Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Root για lollipop με Knox 0x0 εδώ :).

 

Πρέπει να ξεκινήσετε από 4.4.2. Αν έχετε ήδη πάει σε 5.0.1, πρέπει να επιστρέψετε πρώτα σε 4.4.2 με Odin, και να αρχίσετε από κει... κάποιες γενικές οδηγίες στο XDA.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Μην κανετε επιστροφη στην 4.4.2 με τον τροπο που λεει το XDA

 

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΝΟΧ 0Χ1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ποιο πιθανή αιτία είναι ότι δεν έγινε full wipe ,πάρε ενα backup και προχώρα σε μια επαναφορά εργοστασιακων ,θα δεις μια άλλη συσκευή .

 

Είχες δίκιο τελικά! Με επαναφορά εργοστασιακών, τα κολλήματα φαίνεται ότι εξαφανίστηκαν. Για τη μπαταρία ίδωμεν! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συμβατότητα εφαρμογών??? Απομνημόνευση πεδίων???:cry::worry::blink:

Μετά την αναβάθμηση σε 5.0.1 αρκετές εφαρμογές (3 μέχρι τώρα) μετά το κλέισιμο ή ακόμα και την επαννεκίνηση της συσκευής χάνουν ρυθμίσεις που έχουν αποθηκευτεί και δουλεύουν καλά όσο η συσκευή είναι σε λειτουργία.(εννοείται πως έκανα επαναφορά εργοστασικών ρυθμίσεων και ξαναπέρασα όλες τις εφαρμογές). Για πράδειγμα ο exdialer μετά το κλέισιμο της συσκευής και ενώ έχει επιλεχθεί να είναι η εφαρμογή που εξαλείφει τις ειδοποιήσεις, πρέπει να ξανατικάρεις το κουτάκι της επιλογής. Επίσης ο go launcher χάνει την ταπετσαρία και εκκινεί με μαύρο φόντο. Ένα ρολογάκι digiclockwidget χάνει την ρύθμιση για να δείχνει 24 ώρες και δείχνει 12. :!::!::!:

Εσείς παρατηρήσατε κάτι ανάλογο???? Βρήκατε καμιά λύση???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα κ γω στην 5.0.1 και δεν εχω καποιο παραπονο απλα στα παιχνιδια της rovio angry birds go! και angry birds transformers κρασαρει και δεν τα ξεκιναει.δεν ξερω αν φταει η καινουρια εκδοση ή οτι δεν εκανα factory reset.εντομεταξυ εχω προβλημα κ με το KIES στα 8.1 δεν τρεχει και βγαζει το προβλημα με τον integer.Περασα και την c++ αλλα κ παλι δεν τρεχει
Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!! Εχω βαλει την Ελληνικη 5.0.1 λιγες μερες. Ειναι καλυτερη απο αποψη εμφανισης. Αυτα που εχω παρατηρησει ειναι οτι εχει περισσοτερη καταναλωση ραμ και μπαταριας με την ιδια χρηση και τις ιδιες εφαρμογες που ειχα και στην 4.4.2. Και επισης ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι δεν εμφανιζει το εικονιδιο οταν βαζω τα ακουστικα παρολο που ακουγονται στις κλησεις και στα τραγουδια! Αυτα μεχρι στιγμης, Αν εχω κατι νεοτερο θα το αναφερω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!! Εχω βαλει την Ελληνικη 5.0.1 λιγες μερες. Ειναι καλυτερη απο αποψη εμφανισης. Αυτα που εχω παρατηρησει ειναι οτι εχει περισσοτερη καταναλωση ραμ και μπαταριας με την ιδια χρηση και τις ιδιες εφαρμογες που ειχα και στην 4.4.2. Και επισης ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι δεν εμφανιζει το εικονιδιο οταν βαζω τα ακουστικα παρολο που ακουγονται στις κλησεις και στα τραγουδια! Αυτα μεχρι στιγμης, Αν εχω κατι νεοτερο θα το αναφερω!

 

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν και μετά το πέρασμα έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν και μετά το πέρασμα έκανες?

ναι εκανα και πριν και μετα! μετα τις πρωτες φορτισεις μπορω να πω οτι ειναι σχεδον στο ιδιο επιπεδο με την 4.4.2 μπορει και λιγο καλυτερη η καταναλωση μπαταριας. Ισως επειδη ηταν η πρωτες φορτισεις ! Αλλα με τη ραμ δεν κανει καλη διαχειρηση! ειναι πανω 200 mb σε σχεση με την κιτ κατ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πέρασα και εγώ την 5.0.1.... αρχικά από Ρουμανία ή κάτι τέτοιο και τώρα την ελληνική. Και εγώ έχω θέμα με την μπαταρία και τη μνήμη. Εκτός από αυτά όμως έχω και ένα ακόμα πρόβλημα που δεν έχω λύσει ακόμα.....

 

Όταν κάνω link μια επαφή με facebook & linked τότε η φωτογραφία είναι αυτή από το linkedin δεν έχω δυνατότητα για να θέσω default εικόνα όπως στη 4.4.2. Καμιά ιδέα; Δοκίμασα να κάνω link με διαφορετική σειρά αλλά τίποτα. :(

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω θέματα με την 5.0.1. Ενα περιεργο είναι ότι σε ορισμενα wifi βάζω τον κωδικο και δεν κανει μετα προσπάθεια συνδεσης.Ουτε σωστό δηλ το βγάζει ούτε λάθος, απλώς δεν καν προσπάθεια να συνδεθεί! Αρχίζει και με νευριαζει...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω θέματα με την 5.0.1. Ενα περιεργο είναι ότι σε ορισμενα wifi βάζω τον κωδικο και δεν κανει μετα προσπάθεια συνδεσης.Ουτε σωστό δηλ το βγάζει ούτε λάθος, απλώς δεν καν προσπάθεια να συνδεθεί! Αρχίζει και με νευριαζει...

Με το VDSL router της HOL έχω θέμα, το είχα και πριν την αναβάθμιση όμως, δεν παίρνει IP με DHCP, πρέπει να την βάλω καρφωτή.

 

Δοκίμασε να ορίσεις εσύ την IP, στα Advanced Settings (τικάροντας κάτω από εκεί που βάζεις τον κωδικό) και ίσως ξεπεράσεις το θέμα σου έτσι.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Ενα Thompson είναι της 4νετ. Δεν μου ανοιγει καν αυτες τις επιλογες αν βαλω το τικ. Ενω σε άλλα μαφηνει. Σε αυτο το δικτυο ουτε καν κανει κατι αν πατησω πανω συνδεση...Σαν να μην πατησα αιτημα..Κ αυτο μετα απο την αναβαθμιση...
Link to comment
Share on other sites

Ενα Thompson είναι της 4νετ. Δεν μου ανοιγει καν αυτες τις επιλογες αν βαλω το τικ. Ενω σε άλλα μαφηνει. Σε αυτο το δικτυο ουτε καν κανει κατι αν πατησω πανω συνδεση...Σαν να μην πατησα αιτημα..Κ αυτο μετα απο την αναβαθμιση...

 

Τι να πώ, δοκίμασε μήπως αλλάζοντας κανάλι στο ρούτερ στρώσει (αρχικά έτσι το είχα φτιάξει, αλλά έβαλα και καρφωτή IP για ασφάλεια)

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Περασα με odin την αγγλικη αρχικα και μετα την σλοβακικη 5.01 απο τότε το κινητο δεν αναγνωριζει την μπροστινη καμερα. Εκανα πολλα hard reset αλλα παλι το ιδιο προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

σλοβάκικη 5.01 δε πρέπει να υπάρχει ακόμα.

 

Σαν Γαλλική την εβαλα αλλα μετα απο hard reset μου βγαζει σαν γλωσσα τα σλοβακικα!! Εχεις ιδεα τι μπορει να φταιει και αν μπορω να κανω κατι να το διορθωσω?

Link to comment
Share on other sites

Σαν Γαλλική την εβαλα αλλα μετα απο hard reset μου βγαζει σαν γλωσσα τα σλοβακικα!! Εχεις ιδεα τι μπορει να φταιει και αν μπορω να κανω κατι να το διορθωσω?

 

ειχα και εγω γαλλικο και βαζοντας το xef fw μου γυρισε σε orx σλοβακικο . Ολα καλα ομως γιατι μεσα στο ORX συμπεριλαμβανεται και το XEF;)

Link to comment
Share on other sites

"Περασα με odin την αγγλικη αρχικα και μετα την σλοβακικη 5.01 απο τότε το κινητο δεν αναγνωριζει την μπροστινη καμερα. Εκανα πολλα hard reset αλλα παλι το ιδιο προβλημα."

 

Με το προβλημα μου με την μπροστινη καμερα κανεις καποια λυση ή εστω προταση?

Link to comment
Share on other sites

"Περασα με odin την αγγλικη αρχικα και μετα την σλοβακικη 5.01 απο τότε το κινητο δεν αναγνωριζει την μπροστινη καμερα. Εκανα πολλα hard reset αλλα παλι το ιδιο προβλημα."

 

Με το προβλημα μου με την μπροστινη καμερα κανεις καποια λυση ή εστω προταση?

Δοκίμασε να περάσεις ξανά κάποια άλλη ρομ με την οποία σου δούλευε, π.χ. Αγγλική. Αν και πάλι δεν ανοίγει δυστυχώς δεν το γλυτώνεις το Service..

Δοκίμασε και με κάποια άλλη εφαρμογή απ'το market καλού κακού μήπως και αλλά δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα..πέρασα και γω χτες ΟΤΑ την 5.0.1 προέλευσης Ουγγαρίας(XEH) που είναι και το κινητό.

Δεν έκανα κάποιο backup ή hard reset απλά την πέρασα απο πάνω.

Όλα καλά μέχρι στιγμής απλά έχω ενα θέμα με το wifi..όχι οτι δεν συνδέεται καθόλου απλά οτι καθυστερεί να συνδεθεί.

Αντιμετώπισε κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα..??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Μου έχει έρθει η ενημέρωση για αναβάθμιση σε lollipop 5.01 και μου βγάζει στο πάνω μέρος στη notification bar το σύμβολο της ενημέρωσης και κάθε τόσο μου βγάζει και το μήνυμα για ενημέρωση λογισμικού και πατάω αργότερα. Υπάρχει η δυνατότητα να το απενεργοποιήσω από κάπου για να μη το βγάζει γιατί δε θέλω προς το παρόν να πάω σε lollipop αφού βλέπω ότι έχει θέματα?

Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών υποθέτω θα σταματήσει να μου το βγάζει αλλά μετά, στη πρώτη αναβάθμιση θα με πάει πάλι στο lollipop λογικά και όχι στις αναβαθμίσεις της kit kat έκδοσης έτσι δεν είναι? Τώρα έχω την 4.4.2 έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, αν κάνεις επαναφορά και απενεργοποιήσεις το Auto-Update δεν θα στο κατεβάσει καν, ούτε θα σε ενημερώνει.

 

Αλλά θα μπείς σε όλη αυτή τη διαδικασία για να μην σου εμφανίζει το μήνυμα της αναβάθμισης ?

 

Εμένα προσωπικά το κινητό πετάει μετά την αναβάθμιση, εάν είσαι αποφασισμένος να κάνεις factory-reset, ίσως να κάτσει και καλύτερα η Lollipop.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, αν κάνεις επαναφορά και απενεργοποιήσεις το Auto-Update δεν θα στο κατεβάσει καν, ούτε θα σε ενημερώνει.

 

Αλλά θα μπείς σε όλη αυτή τη διαδικασία για να μην σου εμφανίζει το μήνυμα της αναβάθμισης ?

 

Εμένα προσωπικά το κινητό πετάει μετά την αναβάθμιση, εάν είσαι αποφασισμένος να κάνεις factory-reset, ίσως να κάτσει και καλύτερα η Lollipop.

 

Ναι αλλά μήπως μετά την επαναφορά με πάει στην 4.2.2 και στη συνέχεια δεν μπορώ να πάω στην 4.4.2 που είμαι τωρα γιατί στην αναβάθμιση θα δει απευθείας 5.0.1 lollipop?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μήπως μετά την επαναφορά με πάει στην 4.2.2 και στη συνέχεια δεν μπορώ να πάω στην 4.4.2 που είμαι τωρα γιατί στην αναβάθμιση θα δει απευθείας 5.0.1 lollipop?

 

η επαναφορά δεν σε επιστρέφει σε προγενέστερο λογισμικό... απλά διαγράφει τα πάντα από την συσκευή... κάνοντας επαναφορά θα παραμείνεις στην έκδοση που έχεις..

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...