Jump to content

ZTE V967S


jogatore
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

έχω ένα θέμα με το ιντερνετ τις τελευταίες μέρες.

το σήμα του wifi παραμένει γκρι. παρ ολ αυτα ιντερνετ εχω κανονικά. ΑΛΛΑ όχι στο Playstore. browsing, widgets, εφαρμογες κλπ μια χαρα ειναι.

καμια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Οσο είχα το v967s μου το έκανε πολύ συχνά αυτό που λες με οποιαδήποτε ρομ.Σοβαρό θέμα άμα έχουμε ως βασικό mail το gmail γιατι με γκρι εικονίδιο δεν έρχονται αυτόματα τα mail στο gmail app αλλά και δεν υπάρχει ενημέρωση για νέες εφαρμογές απο το play.Μια λύση ήταν να σβήνω το gmail λογαριασμό,reboot και ξαναπέρασμα του λογαριασμού.Και αν δε δούλευε και αυτό,καθαρή εγκατάσταση της ρομ απο την αρχή.Ετσι δούλευε για καμμιά εβδομάδα το πολύ και μετά πάλι τα ίδια.Φυσικά επειδή δεν είχα όρεξη για να ξαναστήνω απο την αρχή και δεν βρήκα ποτέ κάτω απο ποιες συνθήκες εμφανίζεται το πρόβλημα,έβαλα το k-9 mail για το gmail και για τις αυτόματες ανανεώσεις των εφαρμογών άνοιγα κάπου-κάπου το play store και έκανα χειροκίνητα την ανανέωση των εφαρμογών
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει πολλες μερες που το ξεκινησε. καθαρη εγκατασταση εκανα προχθες αλλα συνεχιζει. βασικα μετα την εγκατασταση της ρομ ηταν οκ (μπλε).

 

τωρα δε μπορω να μπω playstore. δε βγαζει συνδεση, αναγκαστικα κατεβαζω απ το amazon store

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο. Οταν βαλεις το battery calibration και πατησεις οπως λεει μετα πρεπει να το αφησουμε μεχρι το 0 να κλεισει απο μονο του η να το φορτησω μολις παει στο 1-2 % ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει πολλες μερες που το ξεκινησε. καθαρη εγκατασταση εκανα προχθες αλλα συνεχιζει. βασικα μετα την εγκατασταση της ρομ ηταν οκ (μπλε).

 

τωρα δε μπορω να μπω playstore. δε βγαζει συνδεση, αναγκαστικα κατεβαζω απ το amazon store

Με ξαναπέρασμα του gmail και 2-3 reboot πιστεύω ότι θα στρώσει.Και πράγματι μετά απο εγκατάσταση νέας ρομ δουλεύει πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σβήστο και ξαναβάλτο.Αλλωστε και να μην το χρησιμοποιείς ως mail,πρέπει να υπάρχει στη συσκευή αφού χωρίς αυτό δεν μπαίνεις στο play
Link to comment
Share on other sites

το play δε σε καλυπτει; και γιατι να τις φλασαρεις απ το ρικοβερι;

εγκατασταση του apk δε σε καλυπτει;

 

Οχι θελω να μενει μεσα στην rom,ακομα και μετα απο επαναφορα.Αλλα λαι θελω να τα περναω σε διαφορες rom,που στηνω.

Link to comment
Share on other sites

ελα ομως που δεν υπαρχει στη συσκευη μου :X

E τότε κάτι έχει γίνει ή κάτι δεν έχεις κάνει σωστά.Αν έχεις βάλει ρομ απο τον carliv πρέπει να φλασάρεις έξτρα και τα αντίστοιχα google apps.Eκτος και αν εννοείς απεγκατάσταση του gmail app ενώ εγώ λέω να πας ρυθμίσεις--->λογαριασμοί--->google μπαινεις μέσα στο λογαριασμό και πατάς μενού--->κατάργηση και τον ξαναβάζεις απο την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο. Οταν βαλεις το battery calibration και πατησεις οπως λεει μετα πρεπει να το αφησουμε μεχρι το 0 να κλεισει απο μονο του η να το φορτησω μολις παει στο 1-2 % ?
Στο 2-3% θα το βαλεις να φορτισει συνεχόμενα και κλειστό (δεν το λεει, αλλα ετσι πρεπει). Υπολογιζε 3,5-4 ωρες φορτιση.
Link to comment
Share on other sites

Στο 2-3% θα το βαλεις να φορτισει συνεχόμενα και κλειστό (δεν το λεει, αλλα ετσι πρεπει). Υπολογιζε 3,5-4 ωρες φορτιση.

 

Φορτιση απο θυρα υπολογιστή ή 220 volt ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο 2-3% θα το βαλεις να φορτισει συνεχόμενα και κλειστό (δεν το λεει, αλλα ετσι πρεπει). Υπολογιζε 3,5-4 ωρες φορτιση.
Μύλος η υπόθεση. Θα ανεβάσω κανά-δυο screenshots (αύριο) μπας και βγάλουμε άκρη...

Προσωπική εκτίμηση, πως αυτό που προκαλεί την ζημιά (μη με ρωτήσετε με ποιο τρόπο, μια απλή παρατήρηση κάνω) είναι η σύνδεση/αποσύνδεση του ZTE με PC/Laptop κλπ

Ακόμα και αν η διάρκεια της δεν υπερβαίνει το 1 λεπτό, π.χ. για την μεταφορά μερικών mp3s.

Link to comment
Share on other sites

@nebtios

Χρησιμοποιησε το φορτιστη του, οχι τον υπολογιστη.

 

@minus21grams

Δεν εχω τετοιο προβλημα, γιατι το κανω συχνα. Το προβλημα ειναι στο android και μονο. Αν παρακολουθειτε τα βολτ της μπαταριας οπως εχω γραψει παλιοτερα, θα δειτε οτι λειτουργει σωστα. Στα 4.2V ειναι στο 100% ενω στα 3.6 βρισκεται στο 0%, αν και η θεωρια λεει οτι η μπαταρια ειναι αδεια στο 3-3.2V. To android ομως δεν αφηνει να φτασει εκει, και κανει shutdown στο 3,5-3,6V, ανάλογα τη συσκευη. Στο ΖΤΕ 967 δεν εφτασα ποτέ κάτω από 3.600v. Kανει shutdown μεταξύ 3.600-3.650v.

Επισης, οι μπαταριες μας δεν εχουν προβλημα να τις φορτισεις πριν αδειασουν ουτε εχουν το memory bug. Mαλιστα, η διαρκεια ζωης τους παρατεινεται αν σταματησεις τη φορτιση πριν τα 4,2v. Οσο πιο πριν, τοσο το καλύτερο.

Οποιος ενδιαφερεται, ας διαβασει το παρακατω λινκ αλλά και μερικά ακομά στη συγκεκριμενη ιστοσελιδα.

 

http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

Edited by Longmire
Link to comment
Share on other sites

E τότε κάτι έχει γίνει ή κάτι δεν έχεις κάνει σωστά.Αν έχεις βάλει ρομ απο τον carliv πρέπει να φλασάρεις έξτρα και τα αντίστοιχα google apps.Eκτος και αν εννοείς απεγκατάσταση του gmail app ενώ εγώ λέω να πας ρυθμίσεις--->λογαριασμοί--->google μπαινεις μέσα στο λογαριασμό και πατάς μενού--->κατάργηση και τον ξαναβάζεις απο την αρχή

 

τις εχω περασμενες τις gapps

 

Εκανα καταργηση απο κει που ειπες αλλα δε μπορω να το βαλω ξανα, καθως με λεει δε βρισκει ιντερνετ, ενω σερφαρω κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Toτε μάλλον η επόμενη λύση είναι backup και καθαρή εγκατάσταση.Η δοκίμασε να βάλεις πάλι μόνο τα gapps από το recovery
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι η Max smart μου καταναλωνει πολυ πιο γρηγορα την μπαταρια καθε 2 μερες θελει φορτισμα (μπορει και πιο λιγο) απο εκει που ηθελε 3 με 4
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι η Max smart μου καταναλωνει πολυ πιο γρηγορα την μπαταρια καθε 2 μερες θελει φορτισμα (μπορει και πιο λιγο) απο εκει που ηθελε 3 με 4

 

Αντίθετα σε εμένα έχω την εντύπωση πως αν δεν τα πάει καλύτερα, τα πάει εξίσου καλά με max flavour και 1.0.5..

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα σε εμένα έχω την εντύπωση πως αν δεν τα πάει καλύτερα, τα πάει εξίσου καλά με max flavour και 1.0.5..

 

εμενα απο την αλλη σαν να μου φαινεται οτι την τρωει αρκετα γρηγορα... στις 2 μερες που λεει και απο πανω ο φιλος... μετα απο τοσα flashing ομως κουραστηκα και λεω να κανω ενα διαλειμμα :lol::p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...