Jump to content

Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Samsung Galaxy Grand Duos i9082

 

GsmArena

 

Platform: Android 4.1.2 (Jelly Bean)

CPU: 1.2 GHz Dual Core processor

Memory: Internal phone storage: 8 GB / RAM: 1 GB / MicroSD, up to 64 GB

Display: 5-inch screen

Camera: 8 megapixel camera with flash, 2 megapixel front camera

Connectivity: Bluetooth® 4.0 / Wi-Fi 802.11 b/g/n / 3.5 mm stereo audio jack / Micro-USB / DLNA / Dual SIM

GPS: A-GPS GLONASS

Network: HSPA/WCDMA: 850/900/1900/2100 MHz / Quad-band GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz / (Band frequency, HSPA availability, and data speed are operator dependent)

Sensors: compass, Accelerometer, Gyro sensor, proximity and light sensors

Battery: 2100 mAh lithium-ion battery

Dimensions: 143.5 x 76.9 x 9.6 mm

Weight: 162 grams

 

Αν τυχόν το πήρε κάποιος ας μας γράψει εντυπώσεις του ...

Edited by Superuser

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έχει πάρει κανείς ?

 

Φαίνεται αρκετά δυνατό στα speed test λόγω της χαμηλής του ανάλυσης στην οθόνη βάζει κάτω το s3 και το note 2

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Τα σχόλια των χρηστών δεν μου άρεσαν στο GSMarena...

 

Αναμονή όμως από κάποιον άλλον χρήστη...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα. Το πηρα την Παρασκευη απο τον φιλο μου τον Νικο extreme mobile μετα απο παραγγελια και ηρθε σε 2 μερες απο Γερμανια. Για την δικη μου χρηση (κλησεις-μηνυματα-ιντερνετ) ειναι οπως το περιμενα, δηλαδη πρωτο το εργαλειο. Το εκανα root και περασα και μια touch custom recovery απο xda ολα αυτα. Βασικο για μενα επιτελους 2καρτο με 5 ιντσες (ειχα πηξει στα κινεζικα). Η καμερα παρα πολυ καλη 8mp. Αν θελετε να ρωτησετε κατι και μπορω να βοηθησω πολυ ευχαριστως. By the way 380 ευρω το πηρα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σύντροφοι. Στο e-shop.gr το έχει προσφορά στα 349 ευρώ αλλά με περιορισμένο stock.

http://www.e-shop.gr/crazysundays.phtml

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα. Το πηρα την Παρασκευη απο τον φιλο μου τον Νικο extreme mobile μετα απο παραγγελια και ηρθε σε 2 μερες απο Γερμανια. Για την δικη μου χρηση (κλησεις-μηνυματα-ιντερνετ) ειναι οπως το περιμενα, δηλαδη πρωτο το εργαλειο. Το εκανα root και περασα και μια touch custom recovery απο xda ολα αυτα. Βασικο για μενα επιτελους 2καρτο με 5 ιντσες (ειχα πηξει στα κινεζικα). Η καμερα παρα πολυ καλη 8mp. Αν θελετε να ρωτησετε κατι και μπορω να βοηθησω πολυ ευχαριστως. By the way 380 ευρω το πηρα.

 

Καλορίζικο!

 

Για να έχω, έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης για γράψε μας λίγο πόσες περίπου εφαρμογές έχεις επάνω (εάν έβαλες κάποιον πλοηγό, ποιόν) και αν θα μπορέσεις να το συγκρίνεις με καποια άλλη γνωστή συσκευή σαν δυνατότητες, σαν ταχύτητα. (πχ είναι ανώτερο ας πούμε από το S2; Είναι ισάξιο του NOTE 1; χειρότερο; )

 

Ευχαριστούμε!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα. Το πηρα την Παρασκευη απο τον φιλο μου τον Νικο extreme mobile μετα απο παραγγελια και ηρθε σε 2 μερες απο Γερμανια. Για την δικη μου χρηση (κλησεις-μηνυματα-ιντερνετ) ειναι οπως το περιμενα, δηλαδη πρωτο το εργαλειο. Το εκανα root και περασα και μια touch custom recovery απο xda ολα αυτα. Βασικο για μενα επιτελους 2καρτο με 5 ιντσες (ειχα πηξει στα κινεζικα). Η καμερα παρα πολυ καλη 8mp. Αν θελετε να ρωτησετε κατι και μπορω να βοηθησω πολυ ευχαριστως. By the way 380 ευρω το πηρα.

 

 

Για πες μας τι λέει από ποιότητα/ένταση/καθαρότητα στις κλήσεις και επίσης μόλις βγάλεις κάποιο συμπέρασμα για την μπαταρία του?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

 

Για να έχω, έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης για γράψε μας λίγο πόσες περίπου εφαρμογές έχεις επάνω (εάν έβαλες κάποιον πλοηγό, ποιόν) και αν θα μπορέσεις να το συγκρίνεις με καποια άλλη γνωστή συσκευή σαν δυνατότητες, σαν ταχύτητα. (πχ είναι ανώτερο ας πούμε από το S2; Είναι ισάξιο του NOTE 1; χειρότερο; )

 

Ευχαριστούμε!

Καλησπερα σε ολους. Εφαρμογες δεν εχω πολλες δηλ πλοηγο,παιχνιδια κ.λ.π το εχω οπως εγραψα παραπανω για ιντερνετ-κλησεις και μηνυματα.Σαν συγκριση με το s2 ειναι σαφως ταχυτερο γιατι το ειχα σαν το note1 τωρα δεν μπορω ακομα να πω (το ειχα κι αυτο). Δεν ειμαι οπως σας ειπα full στην χρηση εφαρμογων και ετσι μονο για απλη χρηση μπορω να βγαλω καποια συμπερασματα. Παντως ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

 

Για πες μας τι λέει από ποιότητα/ένταση/καθαρότητα στις κλήσεις και επίσης μόλις βγάλεις κάποιο συμπέρασμα για την μπαταρία του?

 

Η μπαταρια ειναι πολυ ικανοποιητικη αν πεις οτι το ανοιξα την πρωτη φορα και ειχε 64% μου κρατησε παρα πολυ με wi-fi και στησιμο για πρωτη φορα. Τωρα ειναι νωρις ακομα γιατι εναι η δευτερη φορα που το φορτιζω αν και μου εκανε ενα κουλο χθες, ενω το αφησα ανοιχτο το βραδυ με 50% το πρωι το βρηκα κλειστο και μολις προλαβα να το ανοιξω (γιατι εκλεισε σε λιγα δευτερολεπτα) ελεγε 1%. Battery drain φυσικα αλλα επειδη μου εχει ξανατυχει και σε αλλο κινητο δεν εδωσα σημασια. Χρησιμοποιω bluetooth στο οποιο ειμαι πολυ ευχαιστημενος απο καθαροτητα φωνης και σαν ποιοτητα εντασης ηχου ειναι δυνατος και καθαρος ο ηχος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

το είδα σε κατάστημα στην Πρίστινα όπου μένω. 370 ευρώ. Από το καλοκαίρι είμαι με το HTC Desire V και αυτό να είναι το επόμενο κινητό. Σε 2-3 πράγματα που έκανα τα πήγε περίφημα. Αλλά δεν ξέρω... Γιατί οι φήμες για το S3 Duos ακούγονται πολύ έντονα...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Για τους πιο έμπειρους για ριχτε μια ματιά στα βιντεακια...

 

 

 

 

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα. Το πηρα την Παρασκευη απο τον φιλο μου τον Νικο extreme mobile μετα απο παραγγελια και ηρθε σε 2 μερες απο Γερμανια. Για την δικη μου χρηση (κλησεις-μηνυματα-ιντερνετ) ειναι οπως το περιμενα, δηλαδη πρωτο το εργαλειο. Το εκανα root και περασα και μια touch custom recovery απο xda ολα αυτα. Βασικο για μενα επιτελους 2καρτο με 5 ιντσες (ειχα πηξει στα κινεζικα). Η καμερα παρα πολυ καλη 8mp. Αν θελετε να ρωτησετε κατι και μπορω να βοηθησω πολυ ευχαριστως. By the way 380 ευρω το πηρα.

 

Η συσκευασία περιείχε και flip case?

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπομονή και το πήρα... :D

 

http://img.tapatalk.com/d/13/03/04/nabe8u8y.jpg

 

http://img.tapatalk.com/d/13/03/04/9ata2y9a.jpg

 

http://img.tapatalk.com/d/13/03/04/eduveryh.jpg

 

Πράγματι μετά το σύνηθες σεταρισμα από μεριάς μου με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ κατά κόρον ώστε να έχω ολοκληρωμένη άποψη βάση της δικής μου χρήσης, η συσκευή (μια κάρτα SIM έχω τοποθετήσει) απλά ΠΕΤΆΕΙ!! :)

 

Εδώ είναι πριν την εγκατάσταση 23 εφαρμογών, http://img.tapatalk.com/d/13/03/04/hypapusu.jpg

 

και εδώ μετά, http://img.tapatalk.com/d/13/03/04/gu3ujene.jpg

 

Το μόνο που λείπει από το ΝΟΤΕ μου (2 και σε καμία περίπτωση δεν το συγκρίνω) είναι το Led ειδοποιήσεων.

 

Επειδή έχω δουλέψει αρκετά dual SIM απλά δεν υπάρχει καμία "επαφή" με τα άλλα!!

 

Περισσότερα κατά τη χρήση του... ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν εχει. Εχω παραγγειλει απο ebay μια.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ρώτησα επειδή έχω δει 2-3 unboxing videos και ειχαν στην συσκευασία και flip case.

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Και στη δικιά μου περίπτωση δεν είχε και το κουτί είναι διαφορετικό...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Να μας πουν οι φίλου που το πήραν και τι λέει η οθόνη?

( τηρουμένων των αναλογιών ε? )

Λόγω όχι τόσο της ανάλυσης αλλά κυρίως του χαμηλού ppi.

Παρουσιάζει καθόλου πιξέλιασμα ?

( σε λογική απόσταση μιλάμε από το πρόσωπο, όχι να κολλήσουμε τη μούρη μας :p )

Είναι δυσανάγνωστο το μικρό κείμενο σε ιστοσελίδες? ( κάτι τέτοια λένε σε κάποια review )

Και αν γίνεται τι λέει το μαύρο του κινητού ( στην οθόνη εννοώ )

καθώς μια τέτοια συσκευή βολεύει και για ereader.

Πολλά ρωτάω ε? :rolleyes:

 

Καλορίζικο σε όσους το πήραν!

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου ένα παράδειγμα ιστοσελίδας με μικρό κείμενο να το συγκρίνω με το Note που έχω ώστε να έχω παράδειγμα...

 

Η οθόνη του πάντως στην ίδια ρύθμιση είναι πιο φωτεινή από το ΝΟΤΕ και προς έκπληξη μου έχει ρύθμιση αυτόματης φωτεινότητας (όχι όμως όπως το ρυθμίζεις εσύ όπως στο ΝΟΤΕ) έναντι του μικρότερου s7562 duos.

 

Το μαύρο;

 

Αν κάνω λήψη μια "τυφλή" φωτογραφία και στη δείξω θα μπορέσεις να τη κρίνεις ή θέλεις κάτι συγκεκριμένο;

 

Κάτι ουσιαστικό, και η ένταση στο δικό του ηχειο κατά τη κλήση είναι εξαιρετική, και το εξωτερικό ηχείο είναι σε άριστα επίπεδα και η συνομιλία μέσω του hands free είναι σούπερ!!

Μόνο στον ραδιόφωνο του βλέπω 1 κλικ πιο κάτω στην ένταση. Όλα αυτά τα συγκρίνω σε σχέση με το ΝΟΤΕ 2 που το θεωρώ ότι καλύτερο σε αυτό το τομέα στα Android!!! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

για το χαμηλό ppi και πιθανό πρόβλημα σε κάποια site το βρήκα εδώ κάτω κάτω εκεί που λέει Viewing websites, και κάπου αλλού που δεν θυμάμαι...

 

για την ποιότητα του μαύρου ρωτάω μόνο αν είναι "αρκετά" μαύρο σε "στυλ" πχ amoled,

για διάβασμα σε night mode με κάποιον reader ( μαυρο φόντο-λευκά γράμματα ),

δε χρειάζεται να βγάλεις φώτο :)

 

Κατάλαβα καλά?δεν έχει notification led?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχει...

 

(χάθηκε ο κόσμος να έβαζαν ένα; :mad: )

 

Κοίτα, τώρα που γραφω με το SwiftKey το μαύρο που εχει το πληκτρολόγιο ειναι, ας μου επιτραπεί η λεξη, κατάμαυρο! :D Την ίδια απόχρωση βλεπω και στο ΝΟΤΕ...

 

Για το κείμενο στο link που μου γράφεις θα το δω με τη πρώτη ευκαιρία...

 

Κάτι το όποιο θα ειναι χρήσιμο ειναι οτι υποστηρίζει τη λειτουργία στα "πολλαπλά παράθυρα" ;)

 

Edit, κοίτα το στο μαύρο του ταπατοκ και κοίτα τη διαφορά με το μαύρο που ειναι πανω στη μπάρα...

 

http://img.tapatalk.com/d/13/03/05/zu4u9eba.jpg

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω μία απορία και θέλω τη γνώμη σας ή τι έχετε ακούσει καλύτερα... Υπάρχουν έντονες οι φήμες για το S3 Duos. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ποια η λογική να βγει το Grand στην κυκλοφορία αν είναι σε 1-1.5 μήνα να βγει το S3 Duos. Μήπως είναι φήμη που δεν πρόκειται ποτέ να επαληθευτεί; έχετε ακούσει κάτι; γιατί αλλιώς δεν υπάρχει κανένας λόγος όσο το σκέφτομαι να πάει κανείς σε μια συσκευή που θα έχει χειρότερα χαρακτηριστικά εκτός από 0.5 ίντσα μεγαλύτερη οθόνη, τη στιγμή μάλιστα που το S3 Duos λέγεται πως θα έρθει και με ελάχιστη μεγαλύτερη μπαταρία, όσον αφορά τη χωρητικότητα.

 

Τι λέτε;

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Αν και βγαίνουμε εκτός θεματικής και παλιότερα αν προσέξεις ειχαν ανακοινώσει ενα Dual ΝΟΤΕ 2 αλλά τουλάχιστον στην Ευρώπη δε το είδαμε ποτέ!!

 

Να πω την αμαρτία μου ομως και το εν λόγο GRANT τη προηγούμενη εβδομάδα το είδα και εγώ σε ενημερωτικό email που μου ήρθε... ;)

 

Στο θεμα μας όμως... Σχεδον 12 ωρες μετά απο την αγορά του δε βρίσκω κατι το αρνητικό (μονο το led που και αυτο απο συνήθεια μου λείπει) ώστε να το μετανιώσω και ήδη σκέφτομαι τη πώληση του ενός απο τα 2 note που έχω...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

@ovelix5

 

Αν λάβεις υπόψη σου ότι το screen shot που ανέβασες, εγώ το βλέπω τώρα

σε IPS monitor στον υπολογιστή μου,

μια χαρά μου φαίνεται το μαύρο!

Και καθώς επίσης το μέγεθος της φώτο είναι ένα κλικ πιο μεγάλο από το Nexus 7

( το έβαλα μπροστά στο monitor και περισσεύει κιόλας λίγο :lol: )

το πιξέλιασμα που παρατηρώ είναι μάλλον αμελητέο στη φυσική διάσταση του κινητού.

Κοίτα να δεις που εξαντλήθηκε από το e-shop!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω και την δεύτερη SIM για να δω πως θα τα πάει στη καθημερινή χρήση...

 

Είπαμε, η οθόνη του δεν είναι αυτή του S3 ή Note αλλά για 5αρη Dual επώνυμο και στα χρήματα που έχει (όχι ότι τα 370-380 είναι λίγα στους καιρούς μας) το θεωρώ τίμια επιλογή σε σύγκριση με ότι άλλο dual smartphone κυκλοφορεί!!

 

Σε λίγες μέρες χρήσης όμως πιο ουσιαστικές εντυπώσεις... ;)

 

(μακάρι να βγάλει και καμιά καλή θήκη η Sam... Όποιος βρει κάτι ας ενημερώσει! )

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...