Jump to content

Samung Galaxy S4: Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλημερα στην πρωτη σελιδα γραφει Διαδικασία root για Jellybean 4.4 firmwares με Knox 0x0.το 4.4 δεν ειναι κιτ κατ?

'Oντως,μάλλον έγινε λαθάκι λόγω της ώρας που γραφόταν ο οδηγός.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

[*] Τώρα πρέπει να βγάλεις το Knox. Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ.

 

(Εναλλακτικά, γίνεται με το Mobile Odin. Kατέβασέ το από το Play Store και εγκατάστησέ το (επι πληρωμή). Υπάρχει και τζάμπα lite έκδοση στο XDA, αλλά θέλει εγκατάσταση του κατάλληλου "FlashKernel", που κατεβάζεις από τη σελίδα του Chainfire στο XDA. π.χ. για τις 4.4 roms είναι το "

 

 

Συμπλήρωσε στον οδηγό το link για τον "FlashKernel"

Εδώ

 

Σε ευχαριστούμε για την βοήθειά σου.

Και δυο ερωτήσεις για να γίνει πιο κατανοητό:

1. Αφου εγκαταστήσουμε το Mobile odin lite και στη συνέχεια τρέξουμε το apk με το "FlashKernel", βάζουμε To script που αφαιρεί το Knox στο Update OTA/Zip κομμάτι του Mobile Odin, και πατάμε "Flash firmware".;

Ύστερα τα mobile odin lite και "FlashKernel" μπορούμε να τα απεγκαταστησουμε;

2.Η αφαίρεση του knox πρέπει να γίνει πριν τρέξουμε το SuperSU ή μπορεί να γίνει και μετά?

Ευχαριστώ

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε στον οδηγό το link για τον "FlashKernel"

Εδώ

 

Σε ευχαριστούμε για την βοήθειά σου.

Και δυο ερωτήσεις για να γίνει πιο κατανοητό:

1. Αφου εγκαταστήσουμε το Mobile odin lite και στη συνέχεια τρέξουμε το apk με το "FlashKernel", βάζουμε To script που αφαιρεί το Knox στο Update OTA/Zip κομμάτι του Mobile Odin, και πατάμε "Flash firmware".;

Ύστερα τα mobile odin lite και "FlashKernel" μπορούμε να τα απεγκαταστησουμε;

2.Η αφαίρεση του knox πρέπει να γίνει πριν τρέξουμε το SuperSU ή μπορεί να γίνει και μετά?

Ευχαριστώ

 

1. Αυτό ισχύει μόνο για το kitkat 4.4.2, στο lollipop δε λειτουργεί το mobile odin.

2. Καλύτερα πριν, το Knox ενοχλείται με το root και βγάζει προειδοποιητικά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

1. Αυτό ισχύει μόνο για το kitkat 4.4.2, στο lollipop δε λειτουργεί το mobile odin.

2. Καλύτερα πριν, το Knox ενοχλείται με το root και βγάζει προειδοποιητικά.

 

Δηλαδή τώρα που έχω πάνω την αγγλική rom Αλεξ,δεν θα μπορέσω να περάσω την ελληνική όταν βγεί με το mobile odin για να κρατήσω και το knox 0x0 και το root?:(

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα που έχω πάνω την αγγλική rom Αλεξ,δεν θα μπορέσω να περάσω την ελληνική όταν βγεί με το mobile odin για να κρατήσω και το knox 0x0 και το root?:(

 

Και εγώ αυτό φοβάμαι, οτι λίγο ή πολύ εγκλωβίζεσαι. Σε λίγο καιρό θα βγεί αναβάθμιση (πχ 5.0.2), και τι θα κάνουμε? θα μείνουμε στην 5.0.1 αλλά θα είμαστε root........

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα που έχω πάνω την αγγλική rom Αλεξ,δεν θα μπορέσω να περάσω την ελληνική όταν βγεί με το mobile odin για να κρατήσω και το knox 0x0 και το root?:(

 

Όχι για τον απλούστατο λόγο ότι το mobile odin δε δουλεύει στο lollipop... Ή θα κάνεις πισω μπρος ή υπομονή να βγάλει καινούριο εργαλείο ο chainfire... Και σιγά τη διαφορά που θα έχει η πρώτη ελληνική.. :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μήνυμα ανανεώθηκε με τρόπους root που κρατάνε το Knox στο 0x0 για θέματα εγγύησης (με τις γνωστές μικρές πιθανότητες αποτυχίας).

 

Οκ λοιπόν, η εγκατάσταση έγινε κανονικά και ομολογώ ότι η 5.0.1 (BTU) είναι πολύ πιο smooth από ότι την περίμενα! Το root έγινε κανονικά μέσω του mobile Odin pro με μόνο πρόβλημα ότι παρόλο που ετρεξα και το script για την αφαίρεση του Knox αυτό ... παραμένει αμετακινητο στη θέση του! Στο Titanium backup φαίνονται δύο αρχεία σχετικά με το Knox να είναι frozen αλλά παραμένουν ενεργά άλλα 6. Anyway, ο Knox παραμένει 0x0, το κινητό τρεις μέρες τώρα με 5.0.1 δεν παρουσίασε τίποτα αξιοπερίεργο και περιμένω πια να βγει και λειτουργική έκδοση του xposed framework για να κλείσει ο κύκλος. Να είσαι καλά Αλεξ! Keep up the good work! :-)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα οταν παω να τρεξω το towelroot μου λεει οτι θελει internet.εχω 4.4.2 και εκανα οτι γραφει στο πρωτο post.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα οταν παω να τρεξω το towelroot μου λεει οτι θελει internet.εχω 4.4.2 και εκανα οτι γραφει στο πρωτο post.
Δεν είναι συμβατός ο κερνελ σου βάλε πιο παλιό.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι συμβατός ο κερνελ σου βάλε πιο παλιό.

εβαλα το κερνελ που γραφει στην πρωτη σελιδα τον GNF1 αλλα δεν εγινε root το κινητο.το towelroot λεει οτι θελει internet.μετα περασα παλι τον κερνελ που ειχα και ολα καλα αλλα το κινητο δεν ειναι root.καμια ιδεα?

Edited by vaggelisp17
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε τα data σου για να δουλέψει το towelroot ,διαφορετικά δεν γίνεται να τρέξει πρόγραμμα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιον οδηγό για επιστροφή σε kit kat με ασφάλεια χωρίς να τριπάρουμε τον knox ;

Έχω την lollipop την αγγλική και θέλω να επιστρέψω για να φλασάρω με τον οδηγό του @Tyxerakias την επίσημη γιατί με αυτήν που έχω,έχω πρόβλημα με το wifi να δουλεύει συνέχεια ακόμα και κλειστό στα στατιστικά μπαταρίας. :blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιον οδηγό για επιστροφή σε kit kat με ασφάλεια χωρίς να τριπάρουμε τον knox ;

Έχω την lollipop την αγγλική και θέλω να επιστρέψω για να φλασάρω με τον οδηγό του @Tyxerakias την επίσημη γιατί με αυτήν που έχω,έχω πρόβλημα με το wifi να δουλεύει συνέχεια ακόμα και κλειστό στα στατιστικά μπαταρίας. :blink:

Ριξε μια ματια Εδω

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα root και ο Knox εμεινε στο 0.ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και την βοηθεια.το μονο που δεν εχω κανει ειναι να βγαλω τις εφαρμογες του knox αλλα πιστευω οτι το μονο προβλημα που θα εχω ειναι οι ειδοποιησεις οταν ανοιγω την εφαρμογη του SuperSu.μεχρι στιγμης δουλευουν ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια Εδω

Ευχαριστώ για το λινκ αλλά το λέει ξεκάθαρα ότι το δικό του κινητό ήταν ήδη σε knox 0x1 οπότε δεν γνωρίζει αν γράφει ο knox σέ αυτού του τύπου του downgrade.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.ο πιο ευκολος τροπος να κανεις unroot ειναι να περασω μια official kitkat η lollipop με odin και τελος η χρειαζεται κατι αλλο πρωτα?ειμαι root με 4.4.2 και με Knox 0.Ρωταω για να ξερω αν χρειαστει καποια στιγμη.ευχαριστω. Edited by vaggelisp17
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα. καλως σας βρηκα. ελπιζω να το δει καποιος και να μου απαντησει :p

εχω βαλει στο κινητο μου μεσω odin το lollipop 5.0.1.

Προηγουμενως ειχα το 4.4.2 και το ειχα root

Τωρα θελω ξανα να το κανω root

η εκδοση μου ειναι I9505XXUHOA7

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.ο πιο ευκολος τροπος να κανεις unroot ειναι να περασω μια official kitkat η lollipop με odin και τελος η χρειαζεται κατι αλλο πρωτα?ειμαι root με 4.4.2 και με Knox 0.Ρωταω για να ξερω αν χρειαστει καποια στιγμη.ευχαριστω.

Ο πιο εύκολος τρόπος θαρρώ πως είναι μέσα από την εφαρμογή SuperSU - Ρυθμίσεις - Πλήρης Κατάργηση Πρόσβασης Root.

καλησπερα κι απο μενα. καλως σας βρηκα. ελπιζω να το δει καποιος και να μου απαντησει :p

εχω βαλει στο κινητο μου μεσω odin το lollipop 5.0.1.

Προηγουμενως ειχα το 4.4.2 και το ειχα root

Τωρα θελω ξανα να το κανω root

η εκδοση μου ειναι I9505XXUHOA7

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Θα πρέπει να πας με odin πίσω σε έκδοση kit kat που να υποστηρίζει τον τρόπο που έκανες root και έπειτα να προχωρήσεις με τον νέο οδηγό του @Tyxerakias.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος θαρρώ πως είναι μέσα από την εφαρμογή SuperSU - Ρυθμίσεις - Πλήρης Κατάργηση Πρόσβασης Root.

 

 

Θα πρέπει να πας με odin πίσω σε έκδοση kit kat που να υποστηρίζει τον τρόπο που έκανες root και έπειτα να προχωρήσεις με τον νέο οδηγό του @Tyxerakias.

 

Πρόσεχε όμως πως θα γυρίσεις γιατί θα γράψει ο knox. Δες

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε όμως πως θα γυρίσεις γιατί θα γράψει ο knox. Δες

Το ρίσκο πάντα υπάρχει, είναι 50/50.

Π.χ. στο ίδιο νήμα άλλος χρήστης γράφει

Guys u are wrong i flashed 5.0.1 lollipop btu then i reverted to 4.4.2 gnk4 dbt flashed gnk2 kernel rooted phone changed csc from btu to dbt than reverted kernel to gnk4 ,did factory reset and received ota 5.0.1 from dbt...

 

Και παραθέτει εικόνα με Knox 0x0.

Κανονικά downgrade σε Rom με Bootloader ο οποίος εμπεριέχει Knox δεν θα έπρεπε να δημιουργεί πρόβλημα.. σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να σας εγγυηθεί κάποιος ότι δεν θα συμβεί κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα κανω αυτη την διαδικασια ειμαι κατοχος το i9506 αν περασω αυτον τον kernel που αναφερετε στην αρχη θα εχω καποιο προβλημα ????
GT-I9506 :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα κανω αυτη την διαδικασια ειμαι κατοχος το i9506 αν περασω αυτον τον kernel που αναφερετε στην αρχη θα εχω καποιο προβλημα ????

Πιστεύω ναι και ίσως σοβαρό.

Το I9506 έχει διαφορετικό hardware άρα δεν κάνει αυτός ο kernel για τη συσκευή σου, ψάξε καλύτερα να βρεις τον ανάλογο για 506, μπορείς να απευθυνθείς και στο νήμα της συσκευής σου.

Ποτέ δεν φλασάρουμε λογισμικό άλλου μοντέλου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...