Jump to content

Φωτογραφίες & βίντεο από Nokia Lumia συσκευές


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[ATTACH]56907[/ATTACH]

 

με lumia 925 σε παλιο στρατοπεδο που εχει ερημωσει πλεον...

 

[ATTACH]56908[/ATTACH]

 

lumia 925 λιμνη κερκινης

 

[ATTACH]56909[/ATTACH]

 

lumia 925 περιοχη αγ. ιωαννης σερρες

 

[ATTACH]56910[/ATTACH]

 

lumia 925 ροκαδικο θεσσαλονικη

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Alex_tz
Συνεχομενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

[ATTACH]56907[/ATTACH]

 

με lumia 925 σε παλιο στρατοπεδο που εχει ερημωσει πλεον...

 

[ATTACH]56908[/ATTACH]

 

lumia 925 λιμνη κερκινης

 

[ATTACH]56909[/ATTACH]

 

lumia 925 περιοχη αγ. ιωαννης σερρες

 

[ATTACH]56910[/ATTACH]

 

lumia 925 ροκαδικο θεσσαλονικη

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

 

Αν εξαιρέσεις τις νυχτερινές οι υπόλοιπες είναι πολύ καλές για το κινητάκι μας.

Link to comment
Share on other sites

Όλες με rich capture στο auto! Εκτός της τελευταίας..

 

WP_20150215_01_07_05_Rich Ο κολοκοτρώνης σε παρτίδα σκάκι!

 

WP_20150212_20_17_34_Rich Αρχαίο θέατρο λάρισας

 

WP_20150207_12_45_11_Rich Θέα απο την βεράντα του σπιτιού μου...

 

WP_20150204_05_13_44_Raw Αυτή είναι η επεξεργασμένη με την oneshot !

Link to comment
Share on other sites

Και ένα βίντεο 4k με ρύθμιση φίλτρο μπάσου 200hz. Βέβαια είναι δύσκολη λήψη με τόσα φώτα που χτυπάν τον φακό συνέχεια...

 

https://www.youtube.com/watch?v=EVZ4ayvBsBI

Link to comment
Share on other sites

Και ένα βίντεο 4k με ρύθμιση φίλτρο μπάσου 200hz. Βέβαια είναι δύσκολη λήψη με τόσα φώτα που χτυπάν τον φακό συνέχεια...

 

https://www.youtube.com/watch?v=EVZ4ayvBsBI

 

720p μου βγάζει ως μέγιστη ανάλυση στο youtube.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλό το βιντεάκι ειδικά με τέτοιο φωτισμό αλλα τα 4κ πιάνουν πάρα πολύ χώρο, ασε που για να τα δεις χωρίς κοψίματα θέλεις πανω απο 15mbit συνδεση.
Link to comment
Share on other sites

720p μου βγάζει ως μέγιστη ανάλυση στο youtube.

Έχει θέμα από χθες το ΥΤ, ακόμη κι αυτά που υποτίθεται ότι έχουν 1080 ή παραπάνω, δίνει επιλογή μόνο για μέχρι 720.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι full hd σμαρτ τηλεορασεις παιζουν την μεγιστη αναλυση που τραβαει βιντεο το 930?γιατι χτες εβγαλα την κορη μου και η τηλ μου ελεγε μη υποστηριζομενο αρχειο.υπαρχει τροπος?αν οχι τοτε δεν υπαρχει λογος να τραβαω παραπανω απο 1080 σωστα?επισης εβαλα να τραβαει ηχο surround και στην τηλ δεν ακουγοταν τιποτα(με 1080 τωρα)γιατι????ειχα εντυπωση οτι πηρα καλη τηλεοραση( lg 42lm640s)
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το,streaming μέσω play to ..4κ και να,το παίξει,θα βλέπεις,fullhd δλδ 1080p....τώρα για τον ήχο δεν,ξέρω....
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το,streaming μέσω play to ..4κ και να,το παίξει,θα βλέπεις,fullhd δλδ 1080p....τώρα για τον ήχο δεν,ξέρω....

 

me to play to το εκανα και δεν επαιζε

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι full hd σμαρτ τηλεορασεις παιζουν την μεγιστη αναλυση που τραβαει βιντεο το 930?γιατι χτες εβγαλα την κορη μου και η τηλ μου ελεγε μη υποστηριζομενο αρχειο.υπαρχει τροπος?αν οχι τοτε δεν υπαρχει λογος να τραβαω παραπανω απο 1080 σωστα?επισης εβαλα να τραβαει ηχο surround και στην τηλ δεν ακουγοταν τιποτα(με 1080 τωρα)γιατι????ειχα εντυπωση οτι πηρα καλη τηλεοραση( lg 42lm640s)

Για να δείξει το video σε 4k πρέπει να έχεις και τηλεόραση 4K τον ήχο saround δεν το παίζει η τηλεόραση γιατί δεν έχει τον αποκωδικοποιητή τον συγκεκριμένο που χρησιμοποιεί το κινητό για το surround.

Oύτε η δίκια μου η samsoung 55d8000 τον παίζει ούτε και ένας media player wd

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί ακόμα δεν το κατάλαβα.βγαζω μια φωτο έχοντας επιλέξει 5&19 και μετά που οαω να δω τις φωτο η μια είναι 1,5mb και η άλλη 4,7mb.

 

Μετά βάζω επιλογή 5&19dng και τραβάω μια φωτο.η μικρή είναι 1,6 αλλά η μεγάλη εδώ είναι 24 Mb.άρα με dng βγάζουμε πιο μεγάλης ανάλυσης φωτο?γιατί να μην επιλέξουμε αυτήν την επιλογή?δεν μπορούμε να τις βλέπουμε παντού?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί ακόμα δεν το κατάλαβα.βγαζω μια φωτο έχοντας επιλέξει 5&19 και μετά που οαω να δω τις φωτο η μια είναι 1,5mb και η άλλη 4,7mb.

 

Μετά βάζω επιλογή 5&19dng και τραβάω μια φωτο.η μικρή είναι 1,6 αλλά η μεγάλη εδώ είναι 24 Mb.άρα με dng βγάζουμε πιο μεγάλης ανάλυσης φωτο?γιατί να μην επιλέξουμε αυτήν την επιλογή?δεν μπορούμε να τις βλέπουμε παντού?

 

dng ειναι ακατεργαστο αρχειο, οπως βγαινει απο την καμερα.Θελει επεξεργασια σε Pc

Link to comment
Share on other sites

dng ειναι ακατεργαστο αρχειο, οπως βγαινει απο την καμερα.Θελει επεξεργασια σε Pc

 

κωστα περασα ενα dng codec και το βλεπω στον υπολογιστη.το θεμα ειναι οτι κολλαει ο windows photo viewer.υπαρχει καλυτερο προγραμμα απο αυτο των windows να κατεβασω?τελικα ναι ειναι ακατεργαστο αλλα ανωτερο σε ποιοτητα?τι να επιλεξω?απο τη στιγμη που μπορω και το βλεπω που ειναι το προβλημα?ρωταω γιατι βλεπω το μεγεθος τους διαφερει πολυ...

Link to comment
Share on other sites

κωστα περασα ενα dng codec και το βλεπω στον υπολογιστη.το θεμα ειναι οτι κολλαει ο windows photo viewer.υπαρχει καλυτερο προγραμμα απο αυτο των windows να κατεβασω?τελικα ναι ειναι ακατεργαστο αλλα ανωτερο σε ποιοτητα?τι να επιλεξω?απο τη στιγμη που μπορω και το βλεπω που ειναι το προβλημα?ρωταω γιατι βλεπω το μεγεθος τους διαφερει πολυ...

 

ναι αφου υποστει την καταλληλη επεξεργασια...ειναι ανωτερο σε ποιοτητα.

Εγω αυτα τα δουλευω με το Lightroom

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν ξέρεις τι είναι το raw απλά γεμίζεις τον σκληρό σου με άχρηστη πληροφορία...Δεν το λέω ειρωνικά..λοιπόν...raw είναι ασυμπίεστη πληροφορία...οτι βλέπει ο αισθητήρας...ειναι αναγκαίο σε αυτούς που ξέρουν τι θέλουν από μια φωτογραφία και έχουν άπλετη πληροφορία για να παίξουν...ειναι αναγκαστική η χρήση υπολογιστή...όταν τελειώσεις την επεξεργασία θα πάρεις ένα αρχείο αρκετά μικρότερο σε όγκο...

Αν τώρα επιλέξεις jpeg το τελευταίο κομμάτι το αναλαμβανεινο επεξεργαστής του κινητού,ταμπλετ,φωτογραφικής....στων ουσία έχεις αυτόματες ρυθμίσεις και παίρνεις με την μια το τελικό αποτέλεσμα...επηρεάζεται από τις ρυθμίσεις που έχεις πριν την λήψη στην φωτογραφική σου..φωτεινότητα ,contrast,sharpness ,wb και τα λοιπά...

Βέβαια στα μάτια ενός που δεν γνωρίζει το raw είναι υποδεέστερο του jpeg μιας και δεν έχει επεξεργασια,άρα θολο,ξεθωριασμένα χρήματα και ατονο

Edited by ktlk
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή και γω τελευταία θέλω να το γυρίσω στο να τραβάω σε RAW, πιστεύεται ότι πρέπει να είναι μόνιμα ενεργοποιημένη η επιλογή? ή μόνο όταν τραβάμε κάτι πολύ συγκεκριμένο τοπία και πορτρέτα, ένα παράδειγμα ποσό μπορούμε να κερδίσουμε με σωστή επεξεργασία μπορεί να δώσει κάποιος? Παράδειγμα τραβηγμένο με το 1020 όμως με επεξεργασία ας πούμε στο Lightroom.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

κωστα περασα ενα dng codec και το βλεπω στον υπολογιστη.το θεμα ειναι οτι κολλαει ο windows photo viewer.υπαρχει καλυτερο προγραμμα απο αυτο των windows να κατεβασω?τελικα ναι ειναι ακατεργαστο αλλα ανωτερο σε ποιοτητα?τι να επιλεξω?απο τη στιγμη που μπορω και το βλεπω που ειναι το προβλημα?ρωταω γιατι βλεπω το μεγεθος τους διαφερει πολυ...

 

1.jpeg 5mp....

2.raw 19mp

 

16633338031_19556930b3_c.jpg

16634312625_1991d152cf_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

1.jpeg 5mp....

2.raw 19mp

 

16633338031_19556930b3_c.jpg

16634312625_1991d152cf_c.jpg

 

Την διαφορά την βλέπει και τυφλός.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργασμένη είναι η δεύτερη?

 

Φαίνεται ότι έχει περαστεί από το Lightroom.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...