Jump to content

Samung Galaxy S4: Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχουν κανένα θέμα για το mini, γι αυτο μπηκα εδω! :/

[Επίσημο] Samsung Galaxy S4 Mini

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια πως βαζω CWM recovery στο s4?Διαβασα το 1ο νημα και στο xda,αλλα πιο πολυ μπερδευτηκα,παρα βοηθηθηκα...Μονο ρουτ καταφερα και εκανα.Μαλιστα εκανα πατατα και περασα τα modems πριν την Omega και τωρα δεν συνδεεται στο wifi,μου λεει οτι "Το τηλεφωνο σας απεκλεισε μια ενεργεια που δεν επιτρεποταν.Δεν απαιτουνται περαιτερω ενεργειες απο εσας"..Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
εκανα ροοτ με TWRP recovery και CWM SuperSU zip συμφωνα με τον τυπο http://galaxys4root.com/galaxy-s4-root/how-to-root-galaxy-s4-using-twrp-method/ , αλλα οταν ανοιξε το κινιτο μου το SuperSU ελεγε οτι δεν ανταποκρινεται οπως και αλλες εφαρμογες του τηλεφωνου βγαζοντασ συνεχως προβλημα . Εκανα factory reset και μετα εχεικολλησει κινιτο μ στο logo τοθ samsung s4 . Τελος δεν ξερω τι ΝΑ ΚΑΝΩ . . ? ? ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ODIN ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ μια official rom 4.4.2 και αφου ολοκληρωνεται σωστα παλι δεν ξεκιναει το κινιτο . Υπαρχει ελπιδα . . ? ?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Όχι με τον τρόπο που περιγράφεται εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

S4-i9505 android version 4.4.2. MDF v1.0 release 2

Το ειχα αγορασει μεταχειρισμενο απο μαγαζι με 6 μηνες εγγυηση μαζι με την αρχικη αποδειξη αγορας του που εχει μεινει 1 χρονο εγγυηση.

Μετα απο μια εβδομαδα ελεγχου, δεν μου εκανε τιποτα σοβαρο, καμοια φωρα μου κολαγε το google play, τιποτα αλλο.

Αποφασισα να το ρουταρω με τον οδηγο, που ειχατε στην αρχη του νηματος για root s4.

Ολα καλα εγινε ρουτ, το μονο νουμερο που μου εκανε ειχε κολησει στο disable MDF οταν το ζητησε το #supersu.

Κοιταξα λιγο στο ιντερνετ και τα ποιο πολλα sites προτειναν reboot...

Το εκανα ξανα ανοιξα το supersu# απερνεγοποιησε και ολα κομπλε.

Απο τοτε μερικες φορες μου κολαει τον "explorer" του android και κανει αυτοματα short reboot και ξαναφωρτονει τον explorer (GUI) του android.

Ο λογος του το εκανα ρουτ ηταν για να του βαλω το busybox και το anti-theft avast root (hard reset survival).

Αργοτερα σκοπευω να του περασω και το aircrack...

Τη μπορει να φταιει και το προκαλει αυτο ?

Αξιζει να του κανω factory default hard reset (το anti theft avast, δεν θα σβηστει, ουτε και οι ρυφμισεις που τοu περασα, ειναι φλασαρισμενες, αλλα αμα θελω μπορω να το σβησω με το titanium backup).

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, έχω το ίδιο θέμα μρ τον φίλο από πάνω... Από τότε ππυ έγινα ρουτ τρώω συνέχεια short reboot, ενώ ανεβαίνουν και οι θερμοκρασίες του κινητού.. Τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι να το κανεις un-root. Αφου το ξερουταρεις, και διαγραψεις το ρουτ προγραμματακι, να του κανεις factory default και θα φτιαξει.

Αυτα τα νουμερα παει και τα κανει το λειτουργικο συστημα του και κυριως το secure boot + knox που τα εβαλε η samsung για τους μικροχακεραδες που θελουν ποιο πολλα απο ενα κινητο android.

Εγω ξαχνω πως να παω σε παλιοτερη εκδωση, πχπ την 422 ή 43.

Τελευτεα φωρα που το δοκιμασα κολλησε τελειως και το πηγα παλι σε download mode και του εκανα φλας το ρουτ προγραμματακι και ξεκολλισε.

Επειτα το διεγραψα το ρουτ με την παραπανω διαδικασια για να μην κανει κολληματα.

 

(Κοιταζοντας στο ιντερνετ , βρεικα μια λυση καλητερη, διεγραψα με το titanium backup τα αρχεια του.

Αντε και ξεκουμπιδια.

 

ContainerAgent.apκ

KNOXAgent.apk

ContainerEventsRelayManager.apk

KLMSAgent.apk

KnoxAttestationAgent.apk

KNOXStore.apk

KNOXStub.apk

SPDClient.apk

Bridge.apk

KnoxMigrationAgent.apk

KnoxSetupWizardClient.apk

KnoxSteupWizardStub.apk

univesalMDMClient.apk

 

Οτιδηποτε απο αυτα εαν βρει να διαγραφει, (Με εντονα γραμματα πρεπει οπωσδηποτε να διαγραφτει)

Το καλυτερο ειναι να διαγραφτουν ολα τα παραπανω, αλλα αμα οτιδηποτε που δεν ειναι στα εντονα γραμματα, διαγραφτει, χωρις να εχει γινει κλεισιμο απο

τη μνημη του κινητου, μποριε να κανει κανει κρεμασμα το κινητο. (Παγωμα οθωνης)

 

Ποιο πολλες πληροφωριες εχει εδω...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2514703

Το μονο περιεργο που μου κανει μεχρις στιγμης, ειναι οτι μου ανοιγει πολυ ποιο γρηγορα ολα τα προγραμματα αλλα δεν με ενωχλει καθολου.

Επισης δεν το εχω τεσταρει εαν μετα απο factory default θα επανελθει σωστα...

 

Αμα δω οτι κανει και παλι κολληματα ή συντομα ριμπουτ, θα το αναφερω εδω.

Edited by bratsos
Link to comment
Share on other sites

Καλό το ίντερνετ, αλλά θα μπορούσες να αποφύγεις το πολύ ψάξιμο με μία αναζήτηση στο myphone :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=397498

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οσο αφωρα τις θερμοκρασιες κατα 90% φταει η καρτα μνημης εαν εχεις βαλει. Ειδικα αμα παιζεις παιχνιδια, δυστυχως βγαλτην.

Ενα 5% ειναι η καρτα SIM κυριως αμα εκει που μενεις δεν πιανει καλο σημα και μηλας συνεχεια.

Το υπολοιπο 5% ειναι αιτιες που εχουν σχεσυ με το κινητο ή τυχον αλλαγες του λογισμικου του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδια, καποιος σχετικος με samsung gt -i9500 θα μπορουσε να μου στειλει pm να τον ρωτησω καποια πραγματακια ; πχ, για καποιον λογο δεν δουλευει to odin. συνεχεια μου βγαζει fail , εχω διαβασει ολο το thread 2-3 φορες και δεν βγαζω ακρη...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Ενας φίλος επέστρεψε απο Αγγλία και έχει ένα S4 Κλειδωμένο απο την Ο2.Θέλει να το ξεκλειδώσει για να δουλέυει το τηλέφωνο με την κάρτα του εδώ,κατα δεύτερον θελει να ξέρει εάν το τηλέφωνο μπορει να πάρει CM εάν δεν έχει ξεκλειδώσει απο την Ο2.εάν κάποιος ξέρει να μας βοηθήσει πώς να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο απο την Ο2 θα μας βοηθήσει πολυ!

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εχουμε τιποτα νεοτερο για να γινει ρουτ ακομα και η τελευταια 4.4.2(I9505XXUGNG8) χωρις να μετρητη το knox protection?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα και απο μένα. Έκανα ρουτ την ελληνική UGNG8 και απο κει και μετά δεν μου δουλεύουν τα δεδομένα... Πρέπει να το ξανά στήσω απο την αρχή?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρω απάντησεις οι οποιες είναι σκόρπια και δεν ξέρω αν ισχύει ακριβώς για το μοντέλο του κινητού μου οποτε ίσως ρωτήσω κάτι το οποιο να έχει απαντηθεί ήδη αλλου..

 

Έχω το κινητό S4 i9506 LTE+ το οποιο είναι ολοκαίνουριο και δεν έχει γίνει root ποτε του.. (android 4.4.2)

 

Πριν το κάνω root μπορώ να αποθηκεύσω τα πάντα όπως είναι στον υπολογιστή μου ώστε αν θέλω να το κάνω όπως πριν?

Δεν εννοώ εφαρμογές και τα προσωπικά m στοιχεια αυτά είναι το λιγότερο, εννοώ το σύστημα για να μην χρειαστεί να κατεβάζω από αλλου firmware και τέτοια. Απλά να αποθηκεύσω το σύστημα μου όπως είναι τώρα καινούριο από την εταιρία γίνετε?.

 

Διάβασα για το knox τελικά τι ισχύει για το δικό μου κινητό αν το κάνω root θα χάσω την εγγύηση ύπαρξη τρόπος να μην την χάσω μπορείτε να m πείτε ακριβώς τι να κάνω?

 

αν ακολουθήσω αυτόν τον τρόπο http://androidxda.com/root-samsung-galaxy-s4-lte-gt-i9506 για root θα την χάσω την εγγύηση?

 

Ευχαριστώ, περιμένω απάντηση από κάποιον έμπειρο αν γίνετε στα ερωτήματα μου για να μην κάνω καμια γκάφα από μονος μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια καλησπερα.Θελω να κανω root σε ενα s4 με κωδικο μοντελου GT-i9505 k εκδοση την 4.4.2

Ο οδηγος μπροστα λεει για το cf auto root αλλα δεν δουλευει...δεν κατεβαινει.Υπαρχει καπου αλλου;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το πρώτο μήνυμα ανανεώθηκε με τρόπους root που κρατάνε το Knox στο 0x0 για θέματα εγγύησης (με τις γνωστές μικρές πιθανότητες αποτυχίας).
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μήνυμα ανανεώθηκε με τρόπους root που κρατάνε το Knox στο 0x0 για θέματα εγγύησης (με τις γνωστές μικρές πιθανότητες αποτυχίας).

Καλημέρα Αλέξανδρε, εκπληκτικός οδηγός θα τον προσθέσω άμεσα να ξέρεις γιατί μάλλον ισχύει και για S5/Note 3!

 

Ερώτηση, αν κάποιος ανυπόμονος (που έχουμε πολλούς) έχει περάσει ήδη τη νεότερη έκδοση φουλ, με bootloader, μπορεί να γυρίσει πίσω χωρίς να γράψει σε kit kat με τον δικό της bootloader, ώστε να προχωρήσει στη διαδικασία που έχεις γράψει?

 

Θεωρητικά πηγαίνοντας προς τα πίσω σε bootloaders είναι επικίνδυνο αλλά κυρίως όταν πρόκειται για αλλαγή σε BL χωρίς το binary code του Knox.

Οπότε θεωρητικά.. αν κάποιος επιστρέψει σε kit kat έκδοση με BL που εμπεριέχει Knox (και μετά κάνει τη διαδικασία που αναφέρεις) θα γράψει λες?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν έχεις bootloader με knox δε γίνεται να γυρίσεις σε παλιό χωρις knox απ'όσο ξέρω, δυστυχώς. Αν γινόταν δε θα υπήρχε θέμα...

Η θεωρητική απάντηση στη θεωρητική σου ερώτηση είναι όχι, δε θα γράψει, όπως λέει π.χ. εδώ... (πολλοί που δεν τους άρεσε το lollipop έχουν καταφέρει να γυρίσουν, λένε) πρακτικά δεν το έχω δοκιμάσει ομως.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Root για lollipop με Knox 0x0 εδώ :).

 

Πρέπει να ξεκινήσετε από 4.4.2. Αν έχετε ήδη πάει σε 5.0.1, πρέπει να επιστρέψετε πρώτα σε 4.4.2 με Odin, και να αρχίσετε από κει... κάποιες γενικές οδηγίες στο XDA.

 

Συγχαρητήρια για τον οδηγό σου! Κατατοπιστικότατος! Και μόνο που ανέβηκε στις 4:30 τα ξημερώματα είναι από μόνο του κατόρθωμα!

 

Μια απορία έχω μόνο. Στο στάδιο όπου φλασάρουμε ξανά τον bootloader με Odin, δεδομένου ότι οι ελληνικές ROM δεν έχουν βγει ακόμα, σε περίπτωση που αυτή που βγει είναι ΟΒ8 και όχι ΟΒ7, πως μπορούμε να απομονώσουμε τον bootloader αυτής? Ή δεν έχει σημασία?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τον οδηγό σου! Κατατοπιστικότατος! Και μόνο που ανέβηκε στις 4:30 τα ξημερώματα είναι από μόνο του κατόρθωμα!

 

Μια απορία έχω μόνο. Στο στάδιο όπου φλασάρουμε ξανά τον bootloader με Odin, δεδομένου ότι οι ελληνικές ROM δεν έχουν βγει ακόμα, σε περίπτωση που αυτή που βγει είναι ΟΒ8 και όχι ΟΒ7, πως μπορούμε να απομονώσουμε τον bootloader αυτής? Ή δεν έχει σημασία?

 

Απλά αντιγράφεις τα αντίστοιχα αρχεία σε ένα tar και το φλασαρεις... Είμαι όμως αρκετά σίγουρος ότι θα είναι ίδια, οπότε δεν έχει σημασία.

Όσο για την ώρα, είμαι 2 ώρες πίσω, οπότε δεν ήταν και τόσο τραγικό :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα στην πρωτη σελιδα γραφει Διαδικασία root για Jellybean 4.4 firmwares με Knox 0x0.το 4.4 δεν ειναι κιτ κατ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...