Jump to content

myphone VERSUS: LG Nexus 4 vs Sony Xperia Z


DJDB
 Κοινοποίηση

LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;  

615 members have voted

  1. 1. LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;

    • LG Nexus 4
      292
    • Sony Xperia Z
      323


Recommended Posts

Η σύγκριση είναι άκυρη και νομίζω ρίχνει το επίπεδο του myphone, φέρνει κάτι σε ερασιτεχνικό.

 

Έιναι άκυρο βάσει αρχής να συγκρίνουμε προϊόντα με διαφορά τιμής το ένα στο 50% πάνω από το άλλο!

 

Κρίμα myphone.

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω καθότι μιλάμε για συσκευές ίδιας γενιάς, με παρόμοια τεχνικά χαρακτηριστικά. Η διαφορά στην τιμή, είναι θέμα πολιτικής και θλίβομαι βλέποντας ανθρώπους να προκαταλαμβάνονται για μια συσκευή λόγω φθηνότερης τιμολόγησης.

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για επιχειρηματολόγησέ μάς γιατί θλίβεσαι που ένας καταναλωτής θέλει να κάνει πολύ καλά τη δουλειά του με πολύ λιγότερα χρήματα.

 

Ά, ρε θύματα του μάρκετινγκ!

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Nexus 4, γιατί μου "ηρθε" ως 16άρι με 320 ευρώ από αγγλία.

Αν έφτανε Max 400 το Sony, ίσως να το επέλεγα, αλλά η διαφορά τιμής είναι εξωφρενική, και οι καιροί χαλεποί.

Είναι πάντως λίγο άκυρη η σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Τι συγκρίνουμε ρε παιδιά;

Το Ζ σε σχέση με το Nexus εκτός από σαφώς ανώτερη εμφάνιση και ποιότητα έχει: microSD, ραδιόφωνο, LTE, καλύτερη οθόνη, καλύτερες κάμερες, ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ! Τα δε μεγέθη τους σχεδόν τα ίδια, μισό εκατοστό ποιο μακρύ το Z, το βάρος ίδιο, τι λέμε τώρα. Τα 200 ευρώ παραπάνω εννοείται οτι τα αξίζει αν και σε λίγο η διαφορά θα είναι μικρότερη.

Αν είχαν τα ίδια specs τότε να το συζητήσουμε το vs με Nexus 4 και να του δώσουμε το προβάδισμα της χαμηλότερης τιμής σε βάρος της μάπα εμφάνισης του.

Εδώ ήταν άκυρο το συγκριτικό με του Nexus 4 με S3 που βάλατε, με το Ζ τώρα τι συζητάμε;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Xperia Z μονο..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα και τα δύο είναι πανάκριβα οπότε βάζω το value for money στην άκρη (το οποίο φυσικά είναι πολύ καλύτερο στο Nexus 4). Στο κάτω-κάτω ως Sony το Xperia Z σε μερικούς μήνες θα κάνει 400 ευρώ.

 

Η έλλειψη κάρτας microSD και ραδιόφωνου στο Nexus 4 είναι μεγάλο φάουλ και λόγος για να μην αγοράσω κάποιο κινητό. Δεν καταλαβαίνω γιατί πολλοί κατασκευαστές ακολουθούν το κακό παράδειγμα της Apple. Xperia Z από μένα γιατί είναι υπερπλήρες από άποψη χαρακτηριστικών και πιο όμορφο.

Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Xperia Z χωρίς δεύτερη κουβέντα...
Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Αφήνοντας κατά μέρος την μεγάλη διαφορά στην τιμή (ας μην ξεγελιόμαστε, η πολύ χαμηλή τιμή του n4 αποτελεί την εξαίρεση και όχι τον κανόνα στην κορυφαία κατηγορία και έχει σχέση με την πολιτική της google και όχι με την αγορά αυτή καθ' αυτή), η εντύπωση που μου δίνεται είναι ότι το xperia z είναι το nexus που θα θέλαμε να βγάλει η google:

1. Ίδια cpu - ram - gpu.

2. Παραπλήσιο design (γυαλί μπρος - πίσω).

Από εκεί και πέρα, το z έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη, αδιάβροχη κατασκευή, lte, επέκταση μνήμης, καλύτερη μπαταρία, ραδιόφωνο, usb on the go και το ui (timescape) με τις λιγότερες παρεμβάσεις στο vanilla android. Σαν συσκευή είναι ξεκάθαρα καλύτερη. Ο μόνος λόγος να επιλέξει κάποιος το n4 είναι το vanilla android, οι αναβαθμίσεις και η τιμή. Οπότε xperia z από εμένα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

Θεωρω οτι ειναι δυο διαφορετικα πραγματα για να γινει συγκριση.

Στην περιπτωση του Xperia Z, ειναι ενα καλο μοντελο αλλα δεν βλεπω τον λογο να το αγορασει καποιος οταν σε λιγες μερες θα βγει το Galaxy S 4 (ή το υπαρχον Note2. Εκτος κι αν εχει σαν απαραιτητη προυποθεση να ειναι αδιαβροχο(αν και νομιζω οτι θα εμφανιστουν πολλες συσκευες στα service της Sony)

Οσον αφορα την περιπτωση του Nexus 4, ειναι επισης ενα καλο και τιμιο μοντελο αλλα οταν στην ιδια τιμη παιρνεις το Galaxy S 3 μαλλον η επιλογη του 2ου ειναι ευκολη.Το να παιρνεις πρωτος το update του Android παλι δεν μου λεει κατι. Γιατι το ιδιο update θα το παρει και το Galaxy S 3 απλα λιγο αργοτερα. Και εκτος του οτι θα το παρει, θα εχει και παραπανω πραγματα απο το pure Android(βλ. Multiwindow στην 4.1.2). Τελος επειδη οι αναγκες μας αυξανονται συνεχως, το να μην μπορω να επεκτεινω την μνημη του τηλεφωνου θεωρω οτι ειναι ενα πολυ σημαντικο μειονεκτημα

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το Ζ ειναι καλυτερο απο οσα κινητα υπαρχουν στην αγορα αυτη τη στιγμη... δεν εχει νοημα
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι λέτε;Τι άνιση μάχη;

Τετραπυρινα στο 1.5 GHz και τα 2.Και τα 2 έχουν 2gb ram,γυαλί μπρος-πισω και τα 2.Για ραδιόφωνο,καρτες SD κτλ. που δεν έχει το νεξους είναι πολιτικη της Google,όπως κι η χαμηλή τιμη του.

Μη λέμε οτι να ναι.

Nexus 4 απο μένα γιατί Sony δεν θα αγοραζα ακόμα κι αν έφτιαχνε και καφέ.Καμια εμπιστοσυνη σε αυτή την εταιρεια πια.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Βασικα βαλτε HTC ONE απεναντι στο xperia Z.... και πανω δεξια ενα (Χ) ακαταλληλο! :lol:

 

Nexus 4 απο εμενα! Το xperia z τρωει ακυρο λογο LCD!

 

...επισης καμια εμπιστοσυνη σε Sony και σε προιοντα της απο το 2000 και μετα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λογία δαγκωτό z..........και δεν είμαι fan boy έχω s3 και note 2

 

http://www.youtube.com/watch?v=RKY2fn6IIuY&feature=player_embedded

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λογία δαγκωτό z..........και δεν είμαι fan boy έχω s3 και note 2

 

http://www.youtube.com/watch?v=RKY2fn6IIuY&feature=player_embedded

 

Τωρα εξηγειται γιατι εβαλε LCD οθονη, σου λεει απευθυνομαι σε μωρα οποτε δεν παιζει να καταλαβουν τι μαπεξ οθονη εβαλα :p! Αντοχη να εχει, λες και ειμαστε οικοδομοι!

Link to comment
Share on other sites

Nexus 4 από εμένα, μια που μετράει πιο πολύ το value for money καθώς και το vanilla android.:)

 

Το ίδιο και για μένα!

Βασικα το Ζ ειναι πολυ ακριβο ακομη για κανονικο τηλεφωνο για μενα και για phablet εχω το αξεπεραστο noteli2

Να πω εδω κατι πάνω στη ποιότητα λειτουργίας και στο smooth των 2 συσκευών.

Το Ν4 έχει καλύτερο smooth απ το Ζ κατι που είχα προβλεψει καθ πριν τα δω και τα 2 μαζί καθώς κ μόνο που έχουν ίδιο επεξεργαστή και ram αλλά το Ζ όπως κ όλα τα καινούργια έχουν πολύ περισσότερο φορτίο λόγο μεγαλύτερης ανάλυσης οθόνης.

Το δυο Ζ που δουλεψα μετα απο αρκετή βεβαια ώρα μου έκαναν μικρό κομπιασμα ενω το Ν4 όχι.

Και το ειχα μαμά ποσο μάλλον τώρα με την paranoid και τελειως ελαφρωμενο!

Πάντως για μένα είναι τελείως διαφορετικά αυτά τα smartphones, με το 1 να υπερέχει σε αλλους τομείς και το αλλο σε αλλους.

Οπότε ο καθενας επιλέγει με βάση τις αναγκες κ προτεραιότητες του ;)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Nexus 4 απο εμενα λογο αναβαθμησεων, τιμης και μεγεθους. Απιστευτο εργαλειο με καθαρο android!
Link to comment
Share on other sites

Nexus 4 από εμένα, μια που μετράει πιο πολύ το value for money καθώς και το vanilla android.:)

 

Άψογη ανάλυση πραγματικά ;)

Τοp στα λεφτά του το Nexus, δεύτερη για να μην πω τρίτη επιλογή στα δικά του λεφτά το Z.

Nexus από εμένα λοιπόν, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι καλύτερο κινητό απ το Ζ, ούτε καν.

 

Θα επιλέξω Ν4 και για ένα παραπάνω λόγο: έρχεται η Canonical με το Ubuntuuuuuuuuu :ninja:

 

Ξεκάθαρα N4 λόγω τιμής, υπεραρκετών χαρακτηριστικών, γυμνού Android, μεγέθους, επερχόμενης Key Lime Pie και πάνω απ' όλα γιατί δε θα ξυπνάω κάθε πρωί και να αναρωτιέμαι τι πρόβλημα θα βγάλει σήμερα! ;)

 

Για όλα αυτά N4!!!

Link to comment
Share on other sites

Nexus για μένα.κ το Σόνυ καλό είναι αλλά δε βλέπω τρομερές διάφορες για εναν απλό χρήστη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nexus για μένα.πολύ καλό το Σόνυ αλλά δε βλέπω τρομερές διάφορες για εναν απλό χρήστη.και είναι και πιό φθηνό

Νομίζω ότι στους δύσκολους καιρούς που ζούμε το θέμα status ειναι πια εκτός .

ΝΟΚΙΑ Ν95 -ΝΟΚΙΑ Ν8 - NEXUS 4- HTC M8 -NOKIA 1020 -XPERIA Ζ5-Lumia 950xl
Link to comment
Share on other sites

Το Ζ καθώς είναι το κινητό που θα επέλεγα ανεξαρτήτως χρημάτων αλλά με βλέπω πιο κοντά στην αγορά του vfm nexus 4.
Link to comment
Share on other sites

Αν μου το δώσουν δωρεάν το Sony , αν είναι να το πληρώσω το LG.
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...