Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα περάσει τη cyanogenmod στη ταμπλέτα μου (galaxy tab 2-p5110) και έπαθα πλάκα, πήρε άλλα δύο χρόνια ζωής.

Οπότε επέλεξα κινητό που να παίρνει cyanogenmod. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με τη CM στο S4. Το πιο σημαντικό είναι ότι ξεφορτώθηκα το TouchWiz. Υπάρχουν όμως δυο (minor) μειονεκτήματα:

1. Δε δουλεύει το cast screen.

2. Δε δουλεύουν οι υπέρυθρες (όχι πώς θα τις δούλευα ποτέ)

Παρόλαυτα εννοείται δε μου περνάει καν από το μυαλό να γυρίσω σε TouchWiz ρoμ και γουστάρω full CM.

Έχω το M12 snapshot οπότε θα περιμένω να σταθεροποιηθεί η rom και να βγει snapshot για CM12, πιστεύω θα αργήσει λιγάκι μια και για την ώρα έχει μόνο nightlies https://download.cyanogenmod.org/?device=jfltexx

Νομίζω ότι από snapshot μονο snapshot μπορείς να φλασάρεις.

Πάντως μου έκάνε εντύπωση που ενώ ήταν ενοποιημένο και κατεβαζαμε τη rom για jfte (i9500) τώρα βγήκε nightly ξεχωριστά για jftexx (i9505).

Εδώ γράφει ότι είχαν θέμα και τις ξαναχώρισαν τις rom... Ίσως έτσι αργησουν τα update ή/και δε γίνουν όλα... Για να δούμε

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/i9505-orig-develop/rom-cyanogenmod-12-nightlies-qcom-intl-t2999570

Μα για αυτό δεν έβρισκα τη ROM!

Επειδή έψαχνα για την ενοποιημένη συσκευή (jflte).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια.τελικα αυτο το screen smearing το εχουνε ολοι να υποθεσω και ειναι θεμα software?δοκιμασα την εφαρμογη screen adjuster και διορθωθηκε.μαλλον με την lollipop θα ειναι ολα ενταξει αφου θα ειναι το background ασπρο.αντε να δουμε ποτε θα την παρουμε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλαρακια,εχω προβλημα με το GPS μετα απο μερικες αλλαγες που εκανα σε διαφορες ROM cm12..τωρα ξαναγυρισα στη μαμα 4.4.2......και δεν μου πιανει ενο με βρησκει στο μερος που ειμαι,στην πλοηγηση χανεται τελειως.....SOS....ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

χθες αγορασα τον υποψη γαλαξια και χανει το σημα

οταν παω να κανω χειροκινητη εγγραφη στο δυκτιο (wind) δε γινεται

 

 

ξερει κανενας τι παιζει? υπαρχη βλαβη?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και με κάποια άλλη sim .

 

υπαρχει τετοια περιπτωση?

 

ειχε καποιος τετοιο προβλημα και αλλαξε sim και διορθώθηκε?

Link to comment
Share on other sites

χθες αγορασα τον υποψη γαλαξια και χανει το σημα

οταν παω να κανω χειροκινητη εγγραφη στο δυκτιο (wind) δε γινεται

 

 

ξερει κανενας τι παιζει? υπαρχη βλαβη?

 

την παλια σου καρτα,την εκοψες για να την κανεις Microsim ή σου εδωσαν καινουργια.

γιατι κομμενες βγαζουν τετοια θεματακια.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχουν, πήγαινε σε ένα μαγαζί (cosmote/ wind/ Vodafone) εξαρτάται ποιος είναι ο παροχος σου και ζητά μισά Micro sim.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όσο καλή μπορεί να είναι για εμένα γιατί πρίν λίγο μου έπεσε το galaxy s4 και ράγισε πολύ το τζάμι της οθόνης. 95% ήταν σε θήκη και δεν είχε πάθει τίποτα εδώ και 20 μήνες που το έχω. Μία φορά έπεσε χωρίς θήκη και την έπαθα. Λοιπόν τη βοήθειά σας. Η οθόνη λειτουργεί κανονικά από μέσα. Λειτουργεί και το touch σε όλη την οθόνη. Επειδή έχω και μεμβράνη μπορεί να το κρατήσω και έτσι αλλά αν θελήσω να το επισκευάσω για να μη το βλέπω και ξενερώνω, αλλάζει μόνο το εξωτερικό τζάμι ή πάει σετάκι με την οθόνη μέσα? Και για Αθήνα γνωρίζουμε κάποιον που κάνει καλή δουλειά σε καλή τιμή. Ευχαριστώ και περαστικά μου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όσο καλή μπορεί να είναι για εμένα γιατί πρίν λίγο μου έπεσε το galaxy s4 και ράγισε πολύ το τζάμι της οθόνης. 95% ήταν σε θήκη και δεν είχε πάθει τίποτα εδώ και 20 μήνες που το έχω. Μία φορά έπεσε χωρίς θήκη και την έπαθα. Λοιπόν τη βοήθειά σας. Η οθόνη λειτουργεί κανονικά από μέσα. Λειτουργεί και το touch σε όλη την οθόνη. Επειδή έχω και μεμβράνη μπορεί να το κρατήσω και έτσι αλλά αν θελήσω να το επισκευάσω για να μη το βλέπω και ξενερώνω, αλλάζει μόνο το εξωτερικό τζάμι ή πάει σετάκι με την οθόνη μέσα? Και για Αθήνα γνωρίζουμε κάποιον που κάνει καλή δουλειά σε καλή τιμή. Ευχαριστώ και περαστικά μου

 

Δυστυχώς παει πακετάκι ολη η οθόνη και ειναι και το πιο ακριβό part καθε συσκευής. Βρηκα αυτο εδω στα 150€ http://irepair.gr/Samsung/Galaxy-S4/Επισκευή-Οθόνης-LCD.html

 

Το επίσημο service πρέπει να ναι γυρω στα 30-40 ευρω πανω αλλα δε στο λεω με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Πάντως αυτό το λίνκ που μου έστειλες είναι 150 χωρίς φπα 23%. Συνολικά πάει γύρω στα 180 ευρώ που είναι ακριβά. Στο εξουσιοδοτημένο δίκτυο ρώτησα και μου είπαν 169 τελική τιμή όλο το σέτ μαζί με το διακοσμητικό ασημί πλαστικό γύρω γύρω. Σε άλλο κατάστημα, όχι επίσημο, βρήκα το Original σετάκι αυτό με τοποθέτηση τελική τιμή 160. Ανάμεσα σε αυτά θα προτιμούσα το εξουσιοδοτημένο αφού είναι μικρή η διαφορά τιμής.

 

Αλλά είδα και ένα κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας που, αν η οθόνη είναι πλήρως λειτουργική εσωτερικά, αλλάζει μόνο το εξωτερικό κρύσταλλο αφής, με κόστος 100 ευρώ και με εγγύηση. http://www.i-fixit.gr/repairs_galaxy.php?model=galaxyS4&mulid=503&devname=Galaxy%20S4

 

Έχει κανείς εμπειρία από το κατάστημα αυτό? Και δεν ξέρω αν προτείνετε την αλλαγή μόνο κρυστάλλου αφής, γιατί γίνεται αποκόλληση από την οθόνη κλπ κλπ Μηπως είναι καλύτερα να το αλλάξω όλο να τελειώνω. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Με 200 ευρω παντως, παιρνεις μεταχειρισμενο σε αψογη κατασταση.

Οποτε τα 169 ακουγονται πολλα.

Εγω θα ρισκαρα αυτο με τα 100 ευρω.

Βασικα θα τους εκοβα ποσο επαγγελματιες ειναι και θα το ξεκαθαριζα απο την αρχη.

Οτι αν εβλεπα εστω και ενα κοκκο σκονης να υπαρχει μεταξυ οθονης και τζαμιου, δεν θα πληρωνα φραγκο.

 

Φαντασου ότι με πιστολι θερμικου αερα, θα ξεκολλησουν την οθονη απο το τζαμι.

Μετα θα παρουν ενα τζαμι κοστος 5 ευρω απο ebay, θα βαλουν περιμετρικα την ειδικη μαυρη αυτοκολλητη ταινια διπλης οψης και θα το κολλησουν με την οθονη.

Δεν ειναι απλη η εργασια, αλλα αν δεν εχει καθαριστει καλα η οθονη θα εχεις κανενα κοκκο και θα σου σπαει τα νευρα.

 

Αν το εχεις καιρο το κινητο, το εχεις ψιλοβαρεθει και πιανουν τα χερια σου, δοκιμασε να το κανεις μονος σου.

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω από το κατάστημα εκείνο να δώ τι θα μου πούν και μπορεί να το προχωρήσω με τη λύση αυτή των 100 ευρώ. Κατά τα άλλα πού μπορώ να βρώ καλό μεταχειρισμένο με 200 όπως είπες? Εδώ στο φόρουμ έχει αγγελίες?
Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω από το κατάστημα εκείνο να δώ τι θα μου πούν και μπορεί να το προχωρήσω με τη λύση αυτή των 100 ευρώ. Κατά τα άλλα πού μπορώ να βρώ καλό μεταχειρισμένο με 200 όπως είπες? Εδώ στο φόρουμ έχει αγγελίες?

 

Φυσικα και εχει αγγελιες εδω http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=39 Αν δεν τις βλεπεις ισως γιατι εχεις λιγα posts.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εδώ και λίγες μέρες με το που πάω να δω βίντεο στο YouTube με τη γνωστή εφαρμογή, με το που ξεκινάει το βίντεο, παίζει σαν να είναι χαλασμένο και ασπρόμαυρο (μου θυμίζει μασημένη βιντεοκασετα για μας τους παλιούς). Ξέρετε να παίζει κάτι? Είναι θέμα ποιότητας του βίντεο ή υπάρχει κάποιο θέμα με το κινητό ή την εφαρμογή? Αν βέβαια πειράξω λίγο τη θέση στη μπάρα του χρόνου διορθώνεται το πρόβλημα Edited by trancer9
Trust In Trance
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εδώ και λίγες μέρες με το που πάω να δω βίντεο στο YouTube με τη γνωστή εφαρμογή, με το που ξεκινάει το βίντεο, παίζει σαν να είναι χαλασμένο και ασπρόμαυρο (μου θυμίζει μασημένη βιντεοκασετα για μας τους παλιούς). Ξέρετε να παίζει κάτι? Είναι θέμα ποιότητας του βίντεο ή υπάρχει κάποιο θέμα με το κινητό ή την εφαρμογή? Αν βέβαια πειράξω λίγο τη θέση στη μπάρα του χρόνου διορθώνεται το πρόβλημα

 

κανε εκκαθάριση των δεδομενων της εφαρμογης του youtube και θα στρωσει. Δεν ειναι θεμα κινητου. Το εχω παθει πολλες φορες με διαφορες συσκευες.

TCe
Link to comment
Share on other sites

κανε εκκαθάριση των δεδομενων της εφαρμογης του youtube και θα στρωσει. Δεν ειναι θεμα κινητου. Το εχω παθει πολλες φορες με διαφορες συσκευες.

 

Της μνήμης cache η των δεδομένων ή και τα 2?

Trust In Trance
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να μου "πέσει" κάτι ποιοτικό Apple που να μη συμπεριλαμβάνει χαλαρές οθόνες και καμμένα πίξελ λέω να τα βροντήξω και να έρθω πάλι στην παρέα του S4, αυτή τη φορά με Black Edition :) Θεωρώ ότι στα 290 είναι η καλύτερη πρόταση. Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν έχει τρέξει Lollipop και πώς παει, TW ή μη. Πιο πολύ ενδιαφέρομαι για GPE ROMS.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να μου "πέσει" κάτι ποιοτικό Apple που να μη συμπεριλαμβάνει χαλαρές οθόνες και καμμένα πίξελ λέω να τα βροντήξω και να έρθω πάλι στην παρέα του S4, αυτή τη φορά με Black Edition :) Θεωρώ ότι στα 290 είναι η καλύτερη πρόταση. Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν έχει τρέξει Lollipop και πώς παει, TW ή μη. Πιο πολύ ενδιαφέρομαι για GPE ROMS.

 

Τρέχω εγώ τη ressurection με lollipop εδώ και καμιά εβδομάδα. Έχει τα προβληματάκια του. Πχ όταν ακούω μουσική κι έρχεται ειδοποίηση δεν ξεκινάει πάντα να ξαναπαίζει. Καμία φορά το Bluetooth σκαλώνει και όταν αποσυνδεθει το ακουστικό δεν το ξανασυνδεει. Από αυτονομία και επιδόσεις γενικότερα μια χαρά μου φαίνεται. Είναι aosp based.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πέρα από την εταιρεία που ανέφερα παραπάνω, βρήκα μέσα από το φόρουμ και μιά άλλη λύση σε ακόμα καλύτερη τιμή. Την http://www.netpoint-sa.gr/ Αντικαθιστούν το κρύσταλλο αφής με την προϋπόθεση να λειτουργεί σωστά η οθόνη. Και από ότι μου είπαν το κρύσταλλο που τοποθετούν είναι ίδιο με το εργοστασιακό. Έχει κανείς εμπειρία από τέτοια δουλειά με τη netpoint?

 

Τις αγγελίες στο φόρουμ γιατί δεν μπορώ να τις δώ? Αν είναι λόγω λίγων πόστ, πόσα χρειάζεται για να μπορώ να έχω πρόσβαση?

Link to comment
Share on other sites

Τις αγγελίες στο φόρουμ γιατί δεν μπορώ να τις δώ? Αν είναι λόγω λίγων πόστ, πόσα χρειάζεται για να μπορώ να έχω πρόσβαση?

Μπορείς να διαβάσεις εδώ.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το πρώτο leak για Tw lollipop. Είναι port από το I9508 (κινέζικο) αλλά δεν έχει Wi-Fi ακόμα. Πάντως ήμαστε σε καλό δρόμο και σημαίνει ότι αργά ή γρήγορα θα την πάρουμε.
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το πρώτο leak για Tw lollipop. Είναι port από το I9508 (κινέζικο) αλλά δεν έχει Wi-Fi ακόμα. Πάντως ήμαστε σε καλό δρόμο και σημαίνει ότι αργά ή γρήγορα θα την πάρουμε.

 

Για δώσε κανένα λινκ

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...