Jump to content

myphone POLL: Τα εναλλακτικά λειτουργικά συστήματα και το μέλλον


DJDB
 Κοινοποίηση

Ποια εναλλακτική πρόταση θεωρείτε πως θα ξεχωρίσει;  

373 members have voted

  1. 1. Ποια εναλλακτική πρόταση θεωρείτε πως θα ξεχωρίσει;

    • Ubuntu
      210
    • Firefox OS
      57
    • Tizen
      27
    • Sailfish OS
      43
    • Κάποιο άλλο
      11
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      25


Recommended Posts

Με την λήξη του φετινού Mobile World Congress της Βαρκελώνης, το οποίο καλύψαμε εκτενώς μέσα από τις σελίδες του myphone.gr, έχει κανείς την εντύπωση πως δεν ξεχώρισαν οι «μεγάλοι» και «δυνατοί» παίκτες της αγοράς των smartphones, αλλά οι μικρότερες και εναλλακτικές λύσεις.

 

Αυτό που μάλλον τράβηξε περισσότερο την προσοχή ήταν το Firefox OS, τόσο με την επίσημη παρουσίαση του όσο και με τις ανακοινώσεις συσκευών από τις Alcatel και ZTE, την στιγμή που οι LG, Sony και Huawei έχουν ήδη εκφράσει το ενδιαφέρον τους για την εναλλακτική πρόταση του Mozilla Foundation. Είναι σαφές πως το Firefox OS δέχεται την μεγαλύτερη υποστήριξη από τους κατασκευαστές, οι οποίοι στο «πρόσωπο» του φαίνεται πως βρίσκουν μια καλή εναλλακτική πρόταση απέναντι στο Android της Google.

 

Σειρά έχει το Ubuntu της Canonical, με την εταιρεία να το επιδεικνύει κατά την διάρκεια της έκθεσης σε κάποιες Nexus συσκευές. Παράλληλα, πριν λίγες μόλις ημέρες, η εταιρεία είχε διαθέσει την Ubuntu Touch Developer Preview προς χρήση από κάθε ενδιαφερόμενο σε μια σειρά Nexus συσκευών (μεταξύ αυτών τα Galaxy Nexus και Nexus 4), ένα λειτουργικό σύστημα που είχαμε δει και μαζί πριν από λίγες ημέρες μέσω του δικού μας hands-on. Αν και το Ubuntu για smartphones (αλλά και για tablets) βρίσκεται ακόμη υπό ανάπτυξη, οι πρώτες συσκευές που θα το χρησιμοποιούν αναμένεται πως θα κάνουν την εμφάνιση τους μετά το ερχόμενο καλοκαίρι.

 

Τρίτη επιλογή στον κόσμο των εναλλακτικών λειτουργικών αποτελεί το Sailfish της Jolla, ένα λειτουργικό που έχει προέλθει από το MeeGo, με την εταιρεία να απαρτίζουν αρκετά πρώην στελέχη της Nokia, μετά την αλλαγή των πλάνων της τελευταίας και τις πιο πρόσφατες στρατηγικές της κινήσεις. To Sailfish έκανε την επίσημη εμφάνιση του τον περασμένο Νοέμβριο και η Jolla κυκλοφόρησε πριν από λίγες ημέρες την πρώτη έκδοση των developer tools για όσους ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με την ανάπτυξη εφαρμογών για το συγκεκριμένο OS. Όπως και με το Ubuntu, τα πρώτα smartphones που θα χρησιμοποιούν το Sailfish αναμένεται να κάνουν την εμφάνιση τους μέσα στους επόμενους μήνες.

 

Για το τέλος («last but not least» που λένε) αφήσαμε το Tizen, άλλη μια πρόταση που έχει τις ρίζες της στο Linux και προέρχεται από το Moblin της Intel ενώ πλέον αναπτύσσεται σε συνεργασία της τελευταίας με την Samsung. Μόλις πριν από λίγες ημέρες, μάθαμε ότι οι αναμένονται σύντομα οι πρώτες συσκευές από την Samsung που θα κάνουν χρήση του Tizen, ενώ, σύμφωνα με φήμες, αναμένεται να βρίσκονται στα καταστήματα γύρω στα τέλη της χρονιάς που διανύουμε. Φαίνεται πως η γνωστή κατασκευάστρια επενδύει και στο Tizen, πέρα από το Android (με το οποίο και γνώρισε την επιτυχία τα τελευταία χρόνια).

 

Την ίδια στιγμή και με αφορμή το φετινό MWC, τρία υψηλόβαθμα στελέχη των Firefox OS, Ubuntu και Sailfish OS βρέθηκαν πολύ κοντά και μίλησαν για τις προοπτικές των δημιουργιών τους. Έτσι, η Mitchell Baker από την Mozilla, ο Mark Shuttleworth από την Canonical και ο Marc Dillon από την Jolla μίλησαν για μια ώρα για αυτό που έχουν καταφέρει, με την Baker να αναφέρει πως υπάρχει ανάγκη για «σημαντική καινοτομία», τον Shuttleworth να υπογραμμίζει πως πάροχοι και συνεργάτες ψάχνουν κάτι που θα τους διαφοροποιήσει από την πληθώρα των Android συσκευών και τον Dillon να δηλώνει πως η χρονική στιγμή είναι η κατάλληλη για να δοθούν εναλλακτικές προτάσεις στους χρήστες. Δείτε ολόκληρη την ομιλία τους στο παρακάτω βίντεο.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=YkEb3WSs3CI]Mobile World Congress 2013 - Discussion Panel: Mozilla, Canonical and JollaMobile - YouTube[/ame]

 

Έτσι λοιπόν, έφτασε η ώρα να ρωτήσουμε εσάς, το αναγνωστικό κοινό του myphone.gr, ποια από τις παραπάνω προτάσεις θεωρείτε πως θα ξεχωρίσει και πως έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας, μεταξύ των Sailfish, Tizen, Ubuntu και Firefox. Φυσικά, την επιλογή σας μπορείτε να εμπλουτίσετε και με ένα σχόλιο, εξηγώντας τους λόγους που προτιμάτε το λειτουργικό αυτό.

 

Φυσικά, από το myphone.gr θα προβάλουμε κάθε εναλλακτική πρόταση, μιας και θεωρούμε πως τόσο η αγορά όσο και ο κόσμος τις χρειάζονται. Όπως πάντα (και ειδικά στο σημερινό poll) δεν ψάχνουμε για «νικητή» αλλά για αφορμή για συζήτηση γύρω από αυτές τις προτάσεις).

 

Ο λόγος σε εσάς!

 

Επίσημες Ιστοσελίδες

 

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω μαλλον 8α παω στο ανανεωμενο os του blackberry και μιας και δεν εχει καμια σχεση με το παλιο μηπως 8α επρεπε να μπει και αυτο στο poll?
Link to comment
Share on other sites

εγω μαλλον 8α παω στο ανανεωμενο os του blackberry και μιας και δεν εχει καμια σχεση με το παλιο μηπως 8α επρεπε να μπει και αυτο στο poll?

 

Ναι, θα μπορούσε. Τα υπόλοιπα τέσσερα όμως ξεκινάνε (σχεδόν) από το 0 στον χώρο των smartphones, την στιγμή που το Blackberry διαθέτει ήδη μια βάση χρηστών. Επίσης, κατά την γνώμη μου, δεν του ταιριάζει ο όρος «εναλλακτικό» (μιας και για αυτά μιλάμε εδώ)

 

Υπάρχει όμως και πέμπτη επιλογή, οπότε μπορείς να διαλέξεις αυτήν :).

 

(Όπως έχω ξαναπεί σε σχόλια όπως το δικό σου, "γιατί όχι αυτό", "γιατί εκείνο" κτλ), το poll είναι η αρχή, όχι το τέλος αυτού εδώ του θέματος. Υπάρχουν και τα σχόλια ;).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Ubuntu. Το πλεονεκτημα του οτι ειναι ενα λειτουργικο που το κατεβαζουμε δωρεαν και θα το περναμε προς το παρον σε nexus, αργοτερα και σε αλλες συσκευες χωρις απαραιτητα να αγορασουμε νεα συσκευη για αν το δοκιμασουμε. Τα υπολοιπα λειτουργικα θα ερχονται παντρεμενα με ενα συγκεκριμενο hardware.

Μηπως πλησιαζει η ωρα που θα αγοραζουμε συσκευη και θα επιλεγουμε λειτουργικο;

 

Υ.Γ Η φετινη χρονια εδειξε οτι η αγορα σηκωνει και αλλες προτασεις. Πως τους καθησε μερικους η αγορα των "τριων αλογων" και μαλιστα το τριτο το ψωραλογο με το ζορι να ειναι τα wp...

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ubuntu. Το πλεονεκτημα του οτι ειναι ενα λειτουργικο που το κατεβαζουμε δωρεαν και θα το περναμε προς το παρον σε nexus, αργοτερα και σε αλλες συσκευες χωρις απαραιτητα να αγορασουμε νεα συσκευη για αν το δοκιμασουμε. Τα υπολοιπα λειτουργικα θα ερχονται παντρεμενα με ενα συγκεκριμενο hardware.

Μηπως πλησιαζει η ωρα που θα αγοραζουμε συσκευη και θα επιλεγουμε λειτουργικο;

 

Είμαι υπέρ αυτού, το έχω γράψει και παλαιότερα. Θέλω να αγοράζω συσκευή (που δεν μπορώ να την φτιάξω ή να βάλω άλλους να μου φτιάξουν) και να διαλέγω το OS.

 

Πιστεύεις όμως πως θα αφήσουν αρκετοί κατασκευαστές να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο στις συσκευές τους;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ αυτού, το έχω γράψει και παλαιότερα. Θέλω να αγοράζω συσκευή (που δεν μπορώ να την φτιάξω ή να βάλω άλλους να μου φτιάξουν) και να διαλέγω το OS.

 

Πιστεύεις όμως πως θα αφήσουν αρκετοί κατασκευαστές να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο στις συσκευές τους;

Αν η ms πολεμισει το android και αρχισει να υποχρεωνει να τις πληρωνουν ολο και μεγαλυτερο ποσο οι κατασκευαστες που το χρησιμοποιουν, πιστευω πως θα βγαλουν εστω πειραματικα στην αρχη μια τετοια συσκευη. Αυτο μπορει να ριξει τις πωλησεις συσκευων γιατι με μια θα δοκιμαζεις ολα τα λειτουργικα της αγορας, αλλα τα εσοδα μπορουν να ερθουν απο τα market των λειτουργικων με καποια συνεργασια ή απο καποια αμοιβη ενεργοποιησης απο την εταιρεια του λειτουργικου που επελεξες, προς τον κατασκευαστη.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ubuntu και από εμένα, μιας και λόγω πιγκουίνου θα τραβήξει περισσότερο το ενδιαφέρον του κόσμου. Αν μας έδινε και KDE θα ήμουν ευτυχισμένος. :-D

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Sailfish OS. Δεδομένο αυτό που είχαμε δεί στο MeeGo, θεωρώ ότι Φιλανδοί μπορούν να κάνουν την έκπληξη..
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα ubuntu διοτι μου αρεσει πολυ περισσοτερα απο ολα τα αλλα και ειδικα απο τα τελευταια video που ανεβηκαν για χρηση σε tablet.

Για να πετυχει ενα οποιοδηποτε εναλλακτικο οικοσυστημα πρεπει ταυτοχρονα να ειναι δυνατη η αξιοποιηση του και στα κινητα και στα tablet.;)

Οτιδηποτε λιγοτερο ειναι αποτυχια και τζαμπα κοπος.

Επισης αν θελουμε να λαβουμε σοβαρα τις εναλλακτικες open source προτασεις πρεπει να ενσωματωνονται σε συσκευες με τις τελευταιες πινελιες της τεχνολογιας και ΣΑΒΑΡΕΣ υλοποιησεις απο κατασκευαστες.;)

Εγω ΔΕΝ θα καθομαι να κανω εγκαταστασεις απο μονος μου ουτε να κανω πειραματα με φλασαρισματα και σχετικα για να τα δοκιμασω τι ψαρια πιανουν;)

ΘΕΛΩ out of the box την καταλληλη συσκευη με τις αναλογες εφαρμογες που να τις ενσωματωνουν στο ακεραιο και τελευταιες πινελιες οπως ειπα της τεχνολογιας.

ΚΟΥΤΣΟΥΡΕΝΕΣ λυσεις απο εμενα δεν ειναι αποδεκτες.

Και αρα ΑΚΥΡΟ απο εμενα.:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ubuntu...

Και στην επόμενη preview θα είναι διαθέσιμη και για:

 

Motorola XOOM

Sony Xperia S

Sony Xperia T

Samsung Galaxy S III

Huawei Ascend G300

Samsung Galaxy S

Samsung Galaxy S SCL

Samsung Galaxy Note

Samsung Galaxy Note II

Samsung Galaxy S II

HTC One X

HTC One XL

HTC One X+

Asus Transformer Infinity

LG Optimus 4x HD

Nexus S

Nexus One

Samsung Galaxy Tab 10.1 Wi-Fi

ASUS Transformer Pad

Link to comment
Share on other sites

είμαι υπέρ του Ubuntu για τον λόγο ότι έχει είδη μια συνειδητοποιημένη βάση χρηστών που πιστεύουν στο ανοικτό λογισμικό για τον ίδιο λόγο μπορεί να δοκίμαζαν και τα υπόλοιπα αν δεν ερχόταν κλειδωμένα σε συσκευές βλέπε ΙΟS κλπ

το μέλλον θα είναι μια "ακλείδωτη" κινητή συσκευή που θα σου αφήνει την επιλογή να δοκιμάζεις ότι λειτουργικό αυτό θα ήταν καινοτομία και μέχρι στιγμής μια συσκευή

γνωρίζω που κινήθηκε σε αυτό το "πνεύμα" αλλά δυστυχώς την έθαψε η ίδια εταιρία που την έβγαλε...

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως απο ολα αυτα τα OS, το μονο που έχει δυναμική για να τα καταφέρει να βγει απο την αφάνεια ειναι το Ubuntu. Και εξηγουμαι: Το ubuntu ηδη υπάρχει και χρησιμοποιείται... Αν μπορούν ΜΙΑ εκδοση να την κανουν να τρέχει παντου, και να προσαρμόζεται αναλογα που προκειται να εγκατασταθεί, θεωρώ πως θα τους δωσει το τακτικο πλεονέκτημα.

 

Βεβαια... η εισοδος καποιου OS, θεώρω πως αυτοματα σημαίνει την εξοδο καποιου αλλου (blackberry ευκολα). Η αγορά δεν μπορεί και δεν ειναι φρόνιμο να υποστηριξεί πολλά OS (4-5 max θα ελεγα)

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως το Ubuntu θα τα καταφερει μια χαρα και με το παραπανω μιας και φανταζει ως η πιο "στιβαρη" προταση.

Θα ηθελα να τα δω ολα να πηγαινουν καλα, ειδικα το Sailfish που δειχνει πανεμορφο για low cost συσκευες αλλα και το Tizen δειχνει αρκετα καλο. Μονο να κερδισουμε εχουμε πια.

 

On a sidenote, υπαρχει μεγαλη στροφη στην html5 και κοινη υποστηριξη οσων εφαρμογων φτιαχνονται σε αυτη σε ολες τις πλατφορμες!

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Sailfish λόγω Meego παρελθόντος καθαρά. Δεύτερη επιλογή μου θα ήταν το Tizen για τον ίδιο λόγο (και αυτό βασισμένο στο moblin-meego είναι) αλλά με τις πλάτες Samsung-Intel (βέβαια το ίδιο πίστευα και για το Meego, αλλά...) Πάντως τελείως ψυχρά τα Ubuntu και Firefox λόγο ονόματος και μόνο (διαδεδομένα trademark) είναι αυτά που έχουν και τις περισσότερες δυνατότητες για να διεκδικήσουν κομμάτι από την πίτα με αξιώσεις (και το κομμάτι θα το κόψουν κατά πάσα πιθανότητα από το android)
Η ΤΥΧΗ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΑΛΛΑ Η ΑΤΥΧΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΥΠΟΜΟΝΗ
Link to comment
Share on other sites

ψηφίζω Ubuntu επειδή από αυτά που έχουμε δει φαίνεται αξιόλογο.. Τα υπόλοιπα τώρα πιστεύω δύσκολα θα κάνουν τη διαφορά και ειδικά το Tizen που μάλλον θα έχει την τύχη του Bada!!!
Link to comment
Share on other sites

ubuntu φυσικά.

εδώ και χρόνια είναι κορυφή και τώρα πέρασε και στο mobile domain. πλήρης λύση με τα όλα της, με ωραία features και με υποστήριξη από πίσω

Link to comment
Share on other sites

To ubuntu έχει το πλεονέκτημα οτι πατάει στον ιδιο kernel με το android, επομένως ειναι ευκολότερο να υιοθετηθεί απο κάποιον κατασκευαστή που κατασκευάζει ήδη android συσκευές.

Επίσης είναι πιο ολοκληρωμένο με το ubuntu one cloud και one music και έχει παρουσιάσει μεχρι στιγμής την, κατα την γνώμη μου, καλύτερη ενοποίηση μεταξύ υπολογιστή-tablet-κινητού. Έχει απο πίσω του μεγάλη κοινότητα απο developers και προσφέρει την δυνατότητα να τρέχει ταυτόχρονα και native Qt/C++ Qt/Qml και html5 εφαρμογές.

Tο μειονέκτημά του είναι οτι ξεκινάει με άδειο market εφαρμογών ενώ το sailfish έχει την δυνατότητα να τρέχει και android εφαρμογές.

Εγώ ψήφισα το sailfish απλα γιατί εκτιμώ την προσπάθεια μιας μικρής ομάδας να τα βάλει με τα μεγαθήρια, πρέπει όμως να κάνουν συμφωνίες με κατασκευάστριες αν θέλουν να τσουλήσει το project.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Ubuntu απο μενα, μονο κ μονο για τις δυνατοτητες docking!! Γινεται κανονικο desktop..! Με σωστα εικονιδια και αναλογιες και 100% λειτουργικο, οχι οπως τα Νοτε...

 

Για Nexus 4 θα βγει??

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μαζευτηκαν,ρε παιδια! ελπιζω σε καλο να μας βγει. εγω ειδα το ubuntu και μου αρεσε πολυ,εχει την προσωπικοτητα του. η αλεπου δεν ξερω γιατι συζητηθηκε τοσο, αδιαφορο εντελως μου φανηκε.
Link to comment
Share on other sites

Ubuntu απο μενα, μονο κ μονο για τις δυνατοτητες docking!! Γινεται κανονικο desktop..! Με σωστα εικονιδια και αναλογιες και 100% λειτουργικο, οχι οπως τα Νοτε...

 

Για Nexus 4 θα βγει??

 

Έχει βγει ήδη η developer preview.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Ubuntu. Το πλεονεκτημα του οτι ειναι ενα λειτουργικο που το κατεβαζουμε δωρεαν και θα το περναμε προς το παρον σε nexus, αργοτερα και σε αλλες συσκευες χωρις απαραιτητα να αγορασουμε νεα συσκευη για αν το δοκιμασουμε. Τα υπολοιπα λειτουργικα θα ερχονται παντρεμενα με ενα συγκεκριμενο hardware.

Μηπως πλησιαζει η ωρα που θα αγοραζουμε συσκευη και θα επιλεγουμε λειτουργικο;

 

Υ.Γ Η φετινη χρονια εδειξε οτι η αγορα σηκωνει και αλλες προτασεις. Πως τους καθησε μερικους η αγορα των "τριων αλογων" και μαλιστα το τριτο το ψωραλογο με το ζορι να ειναι τα wp...

 

Συμφωνώ. Ελπίζω το Ubuntu να φέρει επιτέλους τα κινητά πιο κοντά στην φιλοσοφία των PC, και να αποσυνδέσει το software από το hardware. Ακόμη και με το Android τα κινητά δεν είναι πραγματικά ανοιχτά: μη παροχή δικαιωμάτων διαχειριστή, κλειδωμένοι bootloaders κλπ σου στερούν την ελευθερία του PC, όπου εγκαθιστάς ότι λειτουργικό θες. Επίσης το ότι δεν αναπτύσσεται από την Google είναι μάλλον θετικό και στον τομέα της προστασίας της ιδιοτικότητας. Γενικά πιστεύω ότι είναι το μόνο από τα νέα λειτουργικά που σίγουρα δεν θα πάει άπατο γιατί θα αγκαλιαστεί από την κοινότητα και έχει διαφοροποιηθεί σημαντικά από τα υπάρχοντα λειτουργικά.

 

Επίσης έχω ελπίδες για το Firefox OS γιατί αγαπώ τον Firefox :D , είναι και αυτό open source και μάλιστα community-based, έχει ήδη πάρει υποστήριξη από κατασκευαστές, και πολύ σωστά ως νέο λειτουργικό έχει στοχεύσει στο low-range κομμάτι της αγοράς, και όχι ψηλότερα όπου ήταν σίγουρο ότι θα έτρωγε τα μούτρα του.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα μπορούσε. Τα υπόλοιπα τέσσερα όμως ξεκινάνε (σχεδόν) από το 0 στον χώρο των smartphones, την στιγμή που το Blackberry διαθέτει ήδη μια βάση χρηστών. Επίσης, κατά την γνώμη μου, δεν του ταιριάζει ο όρος «εναλλακτικό» (μιας και για αυτά μιλάμε εδώ)

 

Υπάρχει όμως και πέμπτη επιλογή, οπότε μπορείς να διαλέξεις αυτήν :).

 

(Όπως έχω ξαναπεί σε σχόλια όπως το δικό σου, "γιατί όχι αυτό", "γιατί εκείνο" κτλ), το poll είναι η αρχή, όχι το τέλος αυτού εδώ του θέματος. Υπάρχουν και τα σχόλια ;).

 

Ναι αλλά μιλάμε για ένα εντελώς νέο λειτουργικό σ΄σύστημα που δεν έχει καμία σημασία με το παλίο Blackberry OS που μας εξυπηρέτησε για περισσότερα απο 15 χρόνια.

 

Μόνο το γεγονός ότι πέρασαν από την έκδοση 7 στη 10 μιλάει μόνο του και δεν είναι μαρκετινγκ τρικ. όποιος πιάσει ένα BB 10 στα χέρια του θα καταλάβει. Μόνο στην Ελλάδα δεν δίνει κανείς σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα υπάρχει μόνο για νέα λειτουργικα που έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιούν εφαρμογές που είναι ήδη διαθέσιμες στο android.

Στην παρούσα φάση βλέπω μόνο το Tizen να έχει δυνατότητες γιατί από πίσω του είναι η τεράστια πλέον samsung η οποία διαθέτει έτοιμο και πληρες οικοσύστημα, με δικό της market, cloud υπηρεσίες και πολλά άλλα.

Δίνω κάποιες πιθανότητες και στο λειτουργικό της Firefox επειδή ουσιαστικά είναι web os και δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις hardware. Φυσικά μόνο για φθηνές συσκευές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ubuntu. Το πλεονεκτημα του οτι ειναι ενα λειτουργικο που το κατεβαζουμε δωρεαν και θα το περναμε προς το παρον σε nexus, αργοτερα και σε αλλες συσκευες χωρις απαραιτητα να αγορασουμε νεα συσκευη για αν το δοκιμασουμε. Τα υπολοιπα λειτουργικα θα ερχονται παντρεμενα με ενα συγκεκριμενο hardware.

Μηπως πλησιαζει η ωρα που θα αγοραζουμε συσκευη και θα επιλεγουμε λειτουργικο;

 

Υ.Γ Η φετινη χρονια εδειξε οτι η αγορα σηκωνει και αλλες προτασεις. Πως τους καθησε μερικους η αγορα των "τριων αλογων" και μαλιστα το τριτο το ψωραλογο με το ζορι να ειναι τα wp...

 

πλάκα πλάκα...φαντάζεσαι να παίρνεις ένα κινητό τελείως άδειο....και με το που το ανοίγεις να σου έχει μια λίστα με 4-5 λειτουργικά να διαλέξεις....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...