Jump to content

Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βγάλε τη μπαταρία για μια ώρα και δοκίμασε πάλι
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βγάλε τη μπαταρία για μια ώρα και δοκίμασε πάλι

 

Την έβγαλα και εύχομαι με ένα reset του bios να στρώσει.

Πληροφοριακά για τους φίλους αναφέρω ότι ακολουθώ οδηγό από ifixit

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Τζιφος , εβγαλα την μπαταρια αλλά δεν εστρωσε :(
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν εγινε την εβγαλα την μπαταρια την αφησα καμια ώρα εκτος, πατησα το power button για να κανει reset bios αλλά τιποτα δεν έγινε. η μπαταρια πεθανε , η μητρικη εχει προβλημα δεν ξερω :(
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου έχει πέσει εδώ και κάποιο καιρό και έχει ραγίσει το γυαλί μπροστά. Το τάμπλετ λειτουργεί κανονικά οπότε σκέφτομαι να παραγγείλω ανταλλακτικό από το ίντερνετ και να κάνω την αλλαγή μόνος μου.

 

Έχει αγοράσει κανείς από κάπου να προτείνει λινκ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετά από δύο χρόνια αδιάλλειπτης χρήσης το note μου (Ν5120) μου αφησε χρόνους.

Χωρίς καμία προφανή αιτία και ενώ είχε περίπου 60% μπαταρία έσβησε & αρνείται να ανταποκριθεί...

- Ο φορτιστής & το καλώδιο usb δουλεύουν κανονικά, η μπαταρία του ήταν μια χαρά...

- Όση ώρα κι αν πατάω το power button ή τα volume δεν υπάρχει καμία ανταπόκριση,

- κατά τη σύνδεση με τον φορτιστή δεν υπάρχει καμία ένδειξη φόρτισης.

- Αφαίρεσα την κάρτα sd (τη sim το τελευταίο διάστημα δεν την είχα πάνω) χωρίς να αλλάξει κάτι.

Γενικότερα δεν είχα προβλήματα λειτουργίας, ήταν βέβαια λίγο φορτωμένο σε apps αλλά ως εκεί.

Τελευταία εφαρμογή που έβαλα ήταν το kodi, το οποίο δεν λειτουργούσε καλά.

Σας έχει συμβεί; Ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο χρόνια αδιάλλειπτης χρήσης το note μου (Ν5120) μου αφησε χρόνους.

Χωρίς καμία προφανή αιτία και ενώ είχε περίπου 60% μπαταρία έσβησε & αρνείται να ανταποκριθεί...

- Ο φορτιστής & το καλώδιο usb δουλεύουν κανονικά, η μπαταρία του ήταν μια χαρά...

- Όση ώρα κι αν πατάω το power button ή τα volume δεν υπάρχει καμία ανταπόκριση,

- κατά τη σύνδεση με τον φορτιστή δεν υπάρχει καμία ένδειξη φόρτισης.

- Αφαίρεσα την κάρτα sd (τη sim το τελευταίο διάστημα δεν την είχα πάνω) χωρίς να αλλάξει κάτι.

Γενικότερα δεν είχα προβλήματα λειτουργίας, ήταν βέβαια λίγο φορτωμένο σε apps αλλά ως εκεί.

Τελευταία εφαρμογή που έβαλα ήταν το kodi, το οποίο δεν λειτουργούσε καλά.

Σας έχει συμβεί; Ιδέες;

 

Αν πας μια σελιδα πισω θα δεις οτι το ιδιο συνεβη κ σε μενα ...αν καταφερεις και το γλυτωσεις βαζοντας κ βγαζοντας την μπαταρια καλως ,αλλιως θελει μητρική οποτε ξεχνατο αν εισαι εκτος εγγύησης

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Στέφανε τελικά το πήγες στη Samsung ή απλά το άφησες;

Θα δοκιμάσω να βγάλω την μπαταρία, το έχω κάνει στο παρελθόν όταν δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα απλά ήταν πολύ φορτωμένο σε apps.

Δε νομίζω οτι θα γίνει κάτι, θα το στείλω όμως στο service - το έχω συνηθίσει πολύ για να το αφήσω....

Έχει κάνει κάποιος αλλαγή μητρικής; Κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε τελικά το πήγες στη Samsung ή απλά το άφησες;

Θα δοκιμάσω να βγάλω την μπαταρία, το έχω κάνει στο παρελθόν όταν δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα απλά ήταν πολύ φορτωμένο σε apps.

Δε νομίζω οτι θα γίνει κάτι, θα το στείλω όμως στο service - το έχω συνηθίσει πολύ για να το αφήσω....

Έχει κάνει κάποιος αλλαγή μητρικής; Κόστος;

 

Εγω το πηγα και μου αλλαξανε την μητρικη . Ημουν εκπροθεσμος για μια εβδομαδα αλλά μου κανανε επεκταση εγγυησης ενα μηνα και το ενέταξαν εκει κ δεν πληρωσα τιποτα. Γενικά ειναι γνωστό πρόβλημα αυτό το sudden death .επειδή βλεπω οτι εισαι απο θεσσαλονικη εγώ το πηγα στην micro-tech

Edited by stefanos_79
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά η ταμπλέτα...πάπαλα... Την έστειλα στη Samsung , κάηκε η κεντρική πλακέτα ούτε καν με πήρανε τηλέφωνο να με ρωτήσουν.

Την επιστρέψανε στον τοπικό αντιπρόσωπο & με πήρε να με ενημερώσει.

Πέθανε στα 2 έτη + 2 μήνες (έλεος!!!)

ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΞΑΝΑ SAMSUNG!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πως κανω ροοτ και εγκατσταση recovery ; επισης υπαρχει καποια custom Που να αξιζει να ασχοληθω ;

Εδώ θα ψάξεις http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-8-0

Link to comment
Share on other sites

 

καποια δοκιμασμενη ρομ με θετικά σχόλια; μπαταρία κ χωρις lag; (wifi version)

Edited by mger
Link to comment
Share on other sites

καποια δοκιμασμενη ρομ με θετικά σχόλια; μπαταρία κ χωρις lag; (wifi version)

 

Για κοίτα ένα ποστ μου λίγο πιο πάνω;)

 

Μέχρι στιγμής δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-8-0/development/rom-gnabo-rom-port-note-8-gt-n5110-t3153960

Edited by Muck Smith

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από όσες έχω δοκιμάσει μόνο η slimrom 4.4.4 είναι σχετικά καλή που και πάλι έχει θέματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας ελπιζω να το διαβασει καποιος το κείμενο μου γιατι βλεπω απο μαρτιο εχετε να πειτε κατι εδω...

 

Στο θεμα μου

 

 

Πως μπορουμε να σωσουμε φακελους που εχουμε φτιαξει στο a note HD εικονιδιο εφαρμογη του ταμπλετ ειναι πχ εφτιαξα ενα φακελο εκει μεσα με κωδικο

 

Η και σημειωσεις στην αλλη εφαρμογή. S note

 

Πχ αν δωσω το ταμπλετ και ξανα εχω note 8.0 πως θα τα εχω? Αυτο ρωταω διοτι σκοπευω να καταχωρησω αρκετα μη τα χασω η να τα ξαναγράφω. .

 

Γινετε αυτο? Αν ναι πως?? Αναλυτικα βηματα παρακαλω.

 

Ευχαριστώ! !!

Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω το συγκεκριμένο ταμπλετ πάνω απο 2 χρόνια και τώρα τελευταία έχει αρχίσει και είναι πολύ αργό κάποιες φορές στο ιντερνετ . Με το cpu z που έχω βλέπω τους επεξεργαστες να κυμαίνονται απο 200 έως 1600 και κάποιες φορές και stoped . Η χρήση του είναι σχεδόν αποκλειστικά για ιντερνετ , δεν παίζω παιχνίδια , ούτε έχω εγκαταστήσει τίποτε βαριά προγράμματα . Χρησιμοποιώ chrome και firefox . Έκανα επαναφορά συστήματος αλλά με επανεγκατάσταση των εφαρμογών απο backup . Τί άλλω μπορώ να κάνω για να το διορθώσω ;

Να κάνω root ? Και αν ναί πώς γίνεται ?

Ευχαριστώ

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το συγκεκριμένο ταμπλετ πάνω απο 2 χρόνια και τώρα τελευταία έχει αρχίσει και είναι πολύ αργό κάποιες φορές στο ιντερνετ . Με το cpu z που έχω βλέπω τους επεξεργαστες να κυμαίνονται απο 200 έως 1600 και κάποιες φορές και stoped . Η χρήση του είναι σχεδόν αποκλειστικά για ιντερνετ , δεν παίζω παιχνίδια , ούτε έχω εγκαταστήσει τίποτε βαριά προγράμματα . Χρησιμοποιώ chrome και firefox . Έκανα επαναφορά συστήματος αλλά με επανεγκατάσταση των εφαρμογών απο backup . Τί άλλω μπορώ να κάνω για να το διορθώσω ;

Να κάνω root ? Και αν ναί πώς γίνεται ?

Ευχαριστώ

Εφόσον δεν έχεις εγγύηση,δεν σε ενδιαφέρει κάνε εγκατάσταση μια custom rom ....θα αποκτήσεις ένα καινούργιο ταβλετ ...

Εδώ θα ρωτήσεις,βρεις ότι χρειάζεσαι για Root,custom rom http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-8-0

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις εγγύηση,δεν σε ενδιαφέρει κάνε εγκατάσταση μια custom rom ....θα αποκτήσεις ένα καινούργιο ταβλετ ...

Εδώ θα ρωτήσεις,βρεις ότι χρειάζεσαι για Root,custom rom http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-8-0

 

Ευχαριστώ θα το προσπαθήσω αλλά πρέπει να έχω χρόνο και καθαρό μυαλό γιατι είναι στα αγγλικά , μην κάνω κανα λάθος ....

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Από εδώ διαβάζουμε τις οδηγίες και κατεβάζουμε τη ρομ

Κάνουμε export σε pdf τις σημειώσεις του s note γιατί με την καινούργια ρομ δεν είναι συμβατό το s note.

Ακολουθούμε προσεχτικά τα βήματα και σε λίγο θα έχουμε Android 6 ξεφορτωμένο από τη σαβούρα της Samsung.

Στη συνέχεια, αγοράζουμε με 10 ευρώ μια 32άρα καρτούλα παλιάς κοπής (class 4, όχι UHS) και ζητάμε από το tablet να την χρησιμοποιήσει ως εσωτερική μνήμη.

Εγκαθιστούμε και την εφαρμογή Squid (το παλιό papyrus) στη θέση του s note.

 

Με γεια το καινούργιο tablet! :)

 

υγ: αν σας σπάσει τα νεύρα για screen overlay / επικάλυψη οθόνης ακολουθείστε τα εξής βήματα

Settings -> Device -> Security -> disable permission overlay (τελευταία ρύθμιση κάτω κάτω)

Edited by Muck Smith

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...

Παιδία μια ερώτηση.

Ενδιαφέρομαι να βάλω το kodi στο ταμπλετάκι αλλά λέει ότι η εφαρμογή είναι ασύμβατη.

Θυμάμαι ότι στην αλλαγή του kodi από 16,4 σε 17 είχα κάνει back up την εφαρμογή την είχα εγκαταστήση και λειτουργούσε κανονικά.

Πλέον μετά από φορμάτ και εγκαθιστόντας κανονικα την 16,4 ανοίγοντας την βγάζει error ενώ η καινούρια 17 δεν εγκαθιστάται ούτε κατά διάνοια...

Μπορώ να κάνω κάτι;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

από έκδοση 17 kodi και μετά θέλει android 5.0 + για να παίξει....αλλιως αν έχεις android πχ 4.4...μονο με 16+ έκδοση....kodi

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μια ερώτηση.

Ενδιαφέρομαι να βάλω το kodi στο ταμπλετάκι αλλά λέει ότι η εφαρμογή είναι ασύμβατη.

Θυμάμαι ότι στην αλλαγή του kodi από 16,4 σε 17 είχα κάνει back up την εφαρμογή την είχα εγκαταστήση και λειτουργούσε κανονικά.

Πλέον μετά από φορμάτ και εγκαθιστόντας κανονικα την 16,4 ανοίγοντας την βγάζει error ενώ η καινούρια 17 δεν εγκαθιστάται ούτε κατά διάνοια...

Μπορώ να κάνω κάτι;

Ευχαριστώ.

Κάνε αυτό εγκατάσταση https://github.com/koying/SPMC/releases/download/16.7.1-spmc/SPMC-16.7.1-spmc-4baafdf-armeabi-v7a.apk

Είναι πιρούνι του kodi ..βασίζεται στο kodi 16 αλλά έχει όλα τα update που χρειάζεται για να τρέξει σωστά + περιέχει το security updates που υπάρχει από kodi 17.3 και μετά + είναι ποιο ελαφρύ από το kodi 17...

το backup είναι άχρηστο ..τα περισσότερα addon που είχες δεν υπάρχουν ποια.... ψάξε στο νήμα του kodi για ποια addon δουλεύουν+ ποια είναι τα νέα..

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...