Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση...επεσε στα χερια μου htc one m7 το εχω περασει αρκετες ρομ, τελευταια περασα την miui αλλα καμια δεν βλεπει το 4g ενω το εχει σαν επιλογη 2g 3g 4g στο δικτυο δεν το βλεπει, υπαρχει περιπτωση να μην το υποστηριζει? καποιος αν γνωριζει να μας πει

ΥΓ:η καρτες cosmote wind ειναι οκ απο ολες της αποψεις, και δουλευουν αψογα σε αλλες συσκευες

Edited by nick1967
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια ερωτηση...επεσε στα χερια μου htc one m7 το εχω περασει αρκετες ρομ, τελευταια περασα την miui αλλα καμια δεν βλεπει το 4g ενω το εχει σαν επιλογη 2g 3g 4g στο δικτυο δεν το βλεπει, υπαρχει περιπτωση να μην το υποστηριζει? καποιος αν γνωριζει να μας πει

ΥΓ:η καρτες cosmote wind ειναι οκ απο ολες της αποψεις, και δουλευουν αψογα σε αλλες συσκευες

Φαντάζομαι έχεις ενεργοποιήσει το 4g στην κάρτα, που στέλνεις μήνυμα κάπου και σου έρχονται οι ρυθμίσεις. Με MIUI δεν έχω δοκιμασει, αλλά γενικά υποστηρίζει το 4g.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι έχεις ενεργοποιήσει το 4g στην κάρτα, που στέλνεις μήνυμα κάπου και σου έρχονται οι ρυθμίσεις. Με MIUI δεν έχω δοκιμασει, αλλά γενικά υποστηρίζει το 4g.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Φυσικα και εχω ενεργοποιηση της καρτες και στα δυο δικτυα, σημερα περασα κα το android 7 και παλι Η+ μου βγαζει χωρις να εχει το λογοτυπο 4g ενα περιεργο πραγμα

EDIT:Εδω βρηκα την λυση

Edited by nick1967
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ρε μάγκες να κάνω μια ερώτηση; Έχω κρατήσει αυτήν την κινητάρα για δεύτερη συσκευή αλλά η μπαταρία τα έφτυσε. Γνωρίζει κανείς κόστος αντικατάστασης; Έχει αλλάξει κανείς μπαταρία; Έχω δει ότι το υλικό στοιχίζει περίπου 11 ευρώ στο skroutz αλλά δεν έχω εργαλεία να την αλλάξω μόνος μου.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάποια παιδιά έχουν αναφέρει εδώ στο φόρουμ ότι τους έχουν αλλάξει την μπαταρία επιτυχώς μέ ένα κόστος ~30€, αλλά θέλει πολλή προσοχή η επιλογή του μαγαζιού!

Από προσωπική εμπειρία δικιά μου και φίλου μου που τα δώσαμε για σέρβις (σε διαφορετικά μέρη) και για αλλαγή μπαταρίας, θα σου πω οτι η συσκευή είναι πολύ ιδιότροπη στο άνοιγμα και μας κάνανε ζημιά περισσότερη.

Το μεν αχρηστεύτηκε τελείως διότι δεν ξαναεφαρμόσανε τα καλύμματα στο κλείσιμο, στο δε δικό μου, εκτός του ότι γέμισε σημάδια γύρω γύρω από την προσπάθεια τους να το ανοίξουν, χάλασε η κύρια κάμερα (χρησιμοποιώ πλέον μόνο την εμπρόσθια), το ledaki ειδοποιήσεων πάνω αριστερά και το ένα ηχείο που τρίζει πλέον όταν παίζει μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια παιδιά έχουν αναφέρει εδώ στο φόρουμ ότι τους έχουν αλλάξει την μπαταρία επιτυχώς μέ ένα κόστος ~30€, αλλά θέλει πολλή προσοχή η επιλογή του μαγαζιού!

Από προσωπική εμπειρία δικιά μου και φίλου μου που τα δώσαμε για σέρβις (σε διαφορετικά μέρη) και για αλλαγή μπαταρίας, θα σου πω οτι η συσκευή είναι πολύ ιδιότροπη στο άνοιγμα και μας κάνανε ζημιά περισσότερη.

Το μεν αχρηστεύτηκε τελείως διότι δεν ξαναεφαρμόσανε τα καλύμματα στο κλείσιμο, στο δε δικό μου, εκτός του ότι γέμισε σημάδια γύρω γύρω από την προσπάθεια τους να το ανοίξουν, χάλασε η κύρια κάμερα (χρησιμοποιώ πλέον μόνο την εμπρόσθια), το ledaki ειδοποιήσεων πάνω αριστερά και το ένα ηχείο που τρίζει πλέον όταν παίζει μουσική.

 

Απαπαπα. Σοβαρά μιλάς; Τα σακάτεψαν τα κινητά. Ξέρει κανείς αξιόπιστο μαγαζί;

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλύτερα να συνοδέψετε την αλλαγή μπαταρίας και με αλλαγή housing. Τα χτυπήματα κατά το άνοιγμα είναι αναπόφευκτα. Το έχω κάνει ήδη δυο φορές στο M7 μου (το χαρίζεις στη μανα σου και το σπάει για πλάκα).

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλύτερα να συνοδέψετε την αλλαγή μπαταρίας και με αλλαγή housing. Τα χτυπήματα κατά το άνοιγμα είναι αναπόφευκτα. Το έχω κάνει ήδη δυο φορές στο M7 μου (το χαρίζεις στη μανα σου και το σπάει για πλάκα).

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πού και πόσο;

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πού και πόσο;
Εγώ μόνος μου το έκανα και τις δυο φορές. Από etradesupply oem parts.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνος μου το έκανα και τις δυο φορές. Από etradesupply oem parts.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μάλιστα. Εγώ δε θέλω να του βάλω χέρι. Ευχαριστώ. Αν έχει κάποιος να προτείνει κανένα μαγαζί, ευπρόσδεκτος.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μάλιστα. Εγώ δε θέλω να του βάλω χέρι. Ευχαριστώ. Αν έχει κάποιος να προτείνει κανένα μαγαζί, ευπρόσδεκτος.
Fixmobile στην ομόνοια με κόστος 30 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Σε μια ώρα το έχουν έτοιμο και προσεγμένο.

 

Στάλθηκε από το Samsung A3 2017 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Fixmobile στην ομόνοια με κόστος 30 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Σε μια ώρα το έχουν έτοιμο και προσεγμένο.

 

Στάλθηκε από το Samsung A3 2017 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ. Θα το έχω υπ'όψη μου.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δώσει πέρισυ τέτοια εποχή για αλλαγή μπαταρίας όποτε μιλάω από προσωπική εμπειρία. Δεν έγινε καμία ζημιά στο κινητό, μόνο κάτι ανεπαίσθητα σημαδάκια περιμετρικά στο πλαστικό που είναι αναπόφευκτα για να ανοίξει η συσκευή.

Αν θες να το κρατήσεις πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Κι εγώ να σου πω την αλήθεια μετάνιωσα που το έδωσα πριν μερικούς μήνες. Πολύ ωραία συσκευή και σε σωστό μέγεθος.

 

Στάλθηκε από το Samsung A3 2017 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δώσει πέρισυ τέτοια εποχή για αλλαγή μπαταρίας όποτε μιλάω από προσωπική εμπειρία. Δεν έγινε καμία ζημιά στο κινητό, μόνο κάτι ανεπαίσθητα σημαδάκια περιμετρικά στο πλαστικό που είναι αναπόφευκτα για να ανοίξει η συσκευή.

Αν θες να το κρατήσεις πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Κι εγώ να σου πω την αλήθεια μετάνιωσα που το έδωσα πριν μερικούς μήνες. Πολύ ωραία συσκευή και σε σωστό μέγεθος.

 

Στάλθηκε από το Samsung A3 2017 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συμφωνώ. Δεν είναι τυχαίο που είχε καμιά 40ρια βραβεία για το design του όταν βγήκε.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια custom rom με Nougat; Αξίζει;

Το ψάχνω το θέμα για την περίπτωση φρεσκαρίσματος λειτουργικού, αλλά διαβάζω διάφορα προβλήματα για ραδιόφωνο FM, επανεκκινήσεις κλπ., και σκέφτομαι μήπως δεν αξίζει όλη η διαδικασία και παραμείνω στο μαμίσιο 5.0.2, γιατί μια χαρά τρέχει και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αναφορικά με τα παραπάνω παιδιά αν ξέρει κάποιος μαγαζί να αλλάζει μπαταρία από One m7 Θεσσαλονίκη ας πει που και πόσο και με DM αν δεν είναι κόπος, πολύ μάρεζε αυτό το κινητάκι και λυπάμαι που κάθεται θέλω να το χαρίσω σε κανένα φίλο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες χαιρετώ...!

 

Αντιμετωπίζω το εξής περίεργο πρόβλημα για το οποίο δεν μπορώ να βρω λύση ούτε σε γιουτιουμπ, ούτε σε φόρουμς.

Η κινητάρα μου παρουσιάζει μαύρη οθόνη και ενώ λειτουργεί κανονικά δε βλέπω τίποτα. Αλλά, προσοχή!

Κάνω ριστάρτ πατώντας το πάουερ μπάτον συνεχόμενα και η οθόνη λειτουργεί κανονικά. Μόνο αν το κλειδώσω, μετά παρουσιάζει μαύρη οθόνη παρόλο που λειτουργει κανονικά, δέχεται κλήσεις κλπ... Το πρόβλημα είναι περίεργο γιατί δεν καταλαβαίνω καν αν είναι hardware ή software.. Έκανα χάρντ ρισέτ αλλά δε διορθώθηκε...

 

Αν κάποιος ξέρει πώς να το διορθώσω γιατί λεφτά για καινούριο δεν παίζουν. Ευχαριστώ πολύ!

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Σκεφτόμουν την αγορά του κινητού και ψάχνοντας στο ebay είδα οτι πουλάνε καινούργιες συσκευές (brand new γράφει, πχ εδώ).

Μπορεί να είναι όντως καινούργιες? Κι αν ναι πως; Τους έχει μείνει στοκ; Ή μήπως είναι τίποτα κινέζικα, απομιμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια

 

Μετα απο 3 χρονια περιπου με το HTC M7 σημερα εσβησε μονο του και εχει 3-4 ωρες που αναβοσβηνει μονο του...εμφανιζεται η αρχικη οθονη για μερικα δευτερολεπτα μετα μαυρο και μετα παλι τα ιδια..

Δοκιμασα reboot ...τιποτα....σαν να μην κανω τιποτα..

Δοκιμσα Hard reboot (ηχος κατω + on/off) ...εμφανιζει την οθονη setup αλλα δεν ακουει σε εντολες...να σημειωσω οτι μερικες φορες η οθονη setup εμφανιζεται πατωντας μονο το "ηχος μειωση" λες και το on/off ειναι ηδη πατημενο..

Βαζω το φορτιστη...δεν αναβει το λαμπακι φορτισης..

 

Υποψιαζομαι οτι εχει κολλησει το on/off....περιμενω να σβησει λογω μπαταριας και να δοκιμασω να το ανοιξω..

 

Κανεις αλλος ξερει κατι παραπανω??

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ξεθαβω το νημα, ξερω, αλλα χρειαζεται να χρησιμοποιησω το κινητο για ενα διαστημα και ψαχνω να βρω αν χρειαζεται να αλλαξω ΡΟΜ. Ειναι stock official και δεν εχει πειραχτει το κινητο ποτε. Εχει κανεις να προτεινει κατι?
Link to comment
Share on other sites

Ξεθαβω το νημα, ξερω, αλλα χρειαζεται να χρησιμοποιησω το κινητο για ενα διαστημα και ψαχνω να βρω αν χρειαζεται να αλλαξω ΡΟΜ. Ειναι stock official και δεν εχει πειραχτει το κινητο ποτε. Εχει κανεις να προτεινει κατι?

 

Αν δουλεύει σωστά, δεδομένης και της ηλικίας του, γιατί να αλλάξεις; :)

 

Τσέκαρε πάντως Android Revolution HD και ViperOne. Η πρώτη είναι όσο κοντά σε stock γίνεται, η δεύτερη έχει ένα σωρό mods και tweaks, με αισθητή όμως επίδραση στη λειτουργικότητα της. Δεν «κολλάει» με την έννοια να σέρνεται το κινητό, αλλά λογικό είναι να χάνει ελάχιστα σε σβελτάδα αν έχεις πολλά ενεργοποιημένα.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύει σωστά, δεδομένης και της ηλικίας του, γιατί να αλλάξεις; :)

 

Τσέκαρε πάντως Android Revolution HD και ViperOne. Η πρώτη είναι όσο κοντά σε stock γίνεται, η δεύτερη έχει ένα σωρό mods και tweaks, με αισθητή όμως επίδραση στη λειτουργικότητα της. Δεν «κολλάει» με την έννοια να σέρνεται το κινητό, αλλά λογικό είναι να χάνει ελάχιστα σε σβελτάδα αν έχεις πολλά ενεργοποιημένα.

 

Ευχαριστω πολυ! Θα τσεκαρω Revolution.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ουφ. Κουίζ για δυνατούς λύτες.

 

Έδωσα πριν λίγες μέρες σε ένα φίλο το παλιό Μ7 μου, ήθελε να κάνει partition σε μια κάρτα sd, δεν είχαμε εύκαιρο reader, και έτσι του είπα να δοκιμάσει με ένα OTG adapter. Ήμουν root με την XenonHD (7.1.2). Παίζει να έκανε γερή πατάτα, ακόμα και partition/wipe σε κανένα bootloader αν γίνεται κάτι τέτοιο.

 

Το τηλέφωνο επέστρεψε «νεκρό». Δεν ανάβει η οθόνη, δεν μπαίνει σε boorloader/recovery πατώντας power + vol, δεν μπορεί να το δει ο υπολογιστής σε adb/fastboot, ακόμα και να περάσω RUU δοκίμασα, τίποτα. Επίσης, δεν φορτίζει καν, τουλάχιστον δεν ανάβει το led. Το περίεργο είναι πως αν το συνδέσω με υπολογιστή, ακούγεται ο ήχος σύνδεσης USB. Αν το αποσυνδέσω, ακούγεται ο ήχος αποσύνδεσης. Αν κρατήσω πατημένο power και vol- ακούγονται διαδοχικά μετά από ~10 δευτερόλεπτα, που σημαίνει πως κάνει επανεκκίνηση. Αυτό δείχνει πως «κάτι» ζει ακόμα, εντελώς κλειστό τηλέφωνο δεν το κάνει αυτό.

 

Δοκίμασα και το παλιό κόλπο με το φακό στον αισθητήρα μήπως η φωτεινότητα της οθόνης έπεσε τελείως, τίποτα.

 

Προς το παρόν περιμένω λίγες μέρες μπας και τελειώσει η μπαταρία ώστε όταν σβήσει εντελώς να το βάλω στη φόρτιση μήπως και...

 

Καμιά ιδέα για το τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω πριν τα παρατήσω;

 

Edit: δυστυχώς, ο υπολογιστής βλέπει το κινητό ως «Qualcomm HS-USB QDLOADER 9008», κάτι που διαβάζω πως είναι 100% hard brick.

 

Βέβαια, υπάρχει λύση εδώ που πιθανότατα θα δουλέψει σε εμένα (μιας και προκλήθηκε από σφάλμα χρήστη και όχι από πρόβλημα όπως π.χ. μητρική) αλλά δυστυχώς δεν έχω ιδέα από linux, όμως θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...