Jump to content

UMI X2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα!! διαβασα στο επισημο site τις εταιριας οτι θα κυκλοφορισει τελος του μηνα!! Πως σας φενεται? παντος για 200ε με το design και specs δε μου δείνει αλλη επιλογη!! :D

 

UMI X2 key features and specifications

 

Dual SIM with Dual Standby.

Quad core MT6589 (1.2GHz) with PowerVR SGX544 GPU.

5 inch IPS screen with Gorilla Glass 2 protection and resolution of 1920×1080 pixels (Full HD).

2GB RAM, 32GB internal storage and micro SD support.

Android 4.1 upgradable to 4.2.

13MP auto focus camera with LED flash and front 2MP camera.

3G, 2G, Wi-Fi, GPS, Bluetooth, 3.5mm jack, FM radio and micro USB port.

2500mAh battery.

Price Rs. 14,000 (200e)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 346
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ανταγωνιστης:

sheng (iocean) x7 πιο ομορφο κατα τη γνωμη μου και φθηνοτερο

 

μια ωραια συγκριση

http://www.gizchina.com/2013/03/05/poll-neo-n003-vs-iocean-x7-vs-umi-x2-vs-jiayu-g4/

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

η τιμη αυτη ειναι για την κινεζικη αγορα. προσθεσε το κερδος του μεταπωλητη καθως και τα μεταφορικα , οποτε πιστευω πως ανετα θα παιξει στα 250-270€ τελικη τιμη για ελλαδα. εδω το g4 εχει χοντρικη 160 στην κινα και θα φτασει στα 200 σε εμας. Σιγουρα σε κανα μηνα θα πεσουν οι τιμες, οποτε ας περιμενουμε μεχρι να κυκλοφορησουν κανονικα.

 

 

Πιστευω οωμς οτι 1080 αναλυση ειναι εντελως αχρηστο χαρακτηριστικο για 5 ιντες οθονη. Με 720 ειναι απιθανο να δει κανεις πιξελ ακομα και σε 5αρα οθονη, ποσο μαλλον με 1080. Ποιο το νοημα λοιπον? ισα ισα που ζοριζει παραπανω τον επεξεργαστη, καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια, και ριχνει τις επιδοσεις

Edited by dimzan
Link to comment
Share on other sites

συμφωνουμε οποτε jiayu g4 :P

παντως τα ως τωρα benchmark δε δειχνουν αισθητη πτωση ταχυτητας σε 720 και 1080 συσκευη με 6589

παιζουν ολα 12,000-13,000 ανεξαρτητως αναλυσης. πχ το iocean x7 που ειναι 1080 βγαζει 12500 οσο και το jiayu g4 που ειναι 720!

περιεργο αλλα αληθινο

αν οντως δεν υπαρχει αισθητο penalty στις επιδοσεις θα προτιμησω ενα iocean x7 με μεγαλη μπαταρια παρα το umi που εμφανισιακα δεν ειναι και το καλυτερο.

αν υπαρχει penalty τοτε jiayu g4, newman n2

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , στο antutu - εφόσον CPU και gpu παραμενουν ίδιες - δεν αλλάζει το σκόρ καθώς μετριέται η καθαρή υπολογιστικη ισχύς.

 

Όταν έχεις 1920*1080 οθόνη έχεις φορτώσει το σύστημα να σχεδιάζει-επεξεργαζεται 2MP . Αντίστοιχα οι ανάλυσεις 1280*720 και 800*480 είναι 0.9MP και 0.4MP . Ο όγκος της πληροφορίας αυξάνεται κατακόρυφα. Στα παιχνίδια σίγουρα θα πέφτει αισθητα το fps . Πιστεύω ότι η ιδανική ανάλυση για αυτο τον επεξεργαστη είναι η 720 , ώστε να είναι απόλυτα smooth και χωρίς το παραμικρό lag .

 

 

Για να δούμε !

Link to comment
Share on other sites

Το σκόρ στο 3dείναι λογικό να μένει το ίδιο καθώς το antutu μετράει πολύγωνα ανά δευτερολεπτο . Το fps θα πεφτει , διότι όσο ανεβαίνει η ανάλυση αυξάνονται τα πολύγωνα για κάθε καρέ .

 

 

Είναι σα να λες ότι θα ανεβάσεις την ανάλυση στον υπολογιστή από 640*480 σε 1024*768 και θα έχεις ίδιο fps . Ε , δε γίνεται...

 

Ελπίζω να με πιάνεις

Edited by dimzan
Link to comment
Share on other sites

fps μετραει το antutu, τα δειχνει κιολας

 

Βγάζει και στις 2 αναλύσεις το ίδιο fps ?

 

Δες και το μήνυμα μου από πάνω , μόλις το τροποποίησα

Link to comment
Share on other sites

βγαζει αντιστοιχα τελικα και επιμερους σκορ.

αυτο σημαινει οτι η διαφορα στα fps, αν υπαρχει, δε θα ειναι αισθητη. αυτο απο τα πρωτα τεστ. προφανως οταν βελτιστοποιηθουν οι 720p συσκευες ισως βγαλουν κατι καλυτερο. προς το παρον στο ιδιο καζανι βραζουν. ειμαστε εντελως offtopic. μπορεις να ψαξεις antutu tests του iocean x7 1080p και του jiayu g4 720p για να τα συγκρινεις και συ ο ιδιος

 

και παντα εχουμε υποψιν οτι τα benchmark διογκωνουν τις διαφορες. πχ ενα διπλασιο σκορ δε σημαινει και 2φορες γρηγοροτερο κατα τη καθημερινη χρηση.

διαφορες του +- 20% πιστευω οτι δε γινονται ευκολα αντιληπτες στη καθημερινοτητα. ποσο μαλλον αν μιλαμε για πανομοιοτυπα σκορ

 

λογικο το σκεπτικο σου, ειναι και δικο μου. το να μην ισχυει ισως ωφειλεται σε μη βελτιστοποιηση του software. οποτε 720 και 1080 συσκευες βρισκουν αλλο ταβανι πριν εξαντλησουν τις δυνατοτητες του hardware. γνωστο και απο τα pc. ορισμενα games που ανεξαρτητως αναλυσης βγαζουν τα ιδια fps. η κανουν κολπα εσωτερικα και διαχειριζονται τη 1080 αναλυση ως 720 ωστε να μην εχεις penalty

 

δεν υποστηριζω την 1080 αναλυση στις 5 inch. απλα αναφερω οτι ισως να μην εχει το penalty που αρχικα φανταζομασταν

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ειναι και πολυ της τεχνολογιας και δε τα πιανω τοσο ευκολα μου κανετε μια διευκρίνιση? απ'οτι καταλαβα, λετε οτι το x2 και το Ocean θα κολλαει επειδη εχει μεγαλυτερη αναλυση στην οθονη σε αντιθεση με το G4 (επειδη εχουν ιδιο επεξεργαστη)?? καλυτερη αναλυση ομως δε σημαινει καλυτερης ποιοτητας βιντεο, εικονα κτλ?? και εφοσον ειναι τετραπυρινος θα εχει οντος τοσο μεγαλη διαφορα?

 

Βεβαια μπορουμε να περιμενουμε να δουμε και καποιο hands-on απο το x2 να δουμε τις δυνατοτητες του!!

Εξ'άλλου το Χ2 εχει επισιμη ημερομηνια κυκλοφοριας ενω το G4 οχι.. μου φενεται για πιο σοβαρη εταιρια η UMI, ασε που εχει και gorilla glass

Edited by arthouros100
Link to comment
Share on other sites

κανενα δε θα κολλαει. εχουν καλους επεξεργαστες και τσιπακια γραφικων. απλα λεμε οτι η 1280χ720 ειναι ηδη ψηλη αναλυση και οτι το να βαλεις 1920χ1080 σε 5αρι κινητο δε θα δεις διαφορα σπουδαια.

δυνατοτητες ολα ιδια ειναι, η οθονη αλλαζει.

μεγαλη διαφορα στη ταχυτητα ΔΕ θα εχουν. τα πρωτα τεστ λενε απο μικρη ως ανυπαρκτη. περιμενουμε επομενα τεστ

 

πιο σημαντικα ειναι: ποιοτητα κατασκευης, μπαταρια, καμερα (φωτεινοτητα φακου), εμφανιση, μεγεθος, υποστηριξη - αναβαθμισεις

στα υπολοιπα στο ιδιο καζανι βραζουν

 

πχ αν θες "μικρο" πας jiayu g4 χωρις δευτερη σκεψη

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχω ποροθει με το note 2 και δεν εχω τα φραγκα να το παρω, περισσοτερο με προσελκυει το Χ2 ή και το Ocean (εμφανησιακα) .. απλος το θεμα ειναι οτι απο κινητα δεν εχω μεγαλη εμπειρια (επειδη δε τα πηγαινα και πολυ (με την εννοια να δωσω 600ευρω για iphone)) και απο τεχνικης αποψης δε ξερω και πολλα.. για μενα ας πουμε ενα καλο κινητο ειναι αυτι που διχνει καθαρα, με ζωντανα χρωματα και χωρις να κολλαει ενα βιντειο, εχει ενα καλο gps για να χρισημοποιεις τους χαρτες, να περνει κανονικα προγραμματα απο το android shop και βεβαια να εχει μια αξιοπρεπη καμερα!!
Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 ειναι πολυ σοβαρες εταιρειες και μαλλον η jiayu ειναι μεγαλυτερη.

 

Μαλλον ομως δεν εχεις δει τα χαρακτηριστικα του g4 καλα. Εχει gorilla glass kai OGS δηλαδη one glass solution , οποτε και ειναι πιο λεπτο.

 

Το gps ειναι κατι που το εχω κι εγω αγχος καθως πολλα κινεζικα εχουν προβλημα. Το umi x1 πχ στις πρωτες παρτιδες δεν μπορουσες να κανεις πλοηγηση γτι δεν εβρισκε-κραταγε σημα. Μετα υποτιθεται βελτιωθηκε με αλλαγη της κεραιας.

 

Επισης μην ξεχαναμε οτι πολλα κινεζικα ειχαν επισης θεμα με το wifi οποτε κι εκει υπαρχει ενα μικροτερο ρισκο

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ομως δεν εχεις δει τα χαρακτηριστικα του g4 καλα. Εχει gorilla glass kai OGS δηλαδη one glass solution , οποτε και ειναι πιο λεπτο.

 

Oι μονες διαφορες που καταλαβαινω εγω αναμεσα στο Χ2 και το G4 ειναι:

το μεγεθος και η αναλυση οθονης και η μπαταρια.. οσο για το gorilla glass που λες δε το ειδα γιαυτο το ανεφαιρα.. (αν και δε το γραφει)

 

παρ ολα αυτα και το IOcean δεν ειναι κακο.. απλος διαβασα ενα αρθρο απο το digitallife και σκεφτηκα οτι ειναι πιο αξιοπιστο.. (θελω να σου πω ειναι το 1ο που μου επεσε στο ματι, χωρις να σημαινει οτι ειναι και το καλυτερο)

 

τωρα αναμεσα στο Χ2 το Ocean και το G4, το G4 ειναι το πιο ασχημο!! :D

Link to comment
Share on other sites

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα! εμενα μου αρεσει πολυ το λιτο του design, κι ας θυμιζει πολυ iphone Edited by dimzan
Link to comment
Share on other sites

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα! εμενα μου αρεσει πολυ το λιτο του design, κι ας θυμιζει πολυ iphone

 

με λιγα λογια για να καταλαβω... οποιο απο τα 3 και να παρω θα ειμαι ευχαριστημενος ή παιζει και τιποτα καλυτερο απο αυτα??

 

και το θεμα ποιοτητας ειναι νομιζω θεμα τυχης.. γιατι εχω ενα SE neo V και μου εβγαλε προβλημα στην οθονη μεσα σε 4 μηνες!!

Link to comment
Share on other sites

Διαλεγεις αυτο που σου αρεσει πιο πολυ και πιστευεις οτι τα χαρακτηριστικα του ταιριαζουν πιο πολυ στις αναγκες σου.

 

Τα κινεζικα smartphones απο το 2011 και μετα εχουν πολυ ποιοτικες κατασκευες οπως εχω ξαναγραψει , και πολλες φορες εχουν πολυ καλυτρερη ποιοτητα απο υποτιθεται ποιοτικα επωνυμα smartphones.

 

Το neo v ηταν/ειναι value for money και οχι καποιο κορυφαιο μοντελο της sony. Η πιθανοτητα αστοχιας ή κακης ποιοτητας ειναι μεγαλυτερη . Το newman N1 που εχω εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης απο το neo v

Link to comment
Share on other sites

στα λογια μου ερχεσαι... το μετανιωσα που πηρα το Νεο V.. ειχα ενα κινεζικο πριν απο αυτο και σε κινεζικο επρεπε να μεινω.. αλλα ήταν πριν βγουν τα αντροιντ κτλ.. και ειχε windows.. κατι σαπια.. γιαυτο ρωταω αναλυτικες πληροφοριες!!
Link to comment
Share on other sites

παιζει κατι σε κινεζικο... σε στυλ samsung note 2? μιλαω για design μεγεθος κτλ και αναλογα specs με το X2 ή και καλυτερα!! :D

 

για αυτο τι λετε?

 

http://www.chinaecarts.com/samsung-galaxy-note-ii-mt6589-quad-core-android-41-ram-2gb-rom-16gb-p-2802.html

Edited by arthouros100
Link to comment
Share on other sites

παιζει κατι σε κινεζικο... σε στυλ samsung note 2? μιλαω για design μεγεθος κτλ και αναλογα specs με το X2 ή και καλυτερα!! :D

 

για αυτο τι λετε?

 

http://www.chinaecarts.com/samsung-galaxy-note-ii-mt6589-quad-core-android-41-ram-2gb-rom-16gb-p-2802.html

 

Koίτα και αυτό http://www.merimobiles.com/n9589-note-2-quad-core-mtk6589-5-7-hd-ips-1280-x-720-screen-with-android-4-1-2-1-2ghz-dual-camera-1gb-ram_p/meri7372.htm

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει τοσο καλη καμερα!! αυτο που βρικα εγω ή ειναι τελεια αντιγραφη (sepcs & design) ή ειναι μουφα τα specs!
Link to comment
Share on other sites

Όντως.. αλλα το ο κλόνος του note II πιο πανω που εβαλα.. νομιζω ειναι κορυφη!! αλλα μεχρι απριλη που θα κανω την αγωρα μου θα βγουν και αλλα!! :D
Link to comment
Share on other sites

με διαστάσεις Size:151.1 x 80.5 x 9.4 mm να το πάρεις χάρισμα σου:)

εστω ομως οτι δε μας πειραζουν οι διαστασεις. κοιτωντας το antutu score του

http://www.youtube.com/watch?v=iHStRPlwkm0

και αθροιζοντας τα επιμερους σκορ βγαινει ενα πολυ χαμηλο

αυτο κανει καποιο μαγικο αθροισμα και το συνολο εκτοξευεται στα 17000 ....

σε φωτο το χουν στα 12000 ...

cpu αλλου λεει MTK6589 Quad Core, αλλου λεει Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9

αλλα ντ αλλων.... ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟΥ.

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...