Jump to content

Optimus 4X : Οδηγός φλασαρίσματος Stock ROM


Leolipop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνέταξα αυτό τον οδηγό σε Desktop υπολογιστή που τρέχει Windows 7 64bit αγγλικά. Οι εικόνες είναι με αγγλικές εντολές αλλά στο κείμενο αναφέρω (όσο καλά θυμάμαι) τις αντίστοιχες ελληνικές.

 

1)Απο εδω κατεβαζετε το firmware και συγκεκριμενα την V20Α Euro Open.

2)Τους USB Drivers απο εδω

3)Κατεβάζετε τα απαραίτητα προγραμματα από εδω

 

Έχοντας αποσυμπιέσει το αρχείο που κατεβάσατε έχετε αυτά τα περιεχόμενα.

Αυτά που έχω αριθμήσει είναι που θα χρειαστούν παρακάτω.

Αρχικά κάνουμε εγκατάσταση το "msxml".

http://i1287.photobucket.com/albums/a638/Leolipop/Myphone%20Guides/1_zpsa4f192f4.jpg

 

Κάνουμε restart τα windows

 

Επομενη κινηση ειναι να φερουμε τη συσκευη σε λειτουργια αναβαθμισης.Απενεργοποιουμε εντελως τη συσκευη αφαιρουμε την μπαταρια για μισο λεπτο , την επανατοποθετουμε και κρατωντας πατημενο το πληκτρο που χαμηλωνει τον ηχο και χωρις να το αφησουμε, συνδεουμε το καλωδιο usb μεχρι να αναψει ωστε να βλεπουμε αυτο , απο εκει και μετα αφηνουμε το πληκτρο.Aν ο υπολογιστης δεν αναγνωριζει το τηλεφωνο κατα τη συνδεση , αφαιρεστε εντελως την μπαταρια και καντε την συνδεση χωρις αυτην , αν εντοπιστει η συσκευη , ετσι οπως το εχετε συνδεδεμενο , επανατοποθετητε την μπαταρια.

http://i1287.photobucket.com/albums/a638/Leolipop/Myphone%20Guides/5_zpse57630cc.jpg

 

Αμέσως μετά ο υπολογιστής θα κάνει αναζήτηση για drivers των συσκευών που εντόπισε. Για να μην περιμένετε, κάντε παράλειψη αναζήτησης οδηγών απο το windows update μιας και βρίσκονται μέσα στον υπολογιστή.

 

Σύντομα θα τελειώσει η αναζήτηση και θα είναι εντάξει όλες οι συσκευές που θα έχουν βρεθεί.

 

Επόμενο βήμα είναι να πάμε στις συσκευές του υπολογιστή μας.

Κάνουμε δεξί κλικ στον υπολογιστή μας και επιλέγουμε την τελευταία επιλογή "ιδιότητες" .

Επιλέγουμε "διαχείριση συσκευών"

Πάμε στον κατάλογο Modems όπου θα βλέπουμε το LGE Mobile USB Modem. Κάνουμε δεξί κλικ πάνω του και επιλέγουμε απενεργοποίηση.

Θα φανεί μετά διπλά στο εικονιδιάκι ένα μικρό βελάκι που δείχνει κάτω αν γίνει σωστά.

http://i1287.photobucket.com/albums/a638/Leolipop/Myphone%20Guides/dev_zps768d761e.jpg

Κλείνουμε όλα αυτά τα παράθυρα.

 

Ανοίγουμε σαν διαχειριστής το "1" όπως φαίνεται και πιο πάνω , το KDW_FW_UPG .

Σε περίπτωση που δεν σας εμφανίζεται με δεξί κλικ η επιλογή ανοίγματος ως διαχειριστής, τρέξτε το κανονικά με διπλό κλικ.

Όταν ανοίξει το παράθυρο του προγράμματος , τρέχουμε από τον αποσυμπιεσμένο φάκελο και το "2" , σαν διαχειριστές επίσης.

Αυτό θα βγάλει ένα εικονίδιο στο χώρο ειδοποιήσεων του υπολογιστή , δίπλα στο ρολόι.

με ένα αριστερό κλικ πάνω του θα εμφανίσει το "on" .

http://i1287.photobucket.com/albums/a638/Leolipop/Myphone%20Guides/12_zps0799ce11.jpg

Αν έχετε ομαδοποιημένα και κρυμμένα τα εικονίδια της μπάρας κατάστασης τότε θα πρέπει να το αναζητήσετε με τα υπόλοιπα. Εγώ έχω να τα εμφανίζει όλα.

 

Πάμε στο "Software Update (KDZ)" και πάμε ανοίξουμε την rom που κατεβάσαμε νωρίτερα.Θα μας ανοιξει ενα πλαισιο διαλογου που πρεπει να εντοπισουμε που βρισκεται η rom που κατεβασαμε στην αρχη.Την επιλεγουμε και παταμε open. (Τοτε ηταν η V10H , πλεον V20A...για την ωρα ) Θα μας φέρει πίσω στο πρόγραμμα όπου πατάμε το πλήκτρο που λέει " Launch Software Update ".

http://i1287.photobucket.com/albums/a638/Leolipop/Myphone%20Guides/13_zps30a8d977.jpg

 

Το πρόγραμμα θα φανεί σαν να κόλλησε για λίγο μέχρι να αποσυμπιέσει το αρχείο της ROM.

Μόλις τελειώσει θα βγάλει στο πλαίσιο από κάτω διάφορα, ΟΧΙ σαν αυτά στην παραπάνω εικόνα διότι δεν έχω συνδέσει το κινητό και δεν έχω όρεξη να το ξαναφλασάρω για χάρη σας :p

 

Αν όλα έχουν πάει καλά θα αρχίζουν να κατεβαίνουν γραμμές εκεί με κάποια αρίθμηση μεχρι να φτασει στο "0" και μετα το τηλέφωνο θα ανοίξει μόνο του.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=34708&d=1375386622

Κλείνουμε τα προγράμματα που τυχόν έχουμε ανοιχτά και........ΤΕΛΟΣ !!

 

Το τηλέφωνο θα είναι σαν να βγήκε μόλις από το κουτί με την stock rom , recovery.Το τηλεφωνο θα ενημερωσει ΜΟΝΟ το λογισμικο θα χαθουν μονο καποια Mods που ισως εχετε , τα αρχεια σας και εφαρμογες που ειχατε μεσα , δεν χανονται.

Σε περιπτωση που γυρνατε σε V20A απο V20B , πριν ή μετα την διαδικασια αυτη , να κανετε επαναφορα ρυθμισεων(θα χαθουν τα παντα) γιατι αν δεν το κανετε με το που εκκινησει η συσκευη θα πεταει συνεχεια FCs (Force Close)

Ακολουθήστε την μέθοδο αυτή για να επανέλθετε σε συνθήκες εγγύησης ή αν για κάποιο λόγο κατι δεν δουλεύει καλά.

 

Μετα απο αναφορες ,η μεθοδος λειτουργει σε windows 7 και 8 .

 

Αν έχω ξεχάσει κάτι η δεν πάει κάτι καλά όπως θα έπρεπε επικοινωνήστε μαζί μου.

 

Καλή τύχη !

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα μπράβο κι απο μένα!

Να ρωτήσω, εγώ που έχω drivers περασμένους για το 2x και το lg mobile Support Tool, πάω κατευθείαν στην διαχείριση συσκευών και απενεργοποιώ το lg modem?

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν έχουν τον ίδιο οδηγό και αναγνωρίσει την συσκευή σου...έστω. Εγώ δε θα το ρισκάρα.
Link to comment
Share on other sites

Το Β2Cappsetup είναι το ίδιο που πέρασα κι εγώ για το 2x - Drivers έχω περάσει τους "LGUnitedMobileDriver S4981MAN38AP22 ML WHQL Ver 3.8.1"

Μπορώ να το ξαναπεράσω αλλά πρέπει να κάνω οπωσδήποτε λογαριασμό στο 4shared.com? δεν με αφήνει αλλιώς να κατεβάσω το kdz update!!!

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Προσθετω το εξης : H oλη διαδικασια γινεται χωρις να βγει καθολου η μπαταρια. Αν σε μερικους κατα την εισαγωγη του τηλεφωνου σε update mode , δεν του βγαζει ο υπολογιστης το LG USB Modem , τοτε βγαζει την μπαταρια εντελως και βαζει το τηλ σε update mode χωρις αυτην , σχεδον παντα τοτε εμφανιζεται το LG USB Modem οποτε αμεσως μετα ενω ειναι συνδεδεμενο το τηλεφωνο σε update mode απλα βαζουμε την μπαταρια πανω και προχωραμε τη διαδικασια.

Αν και παλι δεν σας βρισκει το LG USB Modem , καντε μια επανεκκινηση , συνεβη σε εμενα και μετα ηταν ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
O οδηγος ενημερωθηκε με πιο απλουστευμενη διαδικασια ληψης της rom και drivers (κατα τη γνωμη μου)
Link to comment
Share on other sites

Άψογος οδηγός με όλες τις απαραίτητες διευκρινήσεις :)

 

Τον έχω χρησιμοποιήσει 4 φορές όλες με επιτυχία σε 3 διαφορετικούς υπολογιστές που είχαν είτε Windows 7 είτε 8.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στο τελους του πρωτου ποστ , προσεθεσα τον στοκ κερνελ ωστε να τον φλασαρετε μεσω cwm και να μην μπαινετε στην διαδικασια ολικης επαναφορας του λογισμικου.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου ! Όλα πήγαν καλώς :)

 

Να και μια εικόνα μόλις τελείωσε η διαδικασία ,αν θές να τη προσθέσεις ;)

Edited by CHIEF
:superman:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστω φιλε για την εικονα, την εβαλα. Επισης αλλαξα και τα λινκς μιας και εκλεισε η σελιδα που τα ειχε πριν.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
θα ηθελα καποις να μου πη πια εφαρμογη θα κατεβασω για να αφξησω τον επεξεργαστη απο 1.5 σε παραπανο κε αν θα βλαψη αυτο το κινητο μου το p 880
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ευκολος δοκιμασμενος τροπος για unroot..Κατεβαστε αυτο:http://bestapkandroid.blogspot.gr/2013/07/universal-unroot-110.html

και απλα ακολουθηστε τις οδηγιες.Με ενα κλικ και μια επανεκκινηση αν θυμαμαι καλα εκανε την δουλιτσα του και ετοιμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προσπαθησα αρκετες φορες να περασω τη V20B απο τη V10H που εχω στο 4Χ αλλα δεν μπορει με τιποτα ο υπολογιστης μου να αναγνωρισει το τηλεφωνο. Δηλ. κανοντας απειρες φορες τα βηματα που επεξηγει ο Leolipop:

" Απενεργοποιουμε εντελως τη συσκευη αφαιρουμε την μπαταρια για μισο λεπτο , την επανατοποθετουμε και κρατωντας πατημενο το πληκτρο που χαμηλωνει τον ηχο και χωρις να το αφησουμε, συνδεουμε το καλωδιο usb μεχρι να αναψει ωστε να βλεπουμε αυτο , απο εκει και μετα αφηνουμε το πληκτρο.Aν ο υπολογιστης δεν αναγνωριζει το τηλεφωνο κατα τη συνδεση , αφαιρεστε εντελως την μπαταρια και καντε την συνδεση χωρις αυτην , αν εντοπιστει η συσκευη , ετσι οπως το εχετε συνδεδεμενο , επανατοποθετητε την μπαταρια" δεν αναγνωριζει το πι σι μου το τηλ.

Εχω Win 8 αλλα απ οτι διαβασα λειτουργουνε και σ αυτα.

Παρακαλω για τη βοηθεια σας

 

Προσπαθησα αρκετες φορες να περασω τη V20B απο τη V10H που εχω στο 4Χ αλλα δεν μπορει με τιποτα ο υπολογιστης μου να αναγνωρισει το τηλεφωνο. Δηλ. κανοντας απειρες φορες τα βηματα που επεξηγει ο Leolipop:

" Απενεργοποιουμε εντελως τη συσκευη αφαιρουμε την μπαταρια για μισο λεπτο , την επανατοποθετουμε και κρατωντας πατημενο το πληκτρο που χαμηλωνει τον ηχο και χωρις να το αφησουμε, συνδεουμε το καλωδιο usb μεχρι να αναψει ωστε να βλεπουμε αυτο , απο εκει και μετα αφηνουμε το πληκτρο.Aν ο υπολογιστης δεν αναγνωριζει το τηλεφωνο κατα τη συνδεση , αφαιρεστε εντελως την μπαταρια και καντε την συνδεση χωρις αυτην , αν εντοπιστει η συσκευη , ετσι οπως το εχετε συνδεδεμενο , επανατοποθετητε την μπαταρια" δεν αναγνωριζει το πι σι μου το τηλ.

Εχω Win 8 αλλα απ οτι διαβασα λειτουργουνε και σ αυτα.

Παρακαλω για τη βοηθεια σας

 

Τελικα καταφερα να το τρεξω σ ενα λαπτοπ με win 7 , μου εβγαλε ομως το εξης σφαλμα και διεκοπει η αναβαθμιση:

22:29:22 : Launching SW update

22:29:22 : Unpacking KDZ

22:29:23 : KDZ file extraced

22:29:24 : Files were extracted.

22:29:24 : LGMobileDL Load.

22:29:24 : Port = -1

22:29:24 : Connecting to phone

22:29:37 : Check Phone mode = 2

22:29:37 : Phone type check.......

22:29:37 : LGMobileDL.DLL Loading....

22:29:37 : _SetAuthMark Fail

22:29:37 : _SetAuthMark Ok : wAuthMark(65535)

22:29:37 : _DetachDLL Call

22:29:37 : _DetachDLL Call End

22:29:37 : Param : Path = C:\ProgramData\LGMOBILEAX\Phone\DZ_GT540AT-00-V20b-BAL-XXX-SEP-13-2010.dz

22:29:37 : Param : moduleDir =

22:29:37 : Param : waitTime = 33000

22:29:37 : Param : UsbHighSpeed = 0

22:29:37 : Param : PhoneMode = 2

22:29:37 : Param : BinVersion = V20B_00

22:29:37 : Param : AuthMark = 65535

22:29:37 : Call fn_StartUpgrade

22:29:43 : 3GQCT : wParam = 100, lParam = 5001

22:29:43 : Step : Upgrade Error error code = 5001

22:29:43 : ResetStartInfo() Call

22:29:43 : _DetachDLL Call

22:29:43 : _DetachDLL Call End

22:29:43 : FreeLibrary Call

22:29:43 : FreeLibrary Call End

22:29:43 : ResetStartInfo() Call End

22:29:44 : ===FINISHED===

 

http://img36.imageshack.us/img36/4058/4tu0.jpg

 

 

Παρακαλω για οποια βοηθεια σας!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταφερα να το τρεξω σ ενα λαπτοπ με win 7 , μου εβγαλε ομως το εξης σφαλμα και διεκοπει η αναβαθμιση:

22:29:22 : Launching SW update

22:29:22 : Unpacking KDZ

22:29:23 : KDZ file extraced

22:29:24 : Files were extracted.

22:29:24 : LGMobileDL Load.

22:29:24 : Port = -1

22:29:24 : Connecting to phone

22:29:37 : Check Phone mode = 2

22:29:37 : Phone type check.......

22:29:37 : LGMobileDL.DLL Loading....

22:29:37 : _SetAuthMark Fail

22:29:37 : _SetAuthMark Ok : wAuthMark(65535)

22:29:37 : _DetachDLL Call

22:29:37 : _DetachDLL Call End

22:29:37 : Param : Path = C:\ProgramData\LGMOBILEAX\Phone\DZ_GT540AT-00-V20b-BAL-XXX-SEP-13-2010.dz

22:29:37 : Param : moduleDir =

22:29:37 : Param : waitTime = 33000

22:29:37 : Param : UsbHighSpeed = 0

22:29:37 : Param : PhoneMode = 2

22:29:37 : Param : BinVersion = V20B_00

22:29:37 : Param : AuthMark = 65535

22:29:37 : Call fn_StartUpgrade

22:29:43 : 3GQCT : wParam = 100, lParam = 5001

22:29:43 : Step : Upgrade Error error code = 5001

22:29:43 : ResetStartInfo() Call

22:29:43 : _DetachDLL Call

22:29:43 : _DetachDLL Call End

22:29:43 : FreeLibrary Call

22:29:43 : FreeLibrary Call End

22:29:43 : ResetStartInfo() Call End

22:29:44 : ===FINISHED===

 

http://img36.imageshack.us/img36/4058/4tu0.jpg

 

 

Παρακαλω για οποια βοηθεια σας!

Εκεί που λέει path στη διαδρομή που αποσυμπιέζει την ρομ λέει κάτι για GT 540...το τηλ που έχεις είναι Ρ880.Έχεις κατεβάσει λάθος ρομ, για άλλο τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε leo, δεν ξερω πως και γιατι αλλα καθε φορα που προσπαθω να ανοιξω το link για το firmware μου βγαζει access denied, οτι δεν εχω δικαιοματα για να μπω σε αυτον τον server. Ξερεις μιπως τι μπορει να ειναι και τι θα μπορουσα να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που λέει path στη διαδρομή που αποσυμπιέζει την ρομ λέει κάτι για GT 540...το τηλ που έχεις είναι Ρ880.Έχεις κατεβάσει λάθος ρομ, για άλλο τηλ.

 

Επειδη το λινκ για τη ρομ που εχεις ποσταρει δεν μου ανοιγει εψαξα και βρηκα αυτη που οπως και αναφερεις ειναι λαθος.

Μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις ενα λινκ οπου μπορω να κατεβασω τη σωστη ρομ;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=15 από εδώ την κατεβάζεις αν δεν δουλεύει η Ευρωπαϊκή τους δοκίμασε καποια άλλη
Link to comment
Share on other sites

http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=15 από εδώ την κατεβάζεις αν δεν δουλεύει η Ευρωπαϊκή τους δοκίμασε καποια άλλη

 

Δυστυχως η ευρωπαικη δεν δουλευει. Ποια αλλη προτεινεις να κατεβασω; δεν ειμαι σχετικος και φοβαμαι μη κανω καποιο λαθος......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...