Jump to content

Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για την απαντηση.Σε αυτο συνδεω το κανονικο hdmi με την τηλεοραση ετσι?

 

Ναι. Τροφοδοσία του adaptor με τον original φορτιστή της Samsung και ένα απλό HDMI-HDMI καλώδιο για την σύνδεση με την τηλεόραση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιο να προτιμησω για hdmi 1

2 ή αν εχετε καποιο αλλο να προτεινετε.

Εγώ κάνω τέλεια την δουλειά μου με αυτό. Το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά.

http://m.dealextreme.com/p/mhl-to-hdmi-adapter-cable-for-samsung-galaxy-s3-i9300-s4-i9500-note-ii-n7100-red-black-217340

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό εκτός από το Νοτε 8 θα κάνει και για το Νοτε 3;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ένα παρόμοιο που έχω με το πρώτο μια χαρά δουλεύει.

 

Άλλο παρόμοιο και άλλο ακριβώς το ίδιο (Έχουν διαφορετική συνδεσμολογία στα pinάκια εσωτερικά).

 

Για το Note 8 κάνουν τα MHL καλώδια που προορίζονται για S3/S4...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω..Αυτο το καιρο την καλυτερη τιμη για το ΝΟΤΕ8 Ν5110 την δινει το e-shop με 299€???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω..Αυτο το καιρο την καλυτερη τιμη για το ΝΟΤΕ8 Ν5110 την δινει το e-shop με 299€???

 

http://www.skroutz.gr/s/3330226/Samsung-Galaxy-Note-8-0-N5110-16GB.html

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα πήρα ένα note 8 5120 και είναι όλα καλά, απλά τη μπαταρία τη βλέπω περίεργη λίγο. Ενώ είναι σε αναμονή, σε ιντερνετ, facebook, twitter δεν τρώει πολύ μπαταρία, στο real racing 3 είναι απ' ότι φαίνεται το πιο ενεργοβόρο. Απλά πέφτει στο παιχνίδι περίεργα η μπαταρία. Έχω δύο παραδείγματα. Ήταν στο 35%, και βάζω να παίξω, σε ένα τέταρτο (που δεν ήταν όλα τα λεπτά παιχνίδι), χτυπάει ειδοποίηση στο 15%. Σήμερα ήταν στο 27%, βάζω το παιχνίδι, σε περίπου 6 λεπτά του παιχνιδιού (στα μέσα του τέταρτου γύρου, που ο καθένας κρατάει 1 λεπτό και 40 δεύτερα) μου χτυπάει ειδοποίηση στο 15%. Ε λέω προλαβαίνω άλλα 2.5 λεπτά περίπου παιχνιδού. Ε στα μέσα του 5ου γύρου κλείνει! Είναι φυσιολογικό? μήπως το ότι είναι και τηλέφωνο, πέφτει τόσο γρήγορα? ακόμα και στο s2 με την 4.1.2 μπορεί να έπεφτε γρήγορα, αλλά όχι τόσο απότομα!!!Αν γνωρίζει κανένα παιδί την απόδοση της μπαταρίας, ας με διαφωτίσει!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα πήρα ένα note 8 5120 και είναι όλα καλά, απλά τη μπαταρία τη βλέπω περίεργη λίγο. Ενώ είναι σε αναμονή, σε ιντερνετ, facebook, twitter δεν τρώει πολύ μπαταρία, στο real racing 3 είναι απ' ότι φαίνεται το πιο ενεργοβόρο. Απλά πέφτει στο παιχνίδι περίεργα η μπαταρία. Έχω δύο παραδείγματα. Ήταν στο 35%, και βάζω να παίξω, σε ένα τέταρτο (που δεν ήταν όλα τα λεπτά παιχνίδι), χτυπάει ειδοποίηση στο 15%. Σήμερα ήταν στο 27%, βάζω το παιχνίδι, σε περίπου 6 λεπτά του παιχνιδιού (στα μέσα του τέταρτου γύρου, που ο καθένας κρατάει 1 λεπτό και 40 δεύτερα) μου χτυπάει ειδοποίηση στο 15%. Ε λέω προλαβαίνω άλλα 2.5 λεπτά περίπου παιχνιδού. Ε στα μέσα του 5ου γύρου κλείνει! Είναι φυσιολογικό? μήπως το ότι είναι και τηλέφωνο, πέφτει τόσο γρήγορα? ακόμα και στο s2 με την 4.1.2 μπορεί να έπεφτε γρήγορα, αλλά όχι τόσο απότομα!!!Αν γνωρίζει κανένα παιδί την απόδοση της μπαταρίας, ας με διαφωτίσει!

 

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό. Η πτώση της μπαταρίας όσο πλησιάζει προς το τέλος είναι απότομη. Όχι τόσο όσο σε σένα βέβαια. Γενικά στο θεμσ gaming στα Android υπάρχει θέμα με την κατανάλωση. Δεν ξέρω τι είναι αυτό αλλά σε ipad η iPhone το ίδιο παιχνίδι έχει 30% λιγότερη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό. Η πτώση της μπαταρίας όσο πλησιάζει προς το τέλος είναι απότομη. Όχι τόσο όσο σε σένα βέβαια. Γενικά στο θεμσ gaming στα Android υπάρχει θέμα με την κατανάλωση. Δεν ξέρω τι είναι αυτό αλλά σε ipad η iPhone το ίδιο παιχνίδι έχει 30% λιγότερη.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον. Εμένα αυτό που με τρέλανε σήμερα ότι με ειδοποίησε ότι είναι 15% και μετά από 1,5 λεπτό περίπου παιχνιδιού σβήνει!!!Πάντως την πρώτη φορά που το γέμισα, είχε κρατήσει τις πιο πολλές ώρες οθόνης περίπου 5 ώρες, χωρίς βέβαια να έχω εγκαταστήσει το real racing 3. Δηλαδή με full μπαταρία, πόσο κρατάει να παίζεις μόνο παιχνίδι?ή όλα τα άλλα χωρίς παιχνίδια?Ευχαριστώ και πάλι, κι αν κάποιο παιδί μπορεί να μοιραστεί μαζί μας τους χρόνους της μπαταρίας θα ήταν πολύ καλό. Βλέπω στα επίσημα site 7-8 ώρες, όχι βέβαια για παιχνίδια και με πειράζει λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον. Εμένα αυτό που με τρέλανε σήμερα ότι με ειδοποίησε ότι είναι 15% και μετά από 1,5 λεπτό περίπου παιχνιδιού σβήνει!!!Πάντως την πρώτη φορά που το γέμισα, είχε κρατήσει τις πιο πολλές ώρες οθόνης περίπου 5 ώρες, χωρίς βέβαια να έχω εγκαταστήσει το real racing 3. Δηλαδή με full μπαταρία, πόσο κρατάει να παίζεις μόνο παιχνίδι?ή όλα τα άλλα χωρίς παιχνίδια?Ευχαριστώ και πάλι, κι αν κάποιο παιδί μπορεί να μοιραστεί μαζί μας τους χρόνους της μπαταρίας θα ήταν πολύ καλό. Βλέπω στα επίσημα site 7-8 ώρες, όχι βέβαια για παιχνίδια και με πειράζει λίγο!

 

Εγώ βγαζω 8 ώρες αυτονομί και ίσως και κάτι ακόμα. Αν ανατρεξεις σε πίσω σελίδες θα δεις Screenshots

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βγαζω 8 ώρες αυτονομί και ίσως και κάτι ακόμα. Αν ανατρεξεις σε πίσω σελίδες θα δεις Screenshots

 

Εγώ με όλα ανοικτά μονίμως και χρήση 3g/wifi 3 προς 1, δεν καταφέρνω να βγάλω πάνω από 5,5-6 ώρες οθονη σε συνολική χρήση 17 ωρών.

Αν παίξω το βραδάκι κάνα real racing θα μπει στην φόρτιση νωρίτερα από τις μια μετά τα μεσάνυχτα που το βάζω κάθε μέρα.

Υπενθυμίζω ότι το χρησιμοποιώ για τα πάντα στην δουλειά μου. Στο pc το μόνο που κάνω είναι δημιουργώ αρχεία excel .

 

Φίλε μου ένα παρόμοιο που έχω με το πρώτο μια χαρά δουλεύει.

Ορίστε και το βίντεο που έχω ανεβάσει παλιότερα.

 

Φίλε μου το παράγγειλα. Αυτό που είδα στο βίντεο με καλύπτει. Συν το μακρύ καλώδιο.

Αν δεν κάνω λάθος δεν χρειάζεται κάτι άλλο για να συνδεθεί στην tv.

 

Αγόρασα μια 32αρα LCD για την πάρτη μου και θα την χρησιμοποιώ μονίμως σε σύνδεση με το macbook μου + ασύρματο πληκτρολογιο με pad, ενώ παράλληλα θα συνδέω το Note 8 για να βλέπω τις φωτό και τα βίντεο που τραβάω.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με όλα ανοικτά μονίμως και χρήση 3g/wifi 3 προς 1, δεν καταφέρνω να βγάλω πάνω από 5,5-6 ώρες οθονη σε συνολική χρήση 17 ωρών.

Αν παίξω το βραδάκι κάνα real racing θα μπει στην φόρτιση νωρίτερα από τις μια μετά τα μεσάνυχτα που το βάζω κάθε μέρα.

Υπενθυμίζω ότι το χρησιμοποιώ για τα πάντα στην δουλειά μου. Στο pc το μόνο που κάνω είναι δημιουργώ αρχεία excel .

 

 

 

Φίλε μου το παράγγειλα. Αυτό που είδα στο βίντεο με καλύπτει. Συν το μακρύ καλώδιο.

Αν δεν κάνω λάθος δεν χρειάζεται κάτι άλλο για να συνδεθεί στην tv.

 

Αγόρασα μια 32αρα LCD για την πάρτη μου και θα την χρησιμοποιώ μονίμως σε σύνδεση με το macbook μου + ασύρματο πληκτρολογιο με pad, ενώ παράλληλα θα συνδέω το Note 8 για να βλέπω τις φωτό και τα βίντεο που τραβάω.

 

Εντάξει ,εγώ δεν χρησιμοποιώ 3g και δεν παίζω παιχνίδια.Σχεδόν αποκλειστικά browsing , αλλά πάλι δεν τις κάνω τις ώρες σε μια ημέρα.

Άμα παραλάβεις καλώδιο κάνε ένα τεστ και γράψε εντυπώσεις ,δες μήπως δουλέυει και με το s4 ,οπότε θα δουλεύει και με Note 3, I suppose .

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας παιδιά! έχω μερικές απορίες σχετικά με το note 8.0 (έκδοση wi-fi) και ειδικά με το μπορώ να κάνω με το πενάκι s-pen

σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω τώρα στις γιορτές,το έβλεπα στα ράφια των καταστημάτων καιρό και ομολογώ οτι μου άρεσε πάρα πολύ! πιστεύω ότι είναι ιδανικό μέγεθος για tablet + ότι έχει s-pen...

---------------------------------------------------------------------------------------------

θέλω να ρωτήσω συνoπτικά τα εξής όσο αφορά το N5110 (WI FI ) :

 

01) καταρχήν για το tablet ( τα + / - γενικά αφού εσείς θα ξέρετε μετά απο χρήση μηνών,οπότε μετράει η γνώμη σας πάρα πολύ )

02) με βάση άλλων tablet πιστεύετε οτι η μπαταρία του κρατάει αρκετές ώρες? είναι οκ στο τομέα αυτό?

03) έχει "βγάλει" προβλήματα ως συσκευή? αν ναι,σε τι?

 

Και έρχομαι στο θέμα που με ενδιαφέρει πιο πολύ :

 

04) με το s-pen του, τι μπορείς να κάνεις?(αναλυτική απάντηση παρακαλώ) είδα 2-3 video στο youtube μα δε κατάλαβα και πολλά, μπορείς πχ να γράψεις και σε word office όπως αυτό του pc ,κανονικό κείμενο σα να το γράφαμε απο pc ? ; ή έχει δικό του πρόγραμμα office -πέρα απο σημειωματάρια(αν ναι,μεταφέρονται και στο pc ?) μπορείς να το εκτυπώσεις και σε εκτυπωτή που είναι wi-fi, απευθείας?

(υπάρχει κανένα καλό link που δείχνει τι μπορείς να κάνεις με το s-pen?)

 

05) ποιά άλλα tablet ME ANDROID που κυκλοφορούν Ελλάδα εδώ,έχουν και αυτά s-pen? υπάρχει άλλο 8αρι με s-pen?

 

06) διάβασα κάπου που λέει

Αισθητήρες: Ενσωματωμένος αισθητήρας επιτάχυνσης, Geo-magnetic και Light Sensor ( τι είναι αυτά τι σημαίνουν ?)

 

07) διάβασα κάπου που λέει

Αλλες λειτουργίες: Ενσωματωμένος δέκτης A-GPS υψηλής ακρίβειας, υποστήριξη GLONASS, S Pen. (υποστήριξη GLONASS τι είναι?)

 

08) απο games... ποιο ποδοσφαιρακι και ποιο με αμαξια μπορει και παιζει καλα στο note 8.0? δωστε μου links απο το google play παρακαλώ! πχ μου αρεσουν τα fifa και grand turismo....

 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας! περιμένω να μου απαντήσετε σε όλες τις απορίες μου!

Edited by papig
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας παιδιά! έχω μερικές απορίες σχετικά με το note 8.0 (έκδοση wi-fi) και ειδικά με το μπορώ να κάνω με το πενάκι s-pen

σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω τώρα στις γιορτές,το έβλεπα στα ράφια των καταστημάτων καιρό και ομολογώ οτι μου άρεσε πάρα πολύ! πιστεύω ότι είναι ιδανικό μέγεθος για tablet + ότι έχει s-pen...

---------------------------------------------------------------------------------------------

θέλω να ρωτήσω συνoπτικά τα εξής όσο αφορά το N5110 (WI FI ) :

 

01) καταρχήν για το tablet ( τα + / - γενικά αφού εσείς θα ξέρετε μετά απο χρήση μηνών,οπότε μετράει η γνώμη σας πάρα πολύ )

02) με βάση άλλων tablet πιστεύετε οτι η μπαταρία του κρατάει αρκετές ώρες? είναι οκ στο τομέα αυτό?

03) έχει "βγάλει" προβλήματα ως συσκευή? αν ναι,σε τι?

 

Και έρχομαι στο θέμα που με ενδιαφέρει πιο πολύ :

 

04) με το s-pen του, τι μπορείς να κάνεις?(αναλυτική απάντηση παρακαλώ) είδα 2-3 video στο youtube μα δε κατάλαβα και πολλά, μπορείς πχ να γράψεις και σε word office όπως αυτό του pc ,κανονικό κείμενο σα να το γράφαμε απο pc ? ; ή έχει δικό του πρόγραμμα office -πέρα απο σημειωματάρια(αν ναι,μεταφέρονται και στο pc ?) μπορείς να το εκτυπώσεις και σε εκτυπωτή που είναι wi-fi, απευθείας?

(υπάρχει κανένα καλό link που δείχνει τι μπορείς να κάνεις με το s-pen?)

 

είναι δύσκολο το να μάθεις τη λειτουργία του s-pen αν δε ξέρεις καλά αγγλικά? γιατί είδα βγάζει δικά του menu κτλπ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΜΕΑ αν θα καταφέρω να το λειτουργώ!

 

05) ποιά άλλα tablet ME ANDROID που κυκλοφορούν Ελλάδα εδώ,έχουν και αυτά s-pen? υπάρχει άλλο 8αρι με s-pen?

 

06) διάβασα κάπου που λέει

Αισθητήρες: Ενσωματωμένος αισθητήρας επιτάχυνσης, Geo-magnetic και Light Sensor ( τι είναι αυτά τι σημαίνουν ?)

 

07) διάβασα κάπου που λέει

Αλλες λειτουργίες: Ενσωματωμένος δέκτης A-GPS υψηλής ακρίβειας, υποστήριξη GLONASS, S Pen. (υποστήριξη GLONASS τι είναι?)

 

08) απο games... ποιο ποδοσφαιρακι και ποιο με αμαξια μπορει και παιζει καλα στο note 8.0? δωστε μου links απο το google play παρακαλώ! πχ μου αρεσουν τα fifa και grand turismo....

 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας! περιμένω να μου απαντήσετε σε όλες τις απορίες μου!

 

Επειδή είμαι στην δουλειά και δεν έχω πολυ χρόνο θα σου πω μερικά πράγματα.

Κατ αρχάς δεν υπάρχει κανένα άλλο με s-pen αυτού του είδους που είναι σαν να γράφεις με κανονικό στυλό.

 

Οι λειτουργίες είναι πολλές και με περιγραφή δεν θα καταλάβεις τίποτα. Οταν το πάρεις θα παρακολουθεις τα σχετικά βίντεο και παράλληλα θα κάνεις στο δικό σου οσα βλέπεις. Έτσι θα τα μάθεις.

 

Προβλήματα δεν έχει. Με την wifi έκδοση μπορείς να βγάλεις 8 ώρες συνεχόμενης χρήσης με ανοιχτή οθόνη.

 

Κείμενα μπορείς να γράφεις με το πενακι είτε με κάποιο free office προγραμμα αλλα και οπου αλλού θέλεις. Σου βγάζει στο κατω μερος αντί για πληκτρολόγιο ενα pad όπου γράφεις χειρόγραφα και τα μετατρέπει αυτόματα σε κείμενο.

 

Για πλήρη χειρόγραφη γραφή στην εφαρμογή που έχει το S-Notes η σε κάποια άλλη απο το market.

 

Τα αγγλικά που χρειάζεται να γνωρίζει κάποιος είναι για όλες τις συσκευές τα ίδια.

Τα μενού και η βοήθεια ειναι στα ελληνικά.

 

Μόλις το αγοράσεις θα σου απαντήσουμε πιο αναλυτικά και θα σου πούμε ποιες εφαρμογές μα εγκαταστήσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες οι ερωτησεις του φιλου!Αν μπορει καποιος να απαντησει, προς βοηθεια των υποψιων αγοραστων!!!

Και θετω αλλη μια φορα την εξης ερωτηση..Με OTG μπορω να συνδεσω USB Stick και να συνδεομαι στο ιντερνετ με 3g?

Link to comment
Share on other sites

γεια και ευχαριστω για τις λιγες απαντησεις σας...

 

φτηνη θηκη να το συγκρατει καλα χωρις μαγνητες απο αθηνα υπαρχει πουθενα?

κανει αυτο εδω?

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/thikes/Sentio-Thikh-Universal-gia-Tablet-8-Jean-G11-130719.htm

 

ή καλυτερα αυτη?

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.567393

Edited by papig
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Καλησπέρα....

Μια γρηγορη ερωτηση προς ολους τους κατέχοντες το συγκεκριμένο ταμπλετ

Επειδη αυτη την στιγμη ψάχνομαι να παρω ταμπλέτα ποια θα πρότεινε κανεις;

Τo note 8 η το lg g pad;και τα 2 ειναι στην ιδια τιμη...

Και αν μπορείτε να πείτε κ το γιατί ;

Edited by supermario
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Καλησπέρα....

Μια γρηγορη ερωτηση προς ολους τους κατέχοντες το συγκεκριμένο ταμπλετ

Επειδη αυτη την στιγμη ψάχνομαι να παρω ταμπλέτα ποια θα πρότεινε κανεις;

Τo note 8 η το lg g2;και τα 2 ειναι στην ιδια τιμη...

Και αν μπορείτε να πείτε κ το γιατί ;

 

 

μα το LG G2 κινητο ειναι.......

Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

μα το LG G2 κινητο ειναι.......

 

Συγγνώμη μπερδεύτηκα....

Το lg g pad εννοούσα....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ανοίξεις θέμα στην ενότητα Επιλογή Συσκευής αφού εκεί ανήκει κανονικά το ερώτημά σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν θα παρει την 4.3 ;

 

Θα προτιμούσα να μην την πάρει και να πάει κατευθείαν στην 4.4

Η 4.3 στο S4 δεν βελτίωσε την συσκευή σε τίποτα αντιθέτως μείωσε την αυτονομία. Ακόμα και στο nexus 4 ήταν μια από τις χειρότερες εκδόσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...