Jump to content

[Επίσημο] Nokia 301


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντυπωσιακά στιβαρό τηλέφωνο. Υπέροχες κλήσεις, λίγο αργό στις υπόλοιπες λειτουργίες όμως.

Ευχαριστώ τον φίλο reddevils.gr που με την βοήθειά του συνδέθηκα με τον υπολογιστή.

 

αλοιμονο μη το ξαναπεις δεν εκανα κατι , θελει μηπως καποιος αλλος φιλος το nokia suite 3.543 που το εχω ανεβασει, γιατι με 3.8 δε συνδεεται..!!!

Edited by reddevils.gr
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο μπλε πάντως θα είναι πανέμορφο λογικά

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια βδομαδα χρησης, να πω οτι η μπαταρια του ειναι σκυλι ! Ανετα ενα 5ημερο με μετρια χρηση και ενεργο ολο το 24ωρο!

 

Υ.Γ. Θα το δωσω παντως. Το λευκο - μαυρο, ειναι μαλλον trendy για τα γουστα μου. Προτιμω το ολομαυρο που ειναι πιο classic..

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι αγγελίες εκτός Buy&Sell
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αγοράστηκε για να το χρησιμοποιήσω ως δεύτερη συσκευή με 2 αριθμούς.

Το αγόρασα σε λευκό-μαύρο χρώμα καθώς το μαύρο ήταν πολύ μουντό και το φούξια πολύ gay για τα γούστα μου.

Θα προτιμούσα το cyan αλλά δυστυχώς τα ελληνικά καταστήματά δεν το έχουν ακόμα.μόνο skroutz.

Το αγόρασα με μίση καρδιά και με την υποψία ότι πέρα από το όμορφο του look,μάλλον πετάω 89 ευρώ καθώς περίμενα να έχει τα ίδια χάλια με το 206 και x2-02 αν το γράφω και σωστά.κυρίως με ενδιαφέρει η ταχύτατη πληκτρολόγηση μηνυμάτων κάτι πού στα αλλά 2 πού προανέφερα απλά δεν υπήρχε,πάντα με χρήση t9.

Το 301 ευτυχώς δεν έχει το ίδιο πρόβλημα,φαίνεται ότι η nokia έδωσε βάση σε αυτή την συσκευή χωρίς να την πετάει στην αγορά σαν μία αρπαχτή.ταχύτατο σε όλα,πολύ απλά.

Του έβαλα και μία 16άρα class10 card και το κινητό είναι κομπλέ.

Η ποιότητα συνομιλίας είναι αρίστη,κανένα πρόβλημα.

Επιλεγείς το νούμερο και πατώντας το αντίστοιχό πλήκτρο κλήσης σε ρωτάει με ποια κάρτα θέλεις να κάνεις την κλήση αυτή.sim 1?sim 2?με τον παροχο του νούμερου μέσα σε αυτό το μικρό μενού επιλογής.πανεύκολο και ταχύτατο.

Στα μηνύματα όπως ανέφερα πάει αξιοπρεπέστατα και χωρίς καθυστέρησή προς το παρόν.

Συνδεσιμότητα bt άριστη,επιτέλους συνδεσα το plantronics μου m65 χωρίς να κάνει restart το κινητό,όπως έκανε με το άθλιο 206.

Πλοήγηση μέσω δεδομένων αρίστη,κανένα πρόβλημα,φυσικά η μία κάρτα δουλεύει με 3g.κάντε την επιλογή σας και let's go....

Ηχείο,αξιοπρεπής απόδοσή,δυνατό και καθαρό.

Ράδιο δεν δοκίμασα καθώς δεν με ενδιαφέρει,οπότε δεν γνωρίζω και την απόδοσή με τα ακουστικά.

Ποιότητα κατασκευής,αστεράκι,δεν δείχνει φτηνό,έχει ωραία και δεμένη κατασκευή.

Οθόνη,ούτε κρύο ούτε ζέστη,απλά καλή χωρίς να παίρνει επαίνους.

Αλήθεια,γιατί δεν βγάζουν πλέον οθόνες στα series 40 αντάξιες με οθόνες πού φορούσαν παλιότερα στα 6600slide η 6300?κι εννοώ στο θέμα απόδοσής χρωμάτων κι ευκρίνεια.κρίμα,θα ήταν ωραίο να δούμε μία τέτοια καλή οθόνη στις 2,4 ίντσες η και γιατί όχι,στις 2,6...

Δεν είναι άσχημη πάντως,συμβαδίζει σχετικά με την υπόλοιπη εικόνα του κινητού αν και θα ήθελα κάτι καλύτερό.

Σε γενικές γραμμές.το κινητό είναι αστέρι πραγματικά,βάζει γκολ από τα αποδυτήρια στα υπόλοιπα κινητά της nokia πού προανέφερα.

Η τιμή του για μένα είναι καλή.άλλοι θα πουν,μα ρε φίλε,σε αυτά τα χρήματά εγώ παίρνω android mobile με wifi κι άλλα καλά.

Κι εγώ θα απαντήσω...ναι,παίρνεις υποτίθεται ένα smartphone,όμως,τι σοι smartphone θα πάρεις με τα χρήματά αυτά?θα έχεις μήπως επιδόσεις?ποιότητα κατασκευής?οθόνη???

Συγνώμη αλλά προσωπικά προτιμώ ένα τελείως απλό κινητό όπως το 301 πού δεν έχει wifi,αλλά έχει καλή μπαταρία,πού δεν έχει οθόνη,2,8...3.....3,2 ίντσες γεμάτη με pixels πού μέχρι και άνθρωπος με πρόβλημα στα μάτια και χωρίς χρήση γυαλιών θα μπορεί να διακρίνει.τουλάχιστον η μικρή οθόνη του 301 δείχνει καλύτερή από τις μεγαλύτερες των φτηνών smartphone.λογικό καθώς είναι πολύ μικρότερη.

Όλα λοιπόν είναι θέμα γούστου,θέλω,συμβιβασμού...για μένα λοιπόν,φτηνό android ποτέ ξανά στα χέρια μου,υποτιμητικό?ναι...για μένα android mobiles σημαίνει,τουλάχιστον dual core με 768 ram,οθόνη 4 ιντσών με ανάλυσή 480*854 pixels το λιγότερο κι εννοείται καλής απόδοσής οθόνη για ζωντανά χρώματα.

Αυτή λοιπόν είναι η μικρή μου παρουσίασή του νέου κινητού της nokia,στην κατηγορία των απλών τηλεφώνων.ότι έγραψα αποτελεί προσωπική μου εκτίμησή,γούστο και θέλω,χωρίς ύφος προσβολής για οποιοδήποτε άλλο άνθρωπο πού έχει άλλη γνώμη.

Αυτά κύριοι και συγνώμη αν βγήκα λίγο off topic.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

@Ταξιδιωτης22, ετσι ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι οπως τα λες συμφωνα και με την δικη μου εμπειρια επι της συγκεκριμενης συσκευης. ( Μονο που εγω θα το ηθελα και με ενα ledακι... :) )

Η μπαταρια τελικα, με μετρια χρηση και ανοιχτο ολο το 24ωρο βγαζει 7 ημερες !!! (αφου του εκανα τις πρωτες 3 πληρεις αποφορτισεις - φορτισεις)

 

Υ.Γ. Το πλαισιο, τελικα, μου το αλλαξε.. Πηραν το λευκο-μαυρο που δεν μου αρεσε και το εβαλαν εκθεσιακο, και μου εδωσαν σφραγισμενο, το ολομαυρο που ηθελα... Πως να μην σε κερδισει ετσι ενα καταστημα...?... Αυτη ειναι ''πολιτικη'' κα μαλιστα σε μερες κρισης...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε η αδερφή μου το κινητό αυτό σε μαύρο προχτές μετά από δική μου προτροπή και από το λίγο που το είδα μου φάνηκε πολύ καλό. Με επέστρεψε στην εποχή της απλότητας των dumbphones. Έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, καθαρή και μεγάλη οθόνη και ωραία μενού. Μου αρέσει κιόλας που έχει χαρακτηριστικά της νέας εποχής, όπως φόρτιση και σύνδεση μέσω microusb, θύρα microsd και θύρα 3,5mm. Χαίρομαι που οι μέρες των ειδικών φορτιστών και ακουστικών πέρασαν ανεπιστρεπτί. Το μόνο μειονέκτημα για μένα είναι η έλλειψη φλας, κυρίως για χρήση ως φακός. Επίσης καλό θα ήταν να έχει wifi.

 

Η τιμή του στα 89 ευρώ δεν είναι ότι καλύτερο και πλέον μου φαίνονται πολλά για ένα τόσο φτωχό τηλέφωνο, όταν με 80 ευρώ βρίσκεις android smartphones με όλα τα καλόυδια (wifi, 3g, gps, οθόνη αφής>3" κοκ). Αυτό είναι ίσως αποτέλεσμα του μονοπωλίου της Nokia σε μια κατηγορία που δυστυχώς όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές εγκατέλειψαν.

Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρει κανείς τις ρυθμίσεις internet cosmote?:cry:

Με την αποστολή μυνήματος στο1333 δεν έβγαλα άκρη, μου έρχεται απάντηση οτι δεν υποστηρίζεται η αυτόματη αποστολή ρυθμίσεων μέσω sms σε αυτή την συσκευή.

Πρίν αρχίσω τον Γολγοθά των τηλεφωνημάτων στην υποστήριξη πελατών λέω μήπως είμαι τυχερός και κάποιος με διαφωτίσει...

(Αρχίζει να μου θυμίζει αντίστοιχη περίπτωση με ένα 890i SE που είχα φάει ατελείωτες ώρες στα τηλέφωνα, και προκοπή δεν είδα):X

Edited by VGi
Link to comment
Share on other sites

Λιγο καλύτερη οθόνη, μπροστινή κάμερα, wifi

Πόσο δύσκολο ειναι να βγάλουν ενα τέτοιο κινητό

Δεν κατάλαβα για το 301 και το 206 είναι αν είναι smartphone?

 

Να σου πω εγώ ψάχνω ένα από τηλ δίκαρτο με wifi, μπροστινή κάμερα για skype, ΒΤ και GPS. Δεν υπάρχει!!! Όσα δε έχουν GPS πάνε +100 Ευρώ, ξεκινάνε από 150.

Θέλω δηλ να πω ότι αν σου τα δώσει όλα με 50 Ευρώ δε θα αγοράζει κάποιος τα 150+. Δηλ. δύσκολο δεν είναι, απλά πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kaλησπερα παιδια!Κατοχος κι εγω εδω και 3 βδομαδες του πολυ ωραιου και λιτου αυτου κινητου!:)

 

Συμφωνω και επαυξανω με τους προλαλησαντες κατοχους σε ολα!:D

 

Η μονη μου ενσταση πηγαζει καταρχην απο εδω

 

http://discussions.nokia.com/t5/Asha-and-other-Nokia-Series-30/Nokia-301-short-battery-life-gt-H-icon-always-on/td-p/1908754/page/3

 

και κατι που ειδα κι εγω...

 

χωρις 3g εχω κανει χρηση του κινητου και κρατησε με ανεση 6 μερες με μετρια κυριως χρηση και με φουλ(δηλαδη 2-3 το πολυ συνολικα ωρες ομλια την ημερα) κραταει τρεις μερες!Μα το ιδιο κραταει και το S3 που εχω :p

 

Λιγο αλλοπροσαλλο το ολο σκηνικο κι ενω το φορτιζω οσο πιο σωστα γινεται και προσεχω την γενικοτερη χρηση του!Ενα πραγμα σαν Τζεκυλ και Χαιντ!

 

Η Νοκια αναφερει 20 ωρες ομιλιας κατι που ουτε με σφαιρες δεν γινεται!

 

Γενικοτερα,ειναι ενα κινητο που σε ελκυει πολυ με την απλοτητα και την ομορφια του συναμα!ουκ εν των πολλω το ευ!

Mazda 6 MPS EX-Honda Type R FN2

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

 

WWW.MAZDASPEEDCLUB.GR

Link to comment
Share on other sites

Νορμάλ μου φαίνονται όσα γράφεις, εκτός από το ότι 3 μέρες δεν αντέχει κανένα smartphone με φουλ χρήση. Το 3G στραγγίζει την μπαταρία είτε πρόκειται για smartphones ή για απλά κινητά. Απενεργοποίησέ το στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου επιλέγοντας "μόνο GSM".
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε!Η διπλη λειτουργια ομως αν επενεργοποιηθει που την εχω ηδη ενεργοποιημενη ,μηπως σημαινει τις δυο sim να μην λειτουργουν ταυτοτοχρονα?

 

Ακυρο,μολις το δοκιμασα,οκ με τις sim!

Edited by NasosMazdaspeed6

Mazda 6 MPS EX-Honda Type R FN2

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

 

WWW.MAZDASPEEDCLUB.GR

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε!Η διπλη λειτουργια ομως αν επενεργοποιηθει που την εχω ηδη ενεργοποιημενη ,μηπως σημαινει τις δυο sim?

 

Όχι. Σημαίνει 3G και 2G.

Link to comment
Share on other sites

Δευτερη ημερα σημερα χρησης και δενε χει πεσει ουτε γραμμη!:lol::lol::lol:

 

Να εισαι καλα φιλε,πολυ σημαντικη η διευκρινηση σου!

Mazda 6 MPS EX-Honda Type R FN2

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

 

WWW.MAZDASPEEDCLUB.GR

Link to comment
Share on other sites

4η μερα χρησης (με αρκετα τηλεφωνα και μηνυματα)και εχει πεσει μια γραμμη!:blink::blink: :lol::lol:μαλλια παει το εργαλειο!!:lol::lol::lol::lol:

Mazda 6 MPS EX-Honda Type R FN2

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

 

WWW.MAZDASPEEDCLUB.GR

Link to comment
Share on other sites

4η μερα χρησης (με αρκετα τηλεφωνα και μηνυματα)και εχει πεσει μια γραμμη

Σε ότι αφορά τα 2G πρέπει να είναι από τα κορυφαία τηλέφωνα σε ότι έχει να κάνει με την αυτονομία... ντούρασελ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Σημερα το αγορσα και εγω

Το ειδα τυχαια και μου αρεσε χωρις να εχω διαβασει τιποτα σχετικο.

Ειχα ενα 3110c αρκετα χρονια και μου αρεσε που ηταν (σχεδον) σχεδιαστικα το ιδιο.

Το πηρα σε μαυρο χρωμα με μιση καρδια (ηθελα ασπρο), αλλα τελικα ειναι πολυ καλο, τωρα που το εφερα στο σπιτι.

89 Εuro το πηρα απο Κομοτηνη...

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ για εμενα, αν και θα ηθελα η Ταπετσαρια να ειναι εντελως λευκη.

υπαρχει τετοια δυνατοτητα? δεν θελω κανενα χρωμα η σχεδιο...

 

Ευχαριστω

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Σημερα το αγορσα και εγω

Το ειδα τυχαια και μου αρεσε χωρις να εχω διαβασει τιποτα σχετικο.

Ειχα ενα 3110c αρκετα χρονια και μου αρεσε που ηταν (σχεδον) σχεδιαστικα το ιδιο.

Το πηρα σε μαυρο χρωμα με μιση καρδια (ηθελα ασπρο), αλλα τελικα ειναι πολυ καλο, τωρα που το εφερα στο σπιτι.

89 Εuro το πηρα απο Κομοτηνη...

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ για εμενα, αν και θα ηθελα η Ταπετσαρια να ειναι εντελως λευκη.

υπαρχει τετοια δυνατοτητα? δεν θελω κανενα χρωμα η σχεδιο...

 

Ευχαριστω

 

Με γειά! Να και άσπρο background.

http://i1284.photobucket.com/albums/a577/b21models/Clipboard.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε πως μπορω να συγχρονισω τις επαφες που εχω στο outlook (περασμενες απο αλλο τηλ.),:!: στο ΝΟΚΙΑ 301?

Το Nokia PC Suite δεν το βρισκει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...