Jump to content

Blackberry Q10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα των κάτοχων BlackBerry! Αντιμετωπίζω από χθες το εξής πρόβλημα. Έκανα την αναβάθμιση που μου εμφανίστηκε στο Q10 και μετά έβγαλα την κάρτα μνήμης από την συσκευή και την έβαλα στον αντάπτορα για να μεταφέρω κάποια αρχεία. Όταν πήγα να την ξανατοποθετήσω, μου εμφανίστηκε ειδοποίηση που έλεγε "Πρόβλημα με την κάρτα πολυμέσων. Μεταβείτε στις ρυθμίσεις Χώρου αποθήκευσης για λεπτομέρειες". Στις οποίες ρυθμίσεις και μπήκα και οι επιλογές για την κάρτα αποθήκευσης ήταν είτε η διαμόρφωση της, είτε η διαγραφή η οριστική όλου του περιεχομένου της. Δοκίμασα να δω αν την "βλέπει" ο αντάπτορας μου και το περιεχόμενο της κάρτας ήταν κανονικά εκεί, αλλά όταν την ξαναέβαλα στο BB μου, πάλι το ίδιο μήνυμα. Τελικά την διαμόρφωσα στις ρυθμίσεις του χώρου αποθήκευσης, αλλά πάλι μου εμφανίζει το ίδιο μήνυμα. Δοκίμασα να βάλω την παλιά μου κάρτα μνήμης από το 9900 στο q10 και δεν έχει κανένα πρόβλημα να την αναγνωρίσει. Λειτουργεί μια χαρά.

 

Έχεις κανένας παρόμοια εμπειρία με αυτήν που περιγράφω; Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Αν είχε χαλάει η κάρτα μνήμης δεν θα έβλεπα το περιεχόμενο της ούτε την ίδια, όταν θα την έβαζα στον αντάπτορα της, ενώ τώρα την βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για κανε διαμόρφωση σε FAT32 και πες μας....

 

Το δοκίμασα και δεν άλλαξε κάτι. Και στο 9900 που δοκίμασα με την ίδια κάρτα παραμένει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν έχει εμφανιστεί ακόμα το update. Έχω Cosmote, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο μπορεί να παίζει αυτό επειδή έχω δει ότι το αναφέρετε πιο πάνω. Το κινητό το αγόρασα ως μεμονωμένη συσκευή, sim-free δηλαδή. Τι σχέση έχει ο πάροχος που χρησιμοποιώ?
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν έχει εμφανιστεί ακόμα το update. Έχω Cosmote, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο μπορεί να παίζει αυτό επειδή έχω δει ότι το αναφέρετε πιο πάνω. Το κινητό το αγόρασα ως μεμονωμένη συσκευή, sim-free δηλαδή. Τι σχέση έχει ο πάροχος που χρησιμοποιώ?

 

Σε παλιότερες εκδόσεις του BBOS, έπαιζε πολύ σημαντικό ρόλο, οπότε φαντάζομαι τώρα παίζει ένα πολύ μικρότερο, σαν κάτι να έχει απομείνει από το παρελθόν. Αν μπορείς, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων εννοώ, να βγάλεις την κάρτα sim σου από το Q10, και να δεις αν έχεις το update, χωρίς την κάρτα, κάν' το. Παίρνει αρκετή ώρα, όμως... 1+ ώρα ειναι σίγουρα, δεν ξέρω αν ήταν 2.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερες εκδόσεις του BBOS, έπαιζε πολύ σημαντικό ρόλο, οπότε φαντάζομαι τώρα παίζει ένα πολύ μικρότερο, σαν κάτι να έχει απομείνει από το παρελθόν. Αν μπορείς, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων εννοώ, να βγάλεις την κάρτα sim σου από το Q10, και να δεις αν έχεις το update, χωρίς την κάρτα, κάν' το. Παίρνει αρκετή ώρα, όμως... 1+ ώρα ειναι σίγουρα, δεν ξέρω αν ήταν 2.

 

Μην βγαλεις την κάρτα απλά απενεργοποίησε το δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησα το δίκτυο κινητής και το δοκίμασα πάλι αλλά δεν την εμφάνισε.

Κατέβασα ένα εργαλείο που λέγεται Sachesi από τις οδηγίες που έχει εδώ και αφού το εγκαταστήσεις απο το tab search σου δίνει τη δυνατότητα να ψάξεις τις διαθέσιμες αναβαθμίσεις που έχουν εγκριθεί ανα χώρα/πάροχο.

 

Ο κωδικός της Ελλάδας είναι 202 και της Cosmote 01, τα βάζεις αριστερά στα αντίστοιχα πεδία πατάς search και σου εμφανίζει τις διαθέσιμες ενημερώσεις. Για κανέναν Ελληνικό πάροχο δεν βγάζει την 10.3.2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δε νομίζω Να βρεις στην Ελλάδα. Καλύτερα απο eBay.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω..πλακετα για Q10 που μπορουμε να βρουμε?εχω δοκιμασει ebay αλλα τιποτα.αν ξερει κανενας κανα μαγαζακι ή εχει κανα χαλασμενο Q10...
Link to comment
Share on other sites

Cosmote συνδομητής κι εγω και μου την έχει δώσει την αναβάθμιση και την έχω εγκαταστήσει εδω και περίπου 8 μέρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Dalton Δοκίμασε και στα σκρουτζομαγαζα σιγουρα θα βρεις αλλα δεν ξερω αν σε συμφερει απο θεμα τιμης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Cosmote συνδομητής κι εγω και μου την έχει δώσει την αναβάθμιση και την έχω εγκαταστήσει εδω και περίπου 8 μέρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Dalton Δοκίμασε και στα σκρουτζομαγαζα σιγουρα θα βρεις αλλα δεν ξερω αν σε συμφερει απο θεμα τιμης.

 

το ξερω οτι δεν συμφερει αλλα εχω ατομο που μπορει να μου το φτιαξει αλλα δεν εχει την πλακετα.πιο πολυ θελω να το φτιαξω λογω κολληματος με το bb...

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι δεν συμφερει αλλα εχω ατομο που μπορει να μου το φτιαξει αλλα δεν εχει την πλακετα.πιο πολυ θελω να το φτιαξω λογω κολληματος με το bb...

off topic--

Ερώτηση: εχεις βρει τρόπο να πληρώνεις στο ebay τώρα με τα capital controls? Γιατί μου έχουν μπλοκάρει την κάρτα και δεν μπορώ να παραγγείλω ούτε για 1 ευρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα με μια ερώτηση: Ποιός ο λόγος να κάνουμε την διαδικασία για να προσθέσουμε playstore στο q10 εφόσον με το aptoide και το 1mobile γίνεται άψογα η δουλειά μας. Εγω αυτά εχω και κατεβάζω κανονικότατα εφαρμογές απο android market. Ετσι κι αλλιως, απο playstore οι εφαρμογές που χρειάζονται google play services δεν παίζουν στο BB, πχ youtube original, google photos, google+ κλπ.
Link to comment
Share on other sites

playstore εννοείς το snap; αν ναι, βασικός λόγος για μένα είναι ότι βρίσκω όλες τις ελληνικές εφαρμογές. Εκτός εάν άλλαξε κάτι και τις έχει και το 1mobile κλπ, γιατί έχω καιρό να τα κοιτάξω.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Playstore εννοώ το επίσημο Playstore για Android. Κατά την άποψή μου δεν υπάρχει λόγος να το εγκαταστησουμε στο bb10. Στο aptoide βρίσκεις τα πάντα ακόμα και ελληνικές εφαρμογές. Ακόμα και στο 1mobile υπάρχουν. Όσο για Google play services ξεχάστε το. Οι εφαρμογές που χρειάζονται gplay services απλά δεν παίζουν σωστά σε κανένα bb10. Edited by matrix
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν μου εμφάνιζε το update το έκανα χειροκίνητα με το Sachesi με τις οδηγίες που έχει εδώ και φαίνεται να λειτουργεί άψογα, είναι πολύ απλή διαδικασία νομίζω.

 

Για πάροχο διάλεξα την Vodafone Αγγλίας (Country 234 & Carrier 015), σύμφωνα με αυτή τη λίστα για το μοντέλο SQN100-3

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα/Καλησπερα σε ολους του φορουμ,θελω να καω μερικες ερωτησεις σαν καινουργιος κατοχος του BB q10(μολις χθες το πηρα).

 

1.Πως μπορω να εγκαταστησω εφαρμογες οπως viber,whats app κτλπ. δεν με ενδιαφερουν τοσο πολυ τα παιχνιδια(παρεμπιπτοντως κατεβασα το viber και το whats app με καποιους τροπους που ειδα στο youtube αλλα δεν ενεργοποιειτε κανενα ενω ανοιγουν κανονικα).Επισης το youtube προγραμμα χωρις τα google service πως μπορω να κατεβασω και να ειναι λειτουργικο?

2.Το βραδυ το αφησα(αφου επεσα για υπνο)με μπαταρια στο 88% και το πρωι το ειδα στο 25% και εκαιγε η συσκευη(το αφησα με ανοιχτα τα wifi

και υπηρεσιες εντοπισμου)δεν ξερω εαν εφταιγε αυτο.

3.Και τελος,προερχομαι απο συσκευη android αλλα το BB q10 ειναι τελειο δεν με ενδιαφερουν οι πολλες εφαρμογες και τα παιχνιδια παρα μονο συγκεκριμενες εφαρμογες οπως ανεφερα και πιο πανω.

 

Οποιος μπορει ας με βοηθησει παρακαλω.Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα/Καλησπερα σε ολους του φορουμ,θελω να καω μερικες ερωτησεις σαν καινουργιος κατοχος του BB q10(μολις χθες το πηρα).

 

1.Πως μπορω να εγκαταστησω εφαρμογες οπως viber,whats app κτλπ. δεν με ενδιαφερουν τοσο πολυ τα παιχνιδια(παρεμπιπτοντως κατεβασα το viber και το whats app με καποιους τροπους που ειδα στο youtube αλλα δεν ενεργοποιειτε κανενα ενω ανοιγουν κανονικα).Επισης το youtube προγραμμα χωρις τα google service πως μπορω να κατεβασω και να ειναι λειτουργικο?

2.Το βραδυ το αφησα(αφου επεσα για υπνο)με μπαταρια στο 88% και το πρωι το ειδα στο 25% και εκαιγε η συσκευη(το αφησα με ανοιχτα τα wifi

και υπηρεσιες εντοπισμου)δεν ξερω εαν εφταιγε αυτο.

3.Και τελος,προερχομαι απο συσκευη android αλλα το BB q10 ειναι τελειο δεν με ενδιαφερουν οι πολλες εφαρμογες και τα παιχνιδια παρα μονο συγκεκριμενες εφαρμογες οπως ανεφερα και πιο πανω.

 

Οποιος μπορει ας με βοηθησει παρακαλω.Ευχαριστω....

 

1. whatsapp υπάρχει στο blacberry world - παίζει μία χαρά. Viber πρέπει να εγκαταστήσεις από Google play (Οδηγίες εδώ: http://forums.crackberry.com/android-apps-amazon-store-apk-files-f413/google-play-store-blackberry-10-read-first-post-instructions-985344/ )

2. Πρέπει να εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση λειτουργικού την 10.3.2.2474 (10.3.2.2639 OS Version) Αν δεν έχεις αυτήν, πήγαινε στα settings και κάνε software update - αν δεν την βρει απενεργοποίησε το δίκτυο από τα settings και ξαναψάξε...

Φυσικά και έφταιγε που τα είχες αφήσει ανοιχτά αλλά όχι τόσο πολύ...μήμπως έχεις καμιά εφαρμογή που μετράει data? Γιατί αυτές κάνουν query συνέχεια....αν ναι βγάλτην.....

3. Εγώ πρώτα ψάχνω στο bb world για την εφαρμογή που θέλω και μετά στο google play.

ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

1.Μπηκα και εκει αλλα για καποιον λογω δυσκολευομαι να κανω ολα αυτα που λεει(αλλα θα το πετυχω που θα παει).

2.Εχω την 10.3.2.2474 και οσες φορες παταω ελεγχο για νεα ενημερωση μου λεει οτι εχω την πιο προσφατη υπαρχει καποιος αλλος τροπος εστω και manual να το κανω?

3.Επειδη οπως ανεφερα προερχομαι απο android μπορεις να μου πεις που μπορω να το δω αυτο(μήμπως έχεις καμιά εφαρμογή που μετράει data? Γιατί αυτές κάνουν query συνέχεια....αν ναι βγάλτην.....)?

Ευχαριστω και παλι....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

1.Μπηκα και εκει αλλα για καποιον λογω δυσκολευομαι να κανω ολα αυτα που λεει(αλλα θα το πετυχω που θα παει).

2.Εχω την 10.3.2.2474 και οσες φορες παταω ελεγχο για νεα ενημερωση μου λεει οτι εχω την πιο προσφατη υπαρχει καποιος αλλος τροπος εστω και manual να το κανω?

3.Επειδη οπως ανεφερα προερχομαι απο android μπορεις να μου πεις που μπορω να το δω αυτο(μήμπως έχεις καμιά εφαρμογή που μετράει data? Γιατί αυτές κάνουν query συνέχεια....αν ναι βγάλτην.....)?

Ευχαριστω και παλι....

 

1. έχει οδηγίες το link που σου έστειλα...3 αρχεία κατεβάζεις και τα εγκαθιστάς με την σωστή σεορά που σου λέει και ποτέ δεν τα σβήνεις από το κινητό...

2. Είσαι οκ δεν υπάρχει άλλη ενημέρωση.

3. Αν έχεις εφαρμογή θα την έχεις αγοράσει από το bbworld - αν δεν έχεις αγοράσει τότε δεν έχεις.....

 

Από χρόνια χρήστης σε bb όταν παίρνω ένα κινητό στα χέρια μου κάνω security wipe - και επίσης όταν κάνω αναβάθμιση λειτουργικού...αν έχεις χρόνο και θέλεις, κάνε backup και κάνε security wipe

Πας στα settings

Security and Privacy

Security wipe

 

Η διαδικασία είναι λίγο χρονοβόρα αλλά αξίζει....καθαρίζει το τηλέφωνο.

Εγώ επειδή δεν είχα και ούτε έχω μέσα applications extra και παιχνίδια....μόλις ξεκινήσει το τηλέφωνο μετά από security wipe και είναι σαν καινούργιο, βάζω το gmail στο οποίο έχω όλα τα contacts και το calendar και μου τα φέρνει στο κινητό και τέλος....

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα/Καλησπερα σε ολους του φορουμ,θελω να καω μερικες ερωτησεις σαν καινουργιος κατοχος του BB q10(μολις χθες το πηρα).

 

1.Πως μπορω να εγκαταστησω εφαρμογες οπως viber,whats app κτλπ. δεν με ενδιαφερουν τοσο πολυ τα παιχνιδια(παρεμπιπτοντως κατεβασα το viber και το whats app με καποιους τροπους που ειδα στο youtube αλλα δεν ενεργοποιειτε κανενα ενω ανοιγουν κανονικα).Επισης το youtube προγραμμα χωρις τα google service πως μπορω να κατεβασω και να ειναι λειτουργικο?

2.Το βραδυ το αφησα(αφου επεσα για υπνο)με μπαταρια στο 88% και το πρωι το ειδα στο 25% και εκαιγε η συσκευη(το αφησα με ανοιχτα τα wifi

και υπηρεσιες εντοπισμου)δεν ξερω εαν εφταιγε αυτο.

3.Και τελος,προερχομαι απο συσκευη android αλλα το BB q10 ειναι τελειο δεν με ενδιαφερουν οι πολλες εφαρμογες και τα παιχνιδια παρα μονο συγκεκριμενες εφαρμογες οπως ανεφερα και πιο πανω.

Οποιος μπορει ας με βοηθησει παρακαλω.Ευχαριστω....

 

επισης μπορεις να κατεβασεις εφαρμογες απο το amazon app store που ειναι προεγκατεστημενο στα bb.κανεις login και μετα κατεβαζεις.ειναι και αυτο μια εναλλακτικη.προσωπικα δεν μου παιζει το fb messenger οταν το κατεβαζω απο το play store ενω μου παιζει κανονικα απο το amazon app store.

Link to comment
Share on other sites

1. έχει οδηγίες το link που σου έστειλα...3 αρχεία κατεβάζεις και τα εγκαθιστάς με την σωστή σεορά που σου λέει και ποτέ δεν τα σβήνεις από το κινητό...

2. Είσαι οκ δεν υπάρχει άλλη ενημέρωση.

3. Αν έχεις εφαρμογή θα την έχεις αγοράσει από το bbworld - αν δεν έχεις αγοράσει τότε δεν έχεις.....

 

Από χρόνια χρήστης σε bb όταν παίρνω ένα κινητό στα χέρια μου κάνω security wipe - και επίσης όταν κάνω αναβάθμιση λειτουργικού...αν έχεις χρόνο και θέλεις, κάνε backup και κάνε security wipe

Πας στα settings

Security and Privacy

Security wipe

 

Η διαδικασία είναι λίγο χρονοβόρα αλλά αξίζει....καθαρίζει το τηλέφωνο.

Εγώ επειδή δεν είχα και ούτε έχω μέσα applications extra και παιχνίδια....μόλις ξεκινήσει το τηλέφωνο μετά από security wipe και είναι σαν καινούργιο, βάζω το gmail στο οποίο έχω όλα τα contacts και το calendar και μου τα φέρνει στο κινητό και τέλος....

 

Ελπίζω να βοήθησα...

1.Aυτο το εκανα ακριβως οπως το λεει μεσα στο site απο το Link που μου εδωσες και κατεβασα κανονικα μερικες εφαρμογες οπως τι instagram το οποιο λειτουργει αψογα αλλα το viber και το whats app δεν λενε να λειτουργησουν αν και ανοιγουν κανονικα απλα δεν μου ερχεται σε μνμ ο κωδικος ενεργοποιησεις και για τα 2....

2.Ωραια απο ενημερωση συστηματος ειμαι οκ τοτε.....

3.Οχι δεν εχω αγορασει καμια εφαρμογη,οπως αναιφερα χθες το πηρα ολοκαινουργιο και οι μονες εφαρμογες που ειχε ητανε της μανας του,εγω απλος κατεβασα μονο το instagram,viber και whats app....τιποτα αλλο....Επισης το viber το εχει bbworld αλλα λεει οτι δεν ειναι διαθεσημο στη δικια μου συσκευη....(μηπως επειδη εχω region ελληνικη γιατι το κιν ειναι ελληνικοτατο)

Οσο για το Security wipe δεν το ηξερα θα το κανω να εχω το κεφαλι μου ησυχο αν ειναι ....

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια και της συμβουλες σου,οτι αλλο ξερεις και μπορει να με βοηθησει στο μελλον με το συγκεκριμενο κιν ενημερωσε με

Ευχαριστω....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επισης μπορεις να κατεβασεις εφαρμογες απο το amazon app store που ειναι προεγκατεστημενο στα bb.κανεις login και μετα κατεβαζεις.ειναι και αυτο μια εναλλακτικη.προσωπικα δεν μου παιζει το fb messenger οταν το κατεβαζω απο το play store ενω μου παιζει κανονικα απο το amazon app store.

Ευχαριστω για τη ενημερωση το εχω κανει και ψαχνω και απο εκει app.

Ευχαριστω οτι αλλο γνωριζεις παραπανω για το κιν ενημερωσε με και εσυ

Ευχαριστω και παλι.....

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...