Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για κατόχους Χperia Z


Minotavrs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα. Κανω εγκατασταση τον flash player απο τον οδηγο αλλα εξακολουθει να μην παιζει βιντεο η ταινια απο το ιντερνετ. Μου βγαζει μηνμα οτι δεν εχω flah player. Μπορει καποιος να βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα. Κανω εγκατασταση τον flash player απο τον οδηγο αλλα εξακολουθει να μην παιζει βιντεο η ταινια απο το ιντερνετ. Μου βγαζει μηνμα οτι δεν εχω flah player. Μπορει καποιος να βοηθησει?

 

Με ποιο browser;;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Κανω εγκατασταση τον flash player απο τον οδηγο αλλα εξακολουθει να μην παιζει βιντεο η ταινια απο το ιντερνετ. Μου βγαζει μηνμα οτι δεν εχω flah player. Μπορει καποιος να βοηθησει?

 

Αν προσπαθείς με τον chrome που είναι στάνταρ ξέχασε το, δεν υποστηρίζει τον flash player. Δοκίμασε μέσα από τον οδηγό να περάσεις τον στοκ browser αν είσαι root, άλλως δοκίμασε τους dolphin, boat που υποστηρίζουν flash.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου στον οδηγό επιβίωσης στο Step 10 για υποστήριξη με 160 χαρακτήρες

"...Όσοι για κάποιον λόγο δεν μπορείτε να στείλετε sms πάνω 70 ελληνικούς χαρακτήρες

πάτε Ρυθμίσεις -->Ρυθμίσεις Αποστολής - Ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις (check) και στην συνέχεια Υποστηριζόμενες Γλώσσες -->Λειτουργία Ελληνικών sms. "

 

----- Δεν έχω τέτοιο μενου μεσα στις ρυθμισεις των SMS.:(

 

Eναλλακτικά αν δεν εχουμε το παραπανω μενού:

1) Κάνουμε root

2) Εγκατάσταση του Root Explorer (ή του yaffs η του solid explorer) στο κινητο μας.

3) Ανοίγουμε τον Root Explorer (αν χρησιμοποιούμε αυτόν) και πατάμε οπωσδήποτε στο κουμπάκι επάνω που λεει R/W, το ίδιο ισχύει και για τον yaffs όχι όμως για τον solid (το κάνει μόνο του).

4) Κατόπιν ακολουθούμε το path data/data/com.sonyericsson.conversations/shared_prefs

και πατάμε παρατεταμένα πάνω στο αρχείο com.sonyericsson.conversations_preferences.xml

 

---- Στο δικό μου δεν υπάρχει αυτό το Folder. Το μόνο σχετικό Folder είναι το data/data/com.sonyericsson.conversations.res.overlay :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου στον οδηγό επιβίωσης στο Step 10 για υποστήριξη με 160 χαρακτήρες

"...Όσοι για κάποιον λόγο δεν μπορείτε να στείλετε sms πάνω 70 ελληνικούς χαρακτήρες

πάτε Ρυθμίσεις -->Ρυθμίσεις Αποστολής - Ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις (check) και στην συνέχεια Υποστηριζόμενες Γλώσσες -->Λειτουργία Ελληνικών sms. "

 

----- Δεν έχω τέτοιο μενου μεσα στις ρυθμισεις των SMS.:(

 

Eναλλακτικά αν δεν εχουμε το παραπανω μενού:

1) Κάνουμε root

2) Εγκατάσταση του Root Explorer (ή του yaffs η του solid explorer) στο κινητο μας.

3) Ανοίγουμε τον Root Explorer (αν χρησιμοποιούμε αυτόν) και πατάμε οπωσδήποτε στο κουμπάκι επάνω που λεει R/W, το ίδιο ισχύει και για τον yaffs όχι όμως για τον solid (το κάνει μόνο του).

4) Κατόπιν ακολουθούμε το path data/data/com.sonyericsson.conversations/shared_prefs

και πατάμε παρατεταμένα πάνω στο αρχείο com.sonyericsson.conversations_preferences.xml

 

---- Στο δικό μου δεν υπάρχει αυτό το Folder. Το μόνο σχετικό Folder είναι το data/data/com.sonyericsson.conversations.res.overlay :(

 

Φιλε μου γινεται χαμος με τις customιες τις καθε εκδοσης ... τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

για εξηγησου λιγο ? γιατι δεν το πιασα.. ?:X:O

 

Να περάσει εφαρμογή μς την οποία θα μπορεί να στέλνει με 160 χαρακτήρες ;)

 

Εγω έχω το handcent, το οποίο είναι αρκετά καλύτερο απο τη μαμα εφαρμογή μηνυμάτων..

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Να περάσει εφαρμογή μς την οποία θα μπορεί να στέλνει με 160 χαρακτήρες ;)

 

Εγω έχω το handcent, το οποίο είναι αρκετά καλύτερο απο τη μαμα εφαρμογή μηνυμάτων..

Eχω το ιδιο προβλημα με την nordic και παιδευομαι και εγω με το prop... αν δεν στρωσει και τωρα θα το κατεβασω και εγω... αλλα το εψαξα δεν σου κρυβω και δεν το βρηκα.... ακυρο ΟΚ το περασα στον οδηγο ;)

Edited by Minotavrs
Link to comment
Share on other sites

Eχω το ιδιο προβλημα με την nordic και παιδευομαι και εγω με το prop... αν δεν στρωσει και τωρα θα το κατεβασω και εγω... αλλα το εψαξα δεν σου κρυβω και δεν το βρηκα

 

Την εφαρμογή που αναφέρω δεν βρήκες;; Αν ναι, εδώ είναι https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.nextsms ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή που αναφέρω δεν βρήκες;; Αν ναι, εδώ είναι https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.nextsms ;)

Thanks αν δεις το βρηκα μετα απο λιγο και το εβαλα στον οδηγο ;)

Link to comment
Share on other sites

Thanks αν δεις το βρηκα μετα απο λιγο και το εβαλα στον οδηγο ;)

 

Είδα ότι το βρήκες, αμέσως μετά το ποστ μου :p

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδω στα screenshot, είναι οι ρυθμίσεις που χρειαζόμαστε για το Mobile Internet της cosmote. Με αυτές τις ρυθμίσεις μαζι με την αίτηση που έκανα στο κατάστημα Γερμανός, έχω απροβλημάτιστα 4g.

 

Edit: Για να περάσετε αυτές τις ρυθμίσεις, πηγαίνετε δίκτυα κινητής τηλεφωνίας - ον. σημ πρόσβασης και επειτα, πατάτε το κουμπί των επιλογών 3 τελιτσες στη nav bar) και επιλέγετε προσθήκη apn. Τελος αποθήκευση.

Edited by dimitrissa
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αύριο λέω να περάσω την 4.2.2 .

 

Μπάμπη , το CWM recovery δουλεύει σωστά ??

Edited by dimitrissa
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Αύριο λέω να περάσω την 4.2.2 .

 

Μπάμπη , το CWM recovery δουλεύει σωστά ??

Mητσο τέκνο μου οχι... αλλα δουλευει μια χαρα το dualrecovery που εχω βαλει στο link του οδηγου.. επειδει 1000% παιζει το 2.5 beta να μην μπορεις να το κατεβασεις (εχει θεμα ο σερβερ του developer) θα στο ανεβασω στο box να το παρεις ετσι και αποφασισεις να το βαλεις...;)

Link to comment
Share on other sites

Mητσο τέκνο μου οχι... αλλα δουλευει μια χαρα το dualrecovery που εχω βαλει στο link του οδηγου.. επειδει 1000% παιζει το 2.5 beta να μην μπορεις να το κατεβασεις (εχει θεμα ο σερβερ του developer) θα στο ανεβασω στο box να το παρεις ετσι και αποφασισεις να το βαλεις...;)

 

Εντάξει όταν αναβαθμίσω και κάνω ροοτ , θα σου πώ εαν το χρειάζομαι .. ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

 

η C6603_UNBRANDED_10.1.A.1.434 GR rom που έχει ο οδηγός, δεν είναι η ελληνική (1270-4986) αλλά η αντίστοιχη αγγλική (1270-7689).

το διαπίστωσα χτες...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

 

η C6603_UNBRANDED_10.1.A.1.434 GR rom που έχει ο οδηγός, δεν είναι η ελληνική (1270-4986) αλλά η αντίστοιχη αγγλική (1270-7689).

το διαπίστωσα χτες...

 

Οπως εχω πει και στο αρχικο thread εχει περιαγμενη την εκδοση του build.prop λογω custom files sto etc... οπως και να εχει κανεις πλεον δεν την κατεβαζει και θα ανεβασω το link ths .423 που ανεβηκε στο XDA.. δεν την εχω δοκιμασει ομως και δεν ξερω αν ειναι... την δοκιμασες? η οποια δκιμασες και ειναι ελληνικη σε .423 στειλε μου το link να το διορθωσω

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα σήμερα να αλλάξω το font της γραφής.Αφού έκανα μετονομασία το font της segoe print σε droidsans (και τα bold Μαζί) , τα πέρασα στο φάκελο system και έδωσα τα σωστά permissions.Έκανα επανεκκίνηση αλλά το είδος γραφής δεν άλλαξε.Γιατί?
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα σήμερα να αλλάξω το font της γραφής.Αφού έκανα μετονομασία το font της segoe print σε droidsans (και τα bold Μαζί) , τα πέρασα στο φάκελο system και έδωσα τα σωστά permissions.Έκανα επανεκκίνηση αλλά το είδος γραφής δεν άλλαξε.Γιατί?
Διαβασε παρακατω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1952886

εναλλακτικα δες και αυτο...

http://www.xda-developers.com/android/type-fresh-change-fonts-on-your-rooted-android-device/

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα σήμερα να αλλάξω το font της γραφής.Αφού έκανα μετονομασία το font της segoe print σε droidsans (και τα bold Μαζί) , τα πέρασα στο φάκελο system και έδωσα τα σωστά permissions.Έκανα επανεκκίνηση αλλά το είδος γραφής δεν άλλαξε.Γιατί?

 

Πέρασε το Ifont και βάλε ότι γραφή θέλεις, δοκιμασμένο.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε το Ifont και βάλε ότι γραφή θέλεις, δοκιμασμένο.

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ!Τελικά το πέρασα με το iFont τσακ μπαμ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα προσπαθω να κανω root και οταν παταω στο runme και επιλεγω μου γραφει ,το συστημα δεν ειναι σε θεση να εντοπισει την καθορισμενη διαδρομη δισκου,
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα προσπαθω να κανω root και οταν παταω στο runme και επιλεγω μου γραφει ,το συστημα δεν ειναι σε θεση να εντοπισει την καθορισμενη διαδρομη δισκου,

 

Κατι λαθπς στο kατεβασμα μου κανει το ολο message κατεβασε το ξανα ριχτο στο c:/ kaι τρεχ´ το ως administrator

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το :

7. SoundMOD για καλύτερο Ήχο!!

ΔΕΝ ξαναλεω ΔΕΝ δουλεύει και στην έκδοση 4.2.2 10.3.A.0.423

 

Αφαιρεί την εφαρμογή Walkman Kai δεν δουλεύει γενικά.

την πατησα και ξαναέστησα το Ζ απο την αρχή

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...