Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα εχω ενα S4 για κανα διμηνο και χρειαζεται λογω titanium κυριως να το rootαρω. Ειναι σε 5.0.1, χωρις counter, αλλα δε θελω να φλασαρω 4.4 πρωτα. Σαν οδηγο ακολουθω αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4715367#post4715367 ?

 

Δεν με νοιαζει το counter ιδιαιτερα παντως, απλα μην ειναι μονο για 4.4 το συγκεκριμενο

 

Ευχαριστω!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/general/guide-t3018625

 

οδηγος για ρουτ...μιας και θα το ρουταρεις περνα του και καμια ρομ..αμαρτια να το αφησεις ετσι...εγω ειδα το φως το αληθινο με αλλη ρομ....απο εκει που θα πηγαινε για πεταμα η συσκευη τωρα πεταει...:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ

 

Σε στοκ μετά γυρίζει εύκολα ε; Γιατί το κρατάω μέχρι να βγει το v20 Και μετά θα γυρίσει στον ιδιοκτήτη του και δε θέλω να του το πολυπειραξω

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

:!: :!:

Να υπενθυμίσω ότι για custom rom και γενικά τροποποιήσεις της συσκευής υπάρχει ξεχωριστό θέμα και θα παρακαλέσω να γράφετε εκεί τα σχετικά ώστε να μην βγαίνετε off topic και να είναι μαζεμένες οι συζητήσεις στα κατάλληλα θέματα για ευκολία όλων μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνει σε download Mode φλασαρε με odin official δεν νομίζω να έκαψε πλακέτα

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σημερα καταφερα και βρήκα ελευθερο wifi και κατέβασα ελληνικό firmware και το φλασαρα με odin.

Δυστυχώς τίποτα:( Εχει bootloop το κινητό, έχει κολλήσει στο logo της samsung:(

Οταν επιστρέψω απο διακοπές θα περάσω από smartec. Αν είναι πλακέτα θεωρώ ότι η επισκευή του θα είναι ασύμφορη!

Ξερει κάποιος αν η smartec χρεώνει κάτι για να δει εάν επισκευάζεται το κινητό?

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Σημερα καταφερα και βρήκα ελευθερο wifi και κατέβασα ελληνικό firmware και το φλασαρα με odin.

Δυστυχώς τίποτα:( Εχει bootloop το κινητό, έχει κολλήσει στο logo της samsung:(

Οταν επιστρέψω απο διακοπές θα περάσω από smartec. Αν είναι πλακέτα θεωρώ ότι η επισκευή του θα είναι ασύμφορη!

Ξερει κάποιος αν η smartec χρεώνει κάτι για να δει εάν επισκευάζεται το κινητό?

 

Μου το είχε κάνει και έμενα αυτό παλιότερα που είχα φλασαρει με ODIN, μπήκα στο κρυφό μενού έκανα clear cache και μετά άνοιξε κανονικά.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

παρακαλω για την βοηθεια σας

 

εχω ενα s4 φιλου μου και θα ηθελα να φλασαρω καποια ρομ σταθερη με καλη μπαταρια

 

Πιθανον θα χρησιμοποιηθει για μεταβατικο τηλεφωνο η μπαταρια τρωγεται σαν νερο ( πιθανον μπαταρια )

 

δεν δουλευουν τα wifi bluetooth δεν δειχνουν δηλαδη της συσκευες

 

ανεβαζω ενα update απο τα data μου

 

γενικα χχχχπεριπτωση

 

παρακαλω για την βοηθεια σας

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Μου το είχε κάνει και έμενα αυτό παλιότερα που είχα φλασαρει με ODIN, μπήκα στο κρυφό μενού έκανα clear cache και μετά άνοιξε κανονικά.

Τι εννοείς κρυφο μενού? To recovery?

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς κρυφο μενού? To recovery?

 

Καλήμερα. Πατάμε Volume Up + Μεσαίο κουμπί Middle Home + Power On (ταυτόχρονα)

 

Μετά επιλέγουμε wipe cache

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα. Πατάμε Volume Up + Μεσαίο κουμπί Middle Home + Power On (ταυτόχρονα)

 

Μετά επιλέγουμε wipe cache

Ευχαριστώ πολύ φίλε αλλά το είχα κάνει ήδη αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι αρνειται να μπει σε recovery! Αντιθέτως μπαίνει σε download mode με vol down :wacko:

Του φλασαρα με επιτυχία με odin ελληνικό firm αλλά μετά τίποτα :(

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

μετά από πτώση το S4 της αδερφής μου μας "άφησε". :rolleyes:

Πατώντας το power button, δονείται και το led αναβοσβήνει για κάποια δευτερόλεπτα. Μετά αν πατάς κάποιο κουμπί ανάβουν τα led στα buttons και γενικά συμπεριφέρεται σαν το μόνο του πρόβλημα να είναι η οθόνη, η οποία είναι μονίμως σβηστή. (Με volume up + home button + power επίσης καμία απόκριση από την οθόνη).

 

Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να πάρω τα αρχεία από μέσα.

Όταν το συνδέω στο pc βλέπει το όνομα του κινητού κανονικά, αλλά δείχνει να μην έχει αρχεία μέσα. :O

 

EDIT: Τελικά με "τυφλή" σχεδίαση του μοτίβου που είχε (η οθόνη έχει χαλάσει), εμφανίζονται τα αρχεία στο pc.

Edited by kotsarikos2
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα προσφατα απο το internet μια πλακετα μεταχειρισμενη για το κινητο.Οταν εβαλα την sim μου δεν εχει σημα το κινητο ουτε δεδομενα κατα τα αλλα δουλευει μια χαρα το μενου το wifi το gps και τα υπολοιπα .Μου ειπαν οτι ειναι μαλλον κλειδωμενο το σημα και θα πρεπει να ξεκλειδωθει.Ψαχνοντας βρηκα καποια site που γραφεις το imei της συσκευης και τον παροχο που ειναι εγγραμμενο το κινητο και πληρωνοντας ενα ποσο σου στελνει τον κωδικο.Το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω ποιος ειναι παροχος που ειναι γραμμενο το κινητο.Υπαρχει καποιος τροπο να μαθω τον παροχο η να το ξεκλειδωθει με καποιον αλλο τροπο?

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου επεσε το s4 και εσπασε το τζαμι (οχι η οθονη!). Εκτος απο το ραγισμα κ οτι δεν φαινεται καλα η οθονη κατα τ'αλλα λειτουργει κανονικα τα παντα ολα,εκτος απο τον αισθητηρα που βρισκεται ψηλα στο λογοτυπο της Samsung. Καποιος που να το επαθε? Αξιζει το κοπο να το επισκευασω??
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα προσφατα απο το internet μια πλακετα μεταχειρισμενη για το κινητο.Οταν εβαλα την sim μου δεν εχει σημα το κινητο ουτε δεδομενα κατα τα αλλα δουλευει μια χαρα το μενου το wifi το gps και τα υπολοιπα .Μου ειπαν οτι ειναι μαλλον κλειδωμενο το σημα και θα πρεπει να ξεκλειδωθει.Ψαχνοντας βρηκα καποια site που γραφεις το imei της συσκευης και τον παροχο που ειναι εγγραμμενο το κινητο και πληρωνοντας ενα ποσο σου στελνει τον κωδικο.Το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω ποιος ειναι παροχος που ειναι γραμμενο το κινητο.Υπαρχει καποιος τροπο να μαθω τον παροχο η να το ξεκλειδωθει με καποιον αλλο τροπο?

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοίταξε πρώτα αν βλέπεις το imei μέσα από το μενού ρυθμίσεων γιατί αν δε στο δείχνει είναι άχρηστη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. S4 φιλου επεσε κ εσπασε η οθονη. Μαυρη μαυριλα πλακωσε δηλαδη. Δεν εχει κανει συγχρονισμο για να εχει τις επαφες σε google mail. Το κινητο ηταν σε storage mode οποτε δεν μπορει να κανει κατι με το kies για να παρει backup.

Καμια ιδεα πως μπορει να τραβηξει τις επαφες του;

 

Υ.Γ truckman για να δουμε τι αλλες λυσεις υπαρχουν....αν υπαρχουν....

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει ολες τισς σελιδες ,αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει,αξιζει να κανω αναβαθμιση στην εκδοση 5 η να αφησω το κιν στην 4,4,2 ??
Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει ολες τισς σελιδες ,αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει,αξιζει να κανω αναβαθμιση στην εκδοση 5 η να αφησω το κιν στην 4,4,2 ??

 

Μπορει καποιος να απαντησει στον φιλο και ταυτοχρονα σε εμενα επειδη ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να απαντησει στον φιλο και ταυτοχρονα σε εμενα επειδη ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση;

Εγω το εχω κανει και ειναι ολα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. S4 φιλου επεσε κ εσπασε η οθονη. Μαυρη μαυριλα πλακωσε δηλαδη. Δεν εχει κανει συγχρονισμο για να εχει τις επαφες σε google mail. Το κινητο ηταν σε storage mode οποτε δεν μπορει να κανει κατι με το kies για να παρει backup.

Καμια ιδεα πως μπορει να τραβηξει τις επαφες του;

 

Υ.Γ truckman για να δουμε τι αλλες λυσεις υπαρχουν....αν υπαρχουν....

 

Εφόσον δεν βλέπει τίποτε στην οθόνη, θα πρέπει να το συνδέσεις και να πάρεις τα δεδομένα σου μέσω ADB.

 

Από το adb shell και την εντολή pull, γνωρίζοντας τη θέση του κάθε αρχείου θα μπορέσεις να το περάσεις στον υπολογιστή σου, έχοντάς το απλά συνδεδεμένο με καλώδιο USB

 

Πρόσφατα το έκανα με το S2 φίλου που δεν φόρτωνε τίποτε το κινητό πλήν του recovery.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα, εχω το S4 μου στην 4.4.2 και σκεφτομαι να αναβαθμισω στην 5. Θα πρεπει να κανω Factory Reset πριν κανω την αναβαθμιση ή απλα να την αφησω να εγκατασταθει κανονικα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω το S4 μου στην 4.4.2 και σκεφτομαι να αναβαθμισω στην 5. Θα πρεπει να κανω Factory Reset πριν κανω την αναβαθμιση ή απλα να την αφησω να εγκατασταθει κανονικα;

Εγω δεν εκανα factory και την εβαλα ετσι. Μια χαρα παιζει

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα Factory Reset και διαμορφωση καρτας SD και απο 4.4.2 που ημουν εδω και καιρο το αφησα να παει στην Lollipop. Πριν το κανω αυτο, δημιουργησα ενα αντιγραφο ασφαλειας με το SmartSwitch.

 

Αφου αναβαθμιστηκε το τηλεφωνο, εκανα επαναφορα και ενω ολες οι φωτογραφιες στην συλλογη εχουν κατω αριστερα την σωστη ημερομηνια, δηλαδη της ληψης, τα βιντεο καθως και τα αρχεια .GIF που δημιουργησα εγω εχουν ολα τις ημερομηνιες που περαστηκαν στο τηλεφωνο και οχι της ληψης-δημιουργιας.

 

Μπορειτε να με βοηθησετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...