Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σε γελάσω, αλλά πιστεύω είναι αυτό το μοντέλο, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, μιας και προσωπικά πήγα στη νέα Samsung microSDHC Card 32GB Plus.

 

Χμ... Με βαζεις σε σκεψεις. Αν θυμαμαι καλα η δικη μου ειναι με γκρι χρωμα κατω οχι χρυσο οπως αυτη που ποσταρες. Και δεν νομιζω οτι ελεγε 95mb/s!

 

ΥΓ Την βρηκα http://www.sandisk.com/products/memory-cards/microsd/ultra-class10-for-android/?capacity=32GB

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας.

ερχόμενος από symbian ακόμα ψάχνομαι. Πως αλλάζω σε ελληνικά την γλώσσα του μαμά dialer?

Αν βάλω after market dialer , αλλαζει και η αβολη για μενα οθόνη απάντησης με τους κύκλους ή παραμένει?

Μπορώ με απεγκατασταση να ξαναγυρισω στον μαμα αν δεν με καλύπτει ή θα έχω θέματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας, η οποία βέβαια μας ακουμπάει και λίγο!

 

Συνετρίβη πύραυλος PROTON-M που μετέφερε 3 δορυφόρους GLONASS σήμερα το πρωί στο Καζακστάν, στο κοσμοδρόμιο του Μπαϊκονούρ.

 

http://www.naftemporiki.gr/story/670670

 

Προς ενημέρωση, αν δεν ξέρετε τι είναι το GLONASS δεν είναι μια νέα τεχνολογία που κάθεται επάνω στο GPS, αλλά το Ρώσικο σύστημα κι αντίπαλο δέος του αμερικάνικου GPS! Οπότε όσα κινητά το υποστηρίζουν, σαν και το δικό μας, σην ουσία είναι "dual band", για αμερικάνικους και ρωσικους δορυφόρους!! Αντε να δούμε αν σηκωθεί και το Galileo, πόσους δέκτες πλοήγησης θα έχει το κάθε κινητό :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

ερχόμενος από symbian ακόμα ψάχνομαι. Πως αλλάζω σε ελληνικά την γλώσσα του μαμά dialer?

Αν βάλω after market dialer , αλλαζει και η αβολη για μενα οθόνη απάντησης με τους κύκλους ή παραμένει?

Μπορώ με απεγκατασταση να ξαναγυρισω στον μαμα αν δεν με καλύπτει ή θα έχω θέματα?

 

1) ρυθμίσεις >γλώσσα κα εισαγωγή

2)Όχι ,άλλα νομίζω οτι υπάρχουν κάποιες άλλες εφαρμογές για αυτήν τη δουλειά .

3)Μπορείς χωρίς να έχεις κανένα πρόβλημα .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ sandisk ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ 16ΑΡΑ

ΑΥΤΗΝ ΜΕ ΤΟ ΓΚΡΙ ΑΠΟ ΚΑΤΟ,ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΤΟ Σ3 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ Σ4 ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΡΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΘΕΜΑ ΠΟΤΕ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.:worry:

 

:!:Από Ομάδα Διαχείρισης

Μην γράφεις με κεφαλαία, απαγορεύεται από τους ΟΠΧ.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

1) ρυθμίσεις >γλώσσα κα εισαγωγή

 

Ελληνικα φαινεται να ειναι αλλα εμφανιζει αγγλικα. Μιλαω για τα γραμματα που βρίσκονται ανά 3-4 ομαδοποιημενα κατω από τα νούμερα του αριθμητικου πληκτρολογιου κλησης.

Θελω να τα χρησιμοποιω για να βρισκω επαφη χωρις να μπαινω στο μενου των επαφων.

τωρα είναι αγγλικα και μου βρισκει μονο τα αγγλικα ονοματα.

καποια χαζη ρύθμιση θα είναι και δεν την βρίσκω

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση εκτος θεματος,αν μπορειτε με βοηθατε.

1ον:εχω το κινητο καμια εβδομαδα και ολα ειναι τελεια απλα νομιζω οτι κολλαει σε σχεση με τις πρωτες μερες,πχ οταν παω στις επαφες αργει λιγο να μου τις ανοιξει.που μπορει να οφειλεται αυτο;

2ον:στη διαχειρηση εφαρμογων στην εκτελεση εχει πολλες εφαρμογες που τρεχουν και διπλα εχει ενα ρολοι...αυτα τι ειναι πρεπει να τα σβησω;

και 3ον:πρεπει να κανω καμια εγκατασταση καινουρια για να πηγαινει πιο γρηγορα ή κατι τετοιο;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν.... κάποια στιγμή είχα κάπου αλλά δεν θυμάμαι που και εννοώ Google play η Samsung hub, ενοικίαση ταινιών και μάλιστα είχε ταινίες και με ελληνικούς υπότιτλους.

Αλλά τώρα με την deodex του djempsey η οποία είναι slim και λείπουν πολλές εφαρμογές δεν το βρίσκω ξέρει κανείς πιο αρχείο είναι αυτό που λείπει ώστε να το περάσω; :rolleyes:

 

Edit: Άκυρο το βρήκα ήταν στο Samsung Hub

Edited by virland
Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση... ολες τις εφαρμογες μου τις εχω αποθηκευμενες στην καρτα μνημης ...αν κανω επαναφορα εργ. ρυθμισεων οταν το ξαναανοιξω το κινητο θα κανει μονο του εγκατασταση τις εφαρμογες τησ καρτας μνημης η πρεπει να κανω εγω κατι για να τις κανω?
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Μετά την αναβάθμιση (ελληνική όχι Rooted) στην κατανάλωση μπαταρίας ήταν πρώτο το google services την πρώτη μέρα και την δεύτερη μέρα που πείραξα κάτι ρυθμίσεις δεύτερο με 15%. Θεωρώ ότι είναι πολύ για κάτι που τρέχει μάλλον στο background.

Κοίταξα το wakelock battery και μου βγάζει ότι είναι περισσότερα wakes το networklocationlocator.

Στις ρυθμίσεις του google έχω επιλέξει να μην κάνει location reporting την τοποθεσία μου (από το maps and latitude).

Τι μπορεί να φταίει; Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Μετά την αναβάθμιση (ελληνική όχι Rooted) στην κατανάλωση μπαταρίας ήταν πρώτο το google services την πρώτη μέρα και την δεύτερη μέρα που πείραξα κάτι ρυθμίσεις δεύτερο με 15%. Θεωρώ ότι είναι πολύ για κάτι που τρέχει μάλλον στο background.

Κοίταξα το wakelock battery και μου βγάζει ότι είναι περισσότερα wakes το networklocationlocator.

Στις ρυθμίσεις του google έχω επιλέξει να μην κάνει location reporting την τοποθεσία μου (από το maps and latitude).

Τι μπορεί να φταίει; Τι μπορώ να κάνω;

 

Δεν είναι ανάγκη να κάνεις report την τοποθεσία σου για να ενεργοποιείται το NLL. Χρησιμοποιείς τακτικά το facebook, foursquare, maps, ή κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης; Εχεις εφαρμογές mobile banking (Alpha bank, NBG, winbank κλπ); Εχεις ενεργοποιημένο το widget του καιρού ή κανένα άλλο πρόγραμμα όπως Accuweather κλπ;

 

ΟΛΑ αυτά κάνουν trigger το NLL, προκειμένου να εντοπίζουν την τοποθεσία σου (χωρίς να τη στέλνουν ή να κάνουν report), έτσι ώστε να σου βγάζουν τα αποτελέσματα για την τοποθεσία σου όταν κάνεις check in, όταν ψάχνεις το δρόμο σου, όταν θέλεις να βρεις ένα κοντινό κατάστημα τράπεζας, να δεις τον καιρό κλπ κλπ κλπ... Οταν εγκαθιστάς ένα πρόγραμμα, μπορείς να δεις ότι έχει Network Access permissions στις περισσότερες των περιπτώσεων, οπότε δε μπορώ να σου αναφέρω ακριβώς ποιο μπορεί να σου κάνει trigger το NLL, και τα παραπάνω είναι μια μικρή ένδειξη...

 

edit: Α ξέχασα... Δεν είχε σχέση η αναβάθμιση στην ελληνική ρομ. Οποια και να έχεις, τα ίδια θα έβλεπες :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Μετά την αναβάθμιση (ελληνική όχι Rooted) στην κατανάλωση μπαταρίας ήταν πρώτο το google services την πρώτη μέρα και την δεύτερη μέρα που πείραξα κάτι ρυθμίσεις δεύτερο με 15%. Θεωρώ ότι είναι πολύ για κάτι που τρέχει μάλλον στο background.

Κοίταξα το wakelock battery και μου βγάζει ότι είναι περισσότερα wakes το networklocationlocator.

Στις ρυθμίσεις του google έχω επιλέξει να μην κάνει location reporting την τοποθεσία μου (από το maps and latitude).

Τι μπορεί να φταίει; Τι μπορώ να κάνω;

 

Δες λίγο και το reporting του g+ (φαντάζομαι το έχεις?)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο και το reporting του g+ (φαντάζομαι το έχεις?)

 

Δεν το έχω ενεργοποιημένο! Υπάρχει σαν app αλλά όχι ενεργό (φαντάσου ότι το έχω κάνει hidden)!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ενεργοποιημένο! Υπάρχει σαν app αλλά όχι ενεργό (φαντάσου ότι το έχω κάνει hidden)!

 

Δες και το post του Άρη

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να κάνεις report την τοποθεσία σου για να ενεργοποιείται το NLL. Χρησιμοποιείς τακτικά το facebook, foursquare, maps, ή κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης; Εχεις εφαρμογές mobile banking (Alpha bank, NBG, winbank κλπ); Εχεις ενεργοποιημένο το widget του καιρού ή κανένα άλλο πρόγραμμα όπως Accuweather κλπ;

 

ΟΛΑ αυτά κάνουν trigger το NLL, προκειμένου να εντοπίζουν την τοποθεσία σου (χωρίς να τη στέλνουν ή να κάνουν report), έτσι ώστε να σου βγάζουν τα αποτελέσματα για την τοποθεσία σου όταν κάνεις check in, όταν ψάχνεις το δρόμο σου, όταν θέλεις να βρεις ένα κοντινό κατάστημα τράπεζας, να δεις τον καιρό κλπ κλπ κλπ... Οταν εγκαθιστάς ένα πρόγραμμα, μπορείς να δεις ότι έχει Network Access permissions στις περισσότερες των περιπτώσεων, οπότε δε μπορώ να σου αναφέρω ακριβώς ποιο μπορεί να σου κάνει trigger το NLL, και τα παραπάνω είναι μια μικρή ένδειξη...

 

edit: Α ξέχασα... Δεν είχε σχέση η αναβάθμιση στην ελληνική ρομ. Οποια και να έχεις, τα ίδια θα έβλεπες :)

 

Δεν διαφωνώ με αυτό που λες! Εϊμαι γενικά online wifi ή 3G όλη μέρα αλλά το θέμα μου είναι ότι πριν την αναβάθμιση δεν είχα τέτοια κατανάλωση μπαταρίας! Για να καταλάβεις έπεσα να κοιμηθώ με 35% μπαταρία και μέσα σε 7 ώρες έπεσε στο 7%!!!! Πάλι καλά που είχε μπαταρία να χτυπήσει το ξυπνητήρι! Συνήθως το βράδυ πέφτει ένα 10 % όχι 25%. Το κινητό το έχω δύο μήνες περίπου και δεν μου είχε τέτοια συμπεριφορά :(((( και αυτό είναι που με παραξενεύει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.. μετα την αναβαθμιση εξαφανιστηκε το κουτακι που διαγραφει τις φωτογραφιες.Αυτο που ηταν πανω δεξια που εμφανιζε ενα καδο.ειναι φυσιολογικο;παρακαλω οποιος ξερει να απαντησει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.. μετα την αναβαθμιση εξαφανιστηκε το κουτακι που διαγραφει τις φωτογραφιες.Αυτο που ηταν πανω δεξια που εμφανιζε ενα καδο.ειναι φυσιολογικο;παρακαλω οποιος ξερει να απαντησει.

 

Ψάξε λίγο το thread.Έχουμε γράψει ότι το εικονίδιο με το delete έχει φύγει

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Οκ.ευχαριστω

θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο.αφου εκανα την αναβαθμιση κσι ολοκληρωθηκε εφυγα απο το σπιτι και ανοιξα την καμερα και μου εγραψε οτι γινεται ενημερωση στοfirmware της καμερας αλλα δεν ειχα ιντερνετ εκεινη την ωρα.η αναβαθμιση της καμερας εχει γινει κανονικα;

Edited by nick76
Link to comment
Share on other sites

Οκ.ευχαριστω

θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο.αφου εκανα την αναβαθμιση κσι ολοκληρωθηκε εφυγα απο το σπιτι και ανοιξα την καμερα και μου εγραψε οτι γινεται ενημερωση στοfirmware της καμερας αλλα δεν ειχα ιντερνετ εκεινη την ωρα.η αναβαθμιση της καμερας εχει γινει κανονικα;

 

Ναι

 

10χαρακτηρες

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Μια λεπτομέρεια :

Αφού πατώντας power+volume down ή power+volume up μπαίνεις σε downloading mode

ή stock recovery αντίστοιχα , γιατί παντού αναφέρεται ότι χρειάζεται συγχρόνως και

πάτημα του πλήκτρου HOME ( λίγο άβολο ) ; Υπάρχει καμιά διαφορά ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σιγουρα θα εχει αναφερθει καπου, αλλα μηπως μπορειτε να μου πειτε πως βρισκω την χωρα προελευσης(product code) του κινητου?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σιγουρα θα εχει αναφερθει καπου, αλλα μηπως μπορειτε να μου πειτε πως βρισκω την χωρα προελευσης(product code) του κινητου?

 

Γιατί δε κάνεις μια βόλτα από το επισημασμένο θέμα με τις συχνές ερωτήσεις/FAQ ; :cool:

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος του s4 και εγώ. Ερώτηση.

 

Στο s3 μόλις έβαζα το google account μου έβγαζε τα bookmarks μόνο του και τον stock browser. Τώρα στο 4 έβαλα το account αλλά δεν βλέπω bookmarks...ξέρει κανείς τι φταίει η πως φτιάχνει?

 

Επίσης πατησα *#0228# γι να δώσει θερμοκρασία και μετά κατα λάθος πατησα το quick start που είναι στο κάτω μέρος της οθόνης και η μπαταρία πήγε από το 40 στο 2%! Τι είναι αυτο ξέρει κανείς?

 

Ευχαριστώ

Edited by lympero
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος του s4 και εγώ. Ερώτηση.

 

Στο s3 μόλις έβαζα το google account μου έβγαζε τα bookmarks μόνο του και τον stock browser. Τώρα στο 4 έβαλα το account αλλά δεν βλέπω bookmarks...ξέρει κανείς τι φταίει η πως φτιάχνει?

Ευχαριστώ

 

Δυστυχώς δε συγχρονίζει τα bookmarks ο stock browser του S4 όπως στις άλλες συσκευές της εταιρίας.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...