Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Σήμερα μου ήρθε η αναβάθμιση του Galaxy S4 απο 4,4,3 σε 5 . Να την κάνω την αναβάθμιση; Ή θα το μετανιώσω;

 

Εαν δεν εισαι απαιτητικος χρηστης απο ενα κινητο κανε την αναβαθμιση γιατι η μπαταρια βελτιωνεται...

αλλιως μην το σκεφτεις καν εκτος και αν βγει καποιο update και λυτρωσει και μας που βαλαμε την lollipop..

Εγω προσωπικα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο το update...με kit kat το κινητο πετουσε..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, αφού πέρασα με odin την Ελληνική lollipop και το κινητό πάει τραίνο κανονικά, παίζει πολύ καλύτερα από τις άλλες που έχω δοκιμάσει, παρατηρώ ένα πρόβλημα με την κάμερα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα hardware ή αν υπήρχε από πριν σίγουρα δεν υπήρχε πριν 2 μήνες γιατί είχα βγάλει φωτογραφίες που δεν παρουσιάζουν κάτι. Τώρα, το πρόβλημα είναι ότι εμφανίζεται ένα σημαδάκι σκούρο και φαίνεται ευδιάκριτα σε άσπρο φόντο κυρίως αριστερά και κεντρικά της οθόνης στις φωτογραφίες, το οποίο όμως το παρατηρείς άμα το προσέξεις και κατά την λήψη. Αν βγάλω φωτογραφία με zoom ΔΕΝ εμφανίζεται, σε κανονική λήψη όμως εμφανίζεται κανονικά. Αυτή τη στιγμή ο server του site δεν ''αφήνει'' να ανεβάσω φώτο μόλις μπορέσω θα το κάνω το συντομότερο. Παρακαλώ όμως να κάνετε έλεγχο και στα δικά σας κινητά μήπως το πρόβλημα είναι θέμα software.

Ευχαριστώ!!!

Να σημειώσω ότι το κινητό δεν έχει καμένα πίξελ ή οποιοδήποτε πρόβλημα στην οθόνη, το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στην πίσω κάμερα.

 

Ορίστε και οι φωτογραφίες την μία την έχω μεγαλώσει για να δείτε πως είναι το σημαδάκι σε μεγαλύτερο μέγεθος.

 

Πριν 4 χρόνια είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα nokia n8, όταν έκανα zoom δεν φαινόταν...όταν ήταν κανονική λήψη φαινόταν... το είχα πάει για service και μου είπαν ότι είχε μπει σκουπιδακι στον φακό της κάμερας.

 

Είναι σίγουρα αυτό, το είχα κι εγώ, πήρα μια καινούρια κάμερα απ'το ebay και την άλλαξα, μετά εξαφανίστηκε. Αν είσαι εντός εγγύησης, service.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εισαι απαιτητικος χρηστης απο ενα κινητο κανε την αναβαθμιση γιατι η μπαταρια βελτιωνεται...

αλλιως μην το σκεφτεις καν εκτος και αν βγει καποιο update και λυτρωσει και μας που βαλαμε την lollipop..

Εγω προσωπικα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο το update...με kit kat το κινητο πετουσε..

 

Ευχαριστώ για την απαντηση. Το κινητό το χρησιμοποιώ αρκετα για δουλειά και ετσι όπως ειναι τωρα με βολεύει μια χαρα . Το άσπρο μενού που αλλαζει σίγουρα θα ειναι πρόβλημα αλλα δεν θα με τρελάνει .. Αν όμως αρχίσει κωλύματα θα ειναι άχρηστη για μενα συσκευή :cry:

Link to comment
Share on other sites

εχω εδω και κανα 2 μερες μου τρωει πολυ γρήγορα την μπαταρία. Πως μπορω να βρω τι την καταναλώνει? Το έβγαλα χθες το βραδυ απο το φορτιστή και τώρα ειχε παίσει στο 48 %

 

Screenshot_2015-04-05-11-40-34.png

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζω κι εγω τωρα την τελευταια αναβαθμιση.Κανατε hardware reset οι υπολοιποι ???

 

Μου λεει 11 ωρες ακομα ? Ειναι δυνατον ? Το κινητο ειναι στα 2 μετρα απο το router .

 

1050MB !!!!

 

Διορθωση: Κατεβαζα και ταινια στο foull download .Την σταματησα και λεει ωρες αλλα αλλαζει συνεχεια ο υπολοιπομενος χρονος προς τα πανω ή προς τα κατω.

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

εχω εδω και κανα 2 μερες μου τρωει πολυ γρήγορα την μπαταρία. Πως μπορω να βρω τι την καταναλώνει? Το έβγαλα χθες το βραδυ απο το φορτιστή και τώρα ειχε παίσει στο 48 %

 

Screenshot_2015-04-05-11-40-34.png

 

χμμμ και μενα ρε σι....

2 το βραδυ ηταν 100% , επεσα για υπνο και συκωθηκα 12 και η μπαταρια ηταν στο 32% ( κλειστο το gps, wi-fi και ενεργο η εξοικονονιμηση )

 

τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ολοκληρωθηκε η αναβαθμιση !!!! Χρειαστηκε πανω απο 5-6 ωρες . Φυσιολογικο παιδια ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες οι αναβαθμίσεις μου έχουν στείλει αδιάβαστα πολλά samsung,όπως το 9070, που ενώ πετούσε με την αναβάθμιση κόλλαγε μέχρι που το έστειλα.Πήρα το mmini3,πολύ καλό μέχρι σήμερα,αλλά το πρώτο που έκανα έκλεισα τις αναβαθμίσεις.Το tab το 8 πήγαινε μια χαρά,μετά την αναβάθμιση σερνότανε,το σκότωσα,για να πάρω άλλο τότε που είχε πέσει η τιμή.Έκλεισα τις αναβαθμίσεις και όλα καλά.Τώρα έχω το s4,είμαι ενθουσιασμένος,βέβαια η μπαταρία είναι ένα πρόβλημα,κατά τα άλλα είναι το καλύτερο που έχω πάρει.Σε επικοινωνία που είχα με τη samsung μου είπαν,ότι για να περάσεις αναβάθμιση το τηλέφωνο πρέπει να είναι <καθαρό>,εννοούσε προφανώς να έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,αυτό νομίζω ότι είναι τρελό κάθε φορά να τα σβήνεις όλα για να κάνεις αναβάθμιση.Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα,άμα είμαι ικανοποιημένος από ένα λογισμικό να μην ψάχνω για κάτι άλλο.Καλή Ανάσταση σε όλους.
Link to comment
Share on other sites

χμμμ και μενα ρε σι....

2 το βραδυ ηταν 100% , επεσα για υπνο και συκωθηκα 12 και η μπαταρια ηταν στο 32% ( κλειστο το gps, wi-fi και ενεργο η εξοικονονιμηση )

 

τι να πω..

 

Δεν ξερω τι γίνετε... Αν ανοίξω και το wifi μέσα σε μια ώρα μπορεί να φάει 30-40%...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το "πρασινοπο" χρωμα δεν αλλαζει παιδια ??? Δεν μου αρεσει . Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το "πρασινοπο" χρωμα δεν αλλαζει παιδια ??? Δεν μου αρεσει . Ευχαριστω.

 

ααα πανω δεξια βλεπω το εικονιδιο οn/off. ποια εφαρμογη ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αριστερα εννοεις

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Παίδες οι αναβαθμίσεις μου έχουν στείλει αδιάβαστα πολλά samsung,όπως το 9070, που ενώ πετούσε με την αναβάθμιση κόλλαγε μέχρι που το έστειλα.Πήρα το mmini3,πολύ καλό μέχρι σήμερα,αλλά το πρώτο που έκανα έκλεισα τις αναβαθμίσεις.Το tab το 8 πήγαινε μια χαρά,μετά την αναβάθμιση σερνότανε,το σκότωσα,για να πάρω άλλο τότε που είχε πέσει η τιμή.Έκλεισα τις αναβαθμίσεις και όλα καλά.Τώρα έχω το s4,είμαι ενθουσιασμένος,βέβαια η μπαταρία είναι ένα πρόβλημα,κατά τα άλλα είναι το καλύτερο που έχω πάρει.Σε επικοινωνία που είχα με τη samsung μου είπαν,ότι για να περάσεις αναβάθμιση το τηλέφωνο πρέπει να είναι <καθαρό>,εννοούσε προφανώς να έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,αυτό νομίζω ότι είναι τρελό κάθε φορά να τα σβήνεις όλα για να κάνεις αναβάθμιση.Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα,άμα είμαι ικανοποιημένος από ένα λογισμικό να μην ψάχνω για κάτι άλλο.Καλή Ανάσταση σε όλους.

 

 

και εγω θελω να το πουλησω και τωρα με την εγκατασταση θα πρεπει να το σκοτωσω...αν και θα το δωσω σε δικο μου ανθρωπο και παλι ειναι βλακεια....

κομμενες οι αναβαθμισεις απο εδω και περα...

Link to comment
Share on other sites

ααα πανω δεξια βλεπω το εικονιδιο οn/off. ποια εφαρμογη ειναι?

 

Αριστερα εννοεις

 

Ειναι απο την εφαρμογη για σβησιμο οθονης Screen Off

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο την εφαρμογη για σβησιμο οθονης Screen Off

 

ποια ειναι να την κατεβασω ? στειλε Link απο το Playstore

Link to comment
Share on other sites

Τωρα την κατεβαζω κι εγω. Αν κατάλαβα σωστά αφου τελειωσει το κατεβασμα και πριν την εγκαταστήσω θα πρέπει να κανω factory reset και wipe cache και παλι τα ιδια μετά την εγκατάσταση. Σωστά???

Ερωτήσεις: 1) αν κανω factory reset μετα το κατεβασμα της αναβαθμισης δεν θα διαγραφεί και η ιδια η αναβάθμιση δηλ. τα 950 mb που θα εχω κατεβάσει? Ή με το factory reset δεν διαγράφονται τα πάντα?

2) wipe cache πως κάνουμε? Ειναι απαραίτητο? Δεν ειμαι ρουτ.

Ευχαριστώ προκαταβολικα

ΥΓ με την κάρτα μνήμης τι κάνω? Θα κάνω format? Και αφού την φορμάρω να πάρω back up στην καθαρή κάρτα μνήμης για να κάνω μετά την εγκατασταση της αναβαθμιδης restore?

Μέχρι τώρα όλες τις αναβαθμίσεις τις πέρναγα πάνω από τις υπάρχουσες οπότε δεν το πολύ κατέχω το θέμα.

Edited by xetasa

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Για να σε προλαβω θα διαγραφει...

Κανε reset και μετα κατεβαστην

Edit:μη μπερδευεις την εξωτερικη καρτα.Αστην οπως ειναι

Edited by optostyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν με προλαβες, έχω γρήγορο internet:D!

Δεν πειράζει, αφού ανέβαλα την εγκατάσταση της αναβαθμισης θα κάνω reset και μετά θα την ξανά κατεβάσω.

Το wipe cache δεν είναι απαραίτητο? Εάν ναι, πώς το κάνω?

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Πολλα παραπονα ρε παιδιατι γινεται...?Εμενα βεβαια δεν μου εχει ερθει ακομα η αναβαθμιση,στην αναμονη ακομα!Τελικα με τα updates οσο πανε και χειροτερα δεν ξερω γιατι γινεται αυτο..Τελικα τα iphone μπορει να ειναι ακριβα και τσιμπιμενα στις τιμες απο τα Andoid αλλα τετοια προβληματα δεν νομιζω να χουν!
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να βγαλει η samsung update απο οτι το κοβω...

Εχω φυγει για custom lollipop..υπαρχουν καποια που ειναι knox free...

Η custom roms παντα ειναι πιο smooth αν εξερεσεις τα μικρο bugs που συναντας ...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα το οποιο να κανει πληρες backup στα app του κινητου μαζι ομως με τις ρυθμίσεις τους?

 

Κατι σαν το helium αλλα καλυτερο γιατι το helium δεν κανει ολα τα προγραμματα backup και σε μερικα απο αυτα που κανει δεν τα επαναφερει με τις ρυθμίσεις τους.

 

Μιλαω παντα για ενα μη ρουτ κινητο ετσι.

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι να την κατεβασω ? στειλε Link απο το Playstore

 

Παρα πολυ καλη

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.katecca.screenofflock&hl=el

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ προτιμώ αυτήν που δίνει τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ δυο χρωμάτων του εικονιδίου και επιλέγω το ασημί που είναι πανέμορφο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τωρα την κατεβαζω κι εγω. Αν κατάλαβα σωστά αφου τελειωσει το κατεβασμα και πριν την εγκαταστήσω θα πρέπει να κανω factory reset και wipe cache και παλι τα ιδια μετά την εγκατάσταση. Σωστά???

Ερωτήσεις: 1) αν κανω factory reset μετα το κατεβασμα της αναβαθμισης δεν θα διαγραφεί και η ιδια η αναβάθμιση δηλ. τα 950 mb που θα εχω κατεβάσει? Ή με το factory reset δεν διαγράφονται τα πάντα?

2) wipe cache πως κάνουμε? Ειναι απαραίτητο? Δεν ειμαι ρουτ.

Ευχαριστώ προκαταβολικα

ΥΓ με την κάρτα μνήμης τι κάνω? Θα κάνω format? Και αφού την φορμάρω να πάρω back up στην καθαρή κάρτα μνήμης για να κάνω μετά την εγκατασταση της αναβαθμιδης restore?

Μέχρι τώρα όλες τις αναβαθμίσεις τις πέρναγα πάνω από τις υπάρχουσες οπότε δεν το πολύ κατέχω το θέμα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχετε τόσα προβλήματα οι περισσότεροι!

Εγώ σε συσκευή i9505 που στο παρελθόν είχε γίνει root και φυσικά ο knox είχε γράψει 0Χ1 πέρασα διαδοχικά μέσω Odin3_v3.10.6 πρώτα τη γερμανική bundled, κατόπιν την αγγλική και τελευταία την ελληνική 5.01 χωρίς να κάνω factory reset και wipe cache και τα πάντα πάνε μια χαρά!

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...