατεβασει τη ρομ και να δουλεψει πανω της και οπου μπορω κι εγω θα βοηθησω .

Link to comment
Share on other sites

Tο gps δεν βρισκει δορυφορους , και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει , κανενα προγραμμα δεν θα δουλεψει , εκτος google maps.

 

Το crt off εφε που λες , ειναι λιγο δυσκολο να γινει στη Jellybean , σε αλλες ρομ που εχω φτιαξει το εχω ενεργοποιησει το crt off ( κλεισιμο σαν παλια tv ) , δεν ειναι δυσκολο , αλλα στη jb το κανανε λιγο δυσκολο , δεν το'χω ψαξει αρκετα ομως.

 

Το θεμα ομως πλεον ειναι οτι το πουλησα το 975 σ'ενα παιδι στη δουλεια 130€ ( φτιαγμενο βεβαια ) και πηρα το blade V και ησυχασε το κεφαλι μου .

Εβγαλα ρομ γ@μ@τη για το blade V σε μια βδομαδα που εχω το τηλ.. , και δουλευουν ολα υπεροχα χωρις προβληματα.

Μεγαλη μπερδεψουρα τα mediatek τελικα , φαντασου εκανα 20 μερες για να βγαλω ρομ και τελικα αφου δοκιμασα τα παντα , ενω δουλευουν ολα καταπληκτικα και γρηγορα , τελικα το gps δεν μπορεσα να το φτιαξω.

Ειναι δυσκολες στο developing οι συσκευες με mediatek και δεν προκειται νομιζω ν'ασχοληθω με παρομοιο επεξεργαστη ξανα , εκτος αν αλλαξουν τα πραγματα στο μελλον.

 

Βεβαια οτι προβλημα εχετε η χρειαστειτε κατι μπορειτε να με ρωτησετε και θα βοηθησω σε οτι περναει απο το χερι μου , εχω τα παντα ολα για το 975 και δεν θα τα σβησω ( αλλωστε αυτος που εχει το τηλ.. δουλευει μαζι μου και το εχω το τηλ.. καθε μερα μπροστα μου ) , ισως στο μελλον να θελει ν'ασχοληθει καποιος με το ρομ που εφτιαξα και να βρει τη λυση για το gps , οποιος θελει και το κατεχει το θεμα μπορει να κατεβασει τη ρομ και να δουλεψει πανω της και οπου μπορω κι εγω θα βοηθησω .

 

γιατι ρε μαν ομως το blade v??στα 160-170€ παιζουν αρκετα καλυτερα!τεσ πα και γω εχω ξενερωσει με τον κινεζο δεν ασχολουμε αλλο!!αντε Γιωργο βρεσ να το δωσω και γω ειναι ακομα στην εγγυηση για 5 μηνες ακομα καινουργιο!:lol::p;)

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε μαν ομως το blade v??στα 160-170€ παιζουν αρκετα καλυτερα!τεσ πα και γω εχω ξενερωσει με τον κινεζο δεν ασχολουμε αλλο!!αντε Γιωργο βρεσ να το δωσω και γω ειναι ακομα στην εγγυηση για 5 μηνες ακομα καινουργιο!:lol::p;)

 

Το blade V , γιατι ειναι 4πυρηνο , εχει οθονη 4" ( δεν μ'αρεσουν οι παντοφλες , αντε μεχρι 4,3" οχι παραπανω με τιποτα ) , μπορει να γινει και πορτ σε MIUI , επισης δεν δινω ποτε πολλα λεφτα για τηλ.. , αντε μεχρι 150-160 ευρω , ετσι κι αλλιως θα το φτιαξω οπως θελω και θα ειναι και οικονομικο και turbo .

Αυτο που γλυκοκοιταζω και ισως το παρω στο τελος του καλοκαιριου ειναι το xiaomi Mi2s , θα κανω υπερβαση στα 250 ευρω , αλλα παλι τα ιδια λεφτα θα βαλω , εχω και 2 huawei u8800pro , και το ενα θα το σπρωξω κανα κατοσταρι , το Blade V μου πηγε τζαμπα σχεδον αφου το v975 μου το'χαν χαρισει , καλα με πηγε μου φαινεται , χαχαχα ...

Και τις βολτες μου με το android τις ξεκινησα με το πρωτο blade .

 

Το κουλο βεβαια ειναι οτι ενα παιδι απο πορτογαλια , μου εστειλε π.μ. στο xda και θελει να βαλω πορτογαλικα στο JellyDream , γιατι αυτος μου λεει οτι κλειδωνει κανονικα στο τηλ.. του με JellyDream rom και με copilot του κλειδωνει 6-7 δορυφορους χωρις ιντερνετ κανονικα , θα τρελαθω δηλαδη .. :confused:

Του ειπα να μου στειλει το backup του να δω τι παιζει ...

Δεν μπορω να το πιστεψω οτι στο τηλ.. του δουλευει το gps , και το'χει φλασαρει κι αυτος αρκετες φορες το ρομ , χωρις να εχει προβλημα ποτε .. :confused:

Τι μπορει να παιζει με τη πορτογαλικη ρομ , δεν ξερω , η του εκατσε αυτουνου μονο να δουλευει .. :confused:

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

 

ήρθε στα χέρια μου ένα VF975 εχτες, αφου το φόρτισα, δοκίμασα να το ανοίξω, ότι και να κάνω με βγάζει σε μία οθόνη παρόμοια με αυτή :

 

images?q=tbn:ANd9GcSddfKYLdRRw1-BQqmlYxFjQ4kcXGrFZ7XUKNkAAmHkVKxyLK4aHQ

 

που λέει :

 

Android system recovery <3e>

 

Volume up/down to move highlight;

enter button to select.

 

reboot system now

apply update from ADB

apply update from sdcard

apply update from phone memory

apply update from cache

wipe data/factory reset

wipe cache partition

 

 

 

Δοκιμασα "reboot system now" αλλά πάλι στην ίδια οθόνη με έφερε

 

Δοκιμασα "wipe cache partition" και μετα "reboot system now" αλλά πάλι στην ίδια οθόνη με έφερε

 

Δοκιμασα "wipe data/factory reset" και μετα "reboot system now" αλλά πάλι στην ίδια οθόνη με έφερε

 

Δοκιμασα "wipe cache partition", "wipe data/factory reset" και μετα "reboot system now" αλλά πάλι στην ίδια οθόνη με έφερε

 

 

καμια ιδέα - συμβουλή γιατί ειμαι ψιλοάσχετος...

 

σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια.

Εσπασε η οθονη του κινιτου μου αλλα το touch δουλευη μια χαρα

Ξερετε κανα link για να αλαξω οθονη και αν ειναι ευκολη η εγκατασταση της

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπί power on/off κάνει κάτι κουλά. Το πετάει η μάναμ να σβήσει η οθόνη και δε σβήνει. Ε σβήνει μόνο του μετά από χ λεπτά, και όταν πατάει να την ενεργοποιήσει, λειτουργεί. Είναι μέσα στη θήκη πάντα. Φυσιολογική χρήση κάνει.

Έχει τύχει σε κανέναν; ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Γεια σας.Πως μπορω να κανω update στο Alcatel 975??? Δεν μπορω να βρω τιποτα σχετικο!!!Ευχαριστω!!!:D

 

δεν μπορεις δεν εχει κανει και ουτε προκειται για update!

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κουμπί power on/off κάνει κάτι κουλά. Το πετάει η μάναμ να σβήσει η οθόνη και δε σβήνει. Ε σβήνει μόνο του μετά από χ λεπτά, και όταν πατάει να την ενεργοποιήσει, λειτουργεί. Είναι μέσα στη θήκη πάντα. Φυσιολογική χρήση κάνει.

Έχει τύχει σε κανέναν; ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει;

 

Αν ειναι στην εγγυηση πανε στη vodafone!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια βοηθεια. Εδω και μερικες μερες η μπαταρια του κινητου πεφτει πολυ αποτομα. Παραδειγμα: το αφηνει ολο το βραδυ με φουλ μπαταρια ανοιχτο και το πρωι εχει πεσει στο 30%!!!!! Το gps, data κλπ ειναι κλειστα.

 

Τι παιζει;;;:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια. Εδω και μερικες μερες η μπαταρια του κινητου πεφτει πολυ αποτομα. Παραδειγμα: το αφηνει ολο το βραδυ με φουλ μπαταρια ανοιχτο και το πρωι εχει πεσει στο 30%!!!!! Το gps, data κλπ ειναι κλειστα.

 

Τι παιζει;;;:ninja:

 

πηγαινε το στη vodafone!καλυτερα μην κανεις κατι με τα λειτουργικα του μερη...παιζει να τα παιξε η μπαταρια και να θες αλλη...

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια.

Εσπασε η οθονη του κινιτου μου αλλα το touch δουλευη μια χαρα

Ξερετε κανα link για να αλαξω οθονη και αν ειναι ευκολη η εγκατασταση της

 

Το ιδιο επαθε και φιλος αλλα δεν εχει κανει κατι ακομα, βασικα πρεπει να σου εσπασε μονο το digitizer οποτε δεν θελει αλλαγη ολη σε αυτη την περιπτωση! για ανταλλακτικο http://www.ebay.com/itm/New-Touch-Screen-Digitizer-For-Vodafone-Smart-III-975-Black-/290948337122 για αλλαγη Ελλαδα ρωτα εδω : http://www.ebw.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά μια ερώτηση. Το έχει η γυναίκα μου το συγκεκριμένο τηλέφωνο και εχθές μου εκσνε παράπονα οτι οταν την παίρνουν τηλέφωνο και δεν απαντάει ύστερα το τηλέφωνο σβήνει απο μόνο του. Όταν το ξανάανοιγει η μπαταρία ειναι στο σημείο που ήταν. Εχει συμβεί σε κάποιον κστι παρόμοιο? Λέτε με ενα wipe cashe απο recovery να στρωσει? Και κατι αλλο. Πως μπαίνω σε recovery mode? power και volume + μαζι η κσποιος άλλος συνδυασμός?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...