Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Στο προηγούμενο κινητό από την πρώτη στιγμή είχα τον Nova. Στο καινούριο μου άρεσε η επιλογή των Google News και είπα να παραμείνω στον stock launcher.

Αλλά εφόσον υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα γυρνάμε στον αγαπημένο Nova.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Είναι η 1η εφαρμογή που μπαίνει σε κάθε καινούριο κινητό, ή μετά από κάθε hard reset.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Είναι η 1η εφαρμογή που μπαίνει σε κάθε καινούριο κινητό, ή μετά από κάθε hard reset.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Τώρα που έμαθα το κόλπο με το Google Discovery εννοείται ότι ψηφίζω Nova launcher για πάντα. Το ρύθμισα όπως θέλω και είμαι φουλ ευχαριστημένος.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

κατέβασα το apk nova companion αλλά πως ενεργοποιώ το discover? είναι γκρι η επιλογή. 520dab3e3e486450bdfa156fb8c8d65b.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οκ μπροστά μου ήταν κατάλαβα το βρήκα

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το Google Discover. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο, θα βρεις τις διαφορές του με το GNews εδώ.

 

Στα Intergrations θα επιλέξεις Set Google Discover as the first launcher page.

 

Εμένα με έχει βολέψει πολύ.

Δεν χρειάζεται και το Nova Google companion?

 

Άκυρο. Διάβασα μετά και κατάλαβα ότι ακόμα χρειάζεται

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Edited by amanwithaplan
Link to comment
Share on other sites

Edit: Άκυρο... Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψάχνω μία εφαρμογή που να κάνει τη δουλειά της εντολής Screen Rotation η οποία δεν υπάρχει στα settings σε κάποιο tv box που έχω με αποτέλεσμα κάποιες εφαρογες που δεν γυρίζουν αυτόματα να μένουν σε όρθια θέση τηλεφώνου

Υπάρχει κάποιο launcher που να κάνει αυτή τη δουλειά όταν αυτή δεν περιλαμβάνενται στα settings του Android?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μία εφαρμογή που να κάνει τη δουλειά της εντολής Screen Rotation η οποία δεν υπάρχει στα settings σε κάποιο tv box που έχω με αποτέλεσμα κάποιες εφαρογες που δεν γυρίζουν αυτόματα να μένουν σε όρθια θέση τηλεφώνου

 

Υπάρχει κάποιο launcher που να κάνει αυτή τη δουλειά όταν αυτή δεν περιλαμβάνενται στα settings του Android?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή Set Orientation, δεν έχω κάποιον launcher γι' αυτή τη δουλειά.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε

 

Set Orientation_v1.1.4_apkpure.com.apk

 

Αυτό το app κατεβασα από το apkpure και δούλεψε το Screen rotation σε tv box με oreo 8.0

Να 'σαι καλά.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά.

Θα μπορούσε κάποιος να μου θυμίσει από που εμφανίζουμε ή αφαιρούμε το εικονίδιο για το συρτάρι εφαρμογών στον nova launcher, στην γραμμή γρήγορης πρόσβασης ;

Θέλω να το βγάλω γιατί έχω ρυθμίσει να εμφανίζεται το συρτάρι με τράβηγμα προς τα πάνω, και δεν μπορώ να βρω την ρύθμιση....

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@pmakridis

Πάτα πάνω στο εικονίδιο παρατεταμένα και θα σου βγάλει επιλογή για αφαίρεση

Για να το εμφανίσουμε με τα δυο δάκτυλα στην home screen κάνουμε την κίνηση για σμίκρυνση, θα εμφανίσει επιλογές, επιλέγεις widgets/Nova action το πατάμε παρατεταμένα και το αφήνεις στην home screen θα σου βγάλει λίστα διαλέγεις App drawer

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το Google Discover. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο, θα βρεις τις διαφορές του με το GNews εδώ.

 

Στα Intergrations θα επιλέξεις Set Google Discover as the first launcher page.

 

Εμένα με έχει βολέψει πολύ.

Κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό...

Που είναι τα intergrations ;

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@pmakridis

Πάτα πάνω στο εικονίδιο παρατεταμένα και θα σου βγάλει επιλογή για αφαίρεση

Για να το εμφανίσουμε με τα δυο δάκτυλα στην home screen κάνουμε την κίνηση για σμίκρυνση, θα εμφανίσει επιλογές, επιλέγεις widgets/Nova action το πατάμε παρατεταμένα και το αφήνεις στην home screen θα σου βγάλει λίστα διαλέγεις App drawer

Ααααα μάλιστα... Ευχαριστώ πολυυυυ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θυμίστε μου τι ακριβώς κάνουμε για το κλείδωμα της οθόνης με double tap στην οθόνη όταν έχουμε Nova launcher.

 

Αγόρασα το Galaxy Tab S7 και δεν θυμόμουν τι κάνουμε, και με την μία από τις δύο επιλογές που πάτησα, κλειδώνει το tablet αλλά δεν ξεκλειδώνει με το δακτυλικό αποτύπωμα, παρά μόνο με το pattern.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Θυμίστε μου τι ακριβώς κάνουμε για το κλείδωμα της οθόνης με double tap στην οθόνη όταν έχουμε Nova launcher.

 

Αγόρασα το Galaxy Tab S7 και δεν θυμόμουν τι κάνουμε, και με την μία από τις δύο επιλογές που πάτησα, κλειδώνει το tablet αλλά δεν ξεκλειδώνει με το δακτυλικό αποτύπωμα, παρά μόνο με το pattern.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

κατω κατω advanced>screen lock method

Link to comment
Share on other sites

κατω κατω advanced>screen lock method
Ωραία, έψαχνα και αυτή τη διαδρομή (που βρίσκεται δηλαδή το μενού), αλλά κυρίως με ενδιέφερε το τι επιλέγουμε μετά, στο Accessibility.

 

Έπρεπε να κάνω σ' ένα υπομενού On τον slider του Nova.

Πλέον όλα καλά.

 

Ευχαριστώ.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα καλό μήνα

 

Έχει λίγο καιρό που είπα να δοκιμάσω ξανά τον μαμά launcher στο mate 20 pro και τελικά μετά από λίγες μέρες δοκιμής αποφάσισα να τον κρατήσω ...ο λόγος είναι οι δυνατότητες εναλλαγής μεταξύ εφαρμογών με χειρονομίες κάτι το οποίο δεν είχε ο Νόβα ..

Υπάρχει περίπτωση αυτές οι χειρονομίες ελέγχου να υπάρξουν στον Νόβα;;;

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλό μήνα

 

Έχει λίγο καιρό που είπα να δοκιμάσω ξανά τον μαμά launcher στο mate 20 pro και τελικά μετά από λίγες μέρες δοκιμής αποφάσισα να τον κρατήσω ...ο λόγος είναι οι δυνατότητες εναλλαγής μεταξύ εφαρμογών με χειρονομίες κάτι το οποίο δεν είχε ο Νόβα ..

Υπάρχει περίπτωση αυτές οι χειρονομίες ελέγχου να υπάρξουν στον Νόβα;;;

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ίσως σε μελλοντικό update.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλό μήνα

 

Έχει λίγο καιρό που είπα να δοκιμάσω ξανά τον μαμά launcher στο mate 20 pro και τελικά μετά από λίγες μέρες δοκιμής αποφάσισα να τον κρατήσω ...ο λόγος είναι οι δυνατότητες εναλλαγής μεταξύ εφαρμογών με χειρονομίες κάτι το οποίο δεν είχε ο Νόβα ..

Υπάρχει περίπτωση αυτές οι χειρονομίες ελέγχου να υπάρξουν στον Νόβα;;;

 

Android 10's gesture navigation does not yet support 3rd party launchers

Περιμενουμε τη Google για αυτο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χρησιμοποιώ την 7 version στην beta έκδοση του Nova στο Samsung galaxy note 10 plus και τα πάει περίφημα παρόλο που θέλει λίγο δουλίτσα ακόμη.

Το έχει βάλει κάποιος άλλος?3afda07633032480ddd5459d46d14395.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την είχα βάλει κι αυτή αλλά δεν την ανέβασε πριν..f02966e5f3f3c7907909e7c357226435.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει φίλε μου, θα ήθελα να με πληροφορησεις σχετικά με το πόσο διαφορετική είναι αυτή η beta έκδοση.

Εντάξει, γνωρίζουμε ότι είναι beta.

Πόσο όμως ικανοποιημένος είσαι από αυτήν;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει φίλε μου, θα ήθελα να με πληροφορησεις σχετικά με το πόσο διαφορετική είναι αυτή η beta έκδοση.

 

Εντάξει, γνωρίζουμε ότι είναι beta.

 

Πόσο όμως ικανοποιημένος είσαι από αυτήν;

Πάρα πολύ.

Έχω πάρει και την Android 11 πριν λίγες μέρες και

Όλα τρέχουν νεράκι μέχρι τώρα!

Πιο όμορφο πιο smooth περιβάλλον κι είναι beta ακόμη.

 

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με Nova 7.0.17 είμαι και στο Mate 20 Pro και στο Galaxy Tab S7.

 

Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής, τουλάχιστον από αυτά που φαίνονται (όχι under the hood).

Το Nova Google Companion κάποιες φορές 'σπάει' στο Mate μου αλλά όχι στο Tab S7, και πίστευα ότι είναι πρόβλημα του Nova με το EMUI της Huawei, αλλά ο δημιουργός λέει ότι για το πρόβλημα ευθύνονται τα τελευταία updates της εφαρμογής Google (αν ισχύει αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο tablet 'τρέχει' χωρίς προβλήματα!!!)

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Είναι ασφαλές να το περάσει κάποιος στο κινητό του από τη στιγμή που είναι σε beta μορφή;

Εννοώ σε θέματα ασφαλείας μία και όπως οι περισσότεροι, έχω τραπεζικές εφαρμογές ή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα;

Χρόνια χρησιμοποιώ nova και σκέφτομαι να δοκιμάσω κι εγώ το 7αρι, θα ήθελα όμως να είμαι σίγουρος.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ασφαλές να το περάσει κάποιος στο κινητό του από τη στιγμή που είναι σε beta μορφή;

 

Εννοώ σε θέματα ασφαλείας μία και όπως οι περισσότεροι, έχω τραπεζικές εφαρμογές ή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα;

 

Χρόνια χρησιμοποιώ nova και σκέφτομαι να δοκιμάσω κι εγώ το 7αρι, θα ήθελα όμως να είμαι σίγουρος.

O launcher δεν παίζει κανένα ρόλο όσον αφορά θέματα ασφαλείας (ή για να το γράψω πιο σωστά, αν θα μπορούσε να σου δημιουργήσει προβλήματα ασφαλείας με την beta έκδοση, να είσαι σίγουρος θα μπορούσε να το κάνει και με την stable).

Ο λόγος που υπάρχει η beta έκδοση είναι για να δοκιμαστούν τα νέα features απ' όσο γίνεται περισσότερους χρήστες με διαφορετικές συσκευές, να βρεθούν τυχών προβλήματα, και την ώρα που θα γίνει το release της stable έκδοσης όλα αυτά να έχουν διορθωθεί.

 

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις εγκαθιστώντας την beta έκδοση είναι να μη τρέχουν σωστά κάποια features που έχει (είτε λόγω κακής συνεργασίας με τη συσκευή σου, ή λόγω bug της beta του launcher). Σ' αυτή την περίπτωση στέλνεις feedback για να μπορέσει ο δημιουργός του να το εντοπίσει και να το διορθώσει, και αναγκαστικά επιστρέφεις στην παλιά, stable έκδοση που είχες.

 

Πάρε ένα backup των ρυθμίσεων της έκδοσης που τρέχεις τώρα από τα settings, και εγκατέστησε την beta να δεις στην πράξη τι αλλαγές/καινούριο έχει. Αν έχεις προβλήματα γυρνάς εύκολα στη έκδοση που τρέχεις αυτή τη στιγμή.

 

 

Ή απλά περιμένεις την stable v7. ;)

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...