Jump to content

Optimus 4X : Οδηγός για Root


Leolipop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Leolipop, Help!!!

 

Ακολούθησα τον οδηγό σου για το root όμως το κινητό κόλλησε όταν το επανεκκίνησα (μετά το τρέξιμο της εφαρμογής apk). Κολλάει τελείως, όχι για λίγο. Το θέμα είναι ότι κολλάει πριν καν βάλω το pin οπότε τώρα είμαι χωρίς κινητό...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να υποθέσω ότι έχεις ics ; Αν έχεις κάνει την διαδικασία όπως ακριβώς τα λέω τότε δεν έχει κολλήσει το κινητό απλά σέρνεται και θέλει να δοκιμάσεις πολλές φορές να πατήσεις το κάθε νούμερο για να το πιάσει.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Leo ευχαριστουμε για την βοηθεια σου. Αν μετα επιθυμω να γινει το τηλεφωνο Unroot υπαρχει τροπος? Με hard reset?
Link to comment
Share on other sites

O σιγουρος τροπος ειναι ξαναπερασμα την ρομ απο πανω.

 

Αλλσ πρεπει να βρω την μαμα ρομ σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Για ολα εχουμε προνοησει . http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357042

 

Ημουν σιγουρος! Σε ευχαριστω πολυ για ολα φοβερος ο οδηγος σου :)

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω οτι ο οδηγος για την JB δουλευει άψογα!

[είναι λίγο ψαρωτικό το διαβάστε τα κιτρινα γραμματα αλλα ευτυχως το ΒΑΤ στα κάνει αυτόματα όλα σε λίγα δευτερόλεπτα :lol: )

 

ευχαριστω :)

:superman:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε ευχαριστούμε Leolipop να είσαι καλά...Μπράβο για την δουλειά σου...

Μια ερώτηση, είναι καλύτερα μαζί με ροοτ του τηλεφώνου να ξεκλειδωθεί και ο bootloader?

Είναι χρήσιμο και αξίζει...?

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Eιναι κατι εντελως ανεξαρτητο το 1 απο το αλλο. Με το ρουτ κανεις οτι θες στην ρομ που εχεις με τις αναλογες εφαρμογες .

Με ξεκλειδωμα bootloader αλλαζεις τα παντα στο λογισμικο του τηλεφωνου .

 

Οι περισσοτεροι νομιζω μενουν με root , οσων βραζει το αιμα , ξεκλειδωνουν και δοκιμαζουν οτι κυκλοφορει στην κοινοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι κατι εντελως ανεξαρτητο το 1 απο το αλλο. Με το ρουτ κανεις οτι θες στην ρομ που εχεις με τις αναλογες εφαρμογες .

Με ξεκλειδωμα bootloader αλλαζεις τα παντα στο λογισμικο του τηλεφωνου .

 

Οι περισσοτεροι νομιζω μενουν με root , οσων βραζει το αιμα , ξεκλειδωνουν και δοκιμαζουν οτι κυκλοφορει στην κοινοτητα.

Σε ευχαριστώ Leolipop για τις πληροφορίες σου. Αν όμως ξεκλειδώσεις τον bootloader εννοείται πως χάνεται και η 2 χρονών εγγύηση της συσκευής από την εταιρεία ε...?

Αν τον ξεκλειδώσεις και μετά τον ξανακλειδώσεις, υπάρχει περίπτωση να επανέρθει η εγγύηση της συσκευής ώστε να το δεχτεί η εταιρεία χωρίς κανένα πρόβλημα...?

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κάτι που έχω ακούσει από το σέρβις της εταιρίας .Για να είναι εντός εγγύησης πρέπει να έχει γνήσιο λογισμικό της LG. Το ξεκλείδωμα δεν φαίνεται παντού και προσωπικά πιστεύω πως και έτσι θα είναι δεκτό.Κλειδωμένο ξανά δεν έχει σημασία μιας και δεν φαίνεται κάπου αν έχει ξεκλειδώσει προηγουμένως οπότε φυσικά θα είναι δεκτό 100% .
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κάτι που έχω ακούσει από το σέρβις της εταιρίας .Για να είναι εντός εγγύησης πρέπει να έχει γνήσιο λογισμικό της LG. Το ξεκλείδωμα δεν φαίνεται παντού και προσωπικά πιστεύω πως και έτσι θα είναι δεκτό.Κλειδωμένο ξανά δεν έχει σημασία μιας και δεν φαίνεται κάπου αν έχει ξεκλειδώσει προηγουμένως οπότε φυσικά θα είναι δεκτό 100% .

 

Σε ευχαριστώ και πάλι φίλε Leolipop....

Υπάρχει μήπως κάποιος πιο εύκολος τρόπος ξεκλειδώματος του bootloader εκτός από αυτόν (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4596926#post4596926) που δίνεται στην αρχή του θέματος [Επίσημο] LG Optimus 4X HD (P880) ?

:):D

Edited by telis_pq
Απλά διόρθωση

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω κανω ολες τις ενεργειες, εχω το 4.1.2, αλλα οταν μπαιν στο recovery, και ειδικοτερα στο "update via ADB", δεν μου διαβαζει το λαπτοπ το κινητο σαν εξωτερικο δισκο, αλλα σαν μια cdιερα αδεια, και οταν παταω to root.bat ανοιγει για μισ οδευτερολεπτο ενα παραθυρο κ ξανασβηνει. Τι κανω λαθος???
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρει το κινητό σαν δίσκο αλλά adb interface ,οπότε σε πετάει σημαίνει ότι δεν έχει περάσει ο οδηγός για τη συγκεκριμένη λειτουργία.
Link to comment
Share on other sites

Μα εκτελω ολες τις ενεργειες που λεει ο οδηγος.. Τι πρεπει να κανω για να διορθωθει το σφαλμα? Συγγνωμη αλλα πραγματικα ποτε δεν εχω ξαναασχοληθει με root
Link to comment
Share on other sites

Έχεις φαντάζομαι εγκαταστήσει τους οδηγούς , μπες σε recovery , επέλεξε αυτό που πρέπει και πήγαινε στις συσκευές του υπολογιστή και κανε μια αναζήτηση για νέο υλικό Μήπως δεν το έχει περάσει αυτόματα για κάποιο λόγο.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καπου ειχα δει εφαρμογη που υποτιθεται πως το κανει αυτο αλλα δεν το δοκιμασα ποτε.Παντα φλασαρα για να φυγει.
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα δει εφαρμογη που υποτιθεται πως το κανει αυτο αλλα δεν το δοκιμασα ποτε.Παντα φλασαρα για να φυγει.

 

Δηλαδη πως ? Καποιο guide ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος... Είμαι με ICS αλλά όταν φτάνω στο command prompt όσες φορές και να πατήσω cd δεν αλλάζει... καμιά ιδέα....???

 

EDIT: Το βρήκα δεν πρόσεξα οτι ήθελε να μπω σαν administrator. Ευχαριστώ πολύ!

Edited by Graydath
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από μένα παίδες

 

Προσπαθώ εδώ και πόση ώρα να το rootαρω και ο,τι και να κάνω από όλους τους οδηγούς που παίζουν όταν πάω να τρέξω το SystemBackupTest μου κολλάει την εφαρμογή.

Επίσης, άμα κάνω recovery reset μου κολλάει στην οθόνη "S/W Upgrade..." .... :(

 

Έχω κάνει ακόμα και εργοστασιακές, πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω....

 

Μια βοήθεια κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...