Jump to content

Xiaomi Mi 2S


cableguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήρθε το μωρό!..

Η ποιότητα κατασκευής του και η οθόνη του ήταν ένα σοκ για εμένα. Λέγατε ότι είναι ποιοτικό, αλλά δεν το περίμενα τόσο ποιοτικό.

Αρχίζω το στήσιμο και τα λέμε!

 

καλοδουλευτο φιλε

αν μπορεις γραψε οδηγιες (βηματα) για οτι εκανες :)

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 895
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ήρθε το μωρό!..

Η ποιότητα κατασκευής του και η οθόνη του ήταν ένα σοκ για εμένα. Λέγατε ότι είναι ποιοτικό, αλλά δεν το περίμενα τόσο ποιοτικό.

Αρχίζω το στήσιμο και τα λέμε!

 

Μπράβο καλορίζικο και καλοδούλευτο.

Το παράγγειλα και εγώ χτες από To2c,είδα ότι έπεσε η τιμή και το πήρα απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

καλοδουλευτο φιλε

αν μπορεις γραψε οδηγιες (βηματα) για οτι εκανες :)

 

Συνοπτικά:

-εγκατέστησα το CWM

-πέρασα απευθείας την τελευταία διαθέσιμη WIUI rom

-έβαλα nova launcher prime

-εγκατέστησα τις εφαρμογές.

Τελείωσα μέσα σε καμιά ώρα χοντρικά, μου έχουν μείνει άλυτα 3-4 θεματάκια ακόμη και μετά θέλω να ασχοληθώ με το τί κάνει σε φωτογραφία/βίντεο, αναπαραγωγή ήχου κτλ. Για την ώρα δεν έχω κανένα αρνητικό να του προσάψω, είναι καλύτερο από το S3 που είχα ως τώρα σε όλους τους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Την wiui την πέρασες στο σύστημα οπου ειναι η ΜΙUI η παραλληλα??

Αν παραλληλα, χρειαστηκε να κανεις dual boot? Πως?

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Την wiui την πέρασες στο σύστημα οπου ειναι η ΜΙUI η παραλληλα??

Αν παραλληλα, χρειαστηκε να κανεις dual boot? Πως?

 

Δεν το σκέφτηκα καν για dual boot, όλοι συμφωνούν ότι η WIUI είναι σταθερή, οπότε δεν το θεώρησα σκόπιμο να μπλέξω. Κατευθείαν πάνω στην MIUI!

Δεν βρίσκω κάποιο μεγάλο μειονέκτημα στο κινητό.Εκτός από αυτό που ανέφερα πιο πίσω για τις χειρόγραφες σημειώσεις, το πρόβλημα είναι υπαρκτό και πολύ ενοχλητικό για εμένα.Ελπίζουμε σε διόρθωση στην MIUI V6.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκέφτηκα καν για dual boot, όλοι συμφωνούν ότι η WIUI είναι σταθερή, οπότε δεν το θεώρησα σκόπιμο να μπλέξω. Κατευθείαν πάνω στην MIUI!

Δεν βρίσκω κάποιο μεγάλο μειονέκτημα στο κινητό.Εκτός από αυτό που ανέφερα πιο πίσω για τις χειρόγραφες σημειώσεις, το πρόβλημα είναι υπαρκτό και πολύ ενοχλητικό για εμένα.Ελπίζουμε σε διόρθωση στην MIUI V6.

 

υπάρχει τίποτα που να το προσφερει η MIUI αλλα οχι η WIUI ?? απο ρυθμίσεις ή bloatware ή μήπως κανα widget/shortcut?? (που να μετράει ομως ;) )

η απλα ειναι MIUI με εξτρα πράγματα ?!?

εγώ λέω (οταν έρθει με το καλό) να το δουλεύω λίγο με την κανονικη ρομ που εχει (μετα απο αναβαθμιση βεβαια) και μετα θα δω τι/αν θα βαλω αλλο rom, εχω τρεις επιλογές ήδη που ειναι ολα stable Roms :

1.AOSP rom QDT14 ή Ivans 4.4 AOSP KitKat ROM

2.Cyanogenmod 10.2 (αυτο το ρομ εχω στο Samsung)

3. και βεβαια WIUI

 

ΠΡΏΤΑ ΝΑ ΈΡΘΕΙ ΟΜΩΣ !!! :mad::mad::mad:

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα WIUI για έναν και μόνο ουσιαστικό λόγο, επειδή υποστηρίζει 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα SMS. Όλες οι υπόλοιπες βελτιστοποιήσεις που έχει δεν με ενδιέφεραν, το κινητό ούτως ή άλλως είναι πύραυλος.

AOSP κτλ ποτέ δεν ήταν για εμένα λύση σε κανένα κινητό, ακούω πολύ ραδιόφωνο και το spirit FM είναι πανάσχημο!..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα WIUI για έναν και μόνο ουσιαστικό λόγο, επειδή υποστηρίζει 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα SMS. Όλες οι υπόλοιπες βελτιστοποιήσεις που έχει δεν με ενδιέφεραν, το κινητό ούτως ή άλλως είναι πύραυλος.

AOSP κτλ ποτέ δεν ήταν για εμένα λύση σε κανένα κινητό, ακούω πολύ ραδιόφωνο και το spirit FM είναι πανάσχημο!..

 

ααα μάλιστα, εγώ δεν ακούω καθόλου ραδιόφωνο :p:p

πιο πολύ ενδιαφέρομαι για την μπαταρία, και μεγάλη απόδοση του κινητού (over all performance).

οσο για τα μυνήματα, σπάνια στέλνω κανονικό sms, και πολυ σπάνια στέλνω με ελληνικούς χαρακτήρες ;)

 

miui δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, πάντα προτιμούσα CMD η PACMAN ή paranoid android...

βρήκα ήδη PACMAN για το συγκεκριμένο...

ααα επίσης, που έλεγες για κάμερα, κάπου υπάρχει μια εφαρμογή που σου δίνει την δυνατότητα να βγάζεις φωτογραφίες σε μορφή RAW (αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ, το λέω γιατι ολο RAW images βγάζω με την φωτογραφική μηχανή), επειδή δεν είμαι σπίτι τώρα, θα σ΄τη στείλω άλλη στιγμη σε PM...

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

To έχω δει το mod, αλλά RAW δεν βγάζω ούτε καν με την φωτογραφική, πόσο μάλλον με το κινητό!..
Link to comment
Share on other sites

Και σημερα μου ηρθε ενα πακετακι με καποια αξεσουαρ απο το ibuygou

1) Μια gel θηκη για το πισω μερος

2) Screen protectors

3) Xiaomi pistons

 

Οταν γυρισω σπιτι και τα δω θα επανελθω με εντυπωσεις. Επισης πιο παλια ειχα παρει μια βαση για το mi2s και πιο συγκεκριμενα αυτη μαζι με αυτην την "πλατη" που αν και ειναι για αλλο κινητο ταιριαζει γαντι με το mi2s. Η βαση αν και ποιοτικη δεν με βολεψε, εκανα μια μοντα απο μια προηγουμενη βαση που ειχα για το atrix μου και τωρα ειναι ολα οκ. Η τελικη βαση ειναι πολυ καλυτερη απο κατι universal βασεις που κυκλοφορουν στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Και σημερα μου ηρθε ενα πακετακι με καποια αξεσουαρ απο το ibuygou

2) Screen protectors

Αχ, αυτά τα screen protectors της Xiaomi...

Και εγώ την αγόρασα και την πέρασα όλο χαρά. Άρχισα να δουλεύω το κινητό και όλα πήγαιναν εξαιρετικά, μέχρι που έβαλα κάποιο handwriting app, όπου το κινητό ήταν τραγικό. Έβγαλα την ζελατίνα, έβαλα προσωρινά μία φτηνιάρα από Lumia 520 και όλα καλά!..

Link to comment
Share on other sites

hi, everybody

xiaomi 2s(16gb) only 264.99$ in minideal.net, mofi leather case as gift!

Your Great Satisfaction is our Endless Motivity!

our offical skype: minideal17

For Complaints: salesminideal@gmail.com

welcome to http://www.minideal.net

http://cs627226.vk.me/v627226995/3debe/QeMl4Jpzx84.jpg

Link to comment
Share on other sites

hi, everybody

xiaomi 2s(16gb) only 264.99$ in minideal.net, mofi leather case as gift!

 

Δεν λεω οτι δεν αξιζει αλλα κραταει ακομα τιμη παρα την κυκλοφορια του Μ3

Πηρα το δικο μου 32gb πριν τα χριστουγεννα με την προσφορα του ibuyu στα 296 ευρω και επειδη αργησε πολυ μου εστειλαν και τα Piston για δωρο

Καλα φαντασου τι εχει να γινει αμα βγει κανα M3S που θα παει η τιμη:X

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω οτι δεν αξιζει αλλα κραταει ακομα τιμη παρα την κυκλοφορια του Μ3

Πηρα το δικο μου 32gb πριν τα χριστουγεννα με την προσφορα του ibuyu στα 296 ευρω και επειδη αργησε πολυ μου εστειλαν και τα Piston για δωρο

Καλα φαντασου τι εχει να γινει αμα βγει κανα M3S που θα παει η τιμη:X

 

Νομίζω ότι δύσκολα να πέσει πολύ η τιμή του. Το κοινό που πλέον αγοράζει το Mi2S είναι όχι αυτοί που θέλουν ένα δυνατό κινητό, αλλά αυτοί που θέλουν ένα δυνατό κινητό σε μικρό μέγεθος. Η μόνη ανταγωνιστική λύση απέναντί του είναι το Sony Z1C, το οποίο παρουσιάζει αρκετά προβλήματα και, τελικά, δεν ξέρω αν θα το προτιμούσα, ακόμη και αν είχαν την ίδια τιμή! :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα κι εγώ, και όταν φτάσει μάλλον θα έχω περισσότερες ερωτήσεις, αλλά μέχρι τότε σκεφτόμουν να πάρω κι ένα κάλυμμα γιατί το λευκό που έχει δεν μου αρέσει.

Έχετε να προτείνετε κάτι καλό και οικονομικό σε σκούρο/μαύρο χρώμα ?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα κι εγώ, και όταν φτάσει μάλλον θα έχω περισσότερες ερωτήσεις, αλλά μέχρι τότε σκεφτόμουν να πάρω κι ένα κάλυμμα γιατί το λευκό που έχει δεν μου αρέσει.

Έχετε να προτείνετε κάτι καλό και οικονομικό σε σκούρο/μαύρο χρώμα ?

Thanks

 

Θα σου αρέσει! Και εγώ εκνευρίστηκα που μου έστειλαν άσπρο αντί μαύρο, αλλά τελικά είναι πολύ ωραίο, ποιοτικό και δείχνει όμορφα. Το μανίσιο case είναι κακής ποιότητας, απόφυγέ το. Εγώ πήρα αυτήν, είναι πολύ λεπτή και αφήνει απροστάτευτη μόνο την κάτω πλευρά.

Επίσης παρήγγειλα και αυτό το back cover που πρότεινε ένας φίλος αρκετές σελίδες πιο πίσω, ακόμη δεν μου έχει έρθει, αλλά φαίνεται καλό. Πάντως και τα μανίσια back cases της Xiaomi είναι πολυ πιο ποιοτικά από όσο περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρετε και αυτο το post:

http://xiaomi.eu/community/threads/bad-battery-life-after-wash.23767/

 

Ο θεός έπλεινε το κινητό καταλάθος και ακόμα του δουλεύει!!!!!!

:blink::blink::blink::shifty:

Link to comment
Share on other sites

...Και έχει και παράπονο ότι δεν δουλεύει σωστά, ενώ διερωτάται και γιατί να έχει άραγε battery drain! Είναι θεός...

Το κινητό συνεχίζει να με εκπλήσσει μία εβδομάδα μετά την αγορά του, το FM radio του παίζει και χωρίς ακουστικά!

Και μία σύγκριση της φωτογραφικής του με το S3. Στο S3 χρησιμοποίησα την ρύθμιση landscape, στο Xiaomi δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο και μάλλον δεν υπάρχει. Η διαφορά είναι αρκετά σημαντική στην ευκρίνεια, αν και ο φακός του S3 φαίνεται πιο ευρυγώνιος και καλύπτει περισσότερη έκταση.

 

http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/th__MI2S_zps85a8d840.jpg http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/th__S3_zpsc0ec4abc.jpg

 

Xiaomi Mi2S________________Galaxy S3

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα αυτο ... και γραφει με 160 χαρακτηρες ! http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1591989

 

το μονο προβλημα ειναι οτι χαλαει το μενου των sms ... ειναι πιο ασχημο, επισης οταν σου ερθει σμσ στο φακελακι στην αρχικη οθονη δεν εμφανιζει το 1 που λεει οτι εχεις σμσ και τελος οτι δεν μου κανει ηχο στην αναφορα των μηνυματων.

 

** ρε γμτ τοσο δυσκολο τους ειναι να φτιαξουν την κανονικη εφαρμογη με 160 ;;; τους εχω στειλει 1000000000000 repot

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,οσοι απο σας παραγγειλετε το κινητο απο το ibuygou,ποσες μερες μετα την παραγγελια εφτασε στα χερια σας? Με ποια εταιρεια αποστολης διαλεξατε? Εγω το παραγγειλα απο τις 28 του φλεβαρη και στις 5/3 μου εδωσαν το tracking number αλλα μεχρι τωρα ακομα δεν εμφανιστηκε η πορεια αποστολης στο singpore post...Ενας απο μεσα ειπε ο χρονος παραδοσης ειναι περιπου ενα μηνα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,οσοι απο σας παραγγειλετε το κινητο απο το ibuygou,ποσες μερες μετα την παραγγελια εφτασε στα χερια σας? Με ποια εταιρεια αποστολης διαλεξατε? Εγω το παραγγειλα απο τις 28 του φλεβαρη και στις 5/3 μου εδωσαν το tracking number αλλα μεχρι τωρα ακομα δεν εμφανιστηκε η πορεια αποστολης στο singpore post...Ενας απο μεσα ειπε ο χρονος παραδοσης ειναι περιπου ενα μηνα?

 

Οι παραγγελίες από ibuygou και merimobiles είναι απίστευτα αργές, καμία σχέση με ό,τι ήξερα από ebay. Εγώ παρήγγειλα στο merimobiles στις 15 Φεβρουαρίου, πλήρωσα γρήγορο ταχυδρομείο (...) και παρέλαβα στις 7 Μαρτίου.Συγκριτικά, πήρα μία θήκη για το κινητό από ebay στις 17 Φεβρουαρίου, δωρεάν μεταφορικά και την παρέλαβα στις 26 Φεβρουαρίου!..

Ούτε το σύστημα tracking ενημερώνεται γρήγορα, οπότε απλά χαλάρωσε και περίμενε.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον update για την παραγγελεια μου αλλα και απάντηση στον φιλο εδώ

 

Παιδια,οσοι απο σας παραγγειλετε το κινητο απο το ibuygou,ποσες μερες μετα την παραγγελια εφτασε στα χερια σας? Με ποια εταιρεια αποστολης διαλεξατε? Εγω το παραγγειλα απο τις 28 του φλεβαρη και στις 5/3 μου εδωσαν το tracking number αλλα μεχρι τωρα ακομα δεν εμφανιστηκε η πορεια αποστολης στο singpore post...Ενας απο μεσα ειπε ο χρονος παραδοσης ειναι περιπου ενα μηνα?

 

εγώ απο Ibuygou παρείγγειλα, σήμερα ΚΥΡΙΑΚΉ!!!!! μου εμφανισε το εξής στο tracking site

2014-03-16 12:27, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

2014-03-16 09:15, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

 

λογικά μέχρι παρασκευή θα τό'χω στα χέρια μου :D:D:D:D:D:D:D

η παραγγελέια έγινε στις 20-Φεβ και στις 25 το έλαβε η singpost.

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/03/16 12:36:32

2014-03-16 12:27, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

2014-03-16 09:15, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-02-25 15:27, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/03/16 12:36:32

2014-02-27 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-02-25 00:00, Received from Customer

 

θήκες και τέτοια ακόμα δεν πηρα, περιμένω να δώ πώς ειναι αυτα που φοράει απην μανα εταιρία

Sent from my MI 2S using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ωραια!Voodoman και Jordany91,ευχαριστω πολυ για την αμεση σας απαντηση! :up: Jordany91,σε ζηλευω που θα το εχεις στα χερια σου σε λιγες μερες...χι χι χι! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...