Jump to content

myphone VERSUS: LG Nexus 4 vs Sony Xperia Z


DJDB
 Κοινοποίηση

LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;  

615 members have voted

  1. 1. LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;

    • LG Nexus 4
      292
    • Sony Xperia Z
      323


Recommended Posts

Δε συγκρίνεται πλέον το Sony. Είναι μια κατηγορία από μόνο του. Και από hardware και από καινοτομίες (η πρώτη αδιάβροχη ναυαρχίδα σε τέτοιο μέγεθος) είναι πολύ μπροστά. Για μένα το nexus έχει ένα βασικό μειονέκτημα: SD. Το πλεονέκτημά του είναι η τιμή του, αν και σε παρόμοια τιμή βρίσκεις πλέον πολλά κινητά (π.χ. S3). Sony λοιπόν...

 

Επιλέγω (στα χαρτιά μόνο δεν θα το αγοράσω) το Z για την οθόνη του (μέγεθος και ποιότητα) και για το ότι είναι "αδιάβροχο"..

 

Sony για μενα! Πραγματικα δυσκολη η επιλογη αναμεσα σε αυτα τα δυο. Μου αρεσει γιατι εχει δυνατα specs, ειναι ομορφο, ξεχωριστο και αδιαβροχο.

Δεν εχω πισει κανενα απο τα 2 στα χερια μου ομως.

 

Τι συγκρίνουμε ρε παιδιά;

Το Ζ σε σχέση με το Nexus εκτός από σαφώς ανώτερη εμφάνιση και ποιότητα έχει: microSD, ραδιόφωνο, LTE, καλύτερη οθόνη, καλύτερες κάμερες, ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ! Τα δε μεγέθη τους σχεδόν τα ίδια, μισό εκατοστό ποιο μακρύ το Z, το βάρος ίδιο, τι λέμε τώρα. Τα 200 ευρώ παραπάνω εννοείται οτι τα αξίζει αν και σε λίγο η διαφορά θα είναι μικρότερη.

Αν είχαν τα ίδια specs τότε να το συζητήσουμε το vs με Nexus 4 και να του δώσουμε το προβάδισμα της χαμηλότερης τιμής σε βάρος της μάπα εμφάνισης του.

Εδώ ήταν άκυρο το συγκριτικό με του Nexus 4 με S3 που βάλατε, με το Ζ τώρα τι συζητάμε;

 

Αφήνοντας κατά μέρος την μεγάλη διαφορά στην τιμή (ας μην ξεγελιόμαστε, η πολύ χαμηλή τιμή του n4 αποτελεί την εξαίρεση και όχι τον κανόνα στην κορυφαία κατηγορία και έχει σχέση με την πολιτική της google και όχι με την αγορά αυτή καθ' αυτή), η εντύπωση που μου δίνεται είναι ότι το xperia z είναι το nexus που θα θέλαμε να βγάλει η google:

1. Ίδια cpu - ram - gpu.

2. Παραπλήσιο design (γυαλί μπρος - πίσω).

Από εκεί και πέρα, το z έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη, αδιάβροχη κατασκευή, lte, επέκταση μνήμης, καλύτερη μπαταρία, ραδιόφωνο, usb on the go και το ui (timescape) με τις λιγότερες παρεμβάσεις στο vanilla android. Σαν συσκευή είναι ξεκάθαρα καλύτερη. Ο μόνος λόγος να επιλέξει κάποιος το n4 είναι το vanilla android, οι αναβαθμίσεις και η τιμή. Οπότε xperia z από εμένα.

 

Καλημερα σε ολους,

Θεωρω οτι ειναι δυο διαφορετικα πραγματα για να γινει συγκριση.

Στην περιπτωση του Xperia Z, ειναι ενα καλο μοντελο αλλα δεν βλεπω τον λογο να το αγορασει καποιος οταν σε λιγες μερες θα βγει το Galaxy S 4 (ή το υπαρχον Note2. Εκτος κι αν εχει σαν απαραιτητη προυποθεση να ειναι αδιαβροχο(αν και νομιζω οτι θα εμφανιστουν πολλες συσκευες στα service της Sony)

Οσον αφορα την περιπτωση του Nexus 4, ειναι επισης ενα καλο και τιμιο μοντελο αλλα οταν στην ιδια τιμη παιρνεις το Galaxy S 3 μαλλον η επιλογη του 2ου ειναι ευκολη.Το να παιρνεις πρωτος το update του Android παλι δεν μου λεει κατι. Γιατι το ιδιο update θα το παρει και το Galaxy S 3 απλα λιγο αργοτερα. Και εκτος του οτι θα το παρει, θα εχει και παραπανω πραγματα απο το pure Android(βλ. Multiwindow στην 4.1.2). Τελος επειδη οι αναγκες μας αυξανονται συνεχως, το να μην μπορω να επεκτεινω την μνημη του τηλεφωνου θεωρω οτι ειναι ενα πολυ σημαντικο μειονεκτημα

 

Νομίζω μιλάνε από μόνα τους!

Γιατί? Επειδή είναι καιρός για νέες εμπειρίες!

Συν το ότι έχει ωραίο design!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πιστευω ειναι ζητημα χρηματων περισσοτερο.

 

Αν επρεπε να παρω ενα απο τα δυο μαλλον Ν4 λογω υποστηριξης και μου μενουν και αρκετα χρηματα για αλλη συσκευη ή ταμπλετ.

 

Αν ᾽᾽τα ειχα᾽᾽μαλλον το Ζ θα αγοραζα σε ασπρο.

εννοειται πιο πληρες κινητο σε ολα

οθονη,LTE,μνημη,κατασκευη,πιστοποιηση ip57,καμερα,

 

η αληθεια ειναι οτι θα μου αρεσε στην παραλια να εχω μαζι μου το Ζ και να το χρησιμοποιησω χωρις συμβιβασμους.

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Το Ζ δεν συγκρίνεται με το Ν4 σε χαρακτηριστικά μιας και είναι αρκετά μπροστά.

 

Ψήφισα όμως το Ν4 γιατί ήταν αυτό που με έκανε να βάλω το χέρι στην τσέπη για να το αποκτήσω. Απλά το πακέτο που δίνει για τα χρήματα που απαιτεί δεν έχει αντίπαλο. Όντας ένα μήνα κάτοχος της συσκευής, το μόνο που μετανιώνω είναι που δεν το είχα αποκτήσει νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα για το Ζ είναι ότι αν στη θέση του ήταν το One (και πολύ πιθανόν και το s4) ελάχιστοι θα κοιτούσαν το vfm του Νexus..
Link to comment
Share on other sites

Hardware wise φυσικά και θα προτιμούσα το sony, αν και με τρομάζει λίγο το μέγεθος, παρόλα αυτά ψηφίζω nexus 4 μόνο και μόνο για το software που ήταν και ο βασικός λόγος που έφυγα από το xperia S. Έχει τόσους μήνες που βγήκε η jelly bean και ακόμα την περιμένουμε για το xperia S. Όπως ξεχάστηκε αυτό, έτσι θα ξεχαστεί και το T στα επόμενα updates και φυσικά σε μερικούς μήνες που θα βγει άλλη ναυαρχίδα θα ξεχαστεί και το Ζ. Δε την ξαναπατάω, από δω και πέρα nexus :)
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα για το Ζ είναι ότι αν στη θέση του ήταν το One (και πολύ πιθανόν και το s4) ελάχιστοι θα κοιτούσαν το vfm του Νexus..

 

Μην το αδικης το l...

Και αυτό στην κατηγορία των δύο παραπάνω ανήκει...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Nexus 4 ψήφισα απλά και μόνο επειδή το VFM είναι ανώτερο απο κάθε προσφορά που δίνει το Ζ.

 

Προφανώς και στην ίδια τιμή το Ζ πάει παμψηφεί θαρρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα 1 βδομάδα συμβίωσης με το Ζ

Ωραίο τηλέφωνο, αποπνέει πολυτέλεια, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρήγορο, πολύ καλή φωτογραφική, και απαντάς και στο τηλέφωνο όσο ξυρίζεσαι άφοβα:D

Επίσης LTE!!!

Δε με εντυπωσίασε η οθόνη, στην απόδοση του μαύρου και με έχει απογοητεύσει οικτρά η μπαταρία, ακόμα και με το stamina on!!!

Το N4 από την άλλη, δε δέχεται επέκταση μνήμης, αν και εμένα δε με ενοχλεί, αλλά υστερεί λίγο στα τεχνικά χαρακτηριστικά, είναι υποδεέστερο. Καλύτερη απεικόνιση χρωμάτων (μαύρο), πιο βολικό στο χέρι σα μέγεθος, μπαίνει εύκολα στην τσέπη του τζιν σου.

 

Μπορεί το Ζ να είναι κορυφή, αλλά το Ν4 έχει μια αξεπέραστη value for money για τα (όχι και τόσο λιγα/παρωχημένα) δυνατά χαρακτηριστικά του. Και μια και ως γνωστόν, λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν, ψηφίζω Ν4

Edited by mak1981
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Επειδή η πιο σημαντική προτεραιότητα στις μέρες μας είναι τα χρήματα δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης. Nexus 4 παιδιά. Η Google έδωσε σε μας τους καταναλωτές τη ευκαιρία να δώσουμε ένα μήνυμα στους κατασκευαστές κινητών. Ας τη χρησιμοποιήσουμε λοιπόν. Με το να δώσουμε 200 ευρώ παραπάνω για ένα παραπλήσιο προϊόν είναι σα να τους λέμε καλά κάνετε καθ έχετε τέτοιες τιμές
Link to comment
Share on other sites

αν το nexus είχε micro sd η έστω και 64 gb χώρο με κάνα 50 ευρώ παραπάνω τότε θα επέλεγα το nexus αλλιώς δαγκωτό το sony όπως και να έχει 12 gb είναι λίγα για τα αρχεία μου και το cloud είναι και πανάκριβο και αργό έτσι όπως είμαστε είναι καλό για μικρά αρχεία και κάποια σημαντικά αρχεία δουλειάς που θέλεις να έχεις πρόσβαση από παντού

 

τώρα ποιο θα αγόραζα η απάντηση είναι κανένα εδώ δύο μήνες εχω δεν κάρτα να βάλω στο κινητό όχι να πάρω άλλο κινητό (no work no party:lol::lol::lol: όπως και οι περισσότεροι πλέον)

Link to comment
Share on other sites

Μην το αδικης το l...

Και αυτό στην κατηγορία των δύο παραπάνω ανήκει...

 

Το iphone εννοείς?

Προφανώς και είναι στην ίδια κατηγορία, αναφέρθηκα μόνο σε android.

Αν ρωτούσες εμένα δε θα διάλεγα κανένα τους, ούτε το 5, το 920 θα παιρνα :D

Link to comment
Share on other sites

πολύ δύσκολη απόφαση για μένα. αν έπρεπε να επιλέξω ένα από τα 2 θα διάλεγα το Ζ λόγο ομορφιάς και που είναι αδιάβροχο. από την αλλη το lg είναι νεξους με όλα τα πλεονεκτήματα που μπορεί να χει μια τέτοια συσκευή. δύσκολο.
Link to comment
Share on other sites

Nexus 4, λόγω καλύτερης οθόνης (σε γωνίες θέασης και μέγεθος), καλύτερης τιμής και σοβαρού πλάνου αναβαθμίσεων λογισμικού.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτά τα συγκριτικά πάντα τα κάνω με το σκεπτικό ότι μου τα χαρίζουν και όχι ότι θα δώσω λεφτά. Γιατί φυσικά άλλο 400 άλλο 600. Αν μου λέγανε σου χαρίζουμε N4 ή Ζ θα πήγαινα φυσικά σε Ζ για πολλούς λόγους αλλά κυρίως γιατί είναι μια κούκλα σε σχέση με το άσχημο για τα δικά μου γούστα N4. Ένας άλλος λόγος είναι επειδή η Sony τόλμησε και άλλαξε σχεδιαστική γραμμή παρόλο που κατά γενική ομολογία έχει τα ομορφότερα κινητά (στο Android). Πράγμα που, δυστυχώς, δεν βλέπω από τους άλλους κατασκευαστές.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nexus για μένα. Μου ταιριάζει καλύτερα λόγω μεγέθους και τιμής το z πανεμορφο αλλά ξεφεύγει και στα δυο. Γούστα είναι αυτά:p
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Nexus 4 απο μενα μιας και ειμαι και κατοχος.Σιγα που θα επαιρνα s3 με τα ιδια λεφτα ενα κινητο το οποιο λαγκαρει συνεχως και εχει 1gb ram.Kαι οσοι θελετε 4G αφηστε το γιατι δεν παιζει να εχετε αλλο απο Αθηνα σημα.Επισης τι να το κανω το ραδιο την στιγμη που ειμαι συνεχως στο ιντερνετ και εχω app tune in pro.Επισης χωρο δεν θελω γιατι δουλευω με icloud.Εχουμε smartphone και ειναι καιρος να το χρησιμοποιετε οπως του αρμοζει.Τωρα σχετικα με το Ζ μου αρεσει που ειναι αδιαβροχο αλλα και παλι δεν θα το πετγα ποτε στο νερο.Απο την αλλη χανεις πααααρα πολυ σε μεταπωληση και σε αναβαθμισεις.Δεν συνεχιζω,ψηφιζω N4
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Επειδή η πιο σημαντική προτεραιότητα στις μέρες μας είναι τα χρήματα δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης. Nexus 4 παιδιά. Η Google έδωσε σε μας τους καταναλωτές τη ευκαιρία να δώσουμε ένα μήνυμα στους κατασκευαστές κινητών. Ας τη χρησιμοποιήσουμε λοιπόν. Με το να δώσουμε 200 ευρώ παραπάνω για ένα παραπλήσιο προϊόν είναι σα να τους λέμε καλά κάνετε καθ έχετε τέτοιες τιμές

 

Πόσο δίκαιο έχεις.

Ήταν ο λόγος που δεν περίμενα να δω τα τεχνικά χαρακτηριστικά των SGS IV, Xperia Z, HTC One & LG Optimus G γιατί πολύ απλά γνώριζα σε τί τιμές θα έρθουν.

 

 

Edit: Βέβαια, κατά λάθος ψήφισα το Z. :dash:

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...