Jump to content

Xperia T : οδηγός φλασαρίσματος/root


Dark_ds
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στον οδηγό αυτό θα δούμε πως μπορουμε να φλασάρουμε, να κάνουμε root αλλά και να επαναφέρουμε το κινητό μας στην αρχική του εργοστασιακή κατάσταση.

 

Να ξεκαθαρίσουμε οτι:

ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ

Εγώ το δοκίμασα στο δικό μου και όλα πήγαν καλά!

 

UPDATE:Τώρα μπορούμε να κάνουμε root απευθείας στην jellybean παρακάμπτοντας την επιστροφή σε παλαιότερο firmware. έχουν ενημερωθεί οι ενότητες 2 και 3 (Root & εγκατασταση του CWM)

 

Για να γίνει root το κινητό πρέπει να περάσουμε ένα συγκεκριμένο παλιό firmware(303),να το κάνουμε root και μετά αν θέλουμε φλασάρουμε μια ήδη ρουταρισμένη τελευταία εκδοσή για το κινητό μας ώστε να είμαστε πλήρως ενημερωμένοι.

Δηλαδή στην JellyBean δεν γίνεται root. κάνουμε downgrade σε ICS, κάνουμε root και έπειτα περνάμε μια ρουταρισμένη jellybean!

(δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα ο bootloader)

 

http://imageshack.us/a/img19/8655/xperiat.png

 

 

1. Φλασάρισμα λειτουργικού

Αρχικά κατεβάζουμε το επίσημο firmware(FTF) για το κινητό μας από εδώ. εγώ κατέβασα αυτό [sTOCK FIRMWARE] [ROM]LT30p Stock UK GENERIC 4.04 7.0.A.1.303 by batman_112 και δεν είχα πρόβλημα. προσοχή θέλουμε την 303 εκδοσή γιατί οι επόμενες δεν ρουτάρονται.

 

Έπειτα κατεβάζουμε το flashtool από εδώ και το εγκαθιστούμε.

Πηγαίνουμε στον φάκελο C:/flashtool/drivers και εγκαθιστούμε τους Xperia TX και flashmode drivers.

Παίρνουμε το αρχείο ftf που κατεβάσαμε πριν και το περνάμε στον φάκελο firmware (C:/flashtool/firmware) μπορουμε να σβήσουμε ότι άλλο περιέχει ο φάκελος,δεν μας χρειάζεται.

 

Κλείνουμε το κινητό και το αφήνουμε στην άκρη.

Ανοίγουμε το flashtool πατάμε flash(τον κεραυνό) επιλέγουμε flashmode και πατάμε ok.

Μετά θα μας βγάλει το firmware που κατεβάσαμε πριν και περάσαμε στον φάκελο. δεν πειράζουμε τίποτα και πατάμε ok.

 

Περιμένουμε να μας βγάλει το flashtool το μήνυμα για να συνδέσουμε το κινητό

Τότε κρατώντας πατημένο το volume down(κλειστό το κινητό) το συνδέουμε στον υπολογιστή και μόλις το flashtool το δει,αφήνουμε το volume down.

Αφήνουμε το flashtool να τελειώσει.. προσοχή μην κουνηθεί το κινητό η μπει ο υπολογιστής σε safe mode!

Μπορεί να φανεί ότι κόλλησε κάποια στιγμή άλλα συνεχίζει μην φοβάστε!

Μόλις τελειώσει αποσυνδέουμε το κινητό και το ανάβουμε,

θα αργήσει λίγο να ανοίξει μιας και είναι η πρώτη εκκίνηση

 

Βεβαιωνόμαστε ότι έχουμε την έκδοση 303 (ρυθμίσεις -> σχετικά με το τηλέφωνο)

 

2. Root

Για να κάνουμε root χρησιμοποιούμε τον οδηγό του ZXR,

με την διαφορά ότι δεν κατεβάζουμε το script από το link του οδηγού αλλά κατευθείαν από το θέμα στους xda

γιατί ο zxr έχει το root binary v3 και η v21(και πάνω) ρουτάρει και την jb!

Για όσους βρίσκονται στην έκδοση 9.1.A.1.140 και δεν μπορούν να κάνουν root με τον παραπάνω τρόπο ας δοκιμάσουν με το αρχείο που υπάρχει στο ποστ 10 εδώ

το root για την νέα έκδοση 9.1.A.1.141 βρίσκεται εδώ

 

3. Εγκατάσταση του CWM

Κατεβάζουμε το CWM for locked bootloader από εδώ και το αποσυμπιέζουμε.

Αφού έχουμε κάνει root,ενεργοποιούμε το usb debugging (εντοπισμός σφαλμάτων usb)(ρυθμίσεις -> επιλογές για προγραμματιστές)

συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή.

Πηγαίνουμε στο φάκελο που αποσυμπιέσαμε το CWM και πατάμε install.bat.

 

Αφού τελειώσει κλεινουμε το κινητό.

Πατάμε το power και ταυτόχρονα πατάμε συνεχώς διακεκομμένα το volume down(όχι παρατεταμένα δηλαδή) μέχρι να εμφανιστεί το clockwork mod ώστε να βεβαιωθούμε ότι όλα πήγαν σωστά!

(στο CWM πλοηγούμαστε με τα volume up/down και σαν κλικ το power button)

 

:!: Ανανεώθηκε το link λήψης του CWM. Μέσα εκεί υπάρχουν δυο εκδόσεις, μια για ice cream sandwich και μια για jellybean.

κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε όποιο ταιριάζει στην περίπτωση μας

 

4. Φλασάρισμα τελευταίας έκδοσης λειτουργικού

Αφού λοιπόν έχουμε κάνει downgrade σε ICS, κάναμε root και εγκαταστήσαμε το CWM είμαστε έτοιμοι να περάσουμε την τελευταία εκδοσή του λειτουργικού( επίσημη ή custom rom για κλειδωμένο bootloader).

Εδώ βρίσκεται η τελευταία εκδοσή(Jelly Bean 9.1.A.0.489) ρουταρισμένη

και εδώ μπορείτε να βρείτε ότι rom υπάρχουν από τους xda για το Xperia T(stock,custom,locked-unlocked bootloader)

 

Κατεβάζουμε την rom που διαλέξαμε,την περνάμε στο κινητό. μπαίνουμε στο CWM πατάμε install zip from sdcard και μετά choose zip from sdcard αν τη βάλατε στην εσωτερική 16αρα μνήμη η choose zip from external sdcard αν βάλατε τη rom στην κάρτα μνήμης.

Αυτό ήταν!

 

 

:!: Προσοχή στις επιμέρους οδηγίες τις κάθε rom.

Η κάθε μια ίσως θέλει κάποια βήματα λιγότερα ή περισσότερα από όσα ήδη έχουμε κάνει.

 

5.Επαναφορά στην εργοστασιακή κατάσταση/rom

Οπως στο βήμα 1. επιλέγουμε οποίο stock firmware θέλουμε (λογικα το τελευταιο -> jellybean) και το περνάμε με το flashtool.

 

6.Εγκατάσταση kernel

Μερικές rom ίσως ζητάνε το να περάσουμε τον kernel για να μην έχουμε φαινόμενα τύπου reboot-loop και γενικά άλλα προβλήματα.

Κατεβάζουμε τον kernel που θελει( κατάληξη .elf ή .ftf) τον περνάμε στον φάκελο του flashtool -> firmwares και συνεχίζουμε όπως το βήμα 1. άλλα με μια διάφορα.

'Οταν θα πατήσουμε flashmode και θα μας βγάλει να επιλέξουμε τον kernel(όπως το firmware στο βήμα 1.) θα ξετικάρουμε τις επιλογές wipe data and cache, loader που βρίσκονται στα δεξιά(αν υπάρχουν). όλα τα υπόλοιπα τα επιλέγουμε

 

 

:!: Αν αντιμετωπίσουμε κάποιο πρόβλημα π.χ reboot loop,ακολουθούμε τα εξής :

 

Volume Up + POWER (για 10 δευτερόλεπτα) -> είναι σαν να βγάζεις και να βάζεις πάλι την μπαταρία [το κινητό θα δονηθεί μια φορά]

 

Volume Up + POWER (για 15 δευτερόλεπτα) -> το κινητό θα κλείσει τελείως [θα δονηθεί τρεις φόρες]

 

 

Η ίδια διαδικασία φλασαρίσματος/root πιστεύω μπορεί να ακολουθηθεί και για άλλες συσκευές(xperia η μη)

η κάθε συσκευή έχει τις ιδιαιτερότητες τις όμως, οπότε με προσοχή!

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

Respect.

Εγώ ακόμα δεν έχω αξιωθεί να το κάνω γιατί έχω λιώσει στη δουλειά και τα Σαββατοκύριακα είμαι για σκι ( :p ), αλλά τώρα που ανοιξιάζει θα βρω το χρόνο.

Εν τω μεταξύ το δικό μου είναι ακόμα με ICS επειδή είναι Orange και και δεν έχει έρθει το update.

 

 

Edit:

Τώρα που το σκέφτομαι, ξέρει κανείς αν για τα branded μπορεί να γίνει η παραπάνω διαδικασία; Δεν είναι SIM-locked αλλά όταν ξεκινάει δείχνει το σήμα της Orange.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Respect.

Εγώ ακόμα δεν έχω αξιωθεί να το κάνω γιατί έχω λιώσει στη δουλειά και τα Σαββατοκύριακα είμαι για σκι ( :p ), αλλά τώρα που ανοιξιάζει θα βρω το χρόνο.

Εν τω μεταξύ το δικό μου είναι ακόμα με ICS επειδή είναι Orange και και δεν έχει έρθει το update.

 

 

Edit:

Τώρα που το σκέφτομαι, ξέρει κανείς αν για τα branded μπορεί να γίνει η παραπάνω διαδικασία; Δεν είναι SIM-locked αλλά όταν ξεκινάει δείχνει το σήμα της Orange.

:D

σκι ε? κακοπερνας βλεπω :p καλα κανεις!

απο οτι λεει εδω μια παρομοια περιπτωση,απλα φλασαρεις οποιο θες(non branded και αναλογως αν εχεις Τ η ΤΧ) οπως γραφω στο βημα 1, κανονικα..!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλός οδηγός,δηλαδή μετά που κάνουμε το root επιλέγουμε να περάσουμε την jb και παλι?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα στο να ξεπακεταρω το αρχειο της jb με το 7z που λενε στο xda με windows7...Καμμια βοηθεια??:(
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλός οδηγός,δηλαδή μετά που κάνουμε το root επιλέγουμε να περάσουμε την jb και παλι?

Όχι την official αλλά κάποια ρουταρισμένη εκδοχή της.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα στο να ξεπακεταρω το αρχειο της jb με το 7z που λενε στο xda με windows7...Καμμια βοηθεια??:(

τι προβλημα ακριβως?

κατεβασες και τα δυο αρχεια? ειναι κοντα 500mb και τα δυο μαζι

μετα εγκαθιστας το 7zip. πηγαινεις στο πρωτο απο αυτα που κατεβασες και δεξι κλικ -> 7zip -> extract

 

@ταξιδιωτης22

Ευχαριστω!

Ναι. οπως σου ειπε και ο lewton.

κανουμε root,περναμε το clockwork και διαλεγουμε οτι θελουμε,custom rom(για κλειδωμενους bootloader) η καποια ρουταρισμενη stock..

Link to comment
Share on other sites

τι προβλημα ακριβως?

κατεβασες και τα δυο αρχεια? ειναι κοντα 500mb και τα δυο μαζι

μετα εγκαθιστας το 7zip. πηγαινεις στο πρωτο απο αυτα που κατεβασες και δεξι κλικ -> 7zip ->extract

 

Κανοντας δεξι κλικ πανω στο αρχειο βγαζει ανοιγμα κ οχι ανοιγμα με για να επιλεξω το 7z..Εχω κατεβασει τη σωστη εκδοση βεβαια αλλα δεν μπορω να τα ξεζιπαρω...:(

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Κανοντας δεξι κλικ πανω στο αρχειο βγαζει ανοιγμα κ οχι ανοιγμα με για να επιλεξω το 7z..Εχω κατεβασει τη σωστη εκδοση βεβαια αλλα δεν μπορω να τα ξεζιπαρω...:(

κανονικα κατω απο την επιλογη ανοιγμα επρεπε να εχει την επιλογη 7-zip

τελος παντων

ανοιξε το 7-zip(βρες το καπου στο start θα ειναι) πλοηγησου απο το προγραμμα μεχρι τον φακελο που βρισκεται το αρχειο και πατα αποσυμπιεση

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι ολες αυτες ειναι stock χωρις ροοτ?Που θα βρω μια stock ics rootαρισμενη νεοτερη της .303 για να ενημερωσω?Εχω ηδη rootαρει την .303! Πχ η 7.0.A.3.223 υπαρχει?

Σημειωση επειδη εχω μπερδευτει:Τις stock(και stock based) roms και kernels μπορουμε να τα περασουμε με flashtool και ας εχουμε και κλειδωμενο bootloader σωστα?Και οτιδηποτε custom μονο με ξεκλειδωτο?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι ολες αυτες ειναι stock χωρις ροοτ?Που θα βρω μια stock ics rootαρισμενη νεοτερη της .303 για να ενημερωσω?Εχω ηδη rootαρει την .303! Πχ η 7.0.A.3.223 υπαρχει?

Σημειωση επειδη εχω μπερδευτει:Τις stock(και stock based) roms και kernels μπορουμε να τα περασουμε με flashtool και ας εχουμε και κλειδωμενο bootloader σωστα?Και οτιδηποτε custom μονο με ξεκλειδωτο?

εκει που γραφει FTF ναι ειναι stock.

η 7.0.A.3.223 ειναι η επομενη απο την 303..αλλα γιατι να πας σε ics και οχι σε jb? δεν λεω δικαιωμα σου βεβαια απλα αναρωτιεμαι :p

 

με το flashtool περναμε τις stock rom(ειτε για να ρουταρουμε,ειτε για να επαναφερουμε στην εργοστασιακη κοκ)

αφου κανουμε root την stock,μπορουμε να κανουμε install το CWM και απο εκει να περασουμε και custom rom για κλειδωμενους bootloader ομως μονο! οπως αυτη που βγαινει και για τους δυο. οι stock ειναι σε .ftf και οι custom σε .zip και τις περναμε οπως περιγραφω πιο πανω

 

με κλειδωμενο bootloader μπορεις να περασεις μονο τους stock kernel οπως περιγραφω πανω.. αν τον ξεκλειδωσεις μπορεις να κανεις οτι θες, custom rom/kernel..

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ξεκαθαρισε το τοπιο τωρα, εισαι μεγαλος!! :D Τωρα μηπως μπορεις να μου δωσεις καποια νεοτερη stock based ICS για να αναβαθμησω?Στο xda χανομαι λιγο..Ευχαριστω προκαταβολικα!
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ξεκαθαρισε το τοπιο τωρα, εισαι μεγαλος!! :D Τωρα μηπως μπορεις να μου δωσεις καποια νεοτερη stock based ICS για να αναβαθμησω?Στο xda χανομαι λιγο..Ευχαριστω προκαταβολικα!

Εδω εισαι

 

πιο κατω απο τις οδηγιες γραφει με μικρα γραμματα

 

previous versions

LT30p_7.0.A.3.223_CE_root_deodex.zip

LT30p_7.0.A.3.223_CE_kernel.ftf

ειναι η τελευταια ICS rooted! κατεβασε αυτη και ακολουθησε κανονικα της οδηγιες

μην ξεχασεις τον kernel ομως ε! αλλιως μπορει να εχεις προβλημα

 

επισης στο βημα 6 γραφει Flash CWM & Reboot fix μην το ξεχασεις ουτε και αυτο!

ειναι σε .zip και θα το περασεις οπως και την rom μεσω CWM.

δηλαδη flash rom -> kernel -> cwm reboot fix

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μπορούμε να το ρουτάρουμε με το επίσημο Jellybean! :D

Αυτό μας σώζει από την ανάγκη να κάνουμε downgrade στην έκδοση 303.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μπορούμε να το ρουτάρουμε με το επίσημο Jellybean! :D

Αυτό μας σώζει από την ανάγκη να κάνουμε downgrade στην έκδοση 303.

 

Υπαρχει κανενας οδηγος στα Ελληνικα??

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας οδηγος στα Ελληνικα??

Αν δω θα σου πω. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μπορούμε να το ρουτάρουμε με το επίσημο Jellybean! :D

Αυτό μας σώζει από την ανάγκη να κάνουμε downgrade στην έκδοση 303.

Υπαρχει κανενας οδηγος στα Ελληνικα??

Αν δω θα σου πω. :p

Αν καταλαβα καλα η διαδικασια ειναι αυτη που εχει γραψει ο zxr εδω

με την διαφορα οτι δεν κατεβαζεις το script απο το link του οδηγου αλλα κατευθειαν απο το θεμα στους xda

γιατι ο zxr εχει το root binary v3 και η v21 ρουταρει και την jb!

κατεβαστε το απο εδω και δοκιμαστε συμφωνα με τον οδηγο του zxr(οποιος εχει stock jb)

οποιος δοκιμασει να μας πει τα αποτελεσματα,να ξερουμε τι γινεται τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Ολα ενταξει..το ρουτ με στοκ jb δουλευει μια χαρα,αλλα δεν καταφερνω να μπω σε recovery mode συμφωνα με τις οδηγιες,πατωντας μετα την εγκατασταση του cwm ,vol down διακεκομμενα και power ενω αναβει στιγμιαια το μπλε led μετα δεν μπαινει σε recovery..Ανοιγει κανονικα το κινητο ή μερικες φορες κατω αριστερα μου γραφει ασφαλης λειτουργια.Εχω τσεκαρισμενο το usb debug..Τι κανω λαθος???:( Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ολα ενταξει..το ρουτ με στοκ jb δουλευει μια χαρα,αλλα δεν καταφερνω να μπω σε recovery mode συμφωνα με τις οδηγιες,πατωντας μετα την εγκατασταση του cwm ,vol down διακεκομμενα και power ενω αναβει στιγμιαια το μπλε led μετα δεν μπαινει σε recovery..Ανοιγει κανονικα το κινητο ή μερικες φορες κατω αριστερα μου γραφει ασφαλης λειτουργια.Εχω τσεκαρισμενο το usb debug..Τι κανω λαθος???:(

πιστευω οτι πρεπει να φταιει που εχεις jb.

ο οδηγος που εχω κανει (και τα αρχεια που τον συνοδευουν) ειναι για την ics και συγκεκριμενα την 303 που ρουταρεται..

τωρα με το Xperia Z εκμεταλλευομαστε τα αρχεια εκεινου για να πειραξουμε το δικο μας

 

δοκιμασε αυτο το CWM που εχει και για την jb!

 

ευχαριστω παντως που δοκιμασες το root! δοκιμασε και αυτο αν μπορεις..

να ενημερωσω και τον οδηγο αμα ειναι καποια στιγμη..!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ευχαριστουμε για τις προσπαθειες σου κ ολων των παιδιων φυσικα στο φορουμ!To τελευταιο το cwm δουλευει οντως σε jb ...Ευχαριστω Dark_ds και παλι!! Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Εμεις ευχαριστουμε για τις προσπαθειες σου κ ολων των παιδιων φυσικα στο φορουμ!To τελευταιο το cwm δουλευει οντως σε jb ...Ευχαριστω Dark_ds και παλι!!

Παρακαλω :)

 

Ενημερωθηκε και ο οδηγος!

Link to comment
Share on other sites

Respect.

Εγώ ακόμα δεν έχω αξιωθεί να το κάνω γιατί έχω λιώσει στη δουλειά και τα Σαββατοκύριακα είμαι για σκι ( :p ), αλλά τώρα που ανοιξιάζει θα βρω το χρόνο.

Εν τω μεταξύ το δικό μου είναι ακόμα με ICS επειδή είναι Orange και και δεν έχει έρθει το update.

 

 

Edit:

Τώρα που το σκέφτομαι, ξέρει κανείς αν για τα branded μπορεί να γίνει η παραπάνω διαδικασία; Δεν είναι SIM-locked αλλά όταν ξεκινάει δείχνει το σήμα της Orange.

 

μια βοήθεια παιδιά, εμένα που είναι SIM-locked:( μπορώ να κάνω όλα τα παραπάνω και να ξεκλειδώσει και να λειτουργεί στα ελληνικά δίκτυα?

[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

μια βοήθεια παιδιά, εμένα που είναι SIM-locked:( μπορώ να κάνω όλα τα παραπάνω και να ξεκλειδώσει και να λειτουργεί στα ελληνικά δίκτυα?

Τωρα που το εψαξα δυστυχως δεν γινεται..

πρεπει να απευθυνθεις στην εταιρια που ειναι κλειδωμενο το κινητο η σε καποια απο αυτες που τα ξεκλειδωνουν

(με χρεωση, εκτος αν στο κανει δωρεαν ο παροχος που δεν το νομιζω..)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον έχουμε και λέμε.. Xperia T σε JB κατέβασα το πρόγραμμα για το root.. Μετά πάτησα το Runme και μου εμφανίζπνται 3 επιλογές 1)Normal 2)Special 3) New Xperia Root.. Ποιο πρέπει κανονικά να πατήσω; Πάτηαα το Normal.. Μετά SuperSu για εγκατάσταση αλλα μετά μου γράφει Running και δεν συνεχίζει ποτέ.. Να υπενθυμίσω πως έχω βάλεο Usb Debugging.. Μια βοήθεια παιδιά..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...