Jump to content

[Δημοσκόπηση] Πόσες εφαρμογές έχετε εγκατεστημένες στην συσκευή σας?


stelios_85_07
 Κοινοποίηση

Πόσες εφαρμογές έχετε συνολικά στην συσκευή σας?  

191 members have voted

  1. 1. Πόσες εφαρμογές έχετε συνολικά στην συσκευή σας?



Recommended Posts

Πόσες εφαρμογές έχετε εγκατεστημένες στο τηλέφωνό σας?

 

Εγώ έχω 425 και 513 μαζί με του συστήματος. Μου λένε πως είμαι υπερβολικός αλλά εγώ θεωρώ απαραίτητο να έχω εγκατεστημένες στο κινητό εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ συχνά απ το να τις σβήνω και να τις ξαναεγκαθιστώ όταν χρειαστεί να τις χρησιμοποιήσω. Και μια φορά το 3μηνο να χρησιμοποιήσεις μια, όταν την χρειαστείς και υπάρχει θα αποζημιωθείς που είχες προνοήσει να την κρατήσεις. Επίσης θέλω να έχω εφαρμογές για διάφορες περιπτώσεις που μπορεί να μου χρειαστούν και να μην τις ψάχνω εκείνη την ώρα την οποία μπορεί να μην έχω και δίκτυο.

 

Τον αριθμό των εφαρμογών του μπορεί να τον δει κανείς από το titanium back. Έψαξα για κάποια εφαρμογή που να δείχνει τον συνολικό αριθμό εφαρμογών αλλά δεν βρήκα. Αν έχετε να προτείνετε κάποιον ευκολότερο τρόπο ελέγχου καλό θα ήταν.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θεματάκι για στατιστικά. :)

Αυτή τη στιγμή 118 δείχνει το playstore και 5 εξωτερικές, σύνολο 123.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θεματάκι για στατιστικά. :)

Αυτή τη στιγμή 118 δείχνει το playstore και 5 εξωτερικές, σύνολο 123.

 

Υποθέτω πως το play store δεν δείχνει του συστήματος και τις εξωτερικές καθώς σε μένα δείχνει 378 ενώ το titanium 513.

Κανένα app που να κάνει ακριβώς αυτό που θέλουμε δεν υπάρχει?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

To Disable Service τις δείχνει όλες, αλλά εγώ δεν κάθομαι να τις μετρήσω !!! :lol:

Κάποιο που να κάνει και την καταμέτρηση, δεν ξέρω.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται στο titanium

Εφαργογες συστηματος στο batch και εφαρμογες χρηστη.

Πιστευω παντως οτι δεν υπαρχει λογος μετρησης των εφαρμογων συστηματος (διαφορετικες συσκευες, αλλοι οπως εγω βγαζουν σχεδον τα παντα κλπ)

 

Ειναι σαν να ηθελες να μας δειξεις οτι εχεις πολλες εφαρμογες βρε παιδι μου! :p

(φιλικα εννοειται :))

 

Εγω στανταρ νουμερο δεν εχω. Συνηθως ~200

Αλλες φορες εβγαζα και εμενα με 70-80, αλλες εφτανα 500

(χωρις εφαρμογες συστηματος εννοειται)

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται στο titanium

Εφαργογες συστηματος στο batch και εφαρμογες χρηστη.

Πιστευω παντως οτι δεν υπαρχει λογος μετρησης των εφαρμογων συστηματος (διαφορετικες συσκευες, αλλοι οπως εγω βγαζουν σχεδον τα παντα κλπ)

 

Ειναι σαν να ηθελες να μας δειξεις οτι εχεις πολλες εφαρμογες βρε παιδι μου! :p

(φιλικα εννοειται :))

 

Εγω στανταρ νουμερο δεν εχω. Συνηθως ~200

Αλλες φορες εβγαζα και εμενα με 70-80, αλλες εφτανα 500

(χωρις εφαρμογες συστηματος εννοειται)

 

Ο λόγος που έκανα την δημοσκόπηση είναι γιατί μου έλεγαν διάφοροι πως είμαι υπερβολικός και πως έχουν κάτω απο 100 και ήθελα να δω τι συνηθίζεται.

Μου κάνει εντύπωση πάντως να έχει κανείς τόσες λίγες αν και απ ότι φαίνεται είναι η πλειοψηφία.

Ως προς το ότι δεν πρέπει να συμπεριλάβουμε και τις εφαρμογές συστήματος έχεις δίκιο.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Στο play μου βγάζει 105 εφαρμογές,τώρα συστήματος δε ξέρω!

Το θέμα είναι κ πόσες από αυτές χρησιμοποιούμε!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στο Play φαίνεται ότι έχω εγκατεστημένες γύρω στις 35-40 (χωρίς όμως του συστήματος), αρκετές μάλιστα από αυτές τις ανοίγω και πιο σπάνια από μια φορά το τρίμηνο..:lol:

 

Προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να έχω εγκατεστημένες όσες δεν λειτουργώ.. για παράδειγμα έχω αγορασμένους 3 launchers συν ότι έχω στήσει άλλους 2-3 που είναι δωρεάν. Αν βάλεις κανείς μαζί με αυτούς άλλες 2-3 εφαρμογές που ακολουθεί τον καθένα από αυτούς (widgets, oθόνες κλειδώματος, εφαρμογές καιρού κλπ..) πολλαπλασιάζονται αρκετά, φροντίζω λοιπόν να έχω εγκατεστημένο μόνο αυτόν που χρησιμοποιώ εκείνη τη στιγμή αφού δεν βρίσκω λόγο να έχω και τους άλλους να τρώνε τη μνήμη.. όταν θέλω να αλλάξω, εγκαθιστώ αυτόν που θέλω και όλα καλά.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ γιατί να έχει κανείς smartphone αν δεν χρησιμοποιεί εφαρμογές.

Γιατί αν έχει 0-50 ουσιαστικά δεν χρησιμοποιεί παρά μόνο τις βασικές ενός τηλεφώνου και 5-6 παιχνίδια.

Μέτρησα τις άκρως απαραίτητες που χρησιμοποιώ ή χρησιμοποιεί η συσκευή συνεχώς ή αρκετά συχνά (χωρίς του συστήματος) και είναι πάνω από 100.

Αν προσθέσουμε εφαρμογές που μπορεί να χρειαστείς κι όταν τις χρειαστείς αν δεν τις έχεις και δεν έχεις και internet θα ψάχνεσαι, ο αριθμός ανεβαίνει κατακόρυφα.

Αν βάλεις και τα παιχνίδια ανεβαίνει ακόμα πιο κατακόρυφα (εκτός αν θεωρεί κάποιος πρακτικό να έχει 5-10 παιχνίδια μόνο σε ένα smartphone, μόνο οι κατηγορίες παιχνιδιών είναι πολύ περισσότερες).

Αν βάλεις και τις χαζοεφαγμογές και τις ειδικές εφαρμογές που μπορεί να έχει κανείς λόγο επαγγέλματος (πχ εγώ έχω πάρα πολλές engineering apps) ο αριθμός ανεβαίνει περισσότερο.

Αν προσθέσεις και εφαρμογές-ebooks που είτε διαβάζεις είτε τις έχεις για να τις διαβάσεις μακροχρόνια ο αριθμός ανεβαίνει κι άλλο.

Μου φαινόταν αναμενόμενο να έχει ένας απλός χρήστης 0-50 αλλά δεν μου φαινόταν αναμενόμενο να είναι ο κανόνας σε ένα εξειδικευμένο τεχνολογικό forum χρηστών smartphone.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

50 εφαρμογες σημαινει να μπορεις να κανεις 50 πραγματα με τη συσκευή σου. ποσα μπαραπανω και τι κανει καποιος που εχει πολλες εφαρμογες; (δεν αναφερομαι σε παιχνιδια, οπου εκει καποιος μπορει να ξεπερασει τα 100 για πλακα)

 

αυτη τη στιγμή εχω:

gps - sygic

office - quickoffice

cloud - dropbox

pdf - adobe reader

antitheft - cerberus

file manager - τον es

αποφυγη διαφημήσεων - adaway

chat - fb messenger, viber

internet - opera mobile

forums - tapatalk

back up - titanium

mail - yahoo

youtube - youtube

και 5-6 ακομη

 

προσωπικα με 30 εφαρμογες μπορω να κανω οτι χρειαζομαι :)

Link to comment
Share on other sites

50 εφαρμογες σημαινει να μπορεις να κανεις 50 πραγματα με τη συσκευή σου. ποσα μπαραπανω και τι κανει καποιος που εχει πολλες εφαρμογες; (δεν αναφερομαι σε παιχνιδια, οπου εκει καποιος μπορει να ξεπερασει τα 100 για πλακα)

 

Ε μην το λες μαζεύονται πολύ εύκολα.

Μπορώ να σου βρω περίπου τόσες κατηγορίες εφαρμογών που για κάθε κατηγορία μαζεύονται άνετα πολλές εφαρμογές.

1)Browsers (ff, opera,..)

2)Socializing(skype, msn, twitter, fb)

3)Αγορές(ebay,skroutz, ηλεκτρονικά καταστήματα όπως πχ πλαίσιο, delivery apps, apps προσφορών, ...)

4)email apps (k9mail και ο stock)

5)downloading apps (dropbox, utorrent, mp3 download apps, youtube dowload apps, zedge)

6)wifi tools (venuespot, wifi analyzer)

7)e-banking apps

8)other internet apps (youtube, imdb, wikipedia, διάφορα άλλα τέτοια που αν και μπορείς να μπεις κι απ τον browser βολεύει καλύτερα με apps)

9)gps apps (navigators, διάφορες άλλες εφαρμογές όπως οι gps test, gps essentials, google sky map....)

10)car apps (car locator, venzinh, apps epidosewn, κ.α.)

11)calculators (2-3, ένα απλό και 1-2 για πιο σύνθετα πράματα)

12)converts (μετατροπεις μεγεθών, νομισμάτων, κ.α.....)

12)μετρητές (decibel, πυξίδες, acceleration meter, κ.α.)

13)οργάνωση (notes, expense manager, password manager, κ.α.)

14)calender and time (ημερολόγιο, ξυπνητήρι, εορτολόγιο, υπολογισμοί ημερών κ.α.)

15)app management (app managers, file organizers, startup manager, app2sd, app backup κ.α.)

16)system configuration (terminal emulator, superuser, defalt app manager, schenduled actions, alternative keyboard, κ.α....)

17)Safety (ad blocking , firewall, permition management,...)

18)SD and storage (Disk analyzer, file shreder, sd maid, sd speed tools)

19)data recovery

20)system info (battery stats, elixir, antutu tester, system tuner pro, κ.α.)

21)Camera & Images (quick pic, camera apps, image edit apps, lapse video, κ.α.)

22)Engineering apps (έχω πολλές και σε υποκατηγορίες)

23)multimedia (radio apps, soundhound, media players)

24)Android market apps (play store, best apps, barcode scanner,...)

25)Ειδήσεις (Ελληνικά μμε apps, financial news apps, ξένα μμε apps)

26)Αθλητικά νέα (superleague, live score, paok apps, opap κ.α.....)

27)Μεταφορές (oasth, perifereiakos thess, taxi app, ath airport app, κ.α.)

28)οδηγοί διασκέδασης (apps με προτάσεις μαγαζιών κ.α.)

29)greek tv (live tv app, programma tv, apps σταθμών)

30)Πληροφορίες καταλόγων (11888, yellow pages, vrisko,...)

31)Health (sports tracker, gym apps, φαρμακεία-νοσοκομεία, εοππυ, κ.α.....)

32)Phone apps (sms apps, calls stat apps, block call, fake call, call history manager, network info, κ.α.)

33)Text (office, notes, readers, dictionaries, κ.α.)

34)Connectivity (Airdroid, ipwebcam, teamviewr, myphone explorer, bluetooth app, bumb, κ.α.)

35)ebooks (πολλά ebook apps)

36)funny apps( υπάρχουν άπειρες τέτοιες, όπως μουσικά όργανα, κεριά, ατμοί στην οθόνη, οφθαλμαπάτες και γενικά πολύ πράμα)

37)εκπαιδευτικές εφαρμογές ( quiz apps, ιστορία, φυσικές επιστήμες και άλλες άπειρες)

38) Widgets (άπειρες εφαρμογές, όπως καιρού, ειδήσεων, ενδείξεων συσκευής κ.α.)

39) Games (σίγουρα υπάρχουν πάνω από 10 κατηγορίες παιχνιδιών που για κάθε μία θα έχεις περισσότερο από ένα παιχνίδια (γνώσεων, racing, επιτραπέζια, card games, sport games,........))

 

Κάποιος θα με έλεγε υπερβολικό, π.χ. γιατί να έχω εφαρμογή για δέσιμο γραβάτας?

Κι όμως μέχρι κι αυτή μου χρειάστηκε κάποτε και ευχαριστούσα τον θεό του android που είχε τύχει να την κατεβάσω. Σαφώς και θα μπορούσα να έχω 50 πολύ βασικές εφαρμογές για τις βασικές ανάγκες αλλά νομίζω πως την διαφορά κάνουν όλες οι άλλες δυνατότητες που σου χρειάζονται σε ανύποπτο χρόνο και σε διευκολύνουν αφάνταστα κάνωντας την συσκευή σου πραγματικό smartphone.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν εφτανα 400-500 αρχιζα να βγαζω. Φευγαν 100αδες για την πλακα.

Σε καθε φλασαριμα το restore και το startup managment με το autostarts ηταν τραγικα..

Παλι ομως εφτανα στις 300-500 μετα απο το ¨σκουπισμα¨ που με εριχνε στις 50-70.

 

Συμφωνω με το Στελιο στο παραπανω.

Γιατι να μεινω με τα βασικα οταν μπορω να εχω τα παντα χωρις καποιο θεμα?

Ειδικα αν καποιος ειναι στοκ και δεν εχει να στηνει τη συσκευη μετα απο καθε φλασρισμα, μονο καλο κανει με τις πολλες εφαρμογες (εκτος φυσικα αν εχει μαπα συσκευη, λιγο χωρο η βαζει οτι να'ναι εφαρμογες).

 

Δεν λεω οτι πρεπει ολοι να μπουκωνουν την συκευη τους με εφαρμογες.

Απλα μπορουν να κανουν περισσοτερα πραγματα απ'οτι κανουν τωρα (οπως ειναι φυσικο :p)

Link to comment
Share on other sites

Με το 1 tap cleaner μπορείτε να δείτε πόσες εφαρμογές έχει η συσκευή. Εγώ έχω 160, και από την ώρα που δεν έχω θέμα με την μνήμη , γιατί να σβήσω κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Απορώ τα system apps γιατί τα αναφέρετε; Για να έχουμε απλά μεγαλύτερο νούμερο. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία αυτά είναι απαραίτητα για να τρέχει η ROM. Εγώ έχω 80 εγκατεστημένα. Πάνω από 100 δεν έχω πάει ποτέ, και ούτε με βλέπω να πηγαίνω, εκτός απρόοπτου. Έιδα κάποιος μίλησε για 300+. Στάνταρ οι περισσότερες από αυτές είναι αχρείαστες, αλλά όπως βολεύεται ο καθένας. Αν κάνεις και συχνό flashing τότε είναι ακόμη χειρότερα. Να μην πούμε φυσικά για firewalls/antivirus που είναι απλά ανέκδοτο.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

56 (50+6 παιχνίδια), από τις οποίες 4 ή 5 δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και τις κρατάω για όταν και αν χρειαστούν.

Μόνο σε δύο περιπτώσεις έχω δύο εφαρμογές για την ίδια δουλειά, Browser (τον μανίσιο και Opera) και media player.

Επειδή είμαι και μόνο τριών μηνών χρήστης andoid, ίσως και να φτάσω βαριά τις εκατό, αν και δεν το βλέπω σύντομα, έχω πολύ καιρό να εγκαταστήσω εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Έιδα κάποιος μίλησε για 300+. Στάνταρ οι περισσότερες από αυτές είναι αχρείαστες, αλλά όπως βολεύεται ο καθένας. Αν κάνεις και συχνό flashing τότε είναι ακόμη χειρότερα. Να μην πούμε φυσικά για firewalls/antivirus που είναι απλά ανέκδοτο.

 

Οταν καποιος εχει μια συσκευη για τα βασικα (τηλεφωνα viber mail dropbox κλπ) του φτανουν 5-10 εφαρμογες.

Οταν καποιος θελεις να κανει 1002 με τη συσκευη του (γιατι μπορει) μπορει να εχει και χιλιαδες ;)

Αν αναφερεσαι σε μενα, οχι δεν εχω ουτε antivirus, ουτε γιατροσοφια, ουτε fart apps.

Link to comment
Share on other sites

Οταν καποιος εχει μια συσκευη για τα βασικα (τηλεφωνα viber mail dropbox κλπ) του φτανουν 5-10 εφαρμογες.

Οταν καποιος θελεις να κανει 1002 με τη συσκευη του (γιατι μπορει) μπορει να εχει και χιλιαδες ;)

Αν αναφερεσαι σε μενα, οχι δεν εχω ουτε antivirus, ουτε γιατροσοφια, ουτε fart apps.

 

Προφανώς, ο καθένας κάνει ότι θέλει με τη συσκευή του, και εξυπηρετεί τις ανάγκες του αναλόγως. Αλλά μη φτάσουμε να λέμε τα γραφικά, ότι ένα smartphone με λιγότερο από 200apps δεν είναι smartphone. :p Επειδή δηλαδή δεν έχω επιταχυνσιόμετρο ή ντεσιμπελόμετρο. LMAO

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, ο καθένας κάνει ότι θέλει με τη συσκευή του, και εξυπηρετεί τις ανάγκες του αναλόγως. Αλλά μη φτάσουμε να λέμε τα γραφικά, ότι ένα smartphone με λιγότερο από 200apps δεν είναι smartphone. :p Επειδή δηλαδή δεν έχω επιταχυνσιόμετρο ή ντεσιμπελόμετρο. LMAO

 

Μα αυτα τα λες εσυ φιλε μου, οχι εγω ;)

Εγω ειπα οτι αλλοι κανουν πολλα με μια συσκευη και αλλοι λιγοτερα.

Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως περίπου 70-80 χωρις ποτε να εχω ξεπεράσει τις 99 :)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 140 (5 παιχνίδια). Και ναι όντως απο αυτές χρησιμοποιώ περισσότερο περίπου τις 20. Οι άλλες είναι για μία φορά το 2μηνο... όταν όμως χρειαστούν σου γλυτώνουν χρόνο... και για μένα αυτό είναι που μετράει. Παράδειγμα... το "Πληροφορίες ΟΑΣΘ" μπορεί να μην παίρνω λεωφορία συχνά... όταν όμως χρειαστεί να πάρω η εφαρμογή αποδεικνίεται χρυσάφι.
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thred αλλά ας το ρίξω! ρίξτε μια ματιά στην φωτογραφία και πείτε μου αν ξέρει κανένας. ενώ έχω εγκαταστήσει πολλές εφαρμογές από το κινητό,στο λογαριασμο μου στο google play και στην καρτέλα (οι παραγγελίες μου) συνεχίζει να μου τις εμφανίζει δεν γίνετε να διαγραφούν κι από εκεί?

 

ευχαριστώ προκαταβολικά και εύχομαι καλή ανάσταση σε όλους και καλό Πάσχα:)

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά :)

Νομίζω πως μπορείς από το κινητό σου να σβήσεις μια-μια τις εφαρμογές από αυτή τη λίστα. Από τον υπολογιστή δεν ξέρω αν γίνεται...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...