Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Παρακολουθηστε αν θέλετε ποσο επιβαρυνει τη μπαταρια τα wakelocks απο το fast dormancy της αγαπημένης μας Samsung για να ανταλλαξουμε απόψεις :).Με data on εννοειται

 

Αργύρη το κοιτούσα χτες όλη μέρα, αλλά από ότι φαίνεται η Vodafone δεν υποστηρίζει fast dormacy οπότε δεν έχω και wakelocks :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αργύρη το κοιτούσα χτες όλη μέρα, αλλά από ότι φαίνεται η Vodafone δεν υποστηρίζει fast dormacy οπότε δεν έχω και wakelocks :rolleyes:

 

Βασίλη φαντάζομαι αναφέρεται στη Google edition.Στη 4.2.2 μια χαρα το βλεπω (το έβλεπα μάλλον γιατί το απενεργοποιησα με την εφαρμογή fast dormancy toggle (200+ wakelocks πριν την απενεργοποιηση) )το fast dormancy παρόλο που η cosmote δεν έχει (?).

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη φαντάζομαι αναφέρεται στη Google edition.Στη 4.2.2 μια χαρα το βλεπω (το έβλεπα μάλλον γιατί το απενεργοποιησα με την εφαρμογή fast dormancy toggle (200+ wakelocks πριν την απενεργοποιηση) )το fast dormancy παρόλο που η cosmote δεν έχει (?).

 

Έχει η cosmote, είχε ποστάρει παλιότερα ο Στράτος κάποιες δοκιμές που είχε κάνει μισό να το ψάξω.

 

Edit. Δεν έχει ποστάρει ο Στράτος τις δοκιμές του, οπότε ας μας διαφωτίσει σαν ποιο αρμόδιος :)

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Έχει η cosmote, είχε ποστάρει παλιότερα ο Στράτος κάποιες δοκιμές που είχε κάνει μισό να το ψάξω.

 

Edit. Δεν έχει ποστάρει ο Στράτος τις δοκιμές του, οπότε ας μας διαφωτίσει σαν ποιο αρμόδιος :)

 

Ναί καλά θα είναι,γιατί αν πάρω το πάροχο να τον ρωτήσω για fast dormancy (αποσυμφόρηση δικτύου?) μάλλον θα πάθει συμφόρηση ο πάροχος :lol::lol:

Βρεφικό ψάξιμο στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2291100 μου δείχνει ότι δεν το υποστηρίζει η cosmote.Tώρα ψάχνω για ένα βίντεο στο xda που μίλαγε για το FD

Πάνω σε wifi πάντως η κατανάλωση μπαταρίας είναι μούρλια (-2% σε 7 ώρες αδράνειας)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ναί καλά θα είναι,γιατί αν πάρω το πάροχο να τον ρωτήσω για fast dormancy (αποσυμφόρηση δικτύου?) μάλλον θα πάθει συμφόρηση ο πάροχος :lol::lol:

Βρεφικό ψάξιμο στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2291100 μου δείχνει ότι δεν το υποστηρίζει η cosmote.Tώρα ψάχνω για ένα βίντεο στο xda που μίλαγε για το FD

Πάνω σε wifi πάντως η κατανάλωση μπαταρίας είναι μούρλια (-2% σε 7 ώρες αδράνειας)

 

 

Εδώ είναι το βίντεο

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=2VhwQ04IXJM]Fast Dormancy[/ame].

 

Το fast dormancy πάντως δεν έχει σχέση με το Wi-Fi.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το βίντεο

.

 

Το fast dormancy πάντως δεν έχει σχέση με το Wi-Fi.

 

thanks.To βλέπω.Ναι το γνωρίζω ότι δεν έχει σχέση το wifi,αλλά σε wifi to drain σε GE είναι πολύ καλό!

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

thanks.To βλέπω.Ναι το γνωρίζω ότι δεν έχει σχέση το wifi,αλλά σε wifi to drain σε GE είναι πολύ καλό!

 

Πως κανουμε deactivate to fast dormancy?

Για το s3 υπηρχε ενα app

Link to comment
Share on other sites

Πως κανουμε deactivate to fast dormancy?

Για το s3 υπηρχε ενα app

 

To έγραψα στο προηγούμενο post,fast dormancy toggle https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gokhanmoral.fastdormancytoggle.i9300&hl=en

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

H V6 Google edition βγήκε για όσους ενδιαφέρονται και βγήκε και χωριστά και η κάμερα επιτέλους !!

 

Link

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Ωπα...παλι update? 6...ωραια. Η καμερα να δουμε τί λεει...

 

 

Ok, περαστηκε και η V6. Η καμερα που αναφερεται τί κανει ακριβως. Εμενα κανονικα δουλευε και πριν και μετα το φλασαρισμα του εξτρα αρχειου. Ξερεις κανεις τί κανει ακριβως?

Edited by tfd1978
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δοκιμάσει την Samsung Camera ας ποστάρει αν δουλεύουν όλα (HDR/όλα τα modes κτλ κτλ). Αν ναι με βλέπω να περνάω και εγώ καπάκι τη rom.
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα δουλευε αψογα και πριν και μετα το εξτρα αρχειο...δεν καταλαβα την διαφορα.

 

Edit: Μολις καταλαβα τί εγινε...χαχαχαχα...εχω τωρα πια εικονιδιο Καμερα (που ειναι η samsung καμερα) και εικονιδιο Φωτογραφικη Μηχανη (που ειναι η stock google camera). Οσο αναφορα την samsung camera, μονο σαν απλη καμερα δουλευει. Ολα τα εξτρα ητε κολλανε ητε απλα δεν κανουνε τιποτα. Η stock camera δουελευει αψογα.

Edited by tfd1978
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η συσκευή κάνει 100 λειτουργίες και τώρα κάνει 95, αναβάθμιση δε το λέω.

Εγώ μπορεί να μη χρησιμοποιώ την κάμερα.Αν δηλαδή μου την αφαιρέσουν μπορεί να μη δίνω δεκάρα.

Είναι όμως εντελώς διαφορετικό του να μη χρησιμοποιώ εγώ κάτι ή να μη μου αρέσει κάτι και να το παγώσω-αφαιρέσω, από το να μη μου παρέχεται η λειτουργία καν.

Ότι πλέον ανοίγει μια επιπλέον πόρτα για τη συσκευή είναι αναμφισβήτητο.

Άλλο όμως οι προσωπικές προτιμήσεις του καθενός (pure, samsung) και άλλο οι λειτουργίες της συσκευής.

Για την ίδια τη συσκευή είναι υποβάθμιση.

 

50% δουλεύει μάλιστα αφαίρεσαν το link για να κατεβάζεις την κάμερα χωριστά .Εγώ να πω επειδή δεν γνωρίζω πολλά σε ρυθμίσεις φωτογραφικής το έχω στο αυτόματο και έχω βολευτεί πολύ του android είναι πολύ γρήγορη.

 

Battery drain είναι πολύ μικρό νομίζω πλέον θα το δω και κατά την διάρκεια της ημέρας.

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Αργύρη το κοιτούσα χτες όλη μέρα, αλλά από ότι φαίνεται η Vodafone δεν υποστηρίζει fast dormacy οπότε δεν έχω και wakelocks :rolleyes:

 

Επειδη ειμαι και εγω στη Vodafone, με ενδιαφερει το θεμα.

Τι ακριβως ειναι το fast dormacy ? Αν καταλαβα καλα εχει να κανει με τη συνδεσιμοτητα οσο το Mobile Data ειναι στο ΟΝ αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος πως παιζει... Εμενα με νοιαζει να μη με πεταει απο το Ιντερνετ ουτε δευτερολεπτο. Τι ρυθμισεις πρεπει να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι και εγω στη Vodafone, με ενδιαφερει το θεμα.

Τι ακριβως ειναι το fast dormacy ? Αν καταλαβα καλα εχει να κανει με τη συνδεσιμοτητα οσο το Mobile Data ειναι στο ΟΝ αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος πως παιζει... Εμενα με νοιαζει να μη με πεταει απο το Ιντερνετ ουτε δευτερολεπτο. Τι ρυθμισεις πρεπει να κανω ?

Καλημέρα.Δεν μπορείς να κανεις ρυθμισεις.Εξαρτάται απο το τηλέφωνο και βασικά το πάροχο.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Δεν μπορείς να κανεις ρυθμισεις.Εξαρτάται απο το τηλέφωνο και βασικά το πάροχο.

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Με βαση το οτι ο παροχος μου ειναι η Vodafone, τι παιζει οσον αφορα τις πιθανες αποσυνδεσεις απο το Mobile Data ? Oπως ειπα και πριν δε με νοιαζει και πολυ η καταναλωση της μπαταριας. Αυτο που προεχει για μενα ειναι να ειμαι συνεχως συνδεδεμενος με το Mobile Data...

Link to comment
Share on other sites

Εγω περασα το προγραμματακι που ειναι βεβαια για το 9300 απλα για να δω αν μου λεει οτι ειναι ενεργοποιημενο η οχι. Δεν δοκιμασα φυσικα να το αλλαξω γιατι δεν εχω το 9300. Μου λεει παντως enabled...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εγω περασα το προγραμματακι που ειναι βεβαια για το 9300 απλα για να δω αν μου λεει οτι ειναι ενεργοποιημενο η οχι. Δεν δοκιμασα φυσικα να το αλλαξω γιατι δεν εχω το 9300. Μου λεει παντως enabled...

 

Αυτό το πρόγραμμα έλεγε ο Αργύρης.Δουλεύει μια χαρά.

Πάντα είναι enable το fast dormancy, σε όλες τις συσκευές, όλα τα firmwares.

Μπορείς λοιπόν να το απενεργοποιήσεις...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόγραμμα έλεγε ο Αργύρης.Δουλεύει μια χαρά.

Πάντα είναι enable το fast dormancy, σε όλες τις συσκευές, όλα τα firmwares.

Μπορείς λοιπόν να το απενεργοποιήσεις...:)

 

Ακριβώς (όπου κάνω λάθος και κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας με διορθώσει), το πρόγραμμα τσεκάρει τη μεριά του τηλεφώνου.Οπότε το fast dormancy θα το δείχνει ενεργοποιημένο.Η μεριά του παρόχου είναι το θέμα, που ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ξεκάθαρα αν το υποστηρίζει ή όχι.

Γενικά οι συνδυασμοί

 

fast dormany στο τηλέφωνο ενεργοποιημένο- το fast dormancy δεν υποστηρίζεται από το πάροχο =ΚΑΚΟ

fast dormany στο τηλέφωνο απενεργοποιημένο- το fast dormancy δεν υποστηρίζεται από το πάροχο =ΚΑΛΟ

fast dormany στο τηλέφωνο ενεργοποιημένο-το fast dormancy υποστηρίζεται από το πάροχο =ΚΑΛΟ (αν και εξαρτάται από τις τιμές που έχει καθορίσει ο πάροχος να κάθεται το τηλέφωνο σε κάθε κατάσταση)

fast dormany στο τηλέφωνο απενεργοποιημένο-το fast dormancy υποστηρίζεται από το πάροχο =ΚΑΚΟ

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχουμε vodafone να το απενεργοποιησουμε ή οχι;

 

Οχι μόνο για όσους έχουμε Vodafone, αλλά και για ΟΛΑ τα δίκτυα 4G & 3G, διαβάστε αυτό, και κάντε το απλό πείραμα....

 

http://androidforums.com/samsung-galaxy-s2-international/674208-fast-dormancy-in-nutshell.html

 

Καλά λέμε μια έννοια κι έναν όρο, αλλά να ξέρουμε και τι εννοούμε, τι κάνει, και πώς μπορεί να βοηθήσει :) Αρα πριν να ζαλίσετε τα κέντρα εξυπηρέτησης, διαπιστώστε το μόνοι σας!

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Οχι μόνο για όσους έχουμε Vodafone, αλλά και για ΟΛΑ τα δίκτυα 4G & 3G, διαβάστε αυτό, και κάντε το απλό πείραμα....

 

http://androidforums.com/samsung-galaxy-s2-international/674208-fast-dormancy-in-nutshell.html

 

Καλά λέμε μια έννοια κι έναν όρο, αλλά να ξέρουμε και τι εννοούμε, τι κάνει, και πώς μπορεί να βοηθήσει :) Αρα πριν να ζαλίσετε τα κέντρα εξυπηρέτησης, διαπιστώστε το μόνοι σας!

 

Άρη στη cosmote με fd on το RRC state δεν πηγαίνει σε IDLE (και μιλάω για WCDMA preferred αφού στο 4g δεν ισχύουν αυτά που γράφουμε) αλλά σε UPCH

Με βάση αυτά που διαβάζω στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2291100&page=5 post 45.Συνεπώς κάποιο (androidforum-xda) δεν είναι τόσο σωστό?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

για όσους δεν ξέρουν τι είναι/τι κάνει το fast dormancy,ας ρίξουν μια ματιά...μπορεί τελικά να το χρειάζεστε :)

http://www.modmydroid.net/forum/showthread.php?1962-Fast-Dormancy-Short-Explanation-about-it-and-What-it-does&p=3608#post3608

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

ειμαι με v6 jamal Google Edition.

Δοκιμαζω *#9900# & *#0011*# και δεν κανει τιποτα ενω με TW Rom δουλευε κανονικα.

Απλα θελω να δω με το fast dormancy τι παιζει με τη Wind Που ειμαι.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Γεια στην παρεα. Αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα με το S4 i9505 ενος φιλου. Το καναμε root, φλασαραμε custom recovery και η διαδικασια πηγε μια χαρα. Οταν περασα custom rom..(v6 jamal), την αποθηκευσα στον εξωτερικη sd card και στη συνεχεια μπηκα στο TWRP. Εκανα full wipe και format data στον εσωτερικο δισκο πιστευοντας οτι επρεπε να καθαρισω οτι καταλοιπο απο μαμα samsung. Εγκατασταθηκε η ρομ κανονικα, αλλα μολις πηγα να κανω το πρωτο reboot, το τηλ εβγαλε bootloop. Δεν εμπαινε στη ρομ. Μπηκα παλι σε TWRP και εκανα wipe cache/dalvik... και παλι τα ιδια. Δοκιμασα να περασω αλλη custom rom απο την εξωτερικη sd με το ιδιο αποτελεσμα..bootloop. Δεν ηξερα τι αλλο να κανω οποτε ειπα να το ξαναγυρισω σε στοκ μορφη. Ακολουθησα αυτον τον οδηγο κατα γραμμα..http://www.youtube.com/watch?v=4htB5NOtTbU

μονο που δεν μπορουσα να μπω απο την αρχη στο κινητο για να βαλω το triangle away. φλασαρα με odin και ολα πηγαν καλα..αλλα το κινητο ειναι κολλημενο ενα 20λεπτο παλι στο logo της samsung. Τι να κανω παιδια? Εφταιγε που στην αρχη εκανα format data στον εσωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...