Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ, αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ πότε θα έχω πρόσβαση στο S4 (Το έχω ξεχάσει στο εξοχικο)

 

Ποιά θες;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ πότε θα έχω πρόσβαση στο S4 (Το έχω ξεχάσει στο εξοχικο)

 

Ποιά θες;

 

Καλημερα, δεν πειραζει

 

Το ξερω το zedge αλλα για καποιο λογο δεν μπηκα καν στη διαδικασια να το ψαξω εκει για δεν το εβρισκα στο audiko που συνηθως χρησιμοποιω. Αλλα τελικα τα εχει οπότε θα τα κατεβασω απο εκει.

Ευχαριστω

Και όμως γυρίζει...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, δεν πειραζει

 

 

Το ξερω το zedge αλλα για καποιο λογο δεν μπηκα καν στη διαδικασια να το ψαξω εκει για δεν το εβρισκα στο audiko που συνηθως χρησιμοποιω. Αλλα τελικα τα εχει οπότε θα τα κατεβασω απο εκει.

Ευχαριστω

 

Αν δεν τα βρεις πες μου να κανω αποσυμπιεση μια rom να στα στειλω

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το έβγαλα από το συρτάρι μετά από 2 χρόνια....

 

Είχα pattern που δεν θυμομουν,recovery και όλα καλά......

 

Θυμιθικα ότι το power button θέλει γέρο πατημα........

 

Ενώ το περιεργαζομουν και το ψιλοσεταριζα έκλεισε........

 

Το κάνει αραιά και που.

 

Κατέβασα stock rom να την περάσω μέσω odin.

 

Την περασα.....έβγαλε pass κτλ.

 

ΑΛΛΑ στην αναβάθμιση εφαρμογών μετά το φλασαρισμα κολησε η αναβάθμιση......

 

Στην πορεία άνοιξε αλλά βγάζει ΣΥΝΕΧΩΣ μια ειδοποίηση αποτυχίας.

 

Τώρα αν μείνει ανοικτό δεν σβήνει,αλλά έχει το ,pop up όλη την ώρα.

 

Πήγα να ξαναφλασαρω την sτοck rom αλλά ενώ ξεκινάει σε άσχετο σημείο κάθε φορά βγαίνει fail στο odin με αιτιολογία στο log "removed".

 

Ενοειται δεν κινείται τίποτα.

 

Από την άλλη δοκίμασα το stock boot.img(tar)και το εγκαθιστά με επιτυχία το odin.

 

*Χθες βράδυ στην τελευταία προσπάθεια φλασαρισματος της rom κολλησε στο 99%.......$@#&?!

 

Φταίει το power button?

 

Μητρική?

 

Ίσως το λογισμικό?(από samimobile)

 

Κάποια λύση???????

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Για το γνωστό 9505 που αναστήθηκε μερικές σελίδες πιο πίσω, έχω ένα θεματάκι με το IR blaster.

 

Δεν είχε καλό range. Έπρεπε να πάει κανείς στο 1.5μ από την τηλεόραση για να πιάσει.

Οπότε το άνοιξα και έβγαλα το κρυσταλλικό το μαυρο που κάθεται μπροστά στον transmitter.

Όλες οι δοκιμές που έκανα ήταν επιτυχείς.

 

Δοκίμασα άλλο κρυσταλλακι (αυτό που είχε το κινητό όταν έκατσα πάνω του και το έσπασα, άρα το οριτζιναλ) και ούτε με αυτό λειτουργει καλα.

 

Η ερώτηση ειναι: υπάρχει περίπτωση μιας και χωρίς το κρυσταλλακι λειτουργει, να πρέπει να αλλάξω το IR blaster πλακετακι (μαζι με το speaker), δηλαδη να εχει απλα πεσει η αποδοση του?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 8 months later...

Αν παρακολουθεί ακόμα κανένας αυτό το νήμα:

Ξέθαψα ένα S4 (I-9505) που δούλευε πριν αποσυρθεί. Αξίζει να βάλω custom rom; Ποια ήταν αρκετά καλή; Με ενδιαφέρει κάτι που να είναι πιο ελαφρύ από το λογισμικό που έχει τώρα, το οποίο βέβαια είναι γεμάτο bloatware της Samsung που δεν με ενδιαφέρει.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν παρακολουθεί ακόμα κανένας αυτό το νήμα:

 

Ξέθαψα ένα S4 (I-9505) που δούλευε πριν αποσυρθεί. Αξίζει να βάλω custom rom; Ποια ήταν αρκετά καλή; Με ενδιαφέρει κάτι που να είναι πιο ελαφρύ από το λογισμικό που έχει τώρα, το οποίο βέβαια είναι γεμάτο bloatware της Samsung που δεν με ενδιαφέρει.

 

Ευχαριστώ!

Εάν υπάρχει κάτι σε cyanogen, εάν το τονίζω, κοίτα για κάποια snapshot έκδοση. Παραπάνω δε γνωρίζω.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

lineage 17.1 https://download.lineageos.org/jfltexx

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/i9505-orig-develop/jdcteam-twrp-3-3-0-0-custom-builds-t3925619

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Τελικά δεν κρατήθηκα και έβαλα όντως την τελευταία lineageos + opengapps όπως και το επίσημο twrp (δεν έψαξα πάρα πολύ γιατί να χρειάζεται ιδιαίτερο). Η εγκατάσταση πήγε πολύ καλά, η κυριότερη δυσκολία ήταν το να μπορέσω να πατήσω τα κουμπιά για να μπει στο recovery!

 

Στο λίγο που το δούλεψα είναι πολύ πιο γρήγορο/αποκρίσιμο από ό,τι με το κανονικό Android 5 που φορούσε. Αναρωτιέμαι για την αντοχή της μπαταρίας, μετά από τόσα χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα σε όποιον ακούει. Πήρα από ένα φίλο ένα s4 μεταχειρισμένο καθώς ήθελε ένα μικρό κινητό να το έχω στο περπάτημα και γενικώς να μην κουβαλάω τσαντάκι Αφού έχω για 1 ένα τεράστιο 7ιντσο και ήθελα ένα μικρότερο. Γενικώς είναι σε καλή κατάσταση και η μπαταρία του είναι αλλαγμένη πρόσφατα. Αφού πάλεψα κάνα δυο μέρες να μαζέψω τα αμάζευτα το battery drain τη γνωστή υπερθέρμανση οταν είναι σε 4g, τα απαράδεκτα της samsung δηλαδή που ακολούθησαν και σε επόμενα μοντέλα, μέχρι το s8 έχω δουλέψει τα ίδια χάλια.... Απενεργοποίησα λοιπόν τις περισσότερες εφαρμογές όπου είναι άχρηστες για να μη μου τρώει μπαταρία... Βλέπω ένα κουλό μόνο που δεν μπορώ να του κάνω κάτι... Όταν το φορτίζω και είναι ανοιχτό με δεδομένα off, φορτίζει κανονικά μέχρι 100% χωρίς θέμα... Όταν το φορτίσω σβηστό και δείξε 100% όταν το ανοίξω η μπαταρία εμφανίζει 85% και λίγο πριν εμφανιστεί το λογότυπο μου βγάζει ένα παραθυράκι"ενημέρωση εφαρμογή android 1 σε android 1"..... Γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει αυτό και πώς μπορώ να τον διώξω και τι παίζει με την μπαταρία που χάνονται 15% έτσι στο άσχετο στο reboot;;;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πόνταρα στο ότι δεν είναι καλή η μπαταρία. Ακόμα και αν έχει αλλαχτεί πρόσφατα, δεν μπορείς να εξασφαλίσεις ότι θα είναι απαραίτητα σε καλή κατάσταση. Μια παλιά μπαταρία, ακόμη και καινούρια να ήταν, που καθόταν για χρόνια μπορεί να έχει χαλάσει.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...