Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Htc One (M7)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφιερωμένο εξαιρετικά στους haters

 

http://www.technobuffalo.com/2013/04/08/htc-one-vs-nokia-lumia-920-camera-comparison/

 

Κατ αρχάς δεν απαντώ σαν hater :)

Στις φωτο που βλέπουμε, σε κάποιες υπερτερεί το ένα και σε κάποιες το άλλο.

Στα κοντινά το ONE έχει σαφώς καλύτερη ευκρίνεια. Απο την άλλη το 920 καλυτερο λευκό και λιγο πιο ζωντανά χρώματα.

Τα πάει λίγο καλύτερα στις βραδινες αλλα δεν λείπει ο θόρυβος.

 

Προσωπικά το 920 που κάποιοι θέλουν να το παρουσιάζουν σαν φωτογραφικό smartphone, δεν με ικανοποιεί πουθενά εκτός από την βιντεοσκόπιση λογο του σταθεροποιητή.

Στις φώτο είναι πολύ μέτριο.

Ακόμα και στις νυχτερινές που μπορεί να τις τραβά με ευκολία και πάλι λογο σταθεροποιητή, υπάρχει έντονος θόρυβος και έλειψη λεπτομέριας.

Εχω βραδινές φώτο από το Note2 με χρήση Low Light που ποιοτικά είναι πολύ καλύτερες. Απλά χρειάζεται τρόπος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ το έβαλα αυτό εις απάντησην κάποιων που λένε μάπα την κάμερα του one. Μπορεί να μην είναι ότι καλύτερο υπάρχει (και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να υπάρξει σε smartphone, εκτός κ αν έχει πάχος τούβλου) αλλά είναι μια πολύ καλή κάμερα για την χρήση που προορίζεται.
Link to comment
Share on other sites

Aκομα με την καμερα ασχολειστε ? Μια χαρα τα παει γι αυτο που πρεπει να κανει....

 

Η οθονη του HTC ONE ειναι απο αλλο πλανητη....το λευκο καλυτερο του omino bianco αφρου μασσαλιας.

 

 

Ειναι αστειο να βαζουμε στη συγκριση το xperia z...

 

Επισης να πω οτι το HTC ONE ειναι ταχυτατο.

 

....αλλα εαν κατι ειναι πραγματικα σε αλλο επιπεδο ειναι το boomsound! Μονο οταν το ακουσεις θα καταλαβεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβαλα αυτό εις απάντησην κάποιων που λένε μάπα την κάμερα του one. Μπορεί να μην είναι ότι καλύτερο υπάρχει (και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να υπάρξει σε smartphone, εκτός κ αν έχει πάχος τούβλου) αλλά είναι μια πολύ καλή κάμερα για την χρήση που προορίζεται.

 

Οι κάμερες στα smartphones έχουν εξεληχθεί πάρα πολύ. Πιστεύω ότι για την χρήση που προορίζεται ένα κινητό βρίσκονται σε καλό δρόμο.

Βλέπουμε ότι υπάρχουν δυο τάσεις.

Η μία δίνει βαρύτητητα στην ευκρίνεια και γενικά στην πολύ καλή φωτογραφία την ημέρα σε εξωτερικούς χώρους (iphone, samsung) ενω η άλλη προσπαθούν να βελτιώσουν την φωτογραφία εκεί που δεν υπάρχει καλός φωτισμός.

Το δύσκολο είναι να τα πετύχεις και τα δύο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτη η μεγαλη καθυστερεση στο να αρχισει η αποστολη του δειχνει οτι υπαρχει προβλημα στην παραγωγη του και αν δω οτι θα αργησει κι αλλο μαλλον θα παω στο s4 παρολου π όυ δεν συμπαθω το μονοτονο σχεδιο της σαμμυ σε ολα τα μοντελα. Σημερα στο expansys απο την 1ημερα που ελεγε χθες σημερα σιγη ιχθυος αντε να δουμε ποτε θα ρθει το εμαιλ διαθεσης
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, το Β2Β Εxpansys το δείχνει σήμερα διαθέσιμο σε παραγγελία που έχω κάνει από 25/3, ελπίζω το απόγευμα να δώ το tracking code στα email μου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είπε κανείς "μάπα" την κάμερα του HTC One.

Απλώς όταν παρουσιάζεται κάτι σαν καινοτομία που πλεονεκτεί από τον ανταγωνισμό, αναμενόμενο είναι να αρχίζουν οι συγκρίσεις.

 

Αντίστοιχα θυμάμαι σε άλλες συσκευές που έλεγαν π.χ. σας βάλαμε μπαταρία 1600 κι όχι 2200 γιατί έχουμε τα λευκά πίξελς που καίνε λιγότερο. Στην πράξη όμως το κινητό (xperia P) υστερούσε σε αυτονομία.

 

Εδώ η HTC πήγε να παρουσιάσει το μειονέκτημα (λίγα πιξελς) ότι όχι απλώς αντισταθμίζει αλλά ξεπερνάει τα 2-3σια πίξελς κλπ. Εκεί πέσαν να την φάνε.

 

Πάντως όλοι προσπαθούνε με διάφορες τεχνολογίες να πουν ότι βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες. Μεγάλα πιξελς, Πολλά πιξελς, οπτικοι σταθεροποιητές, καλύτερο λογισμικό...

Δεν τα συνδυάζουν όλα μια και καλή να τελειώνουμε

Link to comment
Share on other sites

Όσοι περιμέναμε Black ... πάμε για τέλος του μήνα:knife::dash:.......!!!!!:knife::knife::knife:

 

http://blog.handtec.co.uk/stock-update-htc-one-32gb-silver-and-black/

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είπε κανείς "μάπα" την κάμερα του HTC One.

Απλώς όταν παρουσιάζεται κάτι σαν καινοτομία που πλεονεκτεί από τον ανταγωνισμό, αναμενόμενο είναι να αρχίζουν οι συγκρίσεις.

 

Αντίστοιχα θυμάμαι σε άλλες συσκευές που έλεγαν π.χ. σας βάλαμε μπαταρία 1600 κι όχι 2200 γιατί έχουμε τα λευκά πίξελς που καίνε λιγότερο. Στην πράξη όμως το κινητό (xperia P) υστερούσε σε αυτονομία.

 

Εδώ η HTC πήγε να παρουσιάσει το μειονέκτημα (λίγα πιξελς) ότι όχι απλώς αντισταθμίζει αλλά ξεπερνάει τα 2-3σια πίξελς κλπ. Εκεί πέσαν να την φάνε.

 

Πάντως όλοι προσπαθούνε με διάφορες τεχνολογίες να πουν ότι βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες. Μεγάλα πιξελς, Πολλά πιξελς, οπτικοι σταθεροποιητές, καλύτερο λογισμικό...

Δεν τα συνδυάζουν όλα μια και καλή να τελειώνουμε

 

Βασικα ορισμενοι και κυριως οπαδοι της Samsung δεν μπορουν να χωνεψουν οτι το One βγαζει σε αρκετες περιπτωσεις καλυτερες φωτογραφιες απο το S4.

Στο βιντεο τα πραγματα ειναι τελειως ξεκαθαρα υπερ του HTC one.

Αν δειτε στα forum του S4 στο XDA το πιο δημοφιλές νημα ειναι η συγκριση της καμερας με το HTC one. Στο forum του One δεν ασχολουνται καν με το S4.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είπε κανείς "μάπα" την κάμερα του HTC One.

Απλώς όταν παρουσιάζεται κάτι σαν καινοτομία που πλεονεκτεί από τον ανταγωνισμό, αναμενόμενο είναι να αρχίζουν οι συγκρίσεις.

 

Αντίστοιχα θυμάμαι σε άλλες συσκευές που έλεγαν π.χ. σας βάλαμε μπαταρία 1600 κι όχι 2200 γιατί έχουμε τα λευκά πίξελς που καίνε λιγότερο. Στην πράξη όμως το κινητό (xperia P) υστερούσε σε αυτονομία.

 

Εδώ η HTC πήγε να παρουσιάσει το μειονέκτημα (λίγα πιξελς) ότι όχι απλώς αντισταθμίζει αλλά ξεπερνάει τα 2-3σια πίξελς κλπ. Εκεί πέσαν να την φάνε.

 

Πάντως όλοι προσπαθούνε με διάφορες τεχνολογίες να πουν ότι βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες. Μεγάλα πιξελς, Πολλά πιξελς, οπτικοι σταθεροποιητές, καλύτερο λογισμικό...

Δεν τα συνδυάζουν όλα μια και καλή να τελειώνουμε

 

Ναι, αυτό προσπάθησα να πω πριν. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να τα συνδυάσουν όλα διατηρώντας ενα κινητό σχετικά λεπτό. Θεωρητικά μια 8mpixel κάμερα με μεγάλο αισθητήρα (σαν του one) ή και μεγαλύτερο, θα έβγαζε εκπληκτικές φωτογραφίες. Ελα όμως που θα ήταν πολύ πιο παχύ. Από την άλλη είναι πιο εύκολο να αυξήσεις τα mpixels χωρίς μεγάλες υποχωρήσεις στο μέγεθος του κινητού. Αυτό όμως έχει το μειονέκτημα οτι αυξάνεις τον θόρυβο διότι δεν αρκεί το μέγεθος αυτών των αισθητήρων για να συλλέξουν το φως που απαιτείται σε μια φωτογραφία τόσο υψηλής ανάλυσης. Όλα έχουν το τίμημά τους. Και για την χρήση που έχουν οι φωτογραφίες που βγάζουμε απο ένα κινητό, νομίζω οτι ο δρόμος που μας δείχνει πλέον η htc είναι ο πιο λογικός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό προσπάθησα να πω πριν. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να τα συνδυάσουν όλα διατηρώντας ενα κινητό σχετικά λεπτό. Θεωρητικά μια 8mpixel κάμερα με μεγάλο αισθητήρα (σαν του one) ή και μεγαλύτερο, θα έβγαζε εκπληκτικές φωτογραφίες. Ελα όμως που θα ήταν πολύ πιο παχύ. Από την άλλη είναι πιο εύκολο να αυξήσεις τα mpixels χωρίς μεγάλες υποχωρήσεις στο μέγεθος του κινητού. Αυτό όμως έχει το μειονέκτημα οτι αυξάνεις τον θόρυβο διότι δεν αρκεί το μέγεθος αυτών των αισθητήρων για να συλλέξουν το φως που απαιτείται σε μια φωτογραφία τόσο υψηλής ανάλυσης. Όλα έχουν το τίμημά τους. Και για την χρήση που έχουν οι φωτογραφίες που βγάζουμε απο ένα κινητό, νομίζω οτι ο δρόμος που μας δείχνει πλέον η htc είναι ο πιο λογικός.

Και μην ξεχνάς ότι με αισθητήρα 8mp δεν θα "επαιζε" το Zoe όπως θέλουν και όπως πρέπει λόγω μεγαλύτερου μεγέθους αρχείων.. Επίσης από ότι έχω δει η επεξεργασία των φωτογραφιών που υπάρχει εγκατεστημενη έχει εκπληκτικά αποτελέσματα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω το έχω παραγγείλει από 22/2 και το έχω ήδη πληρώσει εδώ και 20 μέρες !!!

"Το καράβι που αργεί σκ@τ@ είναι φορτωμένο" ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το έχω παραγγείλει από 22/2 και το έχω ήδη πληρώσει εδώ και 20 μέρες !!!

"Το καράβι που αργεί σκ@τ@ είναι φορτωμένο" ...

 

Απο που πατριώτη???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, πιστεύω πως όταν σκας 700 ευρώ για ένα κινητό... ΜΟΝΟ θετικά μπορείς να βρεις τουλάχιστον το πρώτο καιρό :)

Επίσης, χωρίς την παραμικρή διάθεση αντιπαράθεσης, βρες μου μια συσκευή που αν σκάσεις 600-700€ δεν θα βρεις ψεγάδι.. Δεν υπάρχει δυστυχώς.. Το note2 που τα έχει ίσως όλα είναι πολύ μεγάλο για πολύ κόσμο ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα

Να ρωτήσω κάτι όσοι το έχουν πάρει. Στο χέρι όταν το πιάνεις πως είναι? Δείχνει μεγάλο; γλιστράει; εγώ έχω το HTC one v και το χρησιμοποιώ σαν Mobile pc το βρίσκω μεγάλο για τηλέφωνο!

Edited by johnb
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εχω προπαραγγειλει απο τις 20/3 σε μαυρο και ειμαι στο τσακ να το ακυρωσω.

Αυτη η καθυστεριση οφειλετε σε ελλειψη ανταλακτικων η προσπαθουν να μπαλωσουν το θεμα με την καμερα γιατι ειχε ακουστει

για καποιο update στο firmware που θα βελτιωνε καπως την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι περιμέναμε Black ... πάμε για τέλος του μήνα:knife::dash:.......!!!!!:knife::knife::knife:

 

http://blog.handtec.co.uk/stock-update-htc-one-32gb-silver-and-black/

 

Το ΚΑΛΟ πραγμα ερχεται τελευταιο

Link to comment
Share on other sites

έχω το xperiaZ και είναι εκπληκτικό, καταπληκτική κάμερα, πανίσχυρος επεξεργαστής και πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας. Είμαι πολύ χαρούμενος με την επιλογή μου, ακριβώς όπως το περίμενα από την sony :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τούς έστειλα mail για αλλαγή στο χρώμα, αντί για μαύρο το ασημί...

Δεν μπορώ να περιμένω ακόμα 1 μήνα για το μαύρο,γιατί για τότε το κόβω να είναι διαθέσιμο παιδιά...

Ίσως να έρθει μια παρτίδα νωρίτερα αλλά ποιος θα το πρωτοπαρει...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...