Jump to content

Samsung Galaxy SIII Mini : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1ος τρόπος: Pre-rooted firmware

 

H ελληνική έκδοση rooted εδώ:

* I8190XXALJL

* I8190XXAMA2

* I8190XXAMD3

* I8190XXAMG4

* I8190XXANC2

 

 

Φλασάρεις με Odin.

 

Προετοιμασία

 

  • Κατεβάζεις το KIES από
εδώ. Μετά το εγκαθιστάς στον υπολογιστή και φροντίζεις να το κλείσεις. Σημείωση, το KIES δεν χρειάζεται, αυτό που θέλεις είναι τους Drivers για το κινητό. Οι οποίοι συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο του KIES.
Εναλλακτικά, χωρίς την ανάγκη για το Kies, μπορείς να κατεβάσεις μόνο τους drivers της Samsung από εδώ.
 
 
Κατεβάζεις το Odin 3.04 από εδώ. Το ξεζιπάρεις και το αφήνεις, θα σου χρειαστεί σε λίγο.

 

 

- Διαδικασία

 

 

  • 1. Αφού κατεβάσεις το αρχείο με τo firmware που θέλεις από τα links παραπάνω, αποσυμπίεσε το αρχείο .tar σε σημείο της επιλογής σου.
     
     
  • 2. Κλείσε το τηλέφωνο μας και μπες σε download mode (αυτό επιτυγχάνεται με το να πατήσεις ταυτόχρονα vol down/home/power, μόλις το κινητό ανοίξει θα δείς μια ειδοποίηση η οποία θα λέει αν θέλεις να συνεχίσεις πάτα το vol up. Αν θέλεις να ακυρώσεις θα πατήσεις το vol down, στην προκειμένη περίπτωση πατάμε το vol up. Μολις μπήκες σε download mode.
     
    http://www.myphone.gr/gallery/data/500/dmode.jpg
     
     
  • 3. Ξεκίνα το odin (σε windows 7 καλό ειναι να κάνεις δεξι κλικ/run as administrator).
     
     
  • 4. Κάνε κλικ στο κουμπί που λίει “Pda” αναζήτησε το αρχείο που αποσυμπίεσες στο βημα 1. (βλ. εικόνα)
     
    http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/odin2ng.jpg
     
     
     
  • 5. Μην τικάρεις το repartition
     
     
  • 6. Σύνδεσε το καλώδιο usb στον υπολογιστη και περιμένε μέχρι το κουτάκι ID:Com να γινει γαλάζιο.
     
    http://www.myphone.gr/gallery/data/500/odin4c.jpg
     
     
     
  • 7. Κάνε κλικ στο “start”.
     
     
  • 8. Μην αποσυνδέσεις ή κλείσεις την συσκευή κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, γιατί κάτι τέτοιο μπορεί να βλάψει το τηλέφωνό σου.
    Το τηλέφωνο θα κάνει επαννεκίνηση μόνο του.
     
     
  • 9. Το τηλέφωνο μας ειναι έτοιμο για χρήση, τώρα με root. Bρείτε το εικονίδιο ανάμεσα στις εφαρμογές.

 

 

Δε θα χάσεις τίποτα στο κινητό σου με την παραπάνω διαδικασία. Eπίσης δε θα μετρήσει το λεγόμενο flash counter, δε φαίνεται λοιπόν ότι έγινε κάποια αλλαγή.

 

 

- Unroot

Aν για κάποιο λόγο δε θέλεις πια να είσαι root, π.χ. πρέπει να το επιστρέψεις για service, απλά μπες στην εφαρμογή SuperSU, πήγαινε στις ρυθμίσεις και κάνε Full Unroot. Αυτό ήτανε, δεν είσαι πια root.

(Εννοείται ότι έχεις πρώτα αφαιρέσει ό,τι πειράγματα έκανες όσο ήσουν root... αλλιώς φλασάρεις μια stock Samsung rom από την αρχή.)

 

 

 

2oς τρόπος: Root από custom recovery (γι'αυτούς που δεν έχουν OXX rom)

 

Προετοιμασία

Ίδια με τον 1ο τρόπο.

 

 

 

- Διαδικασία

 

  • 1. Κατέβασε το clockworkmod recovery από
εδώ.
 
 
2. Κλείσε το τηλέφωνο μας και μπες σε download mode (αυτό επιτυγχάνεται με το να πατήσεις ταυτόχρονα vol down/home/power, μόλις το κινητό ανοίξει θα δείς μια ειδοποίηση η οποία θα λέει αν θέλεις να συνεχίσεις πάτα το vol up. Αν θέλεις να ακυρώσεις θα πατήσεις το vol down, στην προκειμένη περίπτωση πατάμε το vol up. Μολις μπήκες σε download mode (βλ. εικόνα στον πρώτο τρόπο παραπάνω)
 
 
3. Ξεκίνα το odin (σε windows 7 καλό ειναι να κάνεις δεξι κλικ/run as administrator).
 
 
4. Κάνε κλικ στο κουμπί που λίει “PDA” αναζήτησε το recovery-clockwork-touch-6.0.2.7-golden.tar.md5 αρχείο που κατέβασες στο βημα 1.
 
 
5. Μην τικάρεις το repartition
 
 
6. Σύνδεσε το καλώδιο usb στον υπολογιστη και περιμένε μέχρι το κουτάκι ID:Com να γινει γαλάζιο.
 
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/odin4c.jpg
 
 
7. Κάνε κλικ στο “start”.
 
 
8. Μην αποσυνδέσεις ή κλείσεις την συσκευή κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, γιατί κάτι τέτοιο μπορεί να βλάψει το τηλέφωνό σου.
Το τηλέφωνο θα κάνει επανεκκίνηση μόνο του σε λιγότερο από ένα λεπτό.
 
 
9. Κατέβασε αυτό το αρχείο, για να το φλασάρεις μέσω του καινούριου recovery που μόλις εγκατέστησες (link του χρήστη seedrom193 στο XDA). Μπορείς να το κατεβάσεις κατ'ευθείαν στο τηλέφωνο για ευκολία, ή κατέβασέ το στο PC και μετά αντίγραψέ το στο τηλέφωνό σου, κατά προτίμηση 'χύμα', δηλ. όχι μέσα σε φάκελο.
 
 
10. Mπες στο recovery. Για να το κάνεις αυτό συνδέεις το τηλέφωνο στο PC και στην γραμμή εντολών των windows, γράφεις
adb reboot recovery

. Για να δουλέψει αυτό πρέπει να έχεις εγκαταστήσει το adb.
 
 

11. Στο μενού του recovery περιηγείσαι με τα πάνω-κάτω κουμπιά έντασης, και με το power επιλέγεις. Πήγαινε στο "install zip from sdcard, μετά choose zip, και βρίσκεις το root.zip αρχείο εκεί που το έβαλες στο βήμα 9.
 
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/cwm.jpg
 
 
12. Διάλεξε το Yes, και όταν τελειώσει, το reboot system now.
 
 
13. Τώρα είσαι root.

 

 

Δε θα χάσεις τίποτα στο κινητό σου με την παραπάνω διαδικασία. Θα μετρήσει ομως το λεγόμενο flash counter. Αν θελήσεις να πουλήσεις ή να επιστρέψεις το κινητό σου, θα πρέπει να φλασάρεις rom της Samsung.

 

 

- Unroot

Aν για κάποιο λόγο δε θέλεις πια να είσαι root, π.χ. πρέπει να το επιστρέψεις για service, πρέπει να φλασάρεις μια επίσημη rom, που μπορείς να βρεις στο sammobile.com.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολύ καλός οδηγός. Κάπου διάβασα ότι υπάρχει κι ένας πιο εύκολος τρόπος με την εφαρμογή vroot ,το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Δεν το χει ακούσει κανείς?

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχομενων μυνηματων
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ισχύουν τα ίδια και για το μοντέλο I8190N?

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Ο 2ος τρόπος ναι.

 

Μέσω αυτής της διαδικασίας(2ος τρόπος) Μπορώ να φλασάρω οποια custom rom θέλω;

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω αυτής της διαδικασίας(2ος τρόπος) Μπορώ να φλασάρω οποια custom rom θέλω;

 

Ναι αρκεί φυσικά να είναι για το τηλέφωνό σου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επείγον! Μετά απο χίλιες προσπάθειες κατάφερα και μπηκα στο recovery mode αλλα δεν υπάρχουν οι επιλογές που αναφέρει ο τυχεράκιας! το μονο που υπάρχει ειναι apply updates from adb , apply updates from external ,wipe data κλπ ας δώσει ενας άνθρωπος μια απάντηση! το αρχειο του ρουτ το εχω βάλει χύμα μεσα στην sd οπως λεει αλλα δε το βλέπει!

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις περάσει custom recovery με odin γιαυτό και δεν υπάρχει η επιλογή για install zip .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γράφω εδω την εμπειρία μου μπας και υπάρχει κανεις με τα ιδια συμπτώματα και έχει βρει λύση!

 

Ξεκινάω τον 2ο τρόπο για root που έχει δώσει ο tyxerakias τον τηρώ κατα γράμμα όλα πάνω καλά! Ανοίγω τα sdk tools σύμφωνα με τη διαδικασία και βάζω την εντολή adb reboot recovery! το μενού που εμφανίζει το κινητο στο recovery δεν εχει καμιά σχέση με την εικόνα παραπάνω! και έχει τις παρακάτω επιλογές:

 

apply updates from adb

apply updates from external card

wipe data

apply updates from cache

 

έχω περάσει την custom recovery που δίνει ο tyxerakias καθώς και άλλες 3 που βρήκα στο xda αλλά πάντα συμβαίνει το ίδιο!

 

ο flash counter μετράει κανονικά το recovery όμως δεν αλλάζει...πάντα ίδιο!

 

όποιος πιστεύει οτι έχει καποια λύση ας μου την προτείνει!

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γράφω εδω την εμπειρία μου μπας και υπάρχει κανεις με τα ιδια συμπτώματα και έχει βρει λύση!

 

Ξεκινάω τον 2ο τρόπο για root που έχει δώσει ο tyxerakias τον τηρώ κατα γράμμα όλα πάνω καλά! Ανοίγω τα sdk tools σύμφωνα με τη διαδικασία και βάζω την εντολή adb reboot recovery! το μενού που εμφανίζει το κινητο στο recovery δεν εχει καμιά σχέση με την εικόνα παραπάνω! και έχει τις παρακάτω επιλογές:

 

apply updates from adb

apply updates from external card

wipe data

apply updates from cache

 

έχω περάσει την custom recovery που δίνει ο tyxerakias καθώς και άλλες 3 που βρήκα στο xda αλλά πάντα συμβαίνει το ίδιο!

 

ο flash counter μετράει κανονικά το recovery όμως δεν αλλάζει...πάντα ίδιο!

 

όποιος πιστεύει οτι έχει καποια λύση ας μου την προτείνει!

 

Σου απάντησε ο Μιχάλης... αν βάλεις το custom recovery θα είναι διαφορετικό το μενού...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το περναω κανονικα το recovery που δινει το λινκ και στο odin γραφει pass και ειναι πράσινο! Οποτε δεν ειναι αυτη η λύση. ..

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά σας πληροφορώ πως ο οδηγός για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι λάθος! Καλό ειναι πριν ποστάρουμε copy-paste έναν οδηγό απο το Xda να το δοκιμάσουμε και να πειραματιστούμε εμείς οι ίδιοι! Αλλιώς ο καθένας μπορει να συστήνεται ως developer... Αν είχα την άδεια θα πόσταρα τον σωστό-απλο-δοκιμασμένο τρόπο! Για να δείτε πόσο απλό ειναι! όταν δεν το κανουμε απλά copy-paste και μετάφραση απο το Xda! ευχαριστώ!

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω εδώ και ένα χρόνο το κινητό και νομίζω ήρθε η ώρα για custom rom γιατί κολλάει απίστευτα τελευταί!

Καταρχας θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε τα βήματα μην γίνει καμία....: 1) recovery cwm μέσω Odin, 2) εγκατάσταση su μέσω cwm, (Εδώ θα ήθελα βοήθεια χρειάζεται και το busybox να κατεβάσω από το μάρκετ η γίνονται από την εγκατάσταση su; ), 3)wipe data /factory reset, 4)wipe catch partition, 5)Εγκατάσταση ρομ (cyanogen mod 11 η αν έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη εσείς) και 6)τα Google Apps;;

 

Συγγνώμη για το κατεβατο και ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

 

+κάτι που ξέχασα να πω τι θα πρέπει να προσέξω;; π.χ. παλιά αν θυμάμαι καλα λέγατε για έναν φάκελο efs σωστά ποτέ πρέπει να τον κάνω backup γιατί τώρα δεν γίνεται..;

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας. Έχω το S3 mini και έχει χαλάσει η μπαταρία και έχει ραγίζει η οθόνη (το πλαστικό κάλυμμα όχι εσωτερικά).

Που μπορώ να βρώ φτηνή μπαταρία και αν υπάρχει και οθόνη. Μετά θέλω να το κάνω root γιατί και πριν χαλάσει κολλούσε απίστευτα. Έχει κανείς κάποιο οδηγό να μου δώσει γιατί είμαι άσχετος με αυτή τη διαδικασία και δε ξέρω αν μετά από τόσο καιρό ισχύει ο οδηγός και τα λινκ που δίνουν εδώ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Όλα ΟΚ αλλά θέλω να του βάλω CΜ 12 αλλά λέει δεν είναι συμβατή η συσκευή. Υπάρχει κάποια ROM να βάλω που να μην έχει τίποτα από αυτά που έχει η επίσημη της Samsung να μπορώ να της αλλάξω την εμφάνιση και να μην κολλάει το κινητό?
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 10 months later...

Λίγη βοήθεια αν μπορεί κάποιος!!! Έχω καταφέρει μέσω odin να περάσω twrp recovery αλλά δεν μπορώ να περάσω Rom! Αφού κάνω όλα τα απαραίτητα wipes επιλέγω το αρχείο zip της rom, ξεκινά η εγκατάσταση αλλά στο τέλος μου γράφει failed και το κείμενο πιο πάνω είναι τα εξής:

detected filesystem ext4 for /devblock/mmcblk0p (δύο φορές),

ApplyParsedPerms: 1setfilecon of /system/lost+fo

set_metadata_recursive: some changes failed

E:Error executing updater binary in zip '/extern

Error flashingzip '/external_sd/ το όνομα της rom. Έχω δοκιμάσει μερικές Rom που βρήκα αλλά τα ίδια... Υπάρχει κανένα ενεργό link με δοκιμασμένη rom, ή καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;;; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια αν μπορεί κάποιος!!! Έχω καταφέρει μέσω odin να περάσω twrp recovery αλλά δεν μπορώ να περάσω Rom! Αφού κάνω όλα τα απαραίτητα wipes επιλέγω το αρχείο zip της rom, ξεκινά η εγκατάσταση αλλά στο τέλος μου γράφει failed και το κείμενο πιο πάνω είναι τα εξής:

detected filesystem ext4 for /devblock/mmcblk0p (δύο φορές),

ApplyParsedPerms: 1setfilecon of /system/lost+fo

set_metadata_recursive: some changes failed

E:Error executing updater binary in zip '/extern

Error flashingzip '/external_sd/ το όνομα της rom. Έχω δοκιμάσει μερικές Rom που βρήκα αλλά τα ίδια... Υπάρχει κανένα ενεργό link με δοκιμασμένη rom, ή καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;;; Ευχαριστώ!

 

Ποια έκδοση TWRP έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...