Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε σύ Mivas, έχεις ρίξει πολύ χρήμα σε παλιές obsolete συσκευές. Καλή φάση για παιχνίδι, συλλογή κλπ. Αλλά για main τηλέφωνο την προπολεμική smart camera και το jolla ρε φίλε;

Πάρε ένα σημερινό τηλέφωνο της προκοπής να κάνεις την δουλειά σου και παίζεις με ότι άλλο θέλεις!

Δεν το λέω για κακό, αλλά lumix android camera 10ετιας ρε σύ για τηλέφωνο; Κάνεις την ζωή σου δύσκολη χωρίς λόγο!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ παιδιά, έβαλα σήμερα το update 3.3.0.16 (Rokua) στο Jolla 1 και δεν ανοίγει καθόλου το WiFi!

Πως θα γλυτώσωσ το Reset?

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Ρε σύ Mivas, έχεις ρίξει πολύ χρήμα σε παλιές obsolete συσκευές. Καλή φάση για παιχνίδι, συλλογή κλπ. Αλλά για main τηλέφωνο την προπολεμική smart camera και το jolla ρε φίλε;

Πάρε ένα σημερινό τηλέφωνο της προκοπής να κάνεις την δουλειά σου και παίζεις με ότι άλλο θέλεις!

Δεν το λέω για κακό, αλλά lumix android camera 10ετιας ρε σύ για τηλέφωνο; Κάνεις την ζωή σου δύσκολη χωρίς λόγο!

 

Έχω και το 808, το ξέχασες αυτό ;) Και το CM1 είναι 5ετίας, όχι 10ετίας! Έχουν αλλάξει πολύ τα σημερινά από τα μέχρι προ 5ετίας και δεν με πολυενθουσιάζουν (εντελώς παντόφλες και μη χρηστικά με ένα χέρι, σαν τα πρώτα ασπρόμαυρα τηλέφωνα, πάει η αποσπώμενη μπαταρία, πάει και η υποδοχή για ακουστικά, πάνε πολλά πράγματα, πάει και η ιδιωτικότητα μαζί...)

 

Κάποια στιγμή αναγκαστικά θα πάω σε κάτι καινούργιο που δεν θα με ενθουσιάσει, αλλά θα το χρειαστώ για να έχω ξανά λειτουργίες. Είμαι εντάξει με CM1 για την ώρα, αλλά οι εφαρμογές με κάθε ενημέρωση "βαραίνουν" όλο και περισσότερο και κάνουν μερικά δεύτερα ή λεπτά για να ανοίξουν... Το Symbian (όπως και τα WindowsPhone) έχει χάσει αρκετές ιντερνετικές εφαρμογές (π.χ. νέφος, Whatsapp, Viber κλπ) και είχα ελπίδες στο Sailfish, που είναι "εν ζωή", αλλά από υποστήριξη μηδέν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωχ παιδιά, έβαλα σήμερα το update 3.3.0.16 (Rokua) στο Jolla 1 και δεν ανοίγει καθόλου το WiFi!

Πως θα γλυτώσωσ το Reset?

 

Εμένα ανοίγει (έτσι δείχνει τουλάχιστον), αλλά πολλές εφαρμογές δεν συνδέονται, ενώ άλλες συνδέονται (ο καιρός π.χ. συνδέεται, το ίδιο και ο περιηγητής).

 

Αν έκανες πρόσφατα αντίγραφα ασφαλείας, κάνε επαναφορά σε αυτά. Μήπως είχες καμιά εφαρμογή που ρυθμίζει το ίντερνετ και υπήρξε παρεμπόδιση λόγω αυτής;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Έχω και το 808, το ξέχασες αυτό ;) Και το CM1 είναι 5ετίας, όχι 10ετίας! Έχουν αλλάξει πολύ τα σημερινά από τα μέχρι προ 5ετίας και δεν με πολυενθουσιάζουν (εντελώς παντόφλες και μη χρηστικά με ένα χέρι, σαν τα πρώτα ασπρόμαυρα τηλέφωνα, πάει η αποσπώμενη μπαταρία, πάει και η υποδοχή για ακουστικά, πάνε πολλά πράγματα, πάει και η ιδιωτικότητα μαζί...)

 

Κάποια στιγμή αναγκαστικά θα πάω σε κάτι καινούργιο που δεν θα με ενθουσιάσει, αλλά θα το χρειαστώ για να έχω ξανά λειτουργίες. Είμαι εντάξει με CM1 για την ώρα, αλλά οι εφαρμογές με κάθε ενημέρωση "βαραίνουν" όλο και περισσότερο και κάνουν μερικά δεύτερα ή λεπτά για να ανοίξουν... Το Symbian (όπως και τα WindowsPhone) έχει χάσει αρκετές ιντερνετικές εφαρμογές (π.χ. νέφος, Whatsapp, Viber κλπ) και είχα ελπίδες στο Sailfish, που είναι "εν ζωή", αλλά από υποστήριξη μηδέν...

 

Ναι, αλλά να μιλάμε για ιδιωτικότητα ρε σύ όταν χρησιμοποιείς Android, απαρχαιωμένη έκδοση του 14 και gapps? Εκτός ότι η ιδιωτικότητα σου έχει πάει περίπατο, είσαι και εκτεθειμένος από παντού!

Όπως και να χει, εγώ πιστεύω ότι με ένα SE θα ήσουν άρχοντας, αλλά εσυ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

 

Εμένα ανοίγει (έτσι δείχνει τουλάχιστον), αλλά πολλές εφαρμογές δεν συνδέονται, ενώ άλλες συνδέονται (ο καιρός π.χ. συνδέεται, το ίδιο και ο περιηγητής).

 

Αν έκανες πρόσφατα αντίγραφα ασφαλείας, κάνε επαναφορά σε αυτά. Μήπως είχες καμιά εφαρμογή που ρυθμίζει το ίντερνετ και υπήρξε παρεμπόδιση λόγω αυτής;

 

Καλά δε πειράζει κατάλαβα!

Τα σπασαν!

Θα το κάνω ένα Reset.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά να μιλάμε για ιδιωτικότητα ρε σύ όταν χρησιμοποιείς Android, απαρχαιωμένη έκδοση του 14 και gapps? Εκτός ότι η ιδιωτικότητα σου έχει πάει περίπατο, είσαι και εκτεθειμένος από παντού!

Όπως και να χει, εγώ πιστεύω ότι με ένα SE θα ήσουν άρχοντας, αλλά εσυ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι!

 

όλες οι υπηρεσίες της Google είναι απενεργοποιημένες από την πρώτη μέρα που το παρέλαβα ;) Το έχω βάλει μόνος μου το ban στη Google, πολύ πριν το κάνει ο Τραμπ στη Huawei :p

 

Ύστερα, για ασφάλεια, έτσι κι αλλιώς μπαίνω από υπολογιστή για συναλλαγές κλπ, το κινητό εκτός από τηλέφωνο είναι για φωτό, χάρτες εκτός σύνδεσης, κανένα μέιλ και κανένα fb/messenger/viber, αυτά πιο πολύ. Αλλά έστω κι αυτά αν τα κάνω με Google η ιδιωτικότητα πάει προς πώληση σε τρίτους...

 

Γι αυτό ως εναλλακτικό κύριο ήθελα το Sailfish, αλλά όπως έγραψα πιο πάνω λειτουργούν λιγότερα πράγματα από ό,τι σε νεκρά λειτουργικά όπως Symbian και WindowsPhone...

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλά δε πειράζει κατάλαβα!

Τα σπασαν!

Θα το κάνω ένα Reset.

 

Δεν διορθώθηκε τελικά; Δεν λειτουργεί δηλαδή καμιά εφαρμογή με το ίντερνετ? Με άλλο Wifi ή με δεδομένα δοκίμασες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως και να χει, εγώ πιστεύω ότι με ένα SE θα ήσουν άρχοντας, αλλά εσυ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι!

 

Τώρα το πρόσεξα, μου πρότεινες μηλόφωνο? Καλά αυτοί κι αν δεν σέβονται την ιδιωτικότητα, κάνουν κουμάντο στην ίδια σου τη συσκευή και μπορούν ακόμη και να την αχρηστέψουν για να πάρεις καινούργια... Στο Android μέχρι ένα βαθμό τουλάχιστον μπορείς να αποκλείσεις την Google, με το μήλο δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο περιθώριο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απλά 10 χρόνια εμπειρία με την πλατφόρμα, σαν χρήστης και σαν developer. Από εκεί και πέρα, ο καθένας όπως την βρίσκει και ότι τον κάνει χαρούμενο!

Αν μπορείς ακόμα και σήμερα να την παλεύεις με αυτά τα τηλέφωνα, γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Sailfish, ζωντανό νεκρό στην ουσία! :(

Απορώ γιατί το κρατάνε ακόμα με 2 κινητά και 1 Tablet!!!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά μετά από αρκετή σκέψη, αποφάσισα να το πουλήσω το Jolla Phone... Μόλις βρω χρόνο θα το βγάλω φωτό κλπ και θα το βάλω αγγελία σε άλλα σάιτ (εδώ θα χαθεί). Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει μήνυμα.

 

Είναι άκρως συλλεκτικό, το πορτοκαλί κάλυμμα πλάτης - The First One, που είχε δοθεί μόνο σε περιορισμένο αριθμό στα άτομα που το είχαν προπαραγγείλει πριν καν κυκλοφορήσει. Πρακτικά καινούργιο-αχρησιμοποίητο, όπως και όλα τα υπόλοιπα, το μπλε κάλυμμα κλπ, του κουτιού. Το χρησιμοποιούσα μόνο με ένα λευκό κάλυμμα το οποίο έχει λίγες φθορές, ώστε να προστατεψω τα άλλα δύο. Απλά το ήθελα ως εναλλακτική συσκευή π.χ. για το καλοκαίρι και με το λίγο που είδα κάποιες λειτουργίες δεν μπόρεσα να το στήσω όπως θα ήθελα... Αλλά αν κάποιος θέλει να το ψάξει περισσότερο, λογικά μπορεί μέχρι ένα βαθμό να στηθεί με δικές του εφαρμογές αλλά και με συμβατότητα με Android εφαρμογές. Στα θετικά του, το κατάστημα που χρησιμοποιούσα, το Aptoide λειτουργεί μια χαρά και πάλι, ίσως ήταν ένα προσωρινό bug. Επίσης κάποιος μπορεί να δοκιμάσει άλλο κατάστημα, π.χ. APKpure κλπ, ή απλά χειροκίνητη εγκατάσταση εφαρμογών από άλλες ιστοσελίδες με apk.

 

Παραμένει "εν ζωή", το μόνο ίσως εναλλακτικό λειτουργικό για smartphone (το KaiOS είναι μόνο για feature phones) και συνεχίζει να ενημερώνεται κανονικά, οπότε κάποια στιγμή μπορεί να πάρει τα πάνω του. Απλά εγώ του έδωσα ήδη αρκετές ευκαιρίες και για την ώρα δεν είναι αυτό που χρειάζομαι. Αργότερα, αν αλλάξει κάτι μπορεί να επιστρέψω ξανά σε Sailfish ως εναλλακτικό ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

xrησημοποιω την εκδοση 3.3 σε comunity ported device (mi a2) σε dual boot με android (εχει 2 σλοτ το α2 και το sfos χρησημοποιει dedicated data ) και η εμπειρια χρησης ειναι τοσο αναζωογονητικη οσο ηταν τα πρωτα φλασαρισματα custom roms .

τα mtp , bt , fp δεν δουλευαν out of the box ομως για το bt k mtp υπαρχει workaround . εντυπωσιακη η συμβατοτητα hardware wise για ported device με ουτε μια βδομαδα κυκλοφοριας του πορτ .

ενθουσιασμενος

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή έχω εγκαταλείψει τη φάση εδώ και 2 χρόνια περίπου, θέλω να ρωτήσω ποια είναι η καλύτερη συσκευή (από πλευράς hardware) αυτή τη στιγμή που μπορεί να τρέξει το Sailfish κανονικά.

 

λιστα με comunity devices (τα οποια δεν εχουν android apps btw) οχι πολυ εννημερωμενη.

https://wiki.merproject.org/wiki/Adaptations/libhybris

 

comunity group που ισως αν ρωτησεις βρεις νεωτερες πορτ συσκευες

https://t.me/joinchat/AWx9iUE-U9pZ_NeJlxXs0w

 

προσφατα προστεθηκε και το α2 που χρησιμοποω το οποιο ειναι σχετικα δυνατο midrange (για το sfos ειδικα δε το συζηταω , μπαλα παει)

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

προσφατα προστεθηκε και το α2 που χρησιμοποω το οποιο ειναι σχετικα δυνατο midrange (για το sfos ειδικα δε το συζηταω , μπαλα παει)

 

Μα σχεδόν οποιοδήποτε λειτουργικό είναι καλύτερο από το lagdroid! Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Σαφώς ομαλότερο θα είναι με Sailfish ένα κινητό από ό,τι με Android. Τα προβλήματα είναι στην εμπειρία χρήσης, πόσο εύκολο είναι να στήσεις ένα τηλέφωνο δηλαδή από το μηδέν και να έχεις δυνατότητες που υπάρχουν σε άλλα λειτουργικά. Και σαφώς και η ποικιλία εφαρμογών... Δεν το εγκαταλείπω εντελώς, αλλά για την ώρα εμένα δεν με καλύπτει όπως θα ήθελα. Τα Windows10M αντίθετα, αν και νεκρά, είναι πιο λειτουργικά ως καθημερινή συσκευή από ό,τι το Sailfish. Ίσως ακόμη και το Symbian να είναι καλύτερο σε διάφορους τομείς (όχι σε υποστήριξη εφαρμογών προφανώς, αλλά όσα κάνει τα κάνει καλύτερα από το Sailfish). Παρακολουθώ με ενδιαφέρον παρόλα αυτά ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μα σχεδόν οποιοδήποτε λειτουργικό είναι καλύτερο από το lagdroid! Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Σαφώς ομαλότερο θα είναι με Sailfish ένα κινητό από ό,τι με Android. Τα προβλήματα είναι στην εμπειρία χρήσης, πόσο εύκολο είναι να στήσεις ένα τηλέφωνο δηλαδή από το μηδέν και να έχεις δυνατότητες που υπάρχουν σε άλλα λειτουργικά. Και σαφώς και η ποικιλία εφαρμογών... Δεν το εγκαταλείπω εντελώς, αλλά για την ώρα εμένα δεν με καλύπτει όπως θα ήθελα. Τα Windows10M αντίθετα, αν και νεκρά, είναι πιο λειτουργικά ως καθημερινή συσκευή από ό,τι το Sailfish. Ίσως ακόμη και το Symbian να είναι καλύτερο σε διάφορους τομείς (όχι σε υποστήριξη εφαρμογών προφανώς, αλλά όσα κάνει τα κάνει καλύτερα από το Sailfish). Παρακολουθώ με ενδιαφέρον παρόλα αυτά ;)

 

ok η δικη μου προσεγγιση ειναι διαφορετικη .το λατρευω το android αλλα ειμαι και αρρωστος φλασακιας .οτιδήποτε μπορω να δοκιμασω το δοκιμαζω .

στο κομματι 'παρομοιες εφαρμογες' παντως με εκπληξη διαπιστωσα οτι στο storeman υπαρχει μια αρκετα καλη ποικιλια που καλυπτει και περαν απο τα στοιχειωδη .

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

στο κομματι 'παρομοιες εφαρμογες' παντως με εκπληξη διαπιστωσα οτι στο storeman υπαρχει μια αρκετα καλη ποικιλια που καλυπτει και περαν απο τα στοιχειωδη .

 

 

Πες μας τι συνάντησες σε storeman/warehouse για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι που δεν έχουν ακουμπήσει την πλατφόρμα. Γιατί έτσι όπως το έγραψες είναι σαν να υπάρχει βιώσιμη εναλλακτική για όλα, πράγμα που δυστυχώς δεν ισχύει στην πραγματικότητα.

 

@mivas, αγορίνα μου, πραγματικά μέσα από την καρδιά μου, έλα στο 2020. Αυτά τα lagdroid κλπ ανήκουν σε άλλη 10ετια.

Ο τελευταίος Κινέζος στα 120€ σήμερα κάνει πλάκα σε οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στις υπόλοιπες πλατφόρμες (προφανώς εκτός από τις ζωντανές, δηλαδή iOS).

Τα λέγαμε και πριν λίγο καιρό, είναι απολύτως κατανοητό το να μην έχεις απαιτήσεις από ένα smartphone. Αλλά δεν γίνεται να πιστεύεις ότι με μια android camera του 14 έχεις άποψη για το λειτουργικό τη σημερον ημέρα. Δεν το λέω για να σου την πω ούτε για να σε προσβάλω, απλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

@mivas, αγορίνα μου, πραγματικά μέσα από την καρδιά μου, έλα στο 2020. Αυτά τα lagdroid κλπ ανήκουν σε άλλη 10ετια.

Ο τελευταίος Κινέζος στα 120€ σήμερα κάνει πλάκα σε οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στις υπόλοιπες πλατφόρμες (προφανώς εκτός από τις ζωντανές, δηλαδή iOS).

Τα λέγαμε και πριν λίγο καιρό, είναι απολύτως κατανοητό το να μην έχεις απαιτήσεις από ένα smartphone. Αλλά δεν γίνεται να πιστεύεις ότι με μια android camera του 14 έχεις άποψη για το λειτουργικό τη σημερον ημέρα. Δεν το λέω για να σου την πω ούτε για να σε προσβάλω, απλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

 

Δεν είπα ότι έχω άποψη για τα τελευταία Android, αλλά έχω όμως άποψη από σύγκριση λειτουργικών από συσκευές ίδιας χρονικής περιόδου (ούτε τα WindowsPhone έχουν σύγχρονες συσκευές για να τα συγκρίνω με σημερινό Android, ούτε το Sailfish, ούτε το symbian), οπότε θα ήταν άνισο να συγκρίνω hardware του Jolla Phone, ή του 808 ή του Lumia 950 π.χ. με συσκευές Android του σήμερα...

 

Τα μόνα λειτουργικά που έχουν σύγχρονες συσκευές smartphone είναι τα iOS και Android (το KaiOS είναι σε feature Phone οπότε δεν πιάνεται). Το Sailfish αν και ως λειτουργικό συνεχίζει να υποστηρίζεται, δεν έχει σύγχρονες συσκευές (επίσημα), οπότε δεν συγκρίνεται άμεσα (τα port συνήθως έχουν μικροπροβλήματα, οπότε οι συσκευές αν υποστηρίζονταν επίσημα, πιθανά να λειτουργούσαν ακόμη καλύτερα). Αλλά σαφώς και θεωρώ όλα αυτά τα λειτουργικά πολύ πιο ομαλά και ελαφριά από το Android που χρειάζεται specs δυνατού υπολογιστή πλέον για να τρέξει καλά (βλέπω σε άλλα νήματα ότι δυνατά Android του 18 ή 19 πχ. μετά από ενημερώσεις είναι γεμάτα προβλήματα, η μπαταρία φεύγει πιο γρήγορα και τρώνε και κολλήματα που και που)... Κάποια στιγμή αναγκαστικά θα πάω σε σύγχρονο Android, αλλά μόνο και μόνο επειδή δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική (πέρα από το iOS).

 

Τώρα, αν το Sailfish μας εκπλήξει ευχάριστα κάποια στιγμή και γίνει ανταγωνιστικό με βελτιώσεις και νέες υποστηριζόμενες συσκευές (πέραν της Sony), σαφώς και θα το ξανασκεφτώ για κύρια συσκευή.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι έχω άποψη για τα τελευταία Android, αλλά έχω όμως άποψη από σύγκριση λειτουργικών από συσκευές ίδιας χρονικής περιόδου (ούτε τα WindowsPhone έχουν σύγχρονες συσκευές για να τα συγκρίνω με σημερινό Android, ούτε το Sailfish, ούτε το symbian), οπότε θα ήταν άνισο να συγκρίνω hardware του Jolla Phone, ή του 808 ή του Lumia 950 π.χ. με συσκευές Android του σήμερα...

 

Τα μόνα λειτουργικά που έχουν σύγχρονες συσκευές smartphone είναι τα iOS και Android (το KaiOS είναι σε feature Phone οπότε δεν πιάνεται). Το Sailfish αν και ως λειτουργικό συνεχίζει να υποστηρίζεται, δεν έχει σύγχρονες συσκευές (επίσημα), οπότε δεν συγκρίνεται άμεσα (τα port συνήθως έχουν μικροπροβλήματα, οπότε οι συσκευές αν υποστηρίζονταν επίσημα, πιθανά να λειτουργούσαν ακόμη καλύτερα). Αλλά σαφώς και θεωρώ όλα αυτά τα λειτουργικά πολύ πιο ομαλά και ελαφριά από το Android που χρειάζεται specs δυνατού υπολογιστή πλέον για να τρέξει καλά (βλέπω σε άλλα νήματα ότι δυνατά Android του 18 ή 19 πχ. μετά από ενημερώσεις είναι γεμάτα προβλήματα, η μπαταρία φεύγει πιο γρήγορα και τρώνε και κολλήματα που και που)... Κάποια στιγμή αναγκαστικά θα πάω σε σύγχρονο Android, αλλά μόνο και μόνο επειδή δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική (πέρα από το iOS).

 

Τώρα, αν το Sailfish μας εκπλήξει ευχάριστα κάποια στιγμή και γίνει ανταγωνιστικό με βελτιώσεις και νέες υποστηριζόμενες συσκευές (πέραν της Sony), σαφώς και θα το ξανασκεφτώ για κύρια συσκευή.

 

 

Το θέμα είναι ότι δεν εξελίσσεται έτσι το λειτουργικό. Χρειάζεται συσκευές, υποστήριξη, OEMs, χρήστες, χρήμα.

Δες για παράδειγμα το Android από το 1.5 μέχρι σήμερα. Ξεκίνησε σαν ένα λειτουργικό γεμάτο θέματα με μερικά συν και κατέληξε σαν ένα σταθερότατο polished λειτουργικό.

Με το SFOS από την άλλη, είναι σαν να προχώρησε δυο χρόνια από το 13 και έμεινε εκεί. Πως να σταθείς στην αγορά την σημερον ημέρα με τέτοιο λειτουργικό;

Όσο για τα specs, αυτά είναι θέματα που λύνει ο χρόνος γενικότερα στο θέμα της τεχνολογίας. Εάν για παράδειγμα ένα (άψογο) λειτουργικό το 10 ήθελε 4GB ram και ανάλογο SOC για να τρέξει, θα ήταν αποτυχία. Το ίδιο λειτουργικό σήμερα θα ήταν επιτυχία και θα μπορούσε να τρέξει ακόμα και σε συσκευές του 100άρικου.

Στο sfos το πρόβλημα ήταν και είναι η τραγικά αργή ανάπτυξη του λειτουργικού, όπως επίσης και η έλλειψη σύγχρονης συσκευής με επίσημη υποστήριξη από την εταιρεία (όχι τύπου SFOSX που δεν δουλεύει σωστά out of the box ούτε χρόνια μετά).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως είναι το Sailfish, αλλά το βλέπω σαν... Ζόμπι (ζωντανό νεκρό).

Τα πεθαμένα wp και Symbian κάνουν πιο πολλά πράγματα απ' αυτό. Αυτή την εικόνα βγάζω εγώ από τα λεγόμενα σας. Μπορεί και να κάνω λάθος.

Υ.Γ. Ξεχάσαμε το BB...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι συνάντησες σε storeman/warehouse για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι που δεν έχουν ακουμπήσει την πλατφόρμα. Γιατί έτσι όπως το έγραψες είναι σαν να υπάρχει βιώσιμη εναλλακτική για όλα, πράγμα που δυστυχώς δεν ισχύει στην πραγματικότητα.

 

@mivas, αγορίνα μου, πραγματικά μέσα από την καρδιά μου, έλα στο 2020. Αυτά τα lagdroid κλπ ανήκουν σε άλλη 10ετια.

Ο τελευταίος Κινέζος στα 120€ σήμερα κάνει πλάκα σε οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στις υπόλοιπες πλατφόρμες (προφανώς εκτός από τις ζωντανές, δηλαδή iOS).

Τα λέγαμε και πριν λίγο καιρό, είναι απολύτως κατανοητό το να μην έχεις απαιτήσεις από ένα smartphone. Αλλά δεν γίνεται να πιστεύεις ότι με μια android camera του 14 έχεις άποψη για το λειτουργικό τη σημερον ημέρα. Δεν το λέω για να σου την πω ούτε για να σε προσβάλω, απλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

 

σε καμια περιππτωση ουτε καν πλησιαζει στο να σταθει διπλα σε android ios .

ΟΜΩΣ

πληρει καποιες πολυ βασικες πππρουποθεσεις .

πρωτον σε επιπεδω as is με ορτι ερχετε προεγκατεστημενο παει μπαλα ειναι smooth και πανεμορφο . δεν εχει bugw οι εφαρμογες του δεν κρασαρουν κτλ

αυτο ειναι βασικο

απο κει και περα σε επιπεδο εφαρμογων ειδα clients για αρκετες βασικες εφαρμογες που χρησιμοποιω αλλα και καποιες εναλακτικες.

πολες δεν υπαρχουν καν πχ viber αλλα τελικα για αυτο δεν ευθηνετε ρε συ το λειτουργικο . οι ιδιοι οι app dev ειναι που θα πρεπει να κανουν τις εφαρμογες τους διαθεσιμες για αυτο.

και στο κομματι αυτο ισως υπαρχουν και εξελειξεις λογω Flutter Googles mobile platform sdk που ισως και να φερει πραγματικά cross platform apps

 

στο δια ταυτα στο storeman βριηκα telegram clients που ειναι το βασικο μου messaging app (depecher αλλα και αλλα) αλλα και teleram desktom μεσω flatpak

messenger/facebook

pure maps

angelfish

nanofiles

cutespot

sailfish connct

okboard

 

not mutch αλλα την δουλεια την κανει .

οχι για την χρηση μου εγω για παιχνιδι το εχω αλλα για καποιον ηλικηομενο η καποιν που θελει τα βασικα(μειλ,φουμπου .....)

 

ξαναλεω εγω παιχνιδι κανω δεν το εχω daily driver σε dual boot με android ειμαι.

αλλα μονο πεθαμενο δεν ειναι

 

σκευτομε δηλαδη το potential που εχει αν ηταν στα χερια μιας huawai πχ (που ειχε ακουστει)

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

πολες δεν υπαρχουν καν πχ viber αλλα τελικα για αυτο δεν ευθηνετε ρε συ το λειτουργικο . οι ιδιοι οι app dev ειναι που θα πρεπει να κανουν τις εφαρμογες τους διαθεσιμες για αυτο.

 

Σχετικά με το Viber, μιας και είναι δωρεάν και ανοιχτό, είχα ρωτήσει σε κάτι ομάδες στο fb (για Symbian και Sailfish), και μου είχε πει ο διαχειριστής ότι σκέφτεται να φτιάξει μια 3rd party εφαρμογή. Ήδη ένας που φτιάχνει ports έφτιαξε για Telegram

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

https://github.com/elros34/sailfish_linux_chroot

 

chroot για sailfish os

δοκιμασα ubuntu 19 με xfce4 εχει τα θεματα του αλλα αφου ελισα το προβλημα με onboard τα υπολοιπα ειναι δευτερευοντα.

το εντυποσιακο ειναι οτι εχεισυντομευση τον chromium στο sailfish app drawer οπου ανοιγει σε full screen σαν native app . το κακο ειναι θελει hardware keyboard.

αν το ανοιξεις μεσα απο xfce ολα καλα

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

chrooted ubuntnu/xfce4 σε xwayland window in action

https://t.me/hellasmobiles/226719

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η ομάδα στο Telegram. Θα την έχω στα υπόψιν :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βγήκε καινούργια ενημέρωση για Sailfish. Έχει κάποιος ακόμη συσκευή να μας πει εντυπώσεις; Έχει μεγάλες διαφορές ή όχι; Κάτι διάβασα για τον ενσωματωμένο περιηγητή ότι έχει βελτιώσεις.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούργια ενημέρωση για Sailfish. Έχει κάποιος ακόμη συσκευή να μας πει εντυπώσεις; Έχει μεγάλες διαφορές ή όχι; Κάτι διάβασα για τον ενσωματωμένο περιηγητή ότι έχει βελτιώσεις.

Πώς ξέρεις ότι βγήκε καινούργια ενημέρωση χωρίς συσκευή της Jolla;

Πάντως δεν βλέπω να γίνεται κάτι με αυτό το λειτουργικό αν δεν πέσει πολύ χρήμα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πώς ξέρεις ότι βγήκε καινούργια ενημέρωση χωρίς συσκευή της Jolla;

Πάντως δεν βλέπω να γίνεται κάτι με αυτό το λειτουργικό αν δεν πέσει πολύ χρήμα.

 

 

Γι’αυτό υπάρχουν τα blog/forum/social.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...