Jump to content

Xperia X10 mini: [ROM][JB 4.1.2] SlimROMs+ CM10 R3 Final | Fast + Light |


anastasiszn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i.imgur.com/LwjIq.jpg

Welcome to SLIM ROMS+ for X10 Mini

Feel the performance and speed!

 

http://klat.weebly.com/uploads/1/3/3/6/13369650/5067926_orig.png

Οι Slim + Roms για X10 Mini εμπνεύστηκαν από τους tchaari και A_U, έτσι έκανα και για το X10 Mini.

Το ίδιο είδος του έργου είναι ήδη σε εξέλιξη σε Galaxy Mini, Galaxy Ace, Χ8 κλπ. ..

Για να είμαστε σίγουροι, θα αφαιρεθούν απλά άχρηστες εφαρμογές, γραμματοσειρές, ringtones που επιβραδύνουν συσκευή μας. Τέλος πάντων, μπορείτε να κατεβάσετε απλά αντίγραφα τους από το Κατάστημα Play Store.

Αυτό θα σας γλιτώσει πολύ χώρο στο σύστημα, τελικά, τη βελτίωση της απόδοσης μέχρι κάποιο βαθμό. :)

Δοκιμάστε το και θα δείτε :)

 

Keep up the latest news and information of my ROMs at my

OFFICIAL WEBSITE

 

What makes Slim Roms+ good? Let's find it out!

Χαρακτηριστικά

 

1. Το τηλέφωνό μας έχει πολύ λιγότερη μνήμη RAM για να τρέξει ICS ή JB σε πλήρως βελτιστοποιημένο τρόπο. Έτσι, αυτή η ROM πληρή την απαίτηση αυτή. Καθώς οι εφαρμογές σε αυτή τη ROM που καταλαμβάνει πολύ λιγότερη μνήμη RAM της τάξης του 20 έως 30 MB μόνο!

 

2. Λόγω λιγότερη κατανάλωση RAM, το τηλέφωνο τείνει να είναι πιο ευέλικτο, λείο και πιο γρήγορο!

 

3. Η συνολική απόδοση αυξάνετε περίπου 5 φορές!

 

4. Είναι elite rom,επομένως έχει υψηλότερες επιδόσεις!

 

5. Οι Λεπτές ROM έχουν ελαφρώς υψηλότερη εφεδρική μπαταρία σε σχέση με την αρχική ROM.

 

6. Διαφορά στην χωρητικότητα της ROM!

 

ΠΑΛΙΑ ΤΙΜΗ ΓΙΑ CM10: 131MB

Τώρα είναι: 80MB

 

7. Πηγαίνοντας σε λεπτομέρειες, θα αφαιρεθουν απλά άχρηστες εφαρμογές, γραμματοσειρές, ringtones. Τέλος πάντων, μπορείτε να κατεβάσετε απλά αντίγραφα τους από το Κατάστημα Play. Αυτό θα σας γλιτώσει πολύ χώρο στο σύστημα, τελικά, τη βελτίωση της απόδοσης μέχρι κάποιο βαθμό.

 

8. Όλες οι λήψεις και να κατεβάσετε τις οδηγίες βρίσκονται στο κάτω μέρος.

 

9. Έχω αφαιρέσει όλα τα boot-κινούμενα σχέδια για να εξοικονομήσετε χώρο.

 

10. Είμαι ανοιχτός για τις προτάσεις σας!

 

Προϋποθέσεις

 

1. Το τελευταίο 2.1.1.A.0.6/2.1.1.C.0.0 SE firmware / Baseband: M76XX-TSNCJOLYM-53404015

2. Ξεκλειδωμένος Bootloader

3. Προεγκατεστημένο το ClockworkMod Recovery

4. 2.6.32.60-nAa-jb-05 Kernel

Οδηγός εγκατάστασης

Κατεβάζετε το πακέτο που περιέχει την rom, τον kernel (ή κατεβάζετε τον καινούριο nAa-jb-05 Kernel) και τα εργαλεία για bootloader unlock και flash από το link παρακάτω.

Πριν κάνετε οτιδήποτε, παίρνετε backup επαφών, εφαρμογών κλπ.

Τοποθετήστε το SlimROMs.zip στην κάρτα μνήμης (όχι σε κάποιον υποφάκελο). Επιλεκτικά κατεβάστε το συνιστώμενο πακέτο google apps από εδώ ή κάποιο από τα υπόλοιπα διαθέσιμα νεότερα πακέτα απο εδώ και βάλτε το κι αυτό στην κάρτα μνήμης.

Flashάρετε το nAa-jb-05 Kernel. Για να το κάνετε αυτό:

-Απενεργοποιείτε την συσκευή

-Κάνετε download το 2.6.32.60-nAa-jb-05 Kernel από εδώ(http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2136471) και το τοποθετείτε στον φάκελο Flashtool/firmwares, διαγράφοντας την προηγούμενη έκδοση που προϋπάρχει εκεί

-Κάνετε εκκίνηση του X10FlashTool.exe (Flashtool\X10FlashTool.exe), πιέζετε “Flash” και

επιλέγετε E10_nAxxx kernel firmware (αυτό θα φλασάρει το kernel.sin και το loader.sin)

-Το Flashtool θα βγάλει popup που θα σας ζητήσει να συνδέσετε την συσκευή σε usb. Πιέζοντας

το πλήκτρο “back” τοποθετείτε το usb και μόλις το Flashtool ανιχνεύσει την συσκευή ξεκινά την

διαδικασία.

Μόλις το flashtool τελειώσει την διαδικασία (παίρνει λίγα δευτερόλεπτα), αποσυνδέετε το usb και ενεργοποιείτε την συσκευή.

Μόλις εμφανιστεί το παραμορφωμένο splashscreen (πλέον δεν υπάρχει το γνωστό Sony Ericsson logo) πιέζετε επανειλημμένα το πλήκτρο “back” για να μπείτε στο ClockworkMod Recovery.

Επιλέγετε wipe data/Factory reset (ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα δεδομένα θα διαγραφούν)

Apply update from sdcard

Μόλις τελειώσει φλασάρετε τα google apps

Reboot (η πρώτη εκκίνηση θα πάρει ~2 λεπτά)

 

 

 

Download

 

DOWNLOAD HERE- SlimROMs+ CM10 R3 Final and SlimGAPPs+ for JellyBean

 

Credits

 

I really thank all developers here.

 

nAa and all team members gets ALL credits, making MiniCM10 and nAa JB kernel.

krarvind the original creator of Slim Roms

tchaari for the original idea

Team Slim for their logo

And, I thank all members here for contribution. :)

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα script το οποίο το εγκαθιστούμε μέσω του recovery menu και μας βοηθαει στο να ανοίγει η συσκευή μας πιό γρήγορα τις εφαρμογές και γενικά να είναι πιο γρήγορη η ταχύτητά της.

 

http://www.easybytez.com/4k1t4xh9qjnf

 

Το συγκεκριμένο script έχει δοκιμαστεί στις παρακάτω custom roms:

- SlimROM+

- MiniCM10-4.1.0 roms

-Simplebean for x10mini

 

Δεν λειτουργεί στις παρακάτω:

- JB mini project

- PAC--Paranoid+AOKP+Cyanogenmod

 

Πριν το χρησιμοποιήσετε βεβαιωθείτε ότι η μνήμη ραμ της συσκευή σας δεν είναι λιγότερη απο 35 mb.

 

Special thnks to puppet13th for original script

nAa for bootclasspath from nAa kernel

and me for add bootclasspath working for jb n_n

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Information

Αυτό είναι ένα σενάριο για να αυξήσει την εσωτερική μνήμη σας από 100MB μέχρι 1gb/2gb/3gb/4gb!

 

Installation Instructions:

  1. Δημιουργήσετε ένα διαμέρισμα ext4
  2. Τοποθετείστε την mod χύμα στην sd card (http://www.easybytez.com/vixwlarq4b4j)
  3. Βεβαιωθείτε οτι το ext partition είναι άδειο
  4. Flashαρετε το zip
  5. Κάντε επαννακίνηση και απολαύστε

 

 

How to create a ext4 partion of sd card:

1) Μπαίνουμε στο recovery menu

2) Πηγαίνουμε στην επιλογή advanced

3) Δημιουργούμε το partition (προσοχη: στην επιλογη swap δινουμε την τιμη 0)

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ φτάσαμε στο τέλος του κουραστικού αυτου οδηγού και θα ήθελα να ευχαριστήσω ολα τα παιδιά που δούλεψαν σκληρά έτσι ώστε να έχουμε αυτή την φανταστική rom στην συσκευή μας:

 

1) Τον nAa για την πρωταρχική rom καθώς και τον φανταστικό kernel του.

2) Την ομάδα Pongnamu που "έκοψε και έραψε" την rom και την έκανε τόσο ελαφρυά για την συσκευη μας.

3) Την ομάδα TeamMex που έκανε το script για να έχουμε γρηγορότερη απόδοση στην συσκευή μας.

4) Τον XtremeSilencer που έκανε το script για να επεκτείνουμε την εσωτερική μνήμη της συσκευής μας.

 

Το μόνο πράγμα που έκανα εγώ ήταν να "παντρέψω" την rom με τα 2 scripts έτσι ώστε να την τελειοποιήσω και νομίζω οτι τα κατάφερα ;)

 

Εγκληματιστείτε με δική σας ευθύνη και όπου συναντήσετε πρόβλημα μπορείτε να με ρωτήσετε :)

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μπραβο σας παιδια!την ρομ την εχω περασμενη εδω και 2 ωρες περιπου χωρις προβληματα!τρεχει πολυ καλα και μην ξεχναμε οτι μιλαμε για ενα κινητο με πολυ περιορισμενες δυνατοτητες!συγχαρητηρια και παλι!

 

P.S.: θα σας ενημερωσω για οποιοδηποτε προβλημα προκυψει

P.S.2: οσον αφορα το κομματι που αναφερεται στην αυξηση της ραμ να ειστε προσεκτικοι!!παρτε πρωτα ενα backup της καρτας σας γιατι εγω την πατησα... ;/

Edited by kostas96

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σας παιδια!την ρομ την εχω περασμενη εδω και 2 ωρες περιπου χωρις προβληματα!τρεχει πολυ καλα και μην ξεχναμε οτι μιλαμε για ενα κινητο με πολυ περιορισμενες δυνατοτητες!συγχαρητηρια και παλι!

 

P.S.: θα σας ενημερωσω για οποιοδηποτε προβλημα προκυψει

P.S.2: οσον αφορα το κομματι που αναφερεται στην αυξηση της ραμ να ειστε προσεκτικοι!!παρτε πρωτα ενα backup της καρτας σας γιατι εγω την πατησα... ;/

 

Οταν λες την πατησες τι εννοεις? σου δημιουργησε καποιο προβλημα?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Οταν λες την πατησες τι εννοεις? σου δημιουργησε καποιο προβλημα?

 

Σορρυ!για την ρομ ηθελα να πω.οταν πηγα να δημιουργησω partition μεσω cwm ολα τα αρχεια της sd διαγραφτηκαν!!

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ!για την ρομ ηθελα να πω.οταν πηγα να δημιουργησω partition μεσω cwm ολα τα αρχεια της sd διαγραφτηκαν!!

 

απολυτα φυσιολογικο :)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

απολυτα φυσιολογικο :)

 

γι' αυτο την αλλη φορα περισσοτερο ψαξιμο! ;)

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον....

εχω ενα x10 mini

το εκανα unlock bootloader, το εκανα root, του περασα το clockwork

και οταν του περασα το καινουριο kernel(το οποιο ελεγε ολα καλα) δεν ανοιγει καν στην boot screen!!! αναβει η οθονη αλλα τπτ!!!

και ετσι το κιν εγινε brick!!!!

υπαρχει καμια ιδεα το τι πηγε στραβα???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....

εχω ενα x10 mini

το εκανα unlock bootloader, το εκανα root, του περασα το clockwork

και οταν του περασα το καινουριο kernel(το οποιο ελεγε ολα καλα) δεν ανοιγει καν στην boot screen!!! αναβει η οθονη αλλα τπτ!!!

και ετσι το κιν εγινε brick!!!!

υπαρχει καμια ιδεα το τι πηγε στραβα???

 

 

update με το SEUS και παλι απο την αρχη,αλλα πριν αυτο δοκιμασε να φλασαρεις εναν αλλον κερνελ μπας και τι γλυτωσεις.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σας...Εχω κανει εδω και καιρο την αναβαθμιση αλλα εχει προκυψει ενα προβλημα που μαλλον τωρα το καταλαβα..;)

Οταν βαζω τα ακουστικα του κινητου στην θυρα ξαφνικα το κινητο κολλαει και χρειαζεται να του κανω επανακινηση ...η αφη δεν λειτουργει και τετοια πραγματα...Οταν το ξαναανοιξω μετα την επανακινηση ειναι ολα οκ...αλλα επειδη θελω να χρησιμοποιω τα ακουστικα μηπως υπαρχει καποια εναλακτικη.?

Link to comment
Share on other sites

η rom παιζει και στο Mini pro?

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενώ έχω κάνει εγκατάσταση του Kernel δεν μπορώ να βάλω την ROM (πετάει error στο cwm και δεν εγκαθιστάται). Τι λέτε να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας,

έχω ένα mini xperia, απο τα πρώτα που κυκλοφόρησαν, και παρ΄όλο που έχω άλλο πιο καλλίτερο και σύγχρονο smarthphone δεν θέλω να το αποχωριστώ

γιατί λόγω μεγέθους το έχω συμπαθήσει.

Το είχα ρουτάρει πριν δυο χρόνια και επειδή τυχαία σήμερα είδα την slim rom αναρωτήθηκα αν μπορούσα να την εγκαταστήσω στο τηλέφωνο μου.

Στοιχεία τηλεφώνου¨

Χ10 mini

Android 2.3.5

kernel 2.6.29.naA-03

Mod version CM7-2.1.1

Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να εγκαταστήσω αυτή την ROM και αν ναι πώς?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ρε παιδια εμενα μου λεει αυτο το flash tool, For 2011 devices line, be sure you are not in MTP mode. Και δεν κανει τιποτα.

 

Τι κανω?καμια ιδεα?

 

Εχω κατεβασει ολα τα nAa files αλλα και παλι δεν προχωραει με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...