Jump to content

Xperia T : οδηγός φλασαρίσματος/root


Dark_ds
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

Εκανα αναβαθμιση το xperia T απο Ice Cream σε Jelly Bean μεσω του προγραμματος της sony.Για να γυρισω παλι σε Ics ποια ics πρεπει να κατεβασω?Νομιζω οσο ειχα ics ηταν η εκδοση 7.0.A.3.195.Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα αν κατεβασω διαφορετικη απο αυτη που ειχα?Ποια προτεινετε εσεις?

Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον έχουμε και λέμε.. Xperia T σε JB κατέβασα το πρόγραμμα για το root.. Μετά πάτησα το Runme και μου εμφανίζπνται 3 επιλογές 1)Normal 2)Special 3) New Xperia Root.. Ποιο πρέπει κανονικά να πατήσω; Πάτηαα το Normal.. Μετά SuperSu για εγκατάσταση αλλα μετά μου γράφει Running και δεν συνεχίζει ποτέ.. Να υπενθυμίσω πως έχω βάλεο Usb Debugging.. Μια βοήθεια παιδιά..

το 3 πατας για jellybean. το 1 ειναι για την ics !

Καλησπερα παιδια,

Εκανα αναβαθμιση το xperia T απο Ice Cream σε Jelly Bean μεσω του προγραμματος της sony.Για να γυρισω παλι σε Ics ποια ics πρεπει να κατεβασω?Νομιζω οσο ειχα ics ηταν η εκδοση 7.0.A.3.195.Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα αν κατεβασω διαφορετικη απο αυτη που ειχα?Ποια προτεινετε εσεις?

Ευχαριστω:)

οχι δεν θα εχεις κανενα προβλημα αν βαλεις αλλη εκδοση.. η τελευταια ics ειναι η 7.0.A.3.223 νομιζω

απο εδω(FTF) κατεβασε οποια θες!

προτιμησε τις Generic καλυτερα..γιατι μερικες ειναι απο συγκεκριμενους παροχους και γενικα διαφορα τετοια :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Αρχικά να αναφέρω ότι είμαι καινούργιος στο forum..

Να μπω στο θεμα...

Πριν 1 εβδομάδα , αγόρασα το xperia T , με το που το ανοιξα μετα απο λιγο έκανα αναβάθμιση σε jelly bean ...

όταν ήταν ακόμη ICS μου φαινόταν ότι ξεφόρτιζε εξαιρετικά εύκολα...

Με τον Jellybean 4.1.2 πάλι ξεφορτίζει εύκολα , δεν ξερω τι να κάνω...

Θέλω Βοήθεια... :)

Πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα κρύβεται μια γυναίκα !!!

Πίσω από την κατάρρευση ενός επιτυχημένου άντρα κρύβεται ακόμα μία Γυναίκα !!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην περίπτωσή μου το flashtool αποτυχαίνει να εγκαταστήσει τους drivers (του Xperia TX αλλά και οποιουδήποτε άλλου κινητού).... :(

Καμια ιδέα;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου το flashtool αποτυχαίνει να εγκαταστήσει τους drivers (του Xperia TX αλλά και οποιουδήποτε άλλου κινητού).... :(

Καμια ιδέα;

δες μηπως οι adb drivers μπορουν να βοηθησουν

 

 

ενημερωθηκε ο οδηγος στο πεδιο του root για την νεα εκδοση 9.1.A.1.141

Link to comment
Share on other sites

δες μηπως οι adb drivers μπορουν να βοηθησουν

 

 

ενημερωθηκε ο οδηγος στο πεδιο του root για την νεα εκδοση 9.1.A.1.141

 

Από ο,τι λέει εκεί, για να βοηθήσουν θα πρέπει να μου ζητήσει drivers.

Έχω και το παράλληλο πρόβλημα ότι το Τ μου δε μένει σε fastboot mode παραπάνω από λίγα δευτερόλεπτα. Αμέσως γυρνάει μόνο του σε reboot με αποτέλεσμα τα windows να μη με αφήνουν να βάλω τους νέους drivers....

 

Χάλια η κατάσταση.

Είμαι τρομερά απογοητευμένος από τη Sony που θέλει να περνιέται και για developer-friendly.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από ο,τι λέει εκεί, για να βοηθήσουν θα πρέπει να μου ζητήσει drivers.

Έχω και το παράλληλο πρόβλημα ότι το Τ μου δε μένει σε fastboot mode παραπάνω από λίγα δευτερόλεπτα. Αμέσως γυρνάει μόνο του σε reboot με αποτέλεσμα τα windows να μη με αφήνουν να βάλω τους νέους drivers....

 

Χάλια η κατάσταση.

Είμαι τρομερά απογοητευμένος από τη Sony που θέλει να περνιέται και για developer-friendly.

απο οτι ειδα αυτο το κανει επειδη δεν εχει τους σωστους drivers!

δες το 6 ποστ εδω και γενικα το thread που εχουν παρομοια προβληματα.

δοκιμασε και σε αλλα pc αλλες usb ports και οτι ειναι δυνατον δηλαδη..

 

πολυ developer-friendly.. ειδικα ο κλειδωμενος bootloader :p

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα αυτο το κανει επειδη δεν εχει τους σωστους drivers!

δες το 6 ποστ εδω και γενικα το thread που εχουν παρομοια προβληματα.

δοκιμασε και σε αλλα pc αλλες usb ports και οτι ειναι δυνατον δηλαδη..

 

πολυ developer-friendly.. ειδικα ο κλειδωμενος bootloader :p

 

Eίναι μια εβδομάδα που τα δοκιμάζω όλα αυτά.

Έπρεπε μέχρι και να κάνω ειδικό reboot τα Win 8 για να μην απαιτούν να είναι signed οι drivers.

Βλέπω ότι μπορεί να φταίνει τα Win 8, μπορεί να φταίει το ότι είναι 64bit, μπορεί να φταίει και το κινητό.

Εγώ άλλο PC αυτή τη στιγμη δεν έχω, οπότε είμαι κολλημένος με το απαίσιο software της Sony. :down:

 

Και άντε να δεχτώ ότι φταίω εγώ που πήρα Win 8 64bit.

Αλλά ποιος φταίει που η συσκευή μου δε μπορεί να μείνει σε Fastboot mode; Ο φούφουτος ή οι άσχετοι της Sony;

Edited by lewton

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eίναι μια εβδομάδα που τα δοκιμάζω όλα αυτά.

Έπρεπε μέχρι και να κάνω ειδικό reboot τα Win 8 για να μην απαιτούν να είναι signed οι drivers.

Βλέπω ότι μπορεί να φταίνει τα Win 8, μπορεί να φταίει το ότι είναι 64bit, μπορεί να φταίει και το κινητό.

Εγώ άλλο PC αυτή τη στιγμη δεν έχω, οπότε είμαι κολλημένος με το απαίσιο software της Sony. :down:

 

Και άντε να δεχτώ ότι φταίω εγώ που πήρα Win 8 64bit.

Αλλά ποιος φταίει που η συσκευή μου δε μπορεί να μείνει σε Fastboot mode; Ο φούφουτος ή οι άσχετοι της Sony;

σβησε οτι εχεις και δοκιμασε το flash tool απο εδω http://developer.sonymobile.com/downloads/tool/flash-tool-for-xperia-devices/

 

το pc companion το εχεις στο pc; μηπως αυτο βαλει τους drivers και δουλεψει.. δεν ξερω απλα λεω..

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

σβησε οτι εχεις και δοκιμασε το flash tool απο εδω http://developer.sonymobile.com/downloads/tool/flash-tool-for-xperia-devices/

 

το pc companion το εχεις στο pc; μηπως αυτο βαλει τους drivers και δουλεψει.. δεν ξερω απλα λεω..

 

Είναι για συσκευές με ξεκλείδωτο bootloader.

Εγώ δε μπορώ να τον ξεκλειδώσω επειδή δε μένει σε fastboot mode....

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, εχω μια απορια για την εκδοση .141, δεν μπορω να καταλαβω αν για να κανεις ρουτ τρεχεις απλα το αρχειο απο τα windows που δινει ή αν και για αυτη πρεπει να γυρισεις στην παλια εκδοση ανροιδ, γιατι γενικα οι οδηγιες ξεκινανε με αυτο, αλλα στο βημα εκεινο που αναφερει την 141 λεει οτι την κανεις ρουτ κατεβαζοντας και τρεχοντας απλα το αρχειο..το οποιο εκανα και δεν εγινα ρουτ, απο windows 8.. να δοκιμασω με 7αρια? ή δεν εχει νοημα?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, εχω μια απορια για την εκδοση .141, δεν μπορω να καταλαβω αν για να κανεις ρουτ τρεχεις απλα το αρχειο απο τα windows που δινει ή αν και για αυτη πρεπει να γυρισεις στην παλια εκδοση ανροιδ, γιατι γενικα οι οδηγιες ξεκινανε με αυτο, αλλα στο βημα εκεινο που αναφερει την 141 λεει οτι την κανεις ρουτ κατεβαζοντας και τρεχοντας απλα το αρχειο..το οποιο εκανα και δεν εγινα ρουτ, απο windows 8.. να δοκιμασω με 7αρια? ή δεν εχει νοημα?

Καλημερα φιλε μου.

Δυστυχως δεν εχω πλεον τη συσκευη για να κανω τις δοκιμες και να σου απαντησω με ακριβεια.

εδω λεει πως ρουταρεται η .141 με τον τροπο αυτο, δοκιμασε εχοντας ενεργοποιησει το usb debugging.

 

αλλιως αν δεν γινεται γυρισε στην .140 κανε ροοτ και περνα μια ηδη rootαρισμενη rom .141

 

παιδια οποιος μαθαινει νεα πραγματα (πχ οπως τωρα με το root στην .141) να με ενοχλει ειτε εδω ειτε με pm αν ειναι να τα προσθετω στον οδηγο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.

Δυστυχως δεν εχω πλεον τη συσκευη για να κανω τις δοκιμες και να σου απαντησω με ακριβεια.

εδω λεει πως ρουταρεται η .141 με τον τροπο αυτο, δοκιμασε εχοντας ενεργοποιησει το usb debugging.

 

αλλιως αν δεν γινεται γυρισε στην .140 κανε ροοτ και περνα μια ηδη rootαρισμενη rom .141

 

παιδια οποιος μαθαινει νεα πραγματα (πχ οπως τωρα με το root στην .141) να με ενοχλει ειτε εδω ειτε με pm αν ειναι να τα προσθετω στον οδηγο

 

δεν ειμαι ρουτ, αλλα μηπως φταιει οτι ειμαι σε windows 8? γιατι γενικα και για φλασαρισματα και τετοια δεν λειτουργουν καλα εδω.

Θα δοκιμασω στα 7αρια και θα ενημερωσω..αλλιως θα το παρατησω, μιας και το κινητο επιτρεπει πολλες απενεργοποιησεις και διαγραφες απο τις εφαρμογες οποτε δεν με καιει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ρουτ, αλλα μηπως φταιει οτι ειμαι σε windows 8? γιατι γενικα και για φλασαρισματα και τετοια δεν λειτουργουν καλα εδω.

Θα δοκιμασω στα 7αρια και θα ενημερωσω..αλλιως θα το παρατησω, μιας και το κινητο επιτρεπει πολλες απενεργοποιησεις και διαγραφες απο τις εφαρμογες οποτε δεν με καιει..

δεν χρειαζεται να εισαι root για να ενεργοποιησεις το usb debugging( εντοπισμος σφαλματων).

και ο lewton εχει προβληματα με τα windows 8

 

εγω λειτουργω windows 7 x64 και δεν ειχα προβλημα ποτε με flasher & pc companion κλπ.. ισως να φταινε και τα 8αρια

 

συγνωμη παιδια αλλα δυστυχως μου φαινεται πως δεν μπορω να βοηθησω αλλο.. περαν των διαφορων συμβουλων δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

Τα 8ρια ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό και για τα δικά μου προβλήματα.....

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδες εγω ετρεξα το ρουτ που εχει για την 141 εδω ο οδηγος απο 7αρια, και δεν νομιζω να ειμαι ρουτ, δοκιμασα 2 εφαρμογες poweruser και δεν παιρνουν αδειες κτλ, κενες ειναι..

Ενω δειχνει οτι γινεται οκ.. οποτε μαλλον πρεπει να κανω downgrade το οποιο βαριεμαι.. οοοοταν θα παρουμε την τελευταια αναβαθμιση, θα μπω στη διαδικασια...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα. Θέλω να ροοταρω το Xperia t.Δεν έχω εμπειρία σε ρουταρισμα android. Από ότι έχω καταλάβει δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσω το bootloader και δεν χρειάζεται να γυρίσω σε προηγούμενη έκδοση ( έχω την .141). Έχω διαβάσει γενικά πολύ αλλά δεν βρίσκω μια σημαντική πληροφορία που με απασχολεί. Έχετε να προτείνετε κάποια ρόμ που να υποστηρίζει MHL; Συγγνώμη αν είμαι off topic. Η official .145 το υποστηρίζει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ροοταρω το Xperia t.Δεν έχω εμπειρία σε ρουταρισμα android. Από ότι έχω καταλάβει δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσω το bootloader και δεν χρειάζεται να γυρίσω σε προηγούμενη έκδοση ( έχω την .141). Έχω διαβάσει γενικά πολύ αλλά δεν βρίσκω μια σημαντική πληροφορία που με απασχολεί. Έχετε να προτείνετε κάποια ρόμ που να υποστηρίζει MHL; Συγγνώμη αν είμαι off topic. Η official .145 το υποστηρίζει;

Την απάντηση δεν την ξέρω.

Αλλά εγκυκλοπαιδικά, αν δεν το υποστηρίζει η official, και δεδομένου ότι αν δεν ξεκλειδώσεις τον bootloader μπορείς να βάλεις μόνο official (έστω πειραγμένες), τότε δεν θα μπορείς να βρεις ROM που το υποστηρίζει....

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Αν ξέρει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει ...

Έχω περάσει στο τηλέφωνο την CyanogenMod cm-13 rom και θέλω να το ρουτάρω ...

Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

 

 

Άκυρο, η CyanogenMod cm-13 είναι ήδη ρουταρισμένη και ενεργοποιείται ή όχι από τις ρυθμίσεις

Edited by nasbar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...