Jump to content

Samung Galaxy S4: Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι εννοεις στο νημα της συσκευης μου ??? αν βαλω ενα κερνελ που δινει το xda για το ι9506 θα εχω θεμα η παιζει ρολο και το frimware που εχω ????
GT-I9506 :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον υστερα απο πολλες ωρες δουλειας τα καταφερα και σας το παραθετω.Απο 5.0.1 official απειραχτη.

 

1.Κανουμε buckup τα παντα και τα αφηνουμε στο pc.

2.Κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και στο reboot κανουμε wipe και format factory.

3.Κατεβαζουμε απο το sammobile την εκδοση 4.2.2 I9505XXUFNC4_I9505YXYFNC1_I9505XXUFNC4_HOME.tar για (black mistery)ειναι ιδια.

4.Περνουμε το αρχειο απο το πρωτο post( pit http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=41267669#post41267669)

5.Κατεβαζουμε το odin 3.10v (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2711451)

6.Κλεινουμε το antivirus του pc και το kies.

7.Ανοιγουμε σαν διαχειρηστες το odin τοποθετουμε το pit αρχειο στο pit και το tar το αρχειο της rom στο ap,τσεκαρουμε το r.repartition και freset time.

8.Κλεινουμε το τηλεφωνο και παταμε το power button το home button και το volume down και υστερα το volumeup και το συνδεουμε στο pc και παταμε start στο odin.(εννοηται εχουμε εγκατεστημενους τους samsung drivers) και περιμενουμε.

9.Κανει reboot και ξαναμπενουμε στο recovery mode και ξανακανουμε wipe και φορματ και το κανουμε reboot.

10.Μολις ανοιξει παταμε ακυρωση στην ενημερωση λογισμικου και μπαινουμε στο towelroot( https://towelroot.com/) παταμε το κατεβαζουμε και το κανουμε εγκατασταση,και αφου ανοιξει παταμε το run και ειμαστε root.

11.Κατεβαζουμε το update superuser(http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=364799) και το τοποθετουμε στην εξωτερικη καρτα μαζι με την ρομ 5.0.1 απο sammobile του black mistery

12.κατεβαζουμε το root mobile odin (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1347899) free.

13.Κανουμε επαναφορα εργοστασιακων και wipe και format.

14.Ανοιγει το κινητο και κατεβαζουμε απο το market το super us και το εγκαταστουμε αλλα δεν το ενημερωνουμε.

15.Ανοιγουμε το root mobile odin με ανοιχτο wifi και κατεβαζουμε το αρχειο που μας ζηταει,κατεβενουμε στο ota το ανοιγουμε και τσεκαρουμε απο την exsd το updATE SUPERUSER,και απο κατω τσεκαρουμε εκει που λεει για τα αρχεια tar παλι απο την exsd αρχειο της ρομ και τα τοποθετει ολα μονο του και αφηνουμε τικαρισμενο μονο το everroot, και παταμε flash.θα κανει reboot και θα μπει στο recovery mode να εγκαταστησει την ρομ.Μετα θα κανει εππανεκκηνηση και θα φορτωσει καπου 217 εφαρμογες για ενημερωση.

16.Θα κανει reboot και θα το κλεισετε και πατοντας τα κουμπια θα ξαναμπουμε σε recovery για wipe και φορματ.

17.Θα μπουμε σε recovery mode θα ανοιξουμε το odin και θα βαλουμε στο bl το bootloader (https://www.androidfilehost.com/?fid=95916177934541596 )και θα ξετικαρουμε το repartition και θα πατησουμε start.

18.θα ξανακανει εκκινηση θα εγκαταστησουμε απο το market superus.

19.Κατεβαζουμε επισης το samsung info και βλεπουμε οτι ειναι μεσα στην εγκυηση και ροοτ.

20.Κατεβαζουμε το titanium και κανουμε freeze ολα τα knox.

 

Και γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.5.0.1 ροοτ 0χ0knox:p:p:p:p:p:p:lol::lol:

[ATTACH]59754[/ATTACH]

Edited by magiver1908
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον υστερα απο πολλες ωρες δουλειας τα καταφερα και σας το παραθετω.Απο 5.0.1 official απειραχτη.

 

1.Κανουμε buckup τα παντα και τα αφηνουμε στο pc.

2.Κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και στο reboot κανουμε wipe και format factory.

3.Κατεβαζουμε απο το sammobile την εκδοση 4.2.2 I9505XXUFNC4_I9505YXYFNC1_I9505XXUFNC4_HOME.tar για (black mistery)ειναι ιδια.

4.Περνουμε το αρχειο απο το πρωτο post( pit http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=41267669#post41267669)

5.Κατεβαζουμε το odin 3.10v (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2711451)

6.Κλεινουμε το antivirus του pc και το kies.

7.Ανοιγουμε σαν διαχειρηστες το odin τοποθετουμε το pit αρχειο στο pit και το tar το αρχειο της rom στο ap,τσεκαρουμε το r.repartition και freset time.

8.Κλεινουμε το τηλεφωνο και παταμε το power button το home button και το volume down και υστερα το volumeup και το συνδεουμε στο pc και παταμε start στο odin.(εννοηται εχουμε εγκατεστημενους τους samsung drivers) και περιμενουμε.

9.Κανει reboot και ξαναμπενουμε στο recovery mode και ξανακανουμε wipe και φορματ και το κανουμε reboot.

10.Μολις ανοιξει παταμε ακυρωση στην ενημερωση λογισμικου και μπαινουμε στο towelroot( https://towelroot.com/) παταμε το κατεβαζουμε και το κανουμε εγκατασταση,και αφου ανοιξει παταμε το run και ειμαστε root.

11.Κατεβαζουμε το update superuser(http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=364799) και το τοποθετουμε στην εξωτερικη καρτα μαζι με την ρομ 5.0.1 απο sammobile του black mistery

12.κατεβαζουμε το root mobile odin (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1347899) free.

13.Κανουμε επαναφορα εργοστασιακων και wipe και format.

14.Ανοιγει το κινητο και κατεβαζουμε απο το market το super us και το εγκαταστουμε αλλα δεν το ενημερωνουμε.

15.Ανοιγουμε το root mobile odin με ανοιχτο wifi και κατεβαζουμε το αρχειο που μας ζηταει,κατεβενουμε στο ota το ανοιγουμε και τσεκαρουμε απο την exsd το updATE SUPERUSER,και απο κατω τσεκαρουμε εκει που λεει για τα αρχεια tar παλι απο την exsd αρχειο της ρομ και τα τοποθετει ολα μονο του και αφηνουμε τικαρισμενο μονο το everroot, και παταμε flash.θα κανει reboot και θα μπει στο recovery mode να εγκαταστησει την ρομ.Μετα θα κανει εππανεκκηνηση και θα φορτωσει καπου 217 εφαρμογες για ενημερωση.

16.Θα κανει reboot και θα το κλεισετε και πατοντας τα κουμπια θα ξαναμπουμε σε recovery για wipe και φορματ.

17.Θα μπουμε σε recovery mode θα ανοιξουμε το odin και θα βαλουμε στο bl το bootloader (https://www.androidfilehost.com/?fid=95916177934541596 )και θα ξετικαρουμε το repartition και θα πατησουμε start.

18.θα ξανακανει εκκινηση θα εγκαταστησουμε απο το market superus.

19.Κατεβαζουμε επισης το samsung info και βλεπουμε οτι ειναι μεσα στην εγκυηση και ροοτ.

20.Κατεβαζουμε το titanium και κανουμε freeza ολα τα knox.

 

Και γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.5.0.1 ροοτ 0χ0knox:p:p:p:p:p:p:lol::lol:

[ATTACH]59754[/ATTACH]

αυτος ο τροπος ειναι για ΟΛΑ τα 9505????

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος ο οδηγος σου magiver1908 αλλα ειναι ολοκληρη ιστορια για να το κανεις και κατα τη γνωμη μου δεν πιστευω οτι αξιζει τουλαχιστον μεχρι να βρεθει καποιος ποιο ευκολος και γρηγορος τροπος.
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι τι να πω το γραψα οσο πιο αναλυτικα μπορουσα.εγω πιστευω οτι αξιζει για να απαλαγω απο τι εφαρμογες της samsung και να τρεχω αρκετα πιο γρηγορα,και τελος να διορθωσω και την μπαταρια. Edited by magiver1908
Link to comment
Share on other sites

Θεμιτή & λογικη η αποψη σου.

 

Απλα εγω προσωπικα προς το παρον ειμαι μια χαρα καλυμενος απλα με την απενεργοποιηση οσων εφαρμογων δεν θελω να τρεχουν πισω στο κινητο και οταν με το καλο βρεθει ευκολος και σιγουρος τροπος να κανω ρουτ το κινητο μου με android 5.0.1 χωρις να γραψει ο μετρητης knox θα το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ευκολος τροπος δεν ειναι, αν ηταν θα τον ειχανε φτιαξει πολλοι ειτε στο xda η στο φορουμ μας.ο πρωτος λοιπον οδηγος downgrade που δημιουργηθηκε και ειναι απολυτα ασφαλης οτι δεν θα γραψει το knox ειναι αυτος που εφτιαξα,αλλα ευκολος δεν ειναι θελει ωρα και ενα καφεδακι για να το φτιαξει γιαυτο και τοσο αναλυση για να το κανει ο οποιοσδηποτε.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Από rooted 4.4.2 πως αναβαθμίζουμε σε Lollipop; Το OTA Upgrade αποτυγχάνει. Γίνεται μέσω KIES ή πρέπει να κάνω πατέντες;

 

EDIT: Το βρήκα.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις με odin ,οδηγίες υπάρχουν εδώ .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις με odin ,οδηγίες υπάρχουν εδώ .

 

Περιγράφεται στο πρώτο post.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω στα χερια μου (δεν ειναι δικο μου, αλλα ο φιλος ειναι ασχετος:lol:) ενα S4 με 4,4,2 και θελω να του κανω root για να το κανω μετα root και στο Lolipop

 

το προβλημα μου ειναι οτι το S4 ΔΕΝ το βλεπει το PC, υπαρχει καποιος τροπος να το ξεπερασουμε αυτο για να ξεκινησω?

 

ευχαριστω

 

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το kies ( ώστε να περαστούν οι drivers ) ή εναλλακτικά πέρνα μόνο οι drivers από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=961956

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

εχω εγκαταστηση το Κιες, δεν το βλεπει, το εχω βγαλει

εχω εγκαταστηση μονο τους drivers, δεν το βλεπει, τους εχω βγαλει

 

τους ξαναεγκατεστησα τωρα παλι, τιποτα

μου βγαζει μηνυμα: USB device not recognised

:(

τωρα, τι ???

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε καλώδιο usb όπως και θύρα .

 

εχω βαλει οσα καλωδια usb εχω(δεν ειναι λιγα) και σε ολες τις θυρες....

επισης δοκιμασα ολα τα καλωδια και σε laptop win8.1 also αλλα ουτε εκει ειδα φως

μου ερχεται να το σπασω!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μόλις χθές έκανα root το πρώτο μου smartphone (S4 i9505) με CT-Root το KNOX πήγε 0χ1 αλλα αυτό δεν με χαλάει χρειάζεται να βάλω και recovery για να περάσω μια ROM? Αν ναί πιά RECOVERY και πιά ROM προτείνεται σαν έμπειροι?
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει οσα καλωδια usb εχω(δεν ειναι λιγα) και σε ολες τις θυρες....

επισης δοκιμασα ολα τα καλωδια και σε laptop win8.1 also αλλα ουτε εκει ειδα φως

μου ερχεται να το σπασω!!!!

 

Έχεις ενεργοποιήσει το usb debugging;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις την αναβάθμιση .........

 

Kαι συνέχισε να απολαμβάνεις το rooted κινητό σου!! :)

 

Έκανα τα πάντα όπως ακριβώς γράφει εδώ. Μετά την αναβάθμιση η συσκευή περνάει το boot logo και μένει στο Samsung logo χωρίς να μπαίνει στο λειτουργικό. Περίμενα πάνω από δέκα λεπτά, έβγαλα τη μπαταρία, τα ίδια. Του φλάσαρα τον kernel μέσω Odin, έφτασα στην ένδειξη Pass, πάλι τα ίδια. Μπήκα σε recovery και έκανα reset, πάλι τα ίδια. Σε safe mode δεν μπαίνει.

 

Καμμιά ιδέα;

Edited by Tyxerakias
αφαίρεση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα πάντα όπως ακριβώς γράφει εδώ. Μετά την αναβάθμιση η συσκευή περνάει το boot logo και μένει στο Samsung logo χωρίς να μπαίνει στο λειτουργικό. Περίμενα πάνω από δέκα λεπτά, έβγαλα τη μπαταρία, τα ίδια. Του φλάσαρα τον kernel μέσω Odin, έφτασα στην ένδειξη Pass, πάλι τα ίδια. Μπήκα σε recovery και έκανα reset, πάλι τα ίδια. Σε safe mode δεν μπαίνει.

 

Καμμιά ιδέα;

 

Aν όντως τα έκανες όλα σωστά, δοκίμασε με άλλη έκδοση Odin, και σιγούρεψε ότι κατέβασες ολόκληρα τα αρχεία και δεν είναι corrupted ή κάτι τέτοιο... δοκίμασε και σε διαφορετικό PC σε περίπτωση που είναι θέμα drivers.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Aν όντως τα έκανες όλα σωστά, δοκίμασε με άλλη έκδοση Odin, και σιγούρεψε ότι κατέβασες ολόκληρα τα αρχεία και δεν είναι corrupted ή κάτι τέτοιο... δοκίμασε και σε διαφορετικό PC σε περίπτωση που είναι θέμα drivers.

 

Δεν είναι θέμα PC, με το ίδιο PC το έκανα root. Κάτι το εμποδίζει να μπει στο λειτουργικό. Το εικονίδιο που εμφανίζεται όταν το φορτίζεις έχει αλλάξει και είναι του Lollipop, άρα το firmware μπήκε αλλά μάλλον όχι καλά.

 

Το τηλέφωνο δεν ξεκινάει. Με ποιό τρόπο μπορώ να του φλασάρω firmware και ας χαθεί το root;

 

EDIT: Το Odin αποτυγχάνει στο φλασάρισμα, βγάζει fail στο τέλος, δοκίμασα και το 3.09 και το 3.07, το ίδιο αποτέλεσμα. Αύριο πάλι.

 

EDIT 2:Αφού δεν γνωρίζει κανείς θα δώσω τη λύση εγώ. Μετά από αναρίθμητες απόπειρες φλασαρίσματος, όλες αποτυχημένες, στη καλύτερη των περιπτώσεων λίγο πριν το τέλος εμφάνιζε το μήνυμα FAIL όταν έφτανε στο NON-HLOS.bin.

 

Μέσα στην όλη βαβούρα το τηλέφωνο είχε μπρικάρει, όταν το άνοιγες εμφάνιζε το μήνυμα ότι η αναβάθμιση δεν πέτυχε, δεν έκανε safe boot, δεν υπήρχε recovery, το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να μπω σε download mode. Επίσης με τούτα και με κείνα έγραψε και το knox 0x1, δεν κατάλαβα τι το προκάλεσε, όλες οι απόπειρες φλασαρίσματος απέτυχαν, δεν με ενδιαφέρει όμως.

 

Δοκίμασα να φλασάρω σκέτο bootloader, τζίφος. Δοκίμασα να φλασάρω rom και pit file, πάλι τζίφος. :(

 

Τελικά μετά από ώρες προσπαθειών φλάσαρα σκέτο το pit file και ως εκ θαύματος επανήλθε στη ζωή. Το root πήγε περίπατο, δεν με ενδιαφέρει, δεν είναι δικό μου, κι ο ιδιοκτήτης του δεν γνωρίζει καν τι είναι το root. Στα χέρια μου βρέθηκε για να κάνω χάρη σε φίλο φίλου (ποτέ ξανά) και να του αλλάξω οθόνη, τσάμπα εννοείται. Θα μου πεις γιατί μπλέχτηκες με root, δυστυχώς το battery calibration απαιτεί προνόμια root και έπρεπε να γίνει γιατί η οθόνη εμφάνιζε κάτι γραμμές που φεύγουν αν καλιμπράρεις τη μπαταρία. Αφού λοιπόν το ξεκίνησα είπα να το συνεχίσω και έμπλεξα.

 

Θα δώσω επίσης την αιτία που προκάλεσε το πρόβλημα (κατά τη γνώμη μου, αλλά είμαι 99.9% σίγουρος) για να μην το πάθει άλλος.

 

Μπορείς να κάνεις την αναβάθμιση από rooted 4.4.2 KitKat σε 5.0.1 Lollipop με το root ανέπαφο, και χωρίς να γράψει το Knox. (Αν είσαι ήδη σε Lollipop χωρίς root πρέπει πρώτα να επιστρέψεις σε kitkat, δες τον οδηγό του magiver1908 εδώ)Χρειάζεσαι το Mobile Odin Pro από το Play Store (ή απο το XDA, βλ. παραπάνω), και το κανονικό Odin για Windows, έκδοση 3.09 (δε δοκίμασα άλλη έκδοση, δεν ξέρω αν δουλεύουν χωρίς πρόβλημα, πιθανότατα ναι). To τηλέφωνο πρέπει να είναι rooted, με τη διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω. Στη συνέχεια:

 

 

  • Kατέβασε το Samsung Lollipop firmware που θέλεις, και το
SuperSU v.2.46 από τη σελίδα του Chainfire, και γράψτα στην εξωτερική κάρτα SD.
 
Kάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο (Μενού - Λογαριασμοί - Επαναφορά...), και όταν σβηστούν τα πάντα και κάνει επανεκκίνηση, μπες στο Play Store και εγκατάστησε το SuperSU και το Mobile Odin Pro. (ή το apk από το XDA, με το σωστό FlashKernel).
 
Άνοιξε το Mobile Odin Pro, κατέβασε το αρχείο που σου ζητάει, και όταν φτάσεις στο μενού, πάτα το OTA/Update ZIP και βρες το αρχείο UPDATE-SuperSU-v2.46.zip που έσωσες στην κάρτα.
 
Τώρα πάτα το Οpen File... και διάλεξε το .tar.md5 αρχείο του firmware που έσωσες στην κάρτα. To Mobile Odin θα βρει και θα διαχωρίσει αμέσως τα διάφορα μέρη του, και θα τα βάλει μόνο του εκεί που χρειάζεται.
 
Τίκαρε μόνο το Enable EverRoot. Στη συνέχεια πάτα το Flash firmware.
 
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/Screenshot_2015-03-20-18-44-57.png http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/Screenshot_2015-03-20-18-44-40.png
 
 
Θα σου ζητήσει να ελέγξει το md5, πες ναι, για να είσαι σίγουρος ότι έχει κατεβεί σωστά το firmware. Από κει και πέρα το Odin θα κάνει τη δουλειά μόνο του και το τηλέφωνο θα αναβαθμιστεί σε lollipop 5.01, θα μπει σε recovery και μετά θα κάνει αναβάθμιση όλες τις εφαρμογές (περίπου 215). Όλο αυτό θα πάρει κανένα πεντάλεπτο.
 
 
Μόλις κάνει εκανεκκίνηση, απενεργοποίησέ το τελείως και μπες σε Download Mode πατώντας τα 3 κουμπιά όπως κάναμε και με το 4.4 firmware παραπάνω. Το Μοbile Odin δε φορτώνει τον bootloader, οπότε θα τον φλασάρουμε τώρα. Άνοιξε το Odin 3.09 στο PC και φόρτωσε το bootloader της rom που έβαλες (της OB7 είναι εδώ) στο πεδίο BL.
 
 
Σύνδεσε το τηλέφωνο, πάτα Start και περίμενε το Pass.
 
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/bl2.jpg
 
 
Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πάλι, και μετά το reboot και το setup ξανακατέβασε το SuperSU από το Play Store.
 

 

Aυτό ήταν, έχεις πια ολοκάθαρη stock Samsung Lollipop με root, και ο Knox είναι ακόμα 0x0.

 

 

Δύο πράγματα μένουν,

1) να αχρηστέψεις την εφαρμογή Knox, που μπορείς να κάνεις π.χ. με το Titanium Backup, κάνοντας freeze όλα τα σχετικά με Knox πράγματα, ή χειροκίνητα με adb σβήνοντας τα αρχεία που αναφέρω στην παραπάνω ενότητα.

2) Με κάποιον root editor (π.χ. Τοtal Commander), να κάνεις edit το αρχείο /system/build.prop, και να αλλάξεις τη γραμμή

ro.securestorage.support=false (κανονικά είναι =true). Aυτό έχει να κάνει με το SELinux και λύνει διάφορα προβλήματα που αλλιώς ενδέχεται να εμφανιστούν στο wifi και κάποιες εφαρμογές.

 

Mετά συνιστώ να βάλεις την εφαρμογή SDFix και να την τρέξεις, ελευθερωνοντας τελείως την εξωτερική σου κάρτα, ώστε να μπορούν να τη διαβάζουν όλες οι εφαρμογές όπως έκαναν πριν την Kit kat :p

 

Kαι συνέχισε να απολαμβάνεις το rooted κινητό σου!! :)

 

Το κομμάτι της διαδικασίας που είναι έντονα κόκκινο πιστεύω ότι προκάλεσε το πρόβλημα. Ίσως δεν κατάλαβα κάτι εγώ, δεν υπάρχει ίχνος ασέβειας προς το φίλο που έγραψε τον οδηγό, απλά το αναφέρω.

 

Όταν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων διαγράφηκαν μεν οι λογαριασμοί αλλά το Super Su παρέμεινε ανέπαφο όπως επίσης και το Mobile Odin το οποίο ήταν ήδη εγκατεστημένο. Εγώ ακολούθησα τον οδηγό κατά γράμμα και πήρα χαμπάρι το γεγονός ότι το Super Su και το Mobile Odin ήταν ανέπαφα σε δεύτερο χρόνο. Έτσι για να μπω στο Playstore αναγκάστηκα να περάσω το λογαριασμό Google. Αμέσως ξεκίνησε ένα πανηγύρι επαναφορών backup και επανεγκατάστασης εφαρμογών και στο λίγο χρόνο που χρειάστηκε για να συνεχίσω κάτι από όλα αυτά που κατέβηκαν τα έκανε μούσκεμα.

 

Διαπιστώνω λοιπόν ότι πρέπει να έχεις εγκαταστήσει το Mobile Odin από πριν και θα μείνει μέσα μετά την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων όπως και το Super Su. Για παν ενδεχόμενο κρατάς στην sd card ένα back up του Mobile Odin μέσω Titanium Back Up και το επαναφέρεις από εκεί.

 

Σε καμμία περίπτωση δεν προσθέτεις λογαριασμό και δεν μπαίνεις στο Playstore γιατί θα έχεις τη δική μου τύχη.

 

Ελπίζω να βοήθησα στη συγκέντρωση πληροφοριών, αυτή είναι και η έννοια του Forum, και θα ξαναπώ ότι δεν υπάρχει πρόθεση ασέβειας προς τον δημιουργό του tutorial.

 

Καλά να πάθω όμως που ασχολήθηκα με τα "κλειστά κουτιά" της Samsung. :lol:

 

Coolpad και πάλι Coolpad. ;)

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή έστειλα το G3 για service και θέλω να ξανα ρουτάρω το S4 για να το λειτουργήσω 2-3 ημέρες. Δεν με ενδιαφέρουν Knox και λοιπά. Απλά με Cf-autoroot το κάνω ή θέλω κάτι άλλο?

Για recovery μέσω play store και twrp manager ή θέλω κάτι άλλο?(bumped B/L ή τίποτα τέτοια).

 

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά για 2-4 μέρες που το θέλω, μέχρι να διαβάσω θα έχει έρθει το G3.

 

Είμαι με HOB8 5.0.1....

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

[How to Root Lollipop GT-I9500/i9505][5.0.1]]

Δοκίμασε το βημα 2 αλλιώς μπορείς να κάνεις root με cf -auto και μετά να περάσεις recovery με odin .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ... Άρα δεν χρειάζεται να προσέξω κάτι σε σχέση με bump και τέτοια. Μια χαρά.

 

Το έκανα με cf-autoroot και μετά με TWRP Manager έβαλα τον 2.8.6.0. Μπήκα κανονικά. Αλλά μου βγάζει κάτι κόκκινα και κίτρινα γραμματάκια όταν πάει να μπεί σε recovery. Είνια φυσιολογικά έτσι?

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ... Άρα δεν χρειάζεται να προσέξω κάτι σε σχέση με bump και τέτοια. Μια χαρά.

 

Το έκανα με cf-autoroot και μετά με TWRP Manager έβαλα τον 2.8.6.0. Μπήκα κανονικά. Αλλά μου βγάζει κάτι κόκκινα και κίτρινα γραμματάκια όταν πάει να μπεί σε recovery. Είνια φυσιολογικά έτσι?

 

Ναι αφού έχεις costum recovery

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...