Jump to content

Acer Liquid E2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την ίδια έκδοση μόνο που εμένα λέει "AV061" και μόλις τσέκαρα και δεν μου βγάζει κάτι για ενημέρωση. ( το έχω ρουτ αλλά όχι custom, δεν ξέρω αν έχει σχέση ).

 

Σωστά , αυτή είναι λάθος έκανα

 

EDIT

Πάλι στα ξαφνικά μου έβγαλε για update και το έκανα ~78ΜΒ

Acer_av061_v_370_1.032.00_ww_gen1 πλέον....

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 309
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα δεν μου βγάζει τίποτα. Το έχεις ρουτ;; ( δε νομίζω να έχει σχέση, αλλά ποτέ δε ξέρεις )

 

Όχι, δεν το έχω πειράξει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους....... πριν λίγες μέρες μου έσπασε το γυαλί της οθονης από το κινητό μου! Η Acer στην Ελλάδα δεν υποστηρίζει κινητά οπότε πρέπει να ψαξω άλλη λύση!

 

Βρ'ηκα πολλά ανταλλακτικά στο ebay από Χονγκ Κονγκ αλλά δε ξέρω αν αξίζουν τα λεφτά τους ή θα έχω πρόβλημα αργότερα.

 

Εχει κάποιος άποψη για το θέμα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το να αγοράσεις το ανταλλακτικό από το ebay και να σου το φτιάξει κάποιος τεχνικός εδώ, αποτελεί την οικονομικότερη και ασφαλέστερη λύση σε σχέση με τις επιλογές σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έκανα root με το kingo root για να περάσω link2sd και όλα δούλεψαν κανονικά.

Μετά από 5 μέρες ξαφνικά ενώ μιλάω στο τηλ η όχι το σήμα χάνετε και από τις 2 κάρτες και επανέρχεται.

Αυτό συμβαίνει παντού όπου και να βρίσκομαι πολύ συχνά.

Μου θυμίζει και λιγο μπαταρία αλλά το θεωρώ λίγο απίθανο.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο?

 

το σήμα σήμερα εχει χαθεί εντελώς οτι και να κάνω ακόμα και unroot η restore κάποιο αλλο firmware

Ξέρει κάποιος τι διαδικασία υπάρχει με το amazon.fr για την εγγύηση ?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι με όλες τις sim οτι συνδυασμό μπορείς να φανταστείς όπου και να βρίσκομαι

και απο χτες δεν εχει καθόλου σήμα εκτός απο ελάχιστα λεπτά μέσα στο 24ωρο

Δεν ξέρω αν έγινε απο το root η αν ηταν να συμβεί έτσι και αλλιώς.

 

Επικοινώνησα με με amazon.fr και μου είπαν ότι έχω 2 χρόνια εγγύηση και να επικοινωνήσω με το service της acer στην Ελλάδα

Εκεί μου είπαν οτι δεν υποστηρίζουν καθόλου smartphone και να επικοινωνήσω πίσω με Αmazon.fr

 

Επειδή σίγουρα θα μου πουν να το στείλω εκεί σκέφτομαι πρώτα να περάσω kernel και rom μπας και στρώσει και γλιτώσω την διαδικασία

 

Μπορείτε να προτείνετε κάτι?

Υπάρχει κάποιος οδηγός για kernel και Rom?

Θα μπορώ να επαναφέρω μετά αν δεν συνέλθει μαμά kernel και rom για να το στείλω πισω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν έχεις κάπου την official rom μπορείς να κάνεις δοκιμές με κάποιες άλλες Rom. Αλλιώς μην μπεις στη διαδικασία. Αν το πρόβλημα συνεχίζεται και μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων νομίζω ότι είναι καλύτερα να το στείλεις πίσω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μια rom που βρήκα μετα κατέβασε και τα update αλλα δεν άλλαξε κάτι

Μετά κατέβασα απο το site της Acer μια rom και μάλλον την πέρασα

Λέω μάλλον γιατί δεν θυμάμαι μετα απο τόσες προσπάθειες τι εχω κάνει

αλλά τίποτα το πρόβλημα συνεχίζεται

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής τα πράγματα πάνε καλά

Έπειτα από επικοινωνία με το amazon.fr απο το δεύτερο email μου είπαν οτι συνήθως δεν αναλαμβάνουν τίποτα μετά απο 30 μέρες από την αγορά αλλά θα κάνουν μια εξαίρεση και στέλνουν καινούργιο δωρεάν!

Αμέσως βάλανε παραγγελία και το κινητό έρχεται!

Στο τελευταίο email ζητήσανε το άλλο πίσω αλλά ακόμα και τα μεταφορικά τα πληρώνει το Amazon.fr

 

Να ρωτήσω επειδή χρειάζομαι μερικές εφαρμογές στο κινητό και αυτό τελικά λύνεται μόνο με root και link2sd ποια διαδικασία να ακολουθήσω ?

Το kingo μπορεί να μην έφταιγε αλλά θα ήθελα να το αποφύγω?

 

Στην ουσία αυτό γίνετε για λιγο παραπάνω χώρο και το adaway καθώς το κινητό μου φαίνεται δεν έχει περιττά πράγματα και αν είχε λύσει η acer αυτό ούτε root δεν θα χρειαζόταν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην κοινότητα.

 

Πήρα ένα Acer Liquid E2 Duo για την γυναίκα μου, που ήθελε κινητό με δύο κάρτες, από το expansys. Αλλά έχω πρόβλημα με το wifi και το κινητό δεν έχει ελληνικά! (έχει όλες τις νοτιοασιατικές γλώσσες όμως) :confused:

 

Καμιά ελληνική rom από πού μπορούμε να κατεβάσουμε; :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το wifi τι πρόβλημα έχει;

Δε νομίζω ότι υπάρχει rom με ελληνικά, αν υπήρχε θα είχε αναφερθεί.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... μου φαίνεται ότι δεν έχει το κινητό πρόβλημα, μάλλον το router έχει πρόβλημα, γιατί σήμερα που το έφερα στο γραφείο, παίζει μια χαρά. Πίσω στο σπίτι συνδεόταν και αποσυνδεόταν όλη την ώρα. Τέλος πάντων, θα το ξαναδοκιμάσω.

 

Και τι κάνουμε με τα ελληνικά; Μένουμε σε αγγλικό πληκτρολόγιο; Πρέπει να θυμηθώ και ποια εφαρμογή χρησιμοποιούσα για να στέλνω μηνύματα σωστά στα ελληνικά...

 

Ευχαριστώ πάντως!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό πληκτρολόγιο έχεις κανονικά, αρκεί να κατεβάσεις την ελληνική γλώσσα μέσα από τις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό το έκανα. Με το γουάι φάι δεν ξέρω τι θα κάνω... μεγάλο πρόβλημα, ο δέκτης φαίνεται να είναι πολύ πολύ ευαίσθητος... δεν πιάνει το router που είναι στα 20 εκατοστά, αλλά πιάνει το repeater (που είναι στο μισό μέτρο, πιο μακρυά από εκεί αρχίζουν τα προβλήματα) :-(
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρυθμίσει το router να μην κάνει broadcast το όνομα του δικτύου (hide SSID); Αν ναι δοκίμασε με το όνομα ασύρματου δικτύου να εμφανίζεται. Επίσης κοίταξε αν το router δίνει ελέυθερα IP διευθύνσεις ή του έχεις βάλει κάποιο φίλτρο.
Link to comment
Share on other sites

Μπααα... δεν είναι αυτό, είναι γενικότερο το πρόβλημα, το wifi του είναι προβληματικό. Στέκομαι μπροστά στο router και έχω φουλ σήμα. Του γυρνάω την πλάτη και το σήμα χάνεται πλήρως. Πηγαίνω σε ένα εστιατόριο, έχω σήμα, όποτε περνάει ο σερβιτόρος, το σήμα τρεμοπαίζει. Λίγο χαζό...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και απο εμενα! αρκετα κολλακευτικά σχολια για το acer! ένα λίνκ να το παραγγείλουμε? νομίζω στο αμαζον δε μου το βγαζει διαθέσιμο πλεον!!!
Link to comment
Share on other sites

Ούτε συζήτηση! Και όχι επειδή έτυχε να εμφανίζει προβλήματα στο wifi, αλλά επειδή η υποστήριξη είναι εντελώς απαράδεκτη! Εδώ και μία εβδομάδα είμαι χωρίς κινητό, το έχει η αντιπροσωπεία εδώ στην Μάλτα "για να το τσεκάρουν" και η μαμά εταιρία πετάει χαρταετό! :mad:

 

Εντελώς απαράδεκτη, μείνε μακρυά!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λέτε? με προβλημάτιζε το κινέζικο λόγω χρόνου που παίρνει για την αποστολή και επειδή δεν έχουν τίποτα στισ 3,5-4''!!!! όλα είναι "τηλεοράσεις" φάμπλετς! θένκς πάντως!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...