Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχως αυτος ο τροπος δεν ισχυει για ολες τις android 4.4.2 ειναι για λιγο παλιοτερη εκδοση android απ' οσο γνωριζω.

 

Αν δουλεψει οχι δεν σου γραφει ο knox.

 

Αν κατι απο αυτα που ειπα ειναι λαθος σας πρακαλω πολυ να με διορθωσετε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτος ο τροπος δεν ισχυει για ολες τις android 4.4.2 ειναι για λιγο παλιοτερη εκδοση android απ' οσο γνωριζω.

 

Αν δουλεψει οχι δεν σου γραφει ο knox.

 

Αν κατι απο αυτα που ειπα ειναι λαθος σας πρακαλω πολυ να με διορθωσετε.

ευχαριστω για την απαντηση σου.οποτε θα περιμενω για να ειμαι σιγουρος γιατι το κινητο ειναι καινουργιο και θα ηθελα την εγγυηση ακομα.του εχω περασει την τελευταια NORDIC και λειτουργουν ολα τελεια για οποιον ενδιαφερεται.ο μονος λογο που θελω root ειναι για 2 με 3 εφαρμογες που με ενδιαφερουν.

Link to comment
Share on other sites

 

Όχι δεν θα γράψει. Μπορεί να μην πετύχει το root ανάλογα με ποια έκδοση Android φοράς αλλά ο KNOX δεν θα γράψει όπως και να χει.

Link to comment
Share on other sites

δεν δουλευει στα τελευταια update παιδια!!!o knox παραμενει 0/0 ομως
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα απο επισημη NG8 πηγα σε echoe rom 39.1 χωρις να πεσει ο knox συμφωνα με τους δυο οδηγους που δωσατε και υπαρχουν στο xda . ολα τελεια μεχρι στιγμης .

Λοιπον απο θεμα σταθεροτητας πολυ καλη γρηγορη και απο μπαταρια καλυτερη απο στοκ

Edited by lambgeo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έλεγα να δοκιμάσω την lollipop, ποια έκδοση θα προτείνετε να βάλω; πιο σταθερή... Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω επειδή στο τηλ μου για να μπορώ να έχω εταιρικό email, γίνονται κάποια encryption, με άλλη rom πέραν της stock θα έχω τπτ προβλήματα; Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

φιλοι θελω να ρωτησω αν και ξερω οτι το τσιπ δεν υποστηριζει ραδιο,με custom rom παιζει να το υποστηριξει? Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω θεμα και θελω βοηθεια... προσπαθησα να περασω μεσω odin modem, επιδη εχει χαλασει το καλωδιο μου αποσυνδεθηκε εκεινη την ωρα και το κινητο τωρα δεν ανοιγει, μου βγαζει μια οθονη και λεει να το συνδεσω με kies για να περασω το λογισμικο απο την αρχη... προσπαθω μεσω odin να περασω απο την αρχη το επισημο λογισμικο και μου βγαζει fail.. εχω προσπαθησει πολλες φορες αλλα χωρις αποτελεσμα.... τι να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! μια ερωτηση που βλεπω ποιο kernel εχει το τηλ μου? ειναι αυτο που λεει εκδοση βασικου φασματος?η αριθμος κατασκευης?
Link to comment
Share on other sites

φιλοι θελω να ρωτησω αν και ξερω οτι το τσιπ δεν υποστηριζει ραδιο,με custom rom παιζει να το υποστηριξει?

 

Δε μπορεί να υποστηρίξει FM radio, είναι θέμα chip.

 

Παιδια εχω θεμα και θελω βοηθεια... προσπαθησα να περασω μεσω odin modem, επιδη εχει χαλασει το καλωδιο μου αποσυνδεθηκε εκεινη την ωρα και το κινητο τωρα δεν ανοιγει, μου βγαζει μια οθονη και λεει να το συνδεσω με kies για να περασω το λογισμικο απο την αρχη... προσπαθω μεσω odin να περασω απο την αρχη το επισημο λογισμικο και μου βγαζει fail.. εχω προσπαθησει πολλες φορες αλλα χωρις αποτελεσμα.... τι να κανω;

 

Οπως το περιγράφεις μου θυμίζει μια παρόμοια περίπτωση που είχε τύχει όταν πήγα να πρωτοφλαρω ρομ στο S4 μου. Ήταν την πρώτη μέρα που το πήρα.

Είχα σκάσει με το fail...

Και μου ήρθε φλασιά να φλασάρω custom recovery. Όλα καλά μετά, άνοιξε σε recovery και από εκεί απ' ότι θυμάμαι μπήκα στο κανονικό system menu.

δοκίμασε ένα .tar από εδώ: http://techerrata.com/browse/twrp2/jfltexx

Link to comment
Share on other sites

Οπως το περιγράφεις μου θυμίζει μια παρόμοια περίπτωση που είχε τύχει όταν πήγα να πρωτοφλαρω ρομ στο S4 μου. Ήταν την πρώτη μέρα που το πήρα.

Είχα σκάσει με το fail...

Και μου ήρθε φλασιά να φλασάρω custom recovery. Όλα καλά μετά, άνοιξε σε recovery και από εκεί απ' ότι θυμάμαι μπήκα στο κανονικό system menu.

δοκίμασε ένα .tar από εδώ: http://techerrata.com/browse/twrp2/jfltexx

 

Φιλε με εσωσες... χιλια ευχαριστω!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε με εσωσες... χιλια ευχαριστω!!! :)

 

Tί έγινε? Το δοκίμασες?

Ανοιξε σε recovery και μετά κανονικά μπήκες στη κανονική λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

Tί έγινε? Το δοκίμασες?

Ανοιξε σε recovery και μετά κανονικά μπήκες στη κανονική λειτουργία?

 

περασα το recovery και ανοιξε κανονικα το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η Cyanogenmod Lolipop http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/i9505-orig-develop/rom-cyanogenmod-12-nightlies-qcom-intl-t2999570

Nihtly μεν, πολύ σταθερή δε (όπως γράφει τουλάχιστον)

Υπάρχει κανείς γεναίος να τη δοκίμασε?

Από ότι είχα διαβάσει υπάρχει ένας περιορισμός στις cyanogenomod. Δε μπορείς να κάνεις OTA από snapshot σε nightly ή το ανάποδο.

Ποιό είναι το σωστό?

Ρωτάω γιατί έχω σκοπό να κάνω ΟΤΑ μόνο snapshots και αν περάσω τώρα τη nightly βαριέμαι να ξανακάνω wipe...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος ποιο tar αρχείο μπορώ να φλασάρω μέσω του Odin για να βάλω custom recovery (CWM ή TWRP);

Έκανα μια χαζομάρα και τώρα το i9505 μου δεν κάνει τίποτα εκτός από το να μπει σε download mode.

Ήταν με CM12 nightly.

Δοκίμασα να φλασάρω και stock software και δεν μπορεί να το ανοίξει (κολλάει στο logo της Samsung) παρόλο που το Odin δίνει πράσινο PASS.

 

Tελικά κατάφερα να βάλω recovery μέσω του Odin και να εγκαταστήσω και πάλι την CM12 μέσω του recovery. :)

 

Τώρα θέλω να ρωτήσω αν είναι κανείς με CM12 nightly και αν κατάφερε να φλασάρει και gapps. Εμένα δε μου δεχόταν κανενα gapps zip, το οποίο είναι και ο λόγος που πέρασα ο,τι πέρασα αφού δοκίμαζα διάφορα. :p

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by truckman

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλαρακια,εχω προβλημα με το GPS μετα απο μερικες αλλαγες που εκανα σε διαφορες ROM cm12..τωρα ξαναγυρισα στη μαμα 4.4.2......και δεν μου πιανει ενο με βρησκει στο μερος που ειμαι,στην πλοηγηση χανεται τελειως.....SOS....ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλήμερα,είμαι νέος κάτοχός του s4 και σκέφτομαι να το rootαρω αλλά δεν θέλω να γράψει το knox επίσης θέλω μία ρομ να έχει καλή αυτονομία η μπαταριά.!!καμία γνώμη?
Link to comment
Share on other sites

χαζή ερώτηση...

 

όταν περνάς νέα rom τα επίπεδα του sar αλλάζουν?

http://www.elink.gr

 

Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

Link to comment
Share on other sites

χαζή ερώτηση...

 

όταν περνάς νέα rom τα επίπεδα του sar αλλάζουν?

Όχι φυσικά. Θα έβγαινε εκτός προδιαγραφών η συσκευή αν γινόταν κάτι τέτοιο.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά. Θα έβγαινε εκτός προδιαγραφών η συσκευή αν γινόταν κάτι τέτοιο.

 

σωστό αυτό που λες αλλά σε τι εμποδίζει τον developer της custom rom να ανεβάσει το radio του κινητού?(εκτός και αν δεν εχει πρόσβαση)

 

απλά μου κάνει εντύπωση που διαβάζω ότι αν μερικοί αλλάζουν rom και βλέπουν διαφόρα και στο σήμα αυτό δεν είναι περίεργο;

http://www.elink.gr

 

Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

Link to comment
Share on other sites

σωστό αυτό που λες αλλά σε τι εμποδίζει τον developer της custom rom να ανεβάσει το radio του κινητού?(εκτός και αν δεν εχει πρόσβαση)

 

απλά μου κάνει εντύπωση που διαβάζω ότι αν μερικοί αλλάζουν rom και βλέπουν διαφόρα και στο σήμα αυτό δεν είναι περίεργο;

Κανείς developer δεν μπορεί να ανεβάσει το sar και να πειράξει τον πομποδέκτη της συσκευής, πρώτον γιατί είναι κάτι σταθερό και κλειδωμένο και δεύτερον γιατί όποιος έστω προσπαθήσει κάτι τέτοιο θα αντιμετωπίσει χοντρά παρατράγουδα στη συνέχεια.

Το ότι κάποιοι αναφέρουν κάποια βελτίωση στο σήμα κάποιες φορές που αλλάζουν μια ρομ, ναι ισχύει και ο λόγος είναι ότι οι διάφοροι dev αλλάζουν το στάνταρ μόντεμ (το.software κομμάτι πάντα) της συγκεκριμένης ρομ με κάποιο από άλλες ρομ, είτε πιο καινούριες, είτε πιο παλιές (τυχαίνει αρκετές φορές παλιότερα μόντεμ να δίνουν καλύτερη απόδοση από κάποιο νεότερα, είναι θέμα γραψίματος του software και των συχνοτήτων που χρησιμοποιούνται στο εκάστοτε region).

Σε κάθε περίπτωση μην περιμένεις και τίποτα τρελές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θέλω να ρωτήσω αν είναι κανείς με CM12 nightly και αν κατάφερε να φλασάρει και gapps. Εμένα δε μου δεχόταν κανενα gapps zip, το οποίο είναι και ο λόγος που πέρασα ο,τι πέρασα αφού δοκίμαζα διάφορα. :p

 

 

 

Εγώ πέρασα την cm12 με τα gpapps εδώ http://forum.xda-developers.com/paranoid-android/general/gapps-official-to-date-pa-google-apps-t2943900 .

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα,

Τα updates των CM12 nighties έρχονται OTA?

Κάπου εδώ http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/i9505-orig-develop/rom-cyanogenmod-12-nightlies-qcom-intl-t2999570 διάβασα ότι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...