Jump to content

Network update για 4G


ioannisp21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπηκα σημερα στις ρυθμισεις του ipad mini μου γενικες πληροφοριες και μου εβγαλε αναβαθμιση σε LTE!!!

Φανταζομαι γινεται και στο iphone...

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα σημερα στις ρυθμισεις του ipad mini μου γενικες πληροφοριες και μου εβγαλε αναβαθμιση σε LTE!!!

Φανταζομαι γινεται και στο iphone...

 

Και σε μένα ήρθε update χθες το απόγευμα στο iPad mini.

http://twitter.com/ssarl/status/311666134845882368/photo/1

Και επισήμως στην σελίδα της Apple για iPad αναφέρεται η Vodafone. http://www.apple.com/ipad/LTE/

Edited by ssarl
Link to comment
Share on other sites

Για iPhone ξέρει κανείς κάτι; Και επίσης θέλει ειδικό πρόγραμμα ή θα βγάλουν προσφορά για κάποιο χρονικό διάστημα (κάτι τέτοιο νομίζω έχει κάνει η cosmote)?
Link to comment
Share on other sites

Στην σελιδα της apple δεν γραφει τπτ ακομα για iphone ...Πηγα χθες κηφησια αλλα δεν επιανε lte με το ipad mini...

Απαντηση απο vodafone:Όχι δε χρειάζεται να κάνεις κάτι,προς το παρόν δεν είναι διαθέσιμο το 4G περιμένουμε να μας ανοίξει τη λειτουργία η apple και μέτα θα μπορείς να το χρησιμοποιείς! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μάλλον χτες το βράδυ έγινε η ενεργοποίηση του 4G για το iPhone 5... Μου ήρθαν νέες ρυθμίσεις φορέα στην συσκευή και μπήκα να τσεκάρω το site της Apple και εμφανίζει και την Vodafone στους παρόχους πλέον: http://www.apple.com/iphone/LTE/

 

Ακόμα φυσικά δεν είδα σήμα LTE στο κινητό... Αν δεν το δω δεν θα πειστώ...!!!

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

σημα δεν ξερω αν θα δω ακομη καθως ειμαι εκτος Αθηνων.

το κουμπι του 3g αντικατασταθηκε πλεον απο αυτο του lte, χωρις ομως και δυνατοτητα κλεισιματος και του 3g και λειτουργια μονο σε απλη μορφη.

καπου ειχα διαβασει νομιζω οτι υπαρχει ενα tweak που εμφανιζει επιπλεον επιλογη για μονο σε 3g.γνωριζει κανεις τιποτα σχετικα ;

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

ήρθαν οι ρυθμίσεις στο iPhone 5 και iPad αλλά ακόμα πουθενά δεν θα πιάνεται. Στο twitter + facebook η vodafone λέει ότι η ολοκλήρωση της ενεργοποίησης με το δίκτυο LTE θα ολοκληρωθεί τις επόμενες ημέρες (μάλλον το πρώτο 10ήμερο του Ιουνίου) και μόνο τότε θα πιάνουμε LTE. Οι ρυθμίσεις που ήρθαν ήταν το πρώτο βήμα.

 

 

Επίσης σύμφωνα με σχόλιο της vf πάλι. Θα χρειαστεί σιμ για 4g και θα πρέπει να επισκεφτούμε ένα κατάστημα vodafone. Βέβαια άλλοι λένε ότι δεν χρειάζεται. Τώρα δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Τα πακέτα 4G θα χρεώνονται διαφορετικά απο τα 3G ή όλοι θα αναβαθμιστούμε σε 4G?

 

Δεν θα χρεώνονται διαφορετικά. Το ίδιο είναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν έδωσε η Apple την έγκριση 4G στην Vodafone.

Αλλωστε και μετά το carrier update πάλι το iPhone 5 δεν βρίσκει LTE δίκτυο.

Προς το παρόν, την δυνατότητα χρησιμοποιήσεις του 4G δικτύου της Vodafone έχουν οι κάρτες SIM που αφορούν το συμβόλαιο Vodafone Mobile Broadband 20GB.

Περιμένουμε όλοι σύντομα να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα 4G σε όλους τους συνδρομητές ανεξαρτήτως.

Θεωρώ πως αυτή η καθυστέρηση οφείλεται στο γεγονός πως εκεί στην Vodafone θέλουν να διατηρήσουν υψηλό QoS ώστε να μην έχουν τα αποτελέσματα της CosmOTE που βιάστηκε να το διαθέσει και να το διαφημίσει επιθετικά, χωρίς να μπορεί να το υποστηρίξει & δίχως να δουλεύει σωστά ταυτόχρονα με το voice.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έδωσε η Apple την έγκριση 4G στην Vodafone.

Αλλωστε και μετά το carrier update πάλι το iPhone 5 δεν βρίσκει LTE δίκτυο.

Προς το παρόν, την δυνατότητα χρησιμοποιήσεις του 4G δικτύου της Vodafone έχουν οι κάρτες SIM που αφορούν το συμβόλαιο Vodafone Mobile Broadband 20GB.

Περιμένουμε όλοι σύντομα να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα 4G σε όλους τους συνδρομητές ανεξαρτήτως.

Θεωρώ πως αυτή η καθυστέρηση οφείλεται στο γεγονός πως εκεί στην Vodafone θέλουν να διατηρήσουν υψηλό QoS ώστε να μην έχουν τα αποτελέσματα της CosmOTE που βιάστηκε να το διαθέσει και να το διαφημίσει επιθετικά, χωρίς να μπορεί να το υποστηρίξει & δίχως να δουλεύει σωστά ταυτόχρονα με το voice.

 

Αν δεν εδινε η Apple την εγκριση, δεν θα υπηρχα carrier settings

 

Αυτο που ισχυει για το iphone και για ολα τα υπολοιπα κινητα, ειναι οτι δεν το εχουν ενεργοποισει σε κανενα.

Εκτος απο data cards.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εδινε η Apple την εγκριση, δεν θα υπηρχα carrier settings

 

Αυτο που ισχυει για το iphone και για ολα τα υπολοιπα κινητα, ειναι οτι δεν το εχουν ενεργοποισει σε κανενα.

Εκτος απο data cards.

 

Δεν είναι έγκριση αλλά ρυθμίσεις που προκύπτουν σε συνεργασία με τους παρόχους.

Αν για λόγους prestige και δεν ξέρω γω τι, θέλουμε να νομίζουμε πως η Apple απλά εγκρίνει, προσωπικα δε με απασχολεί.

 

Επίσης με το που βγήκε το carrier update δεν βλέπω ακόμα 4G από την Vodafone.

 

Ειναι δυνατόν με τα λεγόμενα σου η Apple να ενέκρινε έναν πάροχο που δεν παρέχει 4G;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έγκριση αλλά ρυθμίσεις που προκύπτουν σε συνεργασία με τους παρόχους.

Αν για λόγους prestige και δεν ξέρω γω τι, θέλουμε να νομίζουμε πως η Apple απλά εγκρίνει, προσωπικα δε με απασχολεί.

 

Επίσης με το που βγήκε το carrier update δεν βλέπω ακόμα 4G από την Vodafone.

 

Ειναι δυνατόν με τα λεγόμενα σου η Apple να ενέκρινε έναν πάροχο που δεν παρέχει 4G;

 

Δεν λεω οτι για να βγουν carrier setting χρειαζεται εγκριση

Απαντησα παραπανω που εγραφαν οτι δεν δινει εγκριση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πιλοτικά έχει γίνει διαθέσιμο σε κάποιες συνδέσεις με ενεργοπόιηση μέσω sms (επειδή διέρρευσε το σταμάτησαν και όποιος πρόλαβε). Μέχρι το τέλος τ μήνα το επίσημο λανσάρισμα.
Link to comment
Share on other sites

Πιλοτικά έχει γίνει διαθέσιμο σε κάποιες συνδέσεις με ενεργοπόιηση μέσω sms (επειδή διέρρευσε το σταμάτησαν και όποιος πρόλαβε). Μέχρι το τέλος τ μήνα το επίσημο λανσάρισμα.

 

 

Μετά το τέλος του μήνα;;

Αφού επιμένουν για μέσα στη βδομάδα από αύριο.. Μέχρι Παρασκευή θα έχουν όλοι . (Έτσι τουλάχιστον λένε ).

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τέλος του μήνα;;

Αφού επιμένουν για μέσα στη βδομάδα από αύριο.. Μέχρι Παρασκευή θα έχουν όλοι . (Έτσι τουλάχιστον λένε ).

 

Δεν είπα μετά το τέλος του μήνα. Έως το τέλος του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Πιλοτικά έχει γίνει διαθέσιμο σε κάποιες συνδέσεις με ενεργοπόιηση μέσω sms (επειδή διέρρευσε το σταμάτησαν και όποιος πρόλαβε). Μέχρι το τέλος τ μήνα το επίσημο λανσάρισμα.

 

Δεν νομίζω οτι ήταν πιλοτικό και σίγουρα όχι σε κάποιες συνδέσεις.

 

Μάλλον κάποιος το διέρευσε και το έκοψαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι ήταν πιλοτικό και σίγουρα όχι σε κάποιες συνδέσεις.

 

Μάλλον κάποιος το διέρευσε και το έκοψαν.

 

Προφανώς και ήταν πιλοτικό και όταν η όλη διδικασία μέσω sms ήταν μυστική. Επίσημο μοα φορά δεν το λες. Και προφανώς ήταν για κάποιες συνδέσεις διότι σε ορισμένους, ακόμα και όταν η διαδικασία αυτή λειτουργούσε, δεν μπορούσε να ενεργοποιηθεί. Για τη διαρροή δεν διαφώνησα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι επίσημα πλέον 4G για όλους! http://www.vodafone.gr/portal/4G

 

Πρέπει δε στους περισσότερους να ενεργοποιήθηκε αυτόματα σήμερα, φίλη με Iphone 5 που δεν το είχε ενεργοποιήσει με sms της ήρθε μήνυμα σήμερα ότι ενεργοποιήθηκε αυτόματα.

Edited by bored01
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...