Jump to content

myphone POLL: Capacitive, on-screen ή φυσικά πλήκτρα;


DJDB
 Κοινοποίηση

Capacitive, on-screen ή φυσικά πλήκτρα;  

695 members have voted

  1. 1. Capacitive, on-screen ή φυσικά πλήκτρα;

    • Capacitive
      210
    • On-screen
      204
    • Φυσικά πλήκτρα
      116
    • Συνδυασμό
      149
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      16


Recommended Posts

η επιλογη no buttons at all? ^^ N9 :O

 

μετα παω σε φυσικα πληκτρα, τα προτιμω απειρως.... εστω για το μενου!

 

Πίστεψέ με, οι περισσότεροι κάτοχοι του n9 το πήραν γιατί δεν μπορούσαν να αγοράσουν το n950 ... :p

Στο θέμα μας, τα capacitive είναι fail γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι έξυπνα τοποθετημένα και τα πατάς καταλάθος και τα on screen epic fail γιατί χάνεται το όλο νόημα οθόνης αφής ...

 

Το καλύτερο είναι συνδυασμός οθόνης αφής με QWERTY φυσικού μεγέθους, όχι τα αποστειρωμένα QWERTY που τοποθετούνται στο αλφαριθμητικό ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πίστεψέ με, οι περισσότεροι κάτοχοι του n9 το πήραν γιατί δεν μπορούσαν να αγοράσουν το n950 ... :p

 

Εγω τοτε ειμαι απο τους λιγους που το πηραν γιατι "λεει" :lol:

:p

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, δεν είμαι σίγουρος! Πιστεύω ότι και τα 2 έχουν την χρησιμότητα τους, οπότε ψήφισα συνδυασμό.

Για εμένα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, αρκεί να μπορώ να χρησιμοποιώ το κινητό μου για βασικές λειτουργίες (όπως η κλήση η το μήνυμα) κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. Ωστόσο, πάντα θα μου λείπουν τα φυσικά πλήκτρα αποδοχής/απόρριψης κλήσης, και ας διαφωνούν πολλοί σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Μονο capacitive. Τα on-screen σου τρωνε απο την οθονη, ενω τα φυσικα κουμπια, με εκπροσωπο την υλοποιηση της samsung ειναι τραγικα. Πλεον οταν ακουμπας ενα κινητο, το χερι σου και το μυαλο σου συνηθιζει την αφη του touch, οταν πρεπει ομως να κανεις μια συνεχη εναλλαγη αφης-πιεσης, γινεται πιο δυσκολο. Αντι-εργονομικο οσο δεν παει αλλο.
Link to comment
Share on other sites

η πρόκληση των προγραμματιστών θα έπρεπε να είναι ΚΑΙ στην κατάργηση των πλήκτρων. απλά μία οθόνη και τα 3 βασικά σημερινά πλήκτρα, ενσωματωμένα εργονομικά μέσα στο λογισμικό...βλέπε blackberry Z10 !!!
Link to comment
Share on other sites

Να`ναι καλά ο noname81 ο προγραμματιστής του καταπληκτικού lmt launcher.Προσωπικά για μένα είναι ότι πιο βολικό υπάρχει.Full oθόνη και χρήση συσκευής με pie και gestures.Σε συσκευή πάνω από 4,3" (οι οποίες πλέον μου φαίνονται λίγες) με τα δικά μου τουλάχιστον χέρια δε μπορώ να κάνω χρήση με το ένα χέρι χωρίς το pie του lmt.Γιατι ειτε τα πλήκτρα ειναι on screen στο κάτω μέρος,είτε capacitive,ειτε hard πρέπει συνεχώς να μετακινώ τη συσκευή μέσα στη παλάμη μου για να φτάσω το κάτω μέρος της συσκευής για να πατήσω κάποιο πλήκτρο.Με το lmt κρατώ τη συσκευή στο κέντρο και με βολεύει πάρα πολύ για γρήγορες εργασίες με το ένα χέρι Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με, οι περισσότεροι κάτοχοι του n9 το πήραν γιατί δεν μπορούσαν να αγοράσουν το n950 ... :p

Στο θέμα μας, τα capacitive είναι fail γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι έξυπνα τοποθετημένα και τα πατάς καταλάθος και τα on screen epic fail γιατί χάνεται το όλο νόημα οθόνης αφής ...

 

Το καλύτερο είναι συνδυασμός οθόνης αφής με QWERTY φυσικού μεγέθους, όχι τα αποστειρωμένα QWERTY που τοποθετούνται στο αλφαριθμητικό ...

 

αλλο το πληκτρολογιο ρε :p εδω μιλαει για κουμπια μονο, οχι τροπο γραφης :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα on screen buttons ισως να ειχαν νοημα για μενα αν το κατω bezel του κινητου ηταν ισο με το πλαϊνο με αποτελεσμα να χωραει μεγαλυτερη οθονη σε μικροτερο σασι...

Αυτο ομως νομιζω δε θα γινει για δυο λογους: Πρωτον μπορει να πατηθει κατα λαθος η δεξια κατω γωνια οταν, κρατωντας το κινητο με το δεξι χερι, προσπαθεις να φτασεις την αριστερη πανω γωνια (τα capacitive buttons δεν εχουν αυτο το προβλημα). Δευτερον χαλαει η εργονομια του κινητου οταν το κρατας πλαγια. Πανω απο την οθονη παντα θα υπαρχει καποιος χωρος για το ακουστικο, την καμερα βιντεοκλησεων και τους light και proximity sensors. Αν το κατω bezel ειναι μηδαμινο οπως το πλαινο, η οθονη δε θα ειναι στο κεντρο της συσκευης που κρατας και η δεξια ακρη της οθονης θα ειναι δυσκολα προσβασιμη...

Πιστευω ο συνδυασμος της samsung ειναι ο καλυτερος. Με το hardware home button η συσκευη ξυπναει ευκολα με ενα μονο δαχτυλο (ή το πισω μερος ενος στυλου) οταν το κινητο βρισκεται σε τραπεζι (για να πατησεις το πλαϊνο η πανω κουμπι, θελεις τουλαχιστον δυο). Επισης με οταν κανω απο κατω προς τα πανω scrolling στο nexus s του αδερφου μου αρκετα συχνα παταω κατα λαθος το (αχρηστο) κουμπι search, ενω στο δικο μου galaxy sii δεν εχω τετοιο προβλημα καθως το scrolling συνηθως γινεται απο το κεντρο της οθονης. Τελος οταν κρασαρει μια εφαρμογη το hardware κουμπι υπακουει παντα καλυτερα απο ενα capacitive για να σου ξεκολλησει το κινητο.

Τα αλλα δυο κουμπια παντως πρεπει να ειναι capacitive γιατι χρησιμοπουνται πολυ πιο συχνα απο το home και μπορουν να χαλασουν την εμπειρια αφης αν ειναι hardware (se neo v).

Δεν ειμαι συμφωνος στο να εξαλειφθουν αυτα τα κουμπια απο τους developers, γιατι τις εντολες menu-home-back, δε θελω να τις ψαχνω στο εκαστοτε interface της εκαστοτε εφαρμογης-πλατφορμας (ios, android) η να μαθω καποιο gesture (meego, blackbberry) οσο απλο και να ειναι, οταν μπορω απλα να κανω ενα (μεταφορικο) κλικ!

Edited by symmetryboy
Link to comment
Share on other sites

On screen βασικά.. το hard button το έχω σκυλοβαρεθεί.. :worry:

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

On-screen.

 

Κατα προτίμηση με τη δυνατότητα να τα κρύβω κιόλας όποτε δεν τα θέλω για να κερδίζω τον ωφέλιμο χώρο που πιάνουν.

Τα φυσικά κουμπιά, πέρα από το ότι μπορεί να χαλάσουν ή να μην ανταποκρίνονται, είναι και ένα έξτρα κομμάτι για σκόνη στις εσοχές του + ότι πιάνει χώρο (αμελητέο μεν...) που θα προτιμούσα να χρησιμοποιηθεί αλλιώς.

Όχι.
Link to comment
Share on other sites

on screen.

Στο neo-v δεν μου αρεσαν τα 3 αυτα πληκτρα.Αντιθετα στο ray δεν εξεχει τιποτα,και τα λες σχεδον on sreen :lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μου την δίνει απίστευτα όταν καταλάθος πατήσω ένα εκ των δύο capacitive στο Note 2, και ειδικά στο Note 2 όταν θέλεις να γράψεις με το πενάκι (και αφου μπορείς να απενεργοποιήσεις να μην δέχεται κανένα input στην οθόνη από τα δάχτυλα) τα capacitive κουμπιά μπαίνουν στην μέση, εκεί που θέλει να ακουμπήσεις το χέρι σου για να γράψεις με άνεση. Η τάση είναι για onscreen αλλά προσωπικά δεν βλέπω ποιο το όφελος απο κάτι τέτοιο. ΜΟΝΟ αν αυτο θα μείωνε στο ελάχιστο το besel πάνω-κάτω. Μια χαρούλα είναι τα φυσικά κουμπακια...
Link to comment
Share on other sites

On-screen από εμένα για αισθητικούς λόγους, αλλά και επειδή βαρέθηκα το μοντέλο της Samsung με τον συνδυασμό και θέλω κάτι διαφορετικό.

Το ιδανικό βέβαια θα ταν η πλήρης απουσία πλήκτρων όπως στο Ν9, αλλά εκεί είναι θέμα λειτουργικού και όχι κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

On screen. Αν και με capacitive στο nexus s, τα on screen είναι το μέλλον. Με τα φυσικα/capacitive δεν μπορείς να κανεις τίποτα. Στα on screen τα αλλάζεις σειρα, τα εξαφανιζεις, τα αλλαζεις εμφάνιση και γενικώς τα παραμετροποιεις όπως θες. Αυτό δεν είναι και ενα απο τα ατού του android; Η παραμετροποίηση; Φαντασου τώρα εγώ απο nexus s με το back button τέρμα αριστερα , να πάω σε s3 με το back button τέρμα δεξια. Θα νευριαζω κάθε φορά που το παταω (αλήθεια, τι μανία αυτή η Samsung να βάζει τα κουμπιά ανάποδα; τα περισσότερα κινητά έχουν το back αριστερά). On screen και παλι on screen. Και τα κανεις ο,τι θες.
Link to comment
Share on other sites

Συνδυασμος psysical και capasitive. Τα on screen συνηθως "κλεβουν" χωρο απο την οθονη.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω φυσικα πληκτρα ( και τα 3 ) γιατι δεν πατιουνται κατα λαθος , χριαζονται μια σχετικη πιεση ενω στα on screen τα παταω ( με απλο αγγιγμα ) κατα λαθος και μετα ψαχνω στο ιστορικο για να επανελθω.
Link to comment
Share on other sites

1 home button,2 capacitive όπως της samy είναι κ για εμένα ιδανικό,χωρίς όμως τους περιορισμούς χρήσης που έχουν τώρα τα capacitive με το S Pen.
me > you
Link to comment
Share on other sites

πλήκτρα που όταν τα χρειάζεσαι να εμφανίζονται μετά να εξαφανίζονται την οθόνη την έχω πληρώσει γιατί να μην την έχω ολόκληρη;

Η συσκευές δεν χρειάζονται φυσικά πλήκτρα εκτός από το "power" αν και αυτό δεν είναι απαραίτητο θα μπορούσαμε να πιέζουμε ένα εικονικό στο πλάι άρα είμαι σε on screen αναδυοεξαφανιζόμενα όπως είδαμε ότι θα έρθει το "Ubuntu" που τα εξαφανίζει όλα

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

On screen γιατί δεν φθείρονται, δεν χρειάζονται έξτρα φωτισμό και μπορείς να αλλάξεις τη λειτουργία και την εμφάνισή τους (ακόμα και widgets μπορείς να βάλεις στη μπάρα με τα κουμπιά) ;)

 

+1 Ακριβώς ότι λέει εδώ ο φίλος.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Καθολου κουμπια δεν θελω,αλα Ν9:happy:,αντε μωρη Nokia αξιοποιησε τιποτα απο το meego harmatan στα Lumia μην σε παρει και σε σηκωσει:mad::ninja:

Επρεπε να υπαρχει επιλογη ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΟΥΜΠΙΑ για αυτο και δεν ψηφιζω τιποτα απολυτος.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...