Jump to content

MyCosmos e-mail


SeCtoR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 minutes ago, karib said:

Αυτη η εφαρμογη, στελνει δωρεαν sms μεσω του παλαιου mycosmos;

Ναι. Με browser στέλνεις κανονικά αλλά δεν βολεύει από το κινητό γι' αυτό ήταν χρήσιμη η εφαρμογή...

7 minutes ago, karib said:

Αυτη η εφαρμογη, στελνει δωρεαν sms μεσω του παλαιου mycosmos;

Ναι.

1 ώρα πριν, HEO said:

Εννοώ να σβήσεις την εφαρμογή που έχεις για να στέλνεις μηνύματα όχι την web2sms

Σε εμένα πάντως δουλεύει μια χαρά η web2sms και για voda λογαριαμους και για mycosmos cosmote

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Δεν είναι πρακτικό να την καταργήσω την εφαρμογή "Μηνύματα", κάποιες φορές είναι αναγκαία η χρήση της ανεξάρτητα από το web2sms app. Κι εμένα λειτουργούσε μια χαρά αλλά όχι πλέον...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν λέω να καταργήσεις μόνιμα αλλά να δεις αν είναι αυτή το πρόβλημα

Αν είναι αυτή είναι το πρόβλημα μπορείς να βάλεις την εφαρμογή για μηνύματα της google που χρησιμοποιώ και εγώ και να την αλλάζεις με την web2sms

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2022 at 6:09 ΜΜ, myphone-fan said:

Καλησπέρα,

Έχω εγκαταστήσει σε κινητό Android την εφαρμογή web2sms από εδώ:

https://web2sms-gr.apk.gold/android-6.0.1

Δυστυχώς τις τελευταίες εβδομάδες (μάλλον μετά από ενημέρωση του λογισμικού Android) ανοίγει κανονικά και βλέπω το ιστορικό των μηνυμάτων/συνομιλιών αλλά δεν μπορώ να την ορίσω ως προεπιλεγμένη εφαρμογή αποστολής sms ώστε να την χρησιμοποιήσω...

Μήπως γνωρίζει κάποοιος αν μπορεί να επιλυθεί αυτό το πρόβλημα ή έχει να μου προτείνει κάποια άλλη εφαρμογή για Android απ' όπου μπορώ να στέλνω sms σε ελληνικά κινητά?

Ευχαριστώ,

Γρηγόρης

Δεν πιστευω να κανει καμια υποκλοπη των κωδικων μας του mycosmos!

Το λεω γιατι δεν ξερω ποσο official ειναι η εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, HEO said:

Δεν λέω να καταργήσεις μόνιμα αλλά να δεις αν είναι αυτή το πρόβλημα

Αν είναι αυτή είναι το πρόβλημα μπορείς να βάλεις την εφαρμογή για μηνύματα της google που χρησιμοποιώ και εγώ και να την αλλάζεις με την web2sms

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Δεν θεωρώ ότι το πρόβλημα σχετίζεται με την εφαρμογή των μηνυμάτων αλλά με την νεότερη έκδοση Android που πιθανόν δεν υποστηρίζει το web2sms app (δεν έχει ενημερωθεί από το 2018)...

Θα ήθελες να μου στείλεις ένα link για την εφαρμογή της Google, εδώ ή με pm?

2 ώρες πριν, karib said:

Δεν πιστευω να κανει καμια υποκλοπη των κωδικων μας του mycosmos!

Το λεω γιατι δεν ξερω ποσο official ειναι η εφαρμογη.

Δεν νομίζω να ασχολείται κάποιος με την υποκλοπή, εξάλλου το mycosmos το χρησιμοποιώ μόνο για τα δωρεάν sms, όχι για τον λογαριασμό e-mail...

Edited by myphone-fan
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή της google την βρίσκεις στο play πολύ εύκολα d1181bf45121cb85b60e785d5fcd7639.jpg

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HEO said:

Την εφαρμογή της google την βρίσκεις στο play πολύ εύκολα d1181bf45121cb85b60e785d5fcd7639.jpg

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Οκ, σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2022 at 6:09 ΜΜ, myphone-fan said:

Καλησπέρα,

Έχω εγκαταστήσει σε κινητό Android την εφαρμογή web2sms από εδώ:

https://web2sms-gr.apk.gold/android-6.0.1

Δυστυχώς τις τελευταίες εβδομάδες (μάλλον μετά από ενημέρωση του λογισμικού Android) ανοίγει κανονικά και βλέπω το ιστορικό των μηνυμάτων/συνομιλιών αλλά δεν μπορώ να την ορίσω ως προεπιλεγμένη εφαρμογή αποστολής sms ώστε να την χρησιμοποιήσω...

Μήπως γνωρίζει κάποοιος αν μπορεί να επιλυθεί αυτό το πρόβλημα ή έχει να μου προτείνει κάποια άλλη εφαρμογή για Android απ' όπου μπορώ να στέλνω sms σε ελληνικά κινητά?

Ευχαριστώ,

Γρηγόρης

Λοιπον, πολυ καλο φαινεται αυτο το προγραματακι!

Ομως υπαρχει ενα μικρο μπερδεμα.

Οταν ερχεται εισερχομενο sms, 'πεταγονται' και τα δυο προγραμματα που εχω για sms, και το handcent και το συγκεκριμενο.

Πως μπορω να ορισω, στο android ή εντος των εφαρμογων, οτι το βασικο προγραμμα για τα sms θα ειναι το handcent, ωστε να μην πεταγεται μπροστα μου και το αλλο, καθε φορα που λαμβανω μηνυμα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πολυ καλο φαινεται αυτο το προγραματακι!
Ομως υπαρχει ενα μικρο μπερδεμα.
Οταν ερχεται εισερχομενο sms, 'πεταγονται' και τα δυο προγραμματα που εχω για sms, και το handcent και το συγκεκριμενο.
Πως μπορω να ορισω, στο android ή εντος των εφαρμογων, οτι το βασικο προγραμμα για τα sms θα ειναι το handcent, ωστε να μην πεταγεται μπροστα μου και το αλλο, καθε φορα που λαμβανω μηνυμα;
Αν δεν είναι ορισμένο σαν κύριο (default) δεν πετάγεται

Η λύση είναι να το ορίζεις κύριο μόνο όταν είναι να στείλεις μήνυμα, μετά το γυρνάς στο πρόγραμμα της google

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, karib said:

Λοιπον, πολυ καλο φαινεται αυτο το προγραματακι!

Ομως υπαρχει ενα μικρο μπερδεμα.

Οταν ερχεται εισερχομενο sms, 'πεταγονται' και τα δυο προγραμματα που εχω για sms, και το handcent και το συγκεκριμενο.

Πως μπορω να ορισω, στο android ή εντος των εφαρμογων, οτι το βασικο προγραμμα για τα sms θα ειναι το handcent, ωστε να μην πεταγεται μπροστα μου και το αλλο, καθε φορα που λαμβανω μηνυμα;

Δεν είχα ποτέ το πρόβλημα που περιγράφεις. Εφόσον ήταν προεπιλεγμένο το web2sms εμφανιζόταν μόνο εκεί ειδοποίηση, δηλαδή όχι και στην εφαρμογή "Μηνύματα".

35 minutes ago, HEO said:

Αν δεν είναι ορισμένο σαν κύριο (default) δεν πετάγεται

Η λύση είναι να το ορίζεις κύριο μόνο όταν είναι να στείλεις μήνυμα, μετά το γυρνάς στο πρόγραμμα της google

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Το web2sms app δεν λειτουργεί πλέον για την αποστολή sms, μόνο για την ανάγνωση/διαχείρηση των ήδη απεσταλμένων και ληφθέντων (δηλαδή ως ιστορικά). Ενώ το ορίζω ως κύριο/προεπιλεγμένο κι έχω καταχωρημένο τον λογαριασμό mycosmos (account & password) όταν επιχειρώ να στείλω μήνυμα εμφανίζει σφάλμα ότι δεν επικοινωνεί με τον διακομιστή της Cosmote. Έχω απεγκαταστήσει/εγκαταστήσει ξανά την εφαρμογή κι έχω εισάγει εκ νέου τα στοιχεία σύνδεσης. Μου φαίνεται πολύ πιθανή η μη συμβατότητα της (παρωχημένης πλέον) έκδοσης του 2018 web2sms app που φαινεται ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει πλέον στην τρέχουσα έκδοση Android... 

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου πάντως με Android 10 δουλεύει μια χαρά

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, HEO said:

Αν δεν είναι ορισμένο σαν κύριο (default) δεν πετάγεται

Η λύση είναι να το ορίζεις κύριο μόνο όταν είναι να στείλεις μήνυμα, μετά το γυρνάς στο πρόγραμμα της google

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Που οριζει καποιος, το default προγραμμα για sms;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν γνωρίζω πως είναι στο δικό σου κινητό αλλά στα δικά μου

Υποθέτουμε ότι έχεις κάνει default το web2sms για να στείλεις ένα μήνυμα

Όταν ανοίγω το πρόγραμμα μηνυμάτων της Google μου βγάζει αυτά τα δύο μηνύματαe6f20dd158525aa4bc74fbec1fa526d5.jpgbfb2c80202c70e1aa6d31c469683ef55.jpg

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2022 at 10:51 ΠΜ, HEO said:

Στα δικά μου πάντως με Android 10 δουλεύει μια χαρά

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Τί να πω, δεν ξέρω τί συμβαίνει...

Πρόκειται για την έκδοση Android 11 και το κινητό είναι Samsung A40.

Να σημειώσω ότι μέσω browser στέλνω κανονικά από το mycosmos.gr, τόσο από το pc όσο και από το κινητό. Απλά είναι πολύ άβολη η χρήση του από το κινητό...

Αυτό εμφανίζεται τις τελευταίες εβδομάδες αφού το ορίσω ως προεπιλογή κι επιχειρήσω να στείλω sms:

[url=https://ibb.co/wwMN3K6][img]https://i.ibb.co/wwMN3K6/xxx.png[/img][/url]

 

Edited by myphone-fan
Link to comment
Share on other sites

Τί να πω, δεν ξέρω τί συμβαίνει...
Πρόκειται για την έκδοση Android 11 και το κινητό είναι Samsung A40.
Να σημειώσω ότι μέσω browser στέλνω κανονικά από το mycosmos.gr, τόσο από το pc όσο και από το κινητό. Απλά είναι πολύ άβολη η χρήση του από το κινητό...
Αυτό εμφανίζεται τις τελευταίες εβδομάδες αφού το ορίσω ως προεπιλογή κι επιχειρήσω να στείλω sms:
xxx.png
 
Ίσως το 11 να έχει θέμα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, HEO said:

Ίσως το 11 να έχει θέμα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Μάλλον...

Για να δούμε, ελπίζω μήπως στην επόμενη αναβάθμιση του Android λειτουργήσει ξανά το web2sms app...

Link to comment
Share on other sites

καποιες φορες οι αλλαγες που κανουν στο api επηρεαζουν ορισμενους χρηστες. Αυτο που νομιζω απο την εικονα ειναι οτι δεν ειναι προβλημα προεπιλογης αλλα των username/pass. Εχουν αλλαξει αρκετες φορες  τον τροπο εισοδου,αναλογα με τις αλλαγες που κανουν στο site, ειδικα στο cosmotemail. Παρατηρω ομως δεξια οτι εχεις επιλεξει λογαριασμο οτε το οποιο μαλλον δεν δουλευει με τα στοιχεια του mycosmos. Φτιαξε αν δεν υπαρχει παλι το account στην εφαρμογη με επιλογη mycosmos και ξαναπερνα τα στοιχεια σου.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kmpatra said:

καποιες φορες οι αλλαγες που κανουν στο api επηρεαζουν ορισμενους χρηστες. Αυτο που νομιζω απο την εικονα ειναι οτι δεν ειναι προβλημα προεπιλογης αλλα των username/pass. Εχουν αλλαξει αρκετες φορες  τον τροπο εισοδου,αναλογα με τις αλλαγες που κανουν στο site, ειδικα στο cosmotemail. Παρατηρω ομως δεξια οτι εχεις επιλεξει λογαριασμο οτε το οποιο μαλλον δεν δουλευει με τα στοιχεια του mycosmos. Φτιαξε αν δεν υπαρχει παλι το account στην εφαρμογη με επιλογη mycosmos και ξαναπερνα τα στοιχεια σου.

Ναι, έχεις δίκιο!

Πήγα στις ρυθμίσεις πριν διαβάσω το μήνυμά σου και τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα, ήταν προεπιλεγμένο το tools.otenet.gr οπότε όταν το άλλαξα σε mycosmos.gr λειτούργησε κανονικά:

https://i.ibb.co/sKJB3PK/sss.png

Edited by myphone-fan
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά τελικά, ευτυχώς που δεν φταίει το Android θα είναι κρίμα να χάσουμε αυτό το κανάλι τζάμπα sms ;)

Να ενημερώσω την παρέα ότι εκτός από το mycosmos τζάμπα μήνυμα στέλνεται και από την voda

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...