Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Έβαλε και το androidcentral poll για ποιον launcher χρησιμοποιούμε:

 

http://www.androidcentral.com/what-launcher-do-you-use-your-phone?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

 

Πάλι ο Nova πρώτος με διαφορά.

 

Εντωμεταξύ το ποσοστό του στη δημοσκόπηση στο android central ( 46,86% αυτή τη στιγμή) είναι πολύ κοντά στο ποσοστό εδώ στο forum ( 48,17%). Aποτελούμε αντιπροσωπευτικό δείγμα :)

 

Η γνώμη μου πάντως είναι ότι τα ποσοστά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερα αν δεν υπήρχε η ψυχολογία του "ο μαμίσιος λογικά θα είναι ο καλύτερος για τη συσκευή μου". Αυτή η ψυχολογία είναι πιστεύω που φέρνει στη 2η θέση τον stock launcher και τον Google now.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ το ποσοστό του στη δημοσκόπηση στο android central ( 46,86% αυτή τη στιγμή) είναι πολύ κοντά στο ποσοστό εδώ στο forum ( 48,17%). Aποτελούμε αντιπροσωπευτικό δείγμα :)

 

Η γνώμη μου πάντως είναι ότι τα ποσοστά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερα αν δεν υπήρχε η ψυχολογία του "ο μαμίσιος λογικά θα είναι ο καλύτερος για τη συσκευή μου". Αυτή η ψυχολογία είναι πιστεύω που φέρνει στη 2η θέση τον stock launcher και τον Google now.

 

Εγώ θεωρώ ότι απλώς δεν αγοράζουν τον Prime όπως και καμία εφαρμογή οι περισσότεροι αφενός γιατί το θεωρούν χαμένα λεφτά αφετέρου γιατί ζητάει κάρτα και ως γνωστόν νομίζουν ότι θα τους χακάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι απλώς δεν αγοράζουν τον Prime όπως και καμία εφαρμογή οι περισσότεροι αφενός γιατί το θεωρούν χαμένα λεφτά αφετέρου γιατί ζητάει κάρτα και ως γνωστόν νομίζουν ότι θα τους χακάρουν.

Χαμένα λεφτά όταν τόσες φορές έχει βγει στα 99cents?

Επίσης μην συγκρίνεις τον κόσμο από Ελλάδα που είναι πίσω με το εξωτερικό. Έξω αγοράζουν φουλ μέσω ίντερνετ.

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χαμένα λεφτά όταν τόσες φορές έχει βγει στα 99cents?

Επίσης μην συγκρίνεις τον κόσμο από Ελλάδα που είναι πίσω με το εξωτερικό. Έξω αγοράζουν φουλ μέσω ίντερνετ.

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

 

Οταν είχε 0,50€ ειχα προτείνει σε φίλους να τον βάλουν και μου έλεγαν τι παραπάνω κάνει αυτό απο τον μαμίσιο?

Ούτε να τους τον κεράσω εγώ δεν ήθελαν, κάποιοι είναι κολλημένοι στο 10% των δυνατοτήτων που τους προσφέρει ένα σμαρτφον

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχουν όμως. Δεν κάνουν τίποτα παραπάνω οι launchers και δεν τα χρειάζεσαι για να δουλέψεις το smartphone.

 

Ούτε ασφαλώς όποιος δουλεύει stock χρησιμοποιεί το 10% των δυνατοτήτων του τηλεφώνου. Στους περισσότερους δεν χρειάζονται ούτε double tap gestures, ούτε 3d animations ούτε icon packs, ούτε καινοτόμα widgets, ούτε τρελοί φάκελοι κλπ και κάνετε λάθος όσοι προτείνετε σε φίλους σας να αποκτήσουν τις δικές σας ασχολίες.

 

Πρότεινα κ εγώ παλιότερα σε φίλους και launchers και browsers και keyboards κλπ αλλά παρατήρησα πως δεν έχει καμία διάθεση ο άλλος ούτε να αφιερώσει χρόνο για να μάθει κάτι νέο, ούτε ψήνεται να βγει από το comfort zone της συνήθειας. Είναι απλώς ανθρώπινο.

 

Οποίος έχει κλίση προς την περιέργεια και είναι ανοιχτός σε προτάσεις φαίνεται. Οι υπόλοιποι κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους με τα stock.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχουν όμως. Δεν κάνουν τίποτα παραπάνω οι launchers και δεν τα χρειάζεσαι για να δουλέψεις το smartphone.

 

Ούτε ασφαλώς όποιος δουλεύει stock χρησιμοποιεί το 10% των δυνατοτήτων του τηλεφώνου. Στους περισσότερους δεν χρειάζονται ούτε double tap gestures, ούτε 3d animations ούτε icon packs, ούτε καινοτόμα widgets, ούτε τρελοί φάκελοι κλπ και κάνετε λάθος όσοι προτείνετε σε φίλους σας να αποκτήσουν τις δικές σας ασχολίες.

 

Πρότεινα κ εγώ παλιότερα σε φίλους και launchers και browsers και keyboards κλπ αλλά παρατήρησα πως δεν έχει καμία διάθεση ο άλλος ούτε να αφιερώσει χρόνο για να μάθει κάτι νέο, ούτε ψήνεται να βγει από το comfort zone της συνήθειας. Είναι απλώς ανθρώπινο.

 

Οποίος έχει κλίση προς την περιέργεια και είναι ανοιχτός σε προτάσεις φαίνεται. Οι υπόλοιποι κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους με τα stock.

 

έτσι ακριβώς . και ας έχω το nova αγορασμένο εφόσον δουλεύει σωστά ο stock ούτε με νοιάζει

στις αρχές με παλιότερα κινητά εντυπωσιάστηκα και έδινα λίγο χρόνο από την ζωή μου πλέον η αποχές αλλάξανε και δεν με ενδιαφέρει να ασχολούμαι

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πώς είναι θέμα συνήθειας. Προσωπικά έχω συνηθίσει να κάνω τις βασικές λειτουργίες του τηλεφώνου μόνο με gestures για να γλιτώνω χρόνο. Επίσης, με δεδομένο ότι ένα από τα μεγάλα ατού του android είναι ότι μπορείς να στήσεις το τηλέφωνο όπως ακριβώς θέλεις, δεν καταλαβαίνω γιατί να μείνω με έναν stock luncher που με περιορίζει πάρα πολύ στο να κάνω τις αρχικές μου οθόνες όπως ακριβώς με βολεύουν.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πώς είναι θέμα συνήθειας. Προσωπικά έχω συνηθίσει να κάνω τις βασικές λειτουργίες του τηλεφώνου μόνο με gestures για να γλιτώνω χρόνο. Επίσης, με δεδομένο ότι ένα από τα μεγάλα ατού του android είναι ότι μπορείς να στήσεις το τηλέφωνο όπως ακριβώς θέλεις, δεν καταλαβαίνω γιατί να μείνω με έναν stock launcher που με περιορίζει πάρα πολύ στο να κάνω τις αρχικές μου οθόνες όπως ακριβώς με βολεύουν.

 

Συμφωνώ σε όλα. Προσωπικά μάλιστα πρότεινα κάποτε τον Nova Prime στους φίλους μου, τον έβαλαν όλοι και έπαθαν εξάρτηση όπως εγώ. Δεν γίνεται πχ όταν ο άλλος έχει συνηθίσει να κάνει πχ το δάχτυλο προς τα πάνω στην οθόνη για να δει τα μηνύματά του ή οτιδήποτε άλλο με αυτήν την κίνηση, να δεχτεί να αλλάξει αυτή τη συνήθεια.

 

Για όσους θεωρείτε περιττά τα gestures σκεφτείτε το εξής : Να αγοράζατε μια συσκευή στην οποία σέρνοντας το δάχτυλό σας προς τα κάτω να μην εμφανιζόταν το notification panel όπως συμβαίνει σε όλες τις συσκευές. Θα λέγατε "έλα μωρέ εντάξει δεν πειράζει" ; Όχι, θα ξενερώνατε τρελά γιατί η κίνηση προς τα κάτω έχει γίνει κομμάτι της χρήσης της συσκευής σας. Όπως αναγκαίο σας έχει γίνει και το παρατεταμένο πάτημα. Ε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο έχουν γίνει απαραίτητα για εμάς και τα υπόλοιπα gestures ( κίνηση προς τα πάνω, double tap κτλ). Πως θα σας φαινόταν αν κάποιος με συσκευή με άγνωστο λογισμικό δεν μπορούσε να εμφανίσει το notification panel με τη γνωστή κίνηση και σας έλεγε "ε εντάξει, δεν στερούμαι και τίποτα σημαντικό" ; Μου φέρνετε στο μυαλό τους κατόχους Windows συσκευών που λένε "έλα μωρέ, μια χαρά είναι το notification panel, μια χαρά είναι το store". Xωρίς παρεξήγηση. :)

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα. Προσωπικά μάλιστα πρότεινα κάποτε τον Nova Prime στους φίλους μου, τον έβαλαν όλοι και έπαθαν εξάρτηση όπως εγώ. Δεν γίνεται πχ όταν ο άλλος έχει συνηθίσει να κάνει πχ το δάχτυλο προς τα πάνω στην οθόνη για να δει τα μηνύματά του ή οτιδήποτε άλλο με αυτήν την κίνηση, να δεχτεί να αλλάξει αυτή τη συνήθεια.

 

Για όσους θεωρείτε περιττά τα gestures σκεφτείτε το εξής : Να αγοράζατε μια συσκευή στην οποία σέρνοντας το δάχτυλό σας προς τα κάτω να μην εμφανιζόταν το notification panel όπως συμβαίνει σε όλες τις συσκευές. Θα λέγατε "έλα μωρέ εντάξει δεν πειράζει" ; Όχι, θα ξενερώνατε τρελά γιατί η κίνηση προς τα κάτω έχει γίνει κομμάτι της χρήσης της συσκευής σας. Όπως αναγκαίο σας έχει γίνει και το παρατεταμένο πάτημα. Ε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο έχουν γίνει απαραίτητα για εμάς και τα υπόλοιπα gestures ( κίνηση προς τα πάνω, double tap κτλ). Πως θα σας φαινόταν αν κάποιος με συσκευή με άγνωστο λογισμικό δεν μπορούσε να εμφανίσει το notification panel με τη γνωστή κίνηση και σας έλεγε "ε εντάξει, δεν στερούμαι και τίποτα σημαντικό" ; Μου φέρνετε στο μυαλό τους κατόχους Windows συσκευών που λένε "έλα μωρέ, μια χαρά είναι το notification panel, μια χαρά είναι το store". Xωρίς παρεξήγηση. :)

 

πραγματικά κατοχή Meizu - LG συσκευών και κάποιον ακόμα τα μισά από αυτά τα έχουν είδει η συσκευές

επειδεί είχα στην κατοχή μου τα μισά καλούδια τα έκανα και με το stock

σαν μέσος χρήστης που είμαι εγώ κάποιες εταιρίες έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω .

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά κατοχή Meizu - LG συσκευών και κάποιον ακόμα τα μισά από αυτά τα έχουν είδει η συσκευές

επειδεί είχα στην κατοχή μου τα μισά καλούδια τα έκανα και με το stock

σαν μέσος χρήστης που είμαι εγώ κάποιες εταιρίες έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω .

Καμία σχέση οι 2 εταιρίες που λες.

Είχα παλιότερα LG και πλέον Meizu.

 

Σε πληροφορώ ότι αν και έχω αγορασμένο το Nova (και τον δουλεύω στο ταμπλετ), στο κινητό έχω αφήσει τον στοκ γιατί το λειτουργικό της Meizu (FlymeOs) με καλύπτει σε πολλά πράγματα.

Θες double tap to wake; Υπάρχει

Θες icon badges ; γίνεται

Και πόσα άλλα.

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λίγο υπερβολικά τα βρίσκω τα παραπάνω

Στο κάτω κάτω όλα τα μαγικά αυτά "gestures " γίνονται πανεύκολα με το swipe home button. Τόσο απλή εφαρμογή. Με οποιονδήποτε launcher.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο υπερβολικά τα βρίσκω τα παραπάνω

Στο κάτω κάτω όλα τα μαγικά αυτά "gestures " γίνονται πανεύκολα με το swipe home button. Τόσο απλή εφαρμογή. Με οποιονδήποτε launcher.

 

Τα δάχτυλο μπορεί να ξεκινήσει την κίνηση από όποιο σημείο της οθόνης θες ή από συγκεκριμένο σημείο όπως δείχνουν οι εικόνες ; Αν ισχύει το 2ο τότε δεν βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω για την υπεροχή του nova γιατί είναι ίσως ο μοναδικός που έχει ετικέτες στο dock (μεταξύ άλλων δυνατοτήτων). Ίσως έιχα βρει και κάποιον άλλο αλλά δεν θυμάμαι τώρα. Οι περισσότεροι σίγουρα δεν έχουν.

Όσο για τα gestures βάζεις άμεση κλήση με swipe σε όλα τα εικονίδια του dock και δεν χρειάζεσαι να ανοίγεις dialer. Επίσης το double tap to lock εάν το μάθεις δύσκολα το αποχωρίζεσαι.

 

Να έιχε και ταξινόμηση στο drawer.....

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω για την υπεροχή του nova γιατί είναι ίσως ο μοναδικός που έχει ετικέτες στο dock (μεταξύ άλλων δυνατοτήτων). Ίσως έιχα βρει και κάποιον άλλο αλλά δεν θυμάμαι τώρα. Οι περισσότεροι σίγουρα δεν έχουν.

Όσο για τα gestures βάζεις άμεση κλήση με swipe σε όλα τα εικονίδια του dock και δεν χρειάζεσαι να ανοίγεις dialer. Επίσης το double tap to lock εάν το μάθεις δύσκολα το αποχωρίζεσαι.

 

Να έιχε και ταξινόμηση στο drawer.....

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Αν και η ταξινόμηση στο συρτάρι που είναι αλφαβητική, συν την ενεργοποίηση των συχνά χρησιμοποιούμενων εφαρμογών, δεν σε κάνει να χάνεσαι. Βέβαια πιστεύω σε μελλοντικό update θα προστεθεί κι άλλη επιλογή ταξινόμησης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω για την υπεροχή του nova γιατί είναι ίσως ο μοναδικός που έχει ετικέτες στο dock (μεταξύ άλλων δυνατοτήτων). Ίσως έιχα βρει και κάποιον άλλο αλλά δεν θυμάμαι τώρα. Οι περισσότεροι σίγουρα δεν έχουν.

Όσο για τα gestures βάζεις άμεση κλήση με swipe σε όλα τα εικονίδια του dock και δεν χρειάζεσαι να ανοίγεις dialer. Επίσης το double tap to lock εάν το μάθεις δύσκολα το αποχωρίζεσαι.

 

Να έιχε και ταξινόμηση στο drawer.....

 

Νά λοιπον τι χρειάζεστε...και απορώ γιατι ''παιδευεστε'' με τον Nova κλπ....Smart launcher κυριοι....υστερεί λιγο στο θέμα των widget,αλλα κατα τα αλλα...!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160507/098616339aeaff992f54c5e42d27a779.jpg

 

Sent via G4

Link to comment
Share on other sites

Νά λοιπον τι χρειάζεστε...και απορώ γιατι ''παιδευεστε'' με τον Nova κλπ....Smart launcher κυριοι....υστερεί λιγο στο θέμα των widget,αλλα κατα τα αλλα...!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160507/098616339aeaff992f54c5e42d27a779.jpg

 

Sent via G4

Εγώ πάντως δεν θεωρώ ότι παιδεύομαι με τον nova. Δε με χαλάει κάτι. Επειδή έχω τρέξει στο παρελθόν 4,5 launchers, όπως αισθάνομαι το τηλέφωνο με τον nova, με κανέναν άλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο και τα εισαγωγικα...

Τα είδα τα ", αλλά αυτό δεν αλλάζει το νόημα φίλε μου. :)

Πάντως, όπως και να 'χει, δεν.." παιδεύομαι":D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει κάποια εφαρμογή να δείχνει τα αδιάβαστα η εισερχόμενα για τον nova αλλά με έξτρα πακέτο εικονιδίων; το tesla unread απλά δεν δουλεύει.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει κάποια εφαρμογή να δείχνει τα αδιάβαστα η εισερχόμενα για τον nova αλλά με έξτρα πακέτο εικονιδίων; το tesla unread απλά δεν δουλεύει.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν σου δούλεψε ποτέ ο tesla;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει κάποια εφαρμογή να δείχνει τα αδιάβαστα η εισερχόμενα για τον nova αλλά με έξτρα πακέτο εικονιδίων; το tesla unread απλά δεν δουλεύει.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και αυτό για τον νοβα είναι https://play.google.com/store/apps/details?id=net.igecelabs.android.MissedIt

 

Πάντως σε μένα μια χαρά δουλεύει το TeslaUnread

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δούλεψε ποτέ ο tesla;

Δούλεψε παλια από όσο θυμάμαι αλλά με τα στοκ εικονίδια. Μολις έβαλα άλλο πακέτο μέσα σταμάτησε.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η τελευταια εκδοση του Nova?

4.2.2

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δούλεψε παλια από όσο θυμάμαι αλλά με τα στοκ εικονίδια. Μολις έβαλα άλλο πακέτο μέσα σταμάτησε.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν νομίζω να φταίει αυτό..... Κ εγώ άλλο Icon pack έχω και δουλεύει μια χαρά.

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε παλια από όσο θυμάμαι αλλά με τα στοκ εικονίδια. Μολις έβαλα άλλο πακέτο μέσα σταμάτησε.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άρα φταίει το Icon pack. Εγώ είχα βάλει το shadow του tymanov, που απ ότι μου είπαν είχε θέματα. Διαφημίσεις, κατανάλωση μπαταρίας κλπ, και το έβγαλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...