Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνώμη αλλα το 925 νομιζα πως ειχε εξαρχης την amber ή εστω την gdr2. Εσύ πως και τηβ πήρες χτες? Έφταιγε το fw/χωρα?

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προφανώς ήταν στα ράφια από καιρό....

 

γιατί έχω την εντύπωση οτι το λανσάρισμα του lumia 925 έγινε μαζί με την amber?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Άνοιξα ένα γενικό θέμα πριν ημέρες γιατι σκέφτομαι σοβαρά την μετάβαση απο android σε wp.

Το ίδιο δίλημμα είχα οταν πέρασα έπειτα απο 4 χρόνια ios σε android.

Έτσι λοιπόν μετά απο μια γκάμα android (galaxy s2 , lg 3d , galaxy s3) σκέφτομαι να φύγω και να περάσω σε wp.

Απλά βιάζομαι στην αγορά νέου κινητού γιατι το s3 μου έπεσε και έσπασε η οθόνη.

Ο λόγος που σκέφτομαι την μετάβαση σε wp είναι οτι θέλω ένα κινητό για επαγγελματικούς λόγους. Θέλω να είμαι συνεχώς σε ενημέρωση στο gmail και στο hotmail μου χωρίς να έχω κρασαρίσματα, επίσης να πατώ το εικονίδιο "κλήσεις" και να μπαίνει και να μην κάνει 1 ώρα όπως έκανε το s3 και γενικά τα android.

Θέλω να είναι άμεσο πατάς εικονίδιο να είναι οκ.

Τελικά καταλήξαμε οτι στο πιο καλό wp είναι το 925 στα λεφτά που έχω διαθέσιμα (400ευρώ)

Διάβασα αρκετά σε αυτό το θέμα για το Lumia 925 και είδα οτι πολλοί έχετε θέμα με την αυτονομία.

Θα ήθελα να ρωτήσω με wifi όλη την ημέρα και μερικές φορές 3g οταν θα είμαι στο δρόμο για την δουλειά κλπ με βγάζει η μέρα?

Επίσης μου είπαν οτι η Nokia δεν έχει σερβις Ελλάδα αυτό σημαίνει 2-3 εβδομάδες χωρίς κινητό ή είναι άμεσο το σερβις όπως πχ. η nexus που έστειλα το tablet και το είχα πίσω σε 7 ημέρες.

Τέλος θα μείνω ικανοποιημένος ή με τον χρόνο θα έχει πτώση απόδοσης όπως σε όλα τα android που μετά απο χρόνο είναι για σπάσιμο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

@stakas86:

1. Είναι σβέλτο το 925 (όπως άλλωστε και τα υπόλοιπα WP8). Και ο dialer ανοίγει απευθείας. Επίσης εντυπωσιακή είναι και η ποιότητα κλήσης.

2. Για μπαταρία εγώ από τις 09:00-20:30 με ανοικτό 3G, συγχρονισμό mail ανά 1 ώρα, spotify ~60min, χωρίς όμως να σκαλίζω όλη την ώρα το τηλ. φτάνω σπίτι περίπου στο 25-30%.

3. Είναι πολύ ωραία η εφαρμογή για τις επαφές η οποία ενώνεται και με social (fb κλπ) και τα έχεις όλα συγκεντρωμένα.

4. Γενικά είναι πρώτα τηλέφωνο και μετά smartphone.

 

Αυτά τα λίγα από μένα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις με κατατόπισες. Ελπίζω το 925 να είναι μια καλή επολογή και να μην έχω θέματα..
Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

γιατί έχω την εντύπωση οτι το λανσάρισμα του lumia 925 έγινε μαζί με την amber?

 

Κι εγώ την ίδια εντύπωση έχω και νομίζω ότι έτσι είναι... :confused:

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου lumia σε μάυρο φόντο διακρίνονται δύο γραμμές σαν να είναι από μαρκαδόρο. Ξέρω ότι η τεχνολογία amoled έτσι είναι, αλλά το έχει παρατηρήσει κανένας?
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου lumia σε μάυρο φόντο διακρίνονται δύο γραμμές σαν να είναι από μαρκαδόρο. Ξέρω ότι η τεχνολογία amoled έτσι είναι, αλλά το έχει παρατηρήσει κανένας?

 

Οι Amoled της Nokia είχαν θέματα (ειδικά πχ με Ν9 και Lumia 800 παλαιότερα). Για τα νέα Lumia δεν γνωρίζω ακόμα πολλά Service Bulletin αλλά κάνε τον κόπο να το τσεκάρεις με κάποιο επίσημο σερβις.

 

@leo06: Και εγώ την ίδια εντύπωση έχω montoya, η amber λανσαρίστηκε με το 925 (πρώτα με το αμερικάνικο 928)! Δεν πρέπει να βγήκε το 925 με παλαιότερη!

Πάντως, ως ένα βαθμό επιβεβαιώνει αυτό που έλεγα παραπάνω για τις πολλές εκδόσεις, όπως και για τα πολλά fw. Μικρό το κακό, αλλά τέτοια είναι τα θέματα συζήτησης σε ένα τεχνολογικό φόρουμ :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου lumia σε μάυρο φόντο διακρίνονται δύο γραμμές σαν να είναι από μαρκαδόρο. Ξέρω ότι η τεχνολογία amoled έτσι είναι, αλλά το έχει παρατηρήσει κανένας?

 

Τον τελευταιο χρονο ειχα τεσσερα διαφορετικα smartphones (τριων κατασκευαστων) με amoled και σε κανενα δεν υπηρχε το φαινομενο που αναφερεις. Το μαυρο φοντο σε ολες τις οθονες ηταν πισσα. Οι ανομοιομορφιες σε μαυρo φοντο ειναι χαρακτηριστικο των LCD οχι των AMOLED.

 

Οι γραμμες που βλεπεις ειναι ακανονιστες ? Αν υπηρχε καποιο pattern θα μπορουσε ισως να ειναι καποιου ειδους "burn in" αλλα σε τοσο νεα συσκευη το αποκλειω.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου lumia σε μάυρο φόντο διακρίνονται δύο γραμμές σαν να είναι από μαρκαδόρο. Ξέρω ότι η τεχνολογία amoled έτσι είναι, αλλά το έχει παρατηρήσει κανένας?

 

ακριβως ετσι και το δικο μου φιλε. Σε εντελως σκοταδι και μαυρο φοντο βλεπω δυο μικρες μαυρες γραμμες σαν να εγραψες με μαρκαδορο την οθονη. Μια πανω δεξια και μια μεση αριστερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ευκολο βαλτε μια φωτο απο την ανομοιογενεια να δουμε για τι πραγμα μιλατε.

 

Δεν ειναι ευκολο γιατι φαινεται υπο σκοτεινες συνθηκες και σε μαυρο φοντο.

Το εχουν ολοι σχεδον, σ'εμενα ειναι μια μικρη γραμμουλα μονο στα αριστερα. Πολυ χαρακτηριστικο φαινομενο ολων των amoled, αν κι εχω δει διαφορετικα μεγεθη του φαινομενου, στα motorola πχ ειναι ενα αισχος και στο τελευταιο Samsung S4 mini που ειχα ηταν μια μικρη κουκιδα, σχεδον αορατη.

Το πιο χαρακτηριστικο ομως ειναι το εξης: σε συγκριση με την οθονη του 820 ενος φιλου μου, η οθονη σ εκεινο εχει πραγματικο μαυρο, σαν να εσβησε εντελως η οθονη (οπως και θα πρεπε) και δε διακρινεται κανενα τετοιο σημαδι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα το 925 νομιζα πως ειχε εξαρχης την amber ή εστω την gdr2. Εσύ πως και τηβ πήρες χτες? Έφταιγε το fw/χωρα?

 

Ειλικρινα, δεν εχω ιδεα. Οι επιλογες στις ρυθμισεις για "glance", "touch" κλπ δεν υπηρχαν εξαρχης. Εμφανιστηκαν με αυτο το τελευταιο update. Και στη συνεχεια στο "extras+info" πλεον εμφανιζεται το Lumia Amber σε ωραιο πορτοκαλι χρωμα.. :X

Για να συγχρονιστουμε, ολοι μας αναμενουμε την GDR3 με το Black σωστα?

 

Στο θεμα της μπαταριας, ολα δειχνουν οτι 'εφταιγε' η app "INSIDER" με τις συντομευσεις και τις πληροφοριες για την μπαταρια. Την αντικατεστησα με μια λιγοτερο φαντεζι (quick settings) κι ολα δειχνουν οτι παει "καλυτερα". Αλλα και παλι, επειδη το κινητο ειναι καινουριο καλυτερα να μη δωσετε πολλη σημασια σε αυτα που γραφω.

 

Επισης μια ακομα παρατηρηση. Στην ανοικτη ακροαση, στο χτυπημα του τηλεφωνου (ringtone) η ενταση του μεγαφωνου ειναι αστεια χαμηλα - ok το ηξερα αυτο απο διαφορες παρουσιασεις..

ΟΜΩΣ, οταν ακους ringtones μεσα απο το μενου για να τα επιλεξεις πχ ή καποια βιντεο stream, το ηχειο δουλευει κανονικα σε (πιο) ικανοποιητικη ενταση.. αρα ισως να ειναι και θεμα software?

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα, δεν εχω ιδεα. Οι επιλογες στις ρυθμισεις για "glance", "touch" κλπ δεν υπηρχαν εξαρχης. Εμφανιστηκαν με αυτο το τελευταιο update. Και στη συνεχεια στο "extras+info" πλεον εμφανιζεται το Lumia Amber σε ωραιο πορτοκαλι χρωμα.. :X

Για να συγχρονιστουμε, ολοι μας αναμενουμε την GDR3 με το Black σωστα?

 

Στο θεμα της μπαταριας, ολα δειχνουν οτι 'εφταιγε' η app "INSIDER" με τις συντομευσεις και τις πληροφοριες για την μπαταρια. Την αντικατεστησα με μια λιγοτερο φαντεζι (quick settings) κι ολα δειχνουν οτι παει "καλυτερα". Αλλα και παλι, επειδη το κινητο ειναι καινουριο καλυτερα να μη δωσετε πολλη σημασια σε αυτα που γραφω.

 

Επισης μια ακομα παρατηρηση. Στην ανοικτη ακροαση, στο χτυπημα του τηλεφωνου (ringtone) η ενταση του μεγαφωνου ειναι αστεια χαμηλα - ok το ηξερα αυτο απο διαφορες παρουσιασεις..

ΟΜΩΣ, οταν ακους ringtones μεσα απο το μενου για να τα επιλεξεις πχ ή καποια βιντεο stream, το ηχειο δουλευει κανονικα σε (πιο) ικανοποιητικη ενταση.. αρα ισως να ειναι και θεμα software?

 

Την amber την ειχες εξ αρχης φιλε μου. Αυτο που εγινε και εμφανιστηκαν οι επιλογες ειναι πως αναβαθμιστηκαν οι αντιστοιχες εφαρμογες που τις ενεργοποιουν.

 

Δεν ειναι ευκολο γιατι φαινεται υπο σκοτεινες συνθηκες και σε μαυρο φοντο.

 

Εδω που ειμαι εχω μονο το 925 αλλα αυριο μεθαυριο που θα παω απο τον αδερφο μου που εχει το 820 θα βγαλω τις οθονες και των δυο συσκευων και θα ανεβασω φωτο. Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο ... μια απλη φωτο χωρις φλας και με μεγαλο χρονο εκθεσης θα δειξει την οποια ανομοιομορφια .. το εχω κανει πολλες φορες με τηλεορασεις/οθονες ;)

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω με wifi όλη την ημέρα και μερικές φορές 3g οταν θα είμαι στο δρόμο για την δουλειά κλπ με βγάζει η μέρα?

 

Άνετα τη βγάζεις και παραπάνω.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ευκολο γιατι φαινεται υπο σκοτεινες συνθηκες και σε μαυρο φοντο.

Το εχουν ολοι σχεδον, σ'εμενα ειναι μια μικρη γραμμουλα μονο στα αριστερα. Πολυ χαρακτηριστικο φαινομενο ολων των amoled, αν κι εχω δει διαφορετικα μεγεθη του φαινομενου, στα motorola πχ ειναι ενα αισχος και στο τελευταιο Samsung S4 mini που ειχα ηταν μια μικρη κουκιδα, σχεδον αορατη.

Το πιο χαρακτηριστικο ομως ειναι το εξης: σε συγκριση με την οθονη του 820 ενος φιλου μου, η οθονη σ εκεινο εχει πραγματικο μαυρο, σαν να εσβησε εντελως η οθονη (οπως και θα πρεπε) και δε διακρινεται κανενα τετοιο σημαδι.

 

Aκριβώς. Σε σκοτάδι και σε μαύρο φόντο, μπορείς να κατεβάσεις και εφαρμογή lcd test για να κάνεις όλη την οθόνη μαύρη. Το motorola razr xt 910 όντως είναι αίσχος. Νote ii, Νote iii άψογα, ειδικά με την οθόνη του note iii παθαίνεις πλάκα παρόλου που είναι pentile και όχι rgb.

Γιώργο μπορείς να googlareis amoles spots και θα καταλάβεις.

https://www.google.gr/search?q=amoled+spots&client=firefox-a&hs=nIu&rls=org.mozilla:el:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=zIi9UuH-EuKw0AWHhIHADQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1920&bih=976

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μόλις το πήρα απο κατάστημα, απλά δεν είκε καθόλου μπαταρία και μόλις το έβαλα για φόρτιση.

Μια ερώτηση να το φορτίσω μέχρι να ολοκληρωθεί ή παίζει κάτι άλλο με nokia?

Ευχαριστώ πολύ

Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα κανω μια πολυ χαζη ερωτηση αλλα δεν μπορω να την βρω με τπτ την λυση!παρεπιπτοντως καλωσηρθα στην παρεα του 925 :p πως μπορω να δω ποιες εφαρμογες λειτουργουν στο παρασκηνιο ? (εκει που παταω αποκλεισμο σε καποια εφαρμογη και κλεινει εννοω)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα κανω μια πολυ χαζη ερωτηση αλλα δεν μπορω να την βρω με τπτ την λυση!παρεπιπτοντως καλωσηρθα στην παρεα του 925 :p πως μπορω να δω ποιες εφαρμογες λειτουργουν στο παρασκηνιο ? (εκει που παταω αποκλεισμο σε καποια εφαρμογη και κλεινει εννοω)

 

Καλως τον.

 

Πηγαινε στις ρυθμισεις ... swipe να πας στις εφαρμογες .. και εκει υπαρχει επιλογη "εργασιες στο παρασκηνιο"

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μόλις το πήρα απο κατάστημα, απλά δεν είκε καθόλου μπαταρία και μόλις το έβαλα για φόρτιση.

Μια ερώτηση να το φορτίσω μέχρι να ολοκληρωθεί ή παίζει κάτι άλλο με nokia?

Ευχαριστώ πολύ

 

Δεν είχε καθόλου μπαταρία !? Παράξενο... :confused:

Το φορτίζεις μέχρι να φορτίσει πλήρως. Δεν έχει σχέση η ΝΟΚΙΑ αλλά ο τύπος της μπαταρίας...;)

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Ναι καθόλου και με παρεξένεψε γιατί ποσα κινητά έχω αλλάξει αλλά και φίλοι μου πάντα είχαν αρκετή μπαταρία μην σου πω και το 50%, εγω πάτησα να ανοίξει και μου έδειξε οτι δεν είχε μπαταρία και έκλεισε..

Το φόρτισα μέχρι το 100% και προς το παρόν το ψάχνω, είναι όντως πολύ γρήγορο και αξίζει..:D

Για άμεση και έγκυρη ενημέρωση mantatanews.gr :happy:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ενας φιλος ειναι αναμεσα σε αυτο και στο 920...και επειδη εγω δεν ειμαι ο πιο καταληλος για να του απαντησω ρωταω εδω στους κατοχους......

Link to comment
Share on other sites

Κατά κύριο λόγο θα εξαρτηθεί απ' το budget του.

Οι διαφορές είναι η οθόνη, amoled 925 vs lcd 920, η μνήμη, 16άρι 925 έκτος κι αν είναι Voda vs 32αρι, λίγο καλύτερη κάμερα το 925, δεν έχει ενσωματωμένη ασύρματη φόρτιση, είναι πιο ελαφρύ και λεπτό και έχει και το αλουμίνιο και επίσης κάτι λεπτομέρειες του τύπου ψηφιακό ηχείο και 3 HAAC mics για βίντεο....

Δεν νομίζω να ξεχνάω κάτι...

Οι συσκευές προσφέρουν ακριβώς την ίδια εμπειρία χρήσης.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...