Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα τρέχει εδώ και 2 χρόνια στο N9 άψογα.

 

 

 

Λες για εκείνη την rom που βγήκε χωρίς την υποστήριξη modem/sim κλπ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Λες για εκείνη την rom που βγήκε χωρίς την υποστήριξη modem/sim κλπ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όλα δουλεύουν. Το χα ψάξει πριν καιρό που σκόπευα να πάρω μεταχειρισμένο n9, στο forum του maemo

Link to comment
Share on other sites

Όλα δουλεύουν. Το χα ψάξει πριν καιρό που σκόπευα να πάρω μεταχειρισμένο n9, στο forum του maemo

 

 

 

Δεν δουλεύουν όλα. Ψάξτο ξανά και δώσε μας και τα λινκ για να μην φαινεται πως παραπληροφορουμε των κόσμο.

Ακομα και το android καλύτερα έπαιζε!

 

 

Δείτε εδω πχ:

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=90761

 

Κοινώς, ειναι adaptation και όχι επίσημη διάθεση.

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύουν όλα. Ψάξτο ξανά και δώσε μας και τα λινκ για να μην φαινεται πως παραπληροφορουμε των κόσμο.

Ακομα και το android καλύτερα έπαιζε!

 

 

Δείτε εδω πχ:

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=90761

 

Κοινώς, ειναι adaptation και όχι επίσημη διάθεση.

Στο link που δίνεις, αν παρακολουθήσεις τη συζήτηση στο τέλος θα δεις πως δουλεύουν όλα πλέον.

Φυσικά, δε μίλησα για επίσημη διάθεση. Αλλά το port πλέον λειτουργεί κανονικά στο N9

Link to comment
Share on other sites

Στο link που δίνεις, αν παρακολουθήσεις τη συζήτηση στο τέλος θα δεις πως δουλεύουν όλα πλέον.

 

Φυσικά, δε μίλησα για επίσημη διάθεση. Αλλά το port πλέον λειτουργεί κανονικά στο N9

 

 

 

Λοιπόν, για να μιλάμε ξεκάθαρα και να καταλαβαίνουν και αυτοί που δεν δοκίμασαν

ΟΧΙ δεν δώσανε rom για το Ν9.

ΟΧΙ δεν ειναι πλήρως λειτουργική ειναι ένα συνοθύλευμα πυρήνων βιβλιοθηκών και προγραμμάτων που θέλουν συνεχές πείραγμα για να λειτουργήσουν σωστά.

 

Γιατί το συζητάμε εδω; Γιατί έγραψα πιο πάνω πως Δεν έδωσαν (εννοούνται την jolla) τη rom και απάντησες πως την έδωσαν! Ας έγραφες ότι ειναι ανεπίσημη, custom κλπ

Εδω πασχιζαμε να κανουμε το μαμά meego να δουλέψει σωστά στο Ν9 σιγά μην μας έδιναν το sailfish. Μεγάλο φάουλ για εμάς αλλά οπως εξηγούν και στο πρώτο ποστ από το λινκ που βάλαμε ειναι ανέφικτο.

 

Παρεπιπτόντως το 64αρι Ν9 μου θέλει νέα μπαταρία!

 

ΥΓ αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει το sailfish και δεν θέλει να αγοράσει το τηλέφωνο ας το βάλει καλύτερα σε ένα nexus 5.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη βαράς. Είπα πως τρέχει στο N9, όχι πως την έδωσαν επίσημα.
Link to comment
Share on other sites

Εσας ποιο UI σας αρεσε περισσοτερο; του meego ή του sailfish 1

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει skin/launcher ή όπως αλλιώς το λένε, του Sailfish και είχα παλαιότερα ένα Nokia N950. Θα έλεγα ότι το MeeGo μου άρεσε περισσότερο, αν και φυσικά το συγκρίνω μόνο με το skin και όχι το πλήρες Sailfish... Επίσης το στυλ με 3 οθόνες του MeeGo, το έκαναν 2 οθόνες στα WindowsPhone, μία με live tiles αντί για οθόνη task manager του MeeGo και μία για το μενού των εφαρμογών σε λίστα αντί για πλέγμα. Ακόμη πάντως θεωρώ το MeeGo πιο όμορφο, όπως και το Symbian Belle...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε συγκρίνει αρκετές φορές. Ήταν πιο συμπαγές.

Το meeGo ήταν πιο εύκολο, πρακτικό, λεοτουργικό.

Το SailFish πιο όμορφο, φρέσκο, up-to-date, τρέχει και Dalvik.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά αυτό το σκέφτεται κανείς;

 

Από τις 2-3 συσκευές με Sailfish OS που γνωρίζουμε μέχρι τώρα. Σαν διάδοχο π.χ. του Jolla phone σε πιο σύγχρονο.

 

http://www.ebay.com/itm/Intex-Aqua-Fish-Unlocked-Dual-Sim-5inch-1-3Ghz-Quad-Core-16GB-8MP-4G-2500mah-/322197286498?hash=item4b04746e62:g:aBgAAOSwsTxXjcSv

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό το σκέφτεται κανείς;

 

Από τις 2-3 συσκευές με Sailfish OS που γνωρίζουμε μέχρι τώρα. Σαν διάδοχο π.χ. του Jolla phone σε πιο σύγχρονο.

 

http://www.ebay.com/itm/Intex-Aqua-Fish-Unlocked-Dual-Sim-5inch-1-3Ghz-Quad-Core-16GB-8MP-4G-2500mah-/322197286498?hash=item4b04746e62:g:aBgAAOSwsTxXjcSv

Πανάκριβο για το hardware του... Αντί να τραβήξουν κόσμο στο νέο λειτουργικό με ανταγωνιστικές τιμές, τα τσιμπάνε.

Πάντως μέχρι τώρα έχουμε:

Oysters SF - μη διαθέσιμο ακόμη

Turing Phone - αναμένουμε την επόμενη έκδοση με snapdragon 820, ξεφεύγει υπερβολικά στη τιμή λόγω hardware

Intex Aqua Fish - διαθέσιμο αποκλειστικά από το παραπάνω link στα 225€ περίπου με παρωχημένο hardware, χωρίς ευρωπαϊκή εγγύηση και ένας θεός ξέρει αν θα δώσουν κι αναβαθμίσεις

Απογοήτευση..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δε βλέπω κίνηση οπότε ρίχνω καλά νέα. Παρέλαβα σήμερα το Intex Aqua Fish, με αγορά πριν 10 μέρες στα 108$!

Ό,τι απορία έχετε ρωτήστε με, θα το ψάξω από αύριο. Η τελευταία σχετική επαφή μου ήταν με Maemo 4 στο N810 πριν σχεδόν 7 χρόνια, οπότε δεν ξέρω πολλά κι έχει να πέσει ψάξιμο.

Πληροφορίες σχετικά με αγορά μπορείτε να βρείτε εδώ: https://talk.maemo.org/showthread.php?p=1514016#post1514016

Link to comment
Share on other sites

Αν και μπορώ να βρώ και το Jolla C και το Intex, δε προχωράω. Και η ποιότητα των συσκευών μου φαίνεται χειρότερη απ'τη πρώτη.

Όντως, το όλο πράμα δε προχωράει.

Όσο στηρίζεται σε εφαρμογές Android και δε λειτουργεί απρόσκοπτα το Dalvik, και αφού δεν υπάρχουν εφαρμογές native της προκοπής....

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή (Intex) είναι πολύ καλή και σε χαμηλό κόστος. Πιστεύω θα δώσει ώθηση στο Sailfish καθώς είναι η πρώτη σε λογική τιμή και άμεσα διαθέσιμη. Οι Android εφαρμογές παίζουν άψογα και γρήγορα. Οι περισσότερες native εφαρμογές απευθύνονται σε άλλες χώρες (Φινλανδία, Ινδία, Σερβία κ τέτοια). Το λειτουργικό πάντως είναι εξαιρετικό, καλά στημένο, απλά θέλει ακόμη δουλειά στις δυνατότητες παραμετροποίησης καθώς θυμίζει...windows phone στις ελλείψεις. Έχει σίγουρα μέλλον πάντως
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και ακόμα το χρησιμοποιώ σαν πρώτο.

Απλά, κοινές εφαρμογές επικοινωνίας, όπως Viber, facebook, WhatsApp, skype, Twitter, Messenger κ.α. δε λειτουργούν όπως θα έπρεπε. Αυτό είναι κάτι που θα εμποδίσει κάποιον να το επιλέξει αντί οποιουδήποτε φθηνού android.

To λειτουργικό είναι νεράκι και εντελώς intuitive. Τα Patches, όμως, που χρειάζονται για την παραμετροποίησή του στα μέτρα μου το έκαναν αρκετά πιο αργό και πολύ δυσκοίλιο.

Το έχω τρία χρόνια (γι'αυτό γκρινιάζω) και έχω κάνει τουλάχιστον 6 φορές Reset to default settings. Δύο φορές έχει πάει πίσω στη Φινλανδία για αλλαγή. Και πάλι απ'την αρχή όλα τα Patches και οι εφαρμογές. Ούτε BackUp της προκοπής δε κάνει.

Προσωπικά, είμαι εθισμένος στην απλότητά του και θα μου κακοφανεί πάρα πολύ όταν το αφήσω.

Αλλά δε γίνεται αλλιώς, εκτός κι αν πάνε λίγο πιο γρήγορα εκεί στη Φινλανδία.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και ακόμα το χρησιμοποιώ σαν πρώτο.

Απλά, κοινές εφαρμογές επικοινωνίας, όπως Viber, facebook, WhatsApp, skype, Twitter, Messenger κ.α. δε λειτουργούν όπως θα έπρεπε. Αυτό είναι κάτι που θα εμποδίσει κάποιον να το επιλέξει αντί οποιουδήποτε φθηνού android.

To λειτουργικό είναι νεράκι και εντελώς intuitive. Τα Patches, όμως, που χρειάζονται για την παραμετροποίησή του στα μέτρα μου το έκαναν αρκετά πιο αργό και πολύ δυσκοίλιο.

Το έχω τρία χρόνια (γι'αυτό γκρινιάζω) και έχω κάνει τουλάχιστον 6 φορές Reset to default settings. Δύο φορές έχει πάει πίσω στη Φινλανδία για αλλαγή. Και πάλι απ'την αρχή όλα τα Patches και οι εφαρμογές. Ούτε BackUp της προκοπής δε κάνει.

Προσωπικά, είμαι εθισμένος στην απλότητά του και θα μου κακοφανεί πάρα πολύ όταν το αφήσω.

Αλλά δε γίνεται αλλιώς, εκτός κι αν πάνε λίγο πιο γρήγορα εκεί στη Φινλανδία.

Το Intex έχει σύγχρονο hardware και δεν έχει τέτοια θέματα. Τι εννοείς δε λειτουργούν όπως θα πρεπε; Θα τσεκάρω facebook κ messenger (γιατι viber κλπ δε θελω ν χασω τις συνομιλιες απ τη βασικη μου συσκευή), ό,τι έβαλα πάντως λειτουργεί άψογα, κι οι ειδοποιησεις επισης, αρκει να τις ενεργοποιησεις απ τις ρυθμισεις.

Αν μπορείς δώσε μου κάνα λινκ για τα patches να μην πηγαίνω στα τυφλά :p Τρέχει Sailfish 2.0.1

Link to comment
Share on other sites

Τα Patches τα βρίσκεις στο Warehouse και τα ενεργοποιείς απὀ Patchmanager, τι εννοείς, δε κατάλαβα, συγνώμη!

Τρέχω 2.0.3.14 και όποια version του SFOS δε μου έρχονταν ειδοποιήσεις, ή τουλάχιστον όχι αμέσως.

Ποιές ειδοποιήσεις ενεργοποίησες?

Εσύ τρέχεις android clients? Αν είναι έτσι, τότε και πάλι είναι αργό και δυσχρηστο σε σχέση μ'ένα απλό Android κινητό.

Έτσι δεν έχει νόημα να πάρεις Jolla.

Όταν ήταν integrated το Facebook Messenger και το Skype στις επαφές, ήταν μια χαρά, μετά άλλαξε το API του Facebook, χάλασε και το integration του Skype (ήταν και ειδική παραμετροποίηση, όπως πολλές άλλες που πρέπει να κάνεις) και πάει.

Όταν χάνεις τα native και το Dalvik είναι κομμάτι μόνο του και δε παίζει καλά με το υπόλοιπο λειτουργικό....

Edited by okourkoulos
make love not work
Link to comment
Share on other sites

Το Facebook messenger plugin παίζει ακόμα απροβλημάτιστα στο τελευταίο version. Επίσης για όποιον έχει telegram υπάρχει πολύ καλός native client... Τα υπόλοιπα (whatsapp viber κλπ) δεν τα έχω δοκιμάσει πρόσφατα αλλά θεωρώ στο Intex / Jolla C με νεότερο alien dalvik 4.4 και ειδικά αν βάλεις google services δε θα έχεις θέμα...
Link to comment
Share on other sites

Στο Intex οσες android εφαρμογές έχω βάλει με ειδοποιήσεις (track17, ένα παιχνιδάκι, kik messenger κ.ά.) παίζουν άριστα πάντως. Και έχω αφαιρέσει πλήρως τα google services που είχε.

To Facebook messenger plugin τι είναι και πού το βρίσκω;

Link to comment
Share on other sites

https://openrepos.net/content/nodevel/facebook-messenger-account

 

Καλύτερα να βάλεις το warehouse client και να το εγκαταστήσεις από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. ποιος καλος ανθρωπος θα μας κανει review το intex?

 

γενικα τι θελω να μαθω, πως τα παει με τις android εφαρμογες;

πχ fb messenger, viber, whatsapp teamviewer δουλευουν οπως πρεπει;

οι native clients ειναι πληρεις;

μια αναλυτικη παρουσιαση αν μπορει κανεις :O

Link to comment
Share on other sites

ε, ναι, αν είναι να βάλουμε google services, πάμε να πάρουμε καλύτερα android κατευθείαν!
make love not work
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. ποιος καλος ανθρωπος θα μας κανει review το intex?

 

γενικα τι θελω να μαθω, πως τα παει με τις android εφαρμογες;

πχ fb messenger, viber, whatsapp teamviewer δουλευουν οπως πρεπει;

οι native clients ειναι πληρεις;

μια αναλυτικη παρουσιαση αν μπορει κανεις :O

Κοίτα μονο γω το χω εδω μέσα, αλλά δεν έχω χρόνο :p όπως είπα παραπάνω πάντως, android εφαρμογές τρέχει άριστα μέχρι στιγμής, θα δοκιμάσω κι αυτές που λες στην πορεία

ε, ναι, αν είναι να βάλουμε google services, πάμε να πάρουμε καλύτερα android κατευθείαν!

Σαν τα gestures του Sailfish δεν έχει.. και η σβελτάδα του, κλάσεις ανώτερη από android

Link to comment
Share on other sites

ε, ναι, αν είναι να βάλουμε google services, πάμε να πάρουμε καλύτερα android κατευθείαν!

 

Συμφωνώ 100%. Εγώ δε θα το κάνω ποτέ (εκτός αν ωριμάσει το microG project :P) αλλά δεν απαγορεύεται να το κάνει κάποιος άλλος αν το θέλει..

 

Εγώ έχω το Jolla C που ουσιαστικά είναι το Intex Aqua Fish με κάποιες διαφορές στις υποστηριζόμενες μπάντες. Από hardware δε λέει πολλά, το μεγάλο ατού σε σχέση με το πρώτο Jolla είναι τα 2GB RAM που είναι υπεραρκετά για το Sailfish και πλέον δεν έχουμε κανένα θέμα με oom killer. Από gpu πάσχει όμως και το scrolling σε κάποιες εφαρμογές είναι πιο αργό από το Jolla 1... Μπαταρία καλή, κάμερα basic. Επίσης έχει FM radio και είναι dual sim. Θεωρώ ότι για τα λεφτά του αξίζει αν θέλει κάποιος να δοκιμάσει κάτι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...