Jump to content

myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;


DJDB
 Κοινοποίηση

myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;  

618 members have voted

  1. 1. myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;

    • Αγοράζω μόνο από καταστήματα
      234
    • Αγοράζω και από αγγελίες και από καταστήματα
      327
    • Αγοράζω μόνο από αγγελίες
      50
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      7


Recommended Posts

Με τις τιμές κάποιων smartphones και tablets να κυμαίνονται σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα, δεν είναι λίγοι οι χρήστες που τα τελευταία χρόνια προτιμούν να αγοράζουν συσκευές από «δεύτερο χέρι», μεταχειρισμένες, τις οποίες κάποιος άλλος χρήστης αποφασίζει να πουλήσει σε ένα πιο προσιτό κόστος, σε σχέση με την τιμή στην οποία είναι διαθέσιμο το εκάστοτε προϊόν στα ράφια των καταστημάτων.

 

Άλλωστε, οι συσκευές αυτές δεν είναι πάντα μεταχειρισμένες, μιας και δεν λείπουν και οι περιπτώσεις πώλησης άθικτων κομματιών, τις οποίες οι πρώην κάτοχοι τους αποφάσισαν να μην χρησιμοποιήσουν και να πουλήσουν σε κάποιον άλλον, βάζοντας για παράδειγμα μια σχετική αγγελία στην ενότητα του Buy & Sell που λειτουργεί εδώ στο myphone.gr.

 

Έτσι λοιπόν, στην καθιερωμένη πια δημοσκόπηση της Παρασκευής, αποφασίσαμε να σας ρωτήσουμε εάν επιλέγετε να αγοράζετε smartphones ή ακόμη και άλλα προϊόντα τεχνολογίας από αγγελίες ή εάν προτιμάτε την «πατροπαράδοτη» μέθοδο των καταστημάτων.

 

Φυσικά, στα σχόλια μπορείτε να μας αναλύσετε περαιτέρω την επιλογή σας!

 

Ο λόγος σε εσάς!

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 164
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει αρκετές αγορές από αγγελίες και δεν έχω μετανιώσει για καμία.

Υπάρχουν τόσοι καμμένοι (είμαι και γω ένας απ αυτούς δεν το λέω κακοπροαίρετα) που αλλάζουν συσκευή πολύ συχνά και επίσης τις προσέχουν σαν τα μάτια τους, οπότε βρίσκεις κινητά σε τέλεια κατάσταση και καλή τιμή.

Παίζει επίσης και το θέμα με τις επιδοτήσεις και βρίσκεις σφραγισμένα (ειδικά iphone) σε τιμή αρκετά χαμηλότερη απ αυτή που θα βρισκες αν πήγαινες σε κατάστημα.

Τέλος να πω ότι το ν αλλάζεις συσκευή μια φορά το χρόνο δεν είναι τόσο ακριβό σπορ όσο φαίνεται, καθώς πουλάς την προηγούμενη η οποία δεν έχει προλάβει να χάσει μεγάλο μέρος της αξίας της (εκτός κι αν είναι ναυαρχίδα της LG :lol:) και δίνεις ένα λογικό ποσό για την επόμενη, ακόμα λογικότερο αν την αγοράσεις απ τις αγγελίες για να επανέλθουμε στο θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω των χάλια οικονομικών μου έχω σταματήσει (δυστυχώς...) τις πολλές αγορές, αλλά όποτε αγοράζω, αγοράζω από κατάστημα... Συνήθως ηλεκτρονικές παραγγελίες.
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς καλοπροαίρετα φίλε Ζήση συνήθως όταν είναι χάλια τα οικονομικά σου στρέφεσαι στις αγγελίες, ενώ όταν είναι ανεβασμένα αγοράζεις από καταστήματα :p Λογικά τις φοβάσαι τις αγγελίες όπως όλοι στην αρχή ε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , εγώ γενικά πιστεύω ότι σε αγγελίες βρήσκεις πολύ καλές συσκευές σε άριστη κατάσταση και σε καλή τιμή πχ έχω πάρει nokia n9 64gb πέρσι μεταχειρισμένο μερικούς μήνες 300 ευρο. Εχω παρει αρκετές φορές από αγγελία και όλα πλην ενος μου βγήκαν άψογα , τώρα για αγορά από μαγαζιά μόνο αν είναι με επιδότηση γιατί είναι πολλά τα λεφτά παιδια 500-600 για μια συσκευή.
3ipnas mesa mou to zwo!!!
Link to comment
Share on other sites

γενικά βρίσκεις καλές ευκαιρίες στις αγγελίες διαφόρων site-forum και μάλιστα συσκευές που είναι ή ήταν απαγορευτική η αγορά τους από το κατάστημα.. ειδικά για συσκευές που έχει φάει κάποιος κόλλημα και θέλει να την αποκτήσει και δεν υπάρχουν πλέον...

 

Το μόνο θέμα που εντοπίζω σε εμένα προσωπικά είναι ότι είναι άλλη φάση να πάρεις μια συσκευή καινούρια και άλλη να την πάρεις μεταχειρισμένη όσο αφορά την κατάστασή της και την αίσθηση που σου αφήνει...

Link to comment
Share on other sites

Αγορές απο καταστήματα μόνο σε περίπτωση εξαιρετικών προσφορών. Αγοράζω κυρίως απο Ebay και αγγελίες (με το ρίσκο που εμπεριέχεται σε τέτοιου είδους αγορές) αλλά προσεκτικά και πληρωμή με αντικαταβολή ή paypal.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε μπορώ να μπω στην ενότητα buy and sell?

 

Πρέπει να σαι χρήστης κάποιο συγκεκριμένο διάστημα και επίσης να χεις από έναν αριθμό ποστ και πάνω απ όσο θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 4 χρόνια, αγοράζω μόνο από αγγελίες, ποτέ από καταστήματα.

Η μόνη εξαίρεση (αν μπορεί κανείς να τη χαρακτηρίσει έτσι), ήταν πέρισυ, που πήρα δώρο συσκευή από κατάστημα Wind, τότε που τα προσέφεραν απλόχερα με ανανεώσεις των 59€.

Προτιμώ επίσης, πάντα την εξ επαφής με τον πωλητή αγορά, προκειμένου να μπορώ να ελέγχω τη λειτουργικότητα της συσκευής.

Μέχρι σήμερα δεν είχα κάποιο απρόοπτο.

Link to comment
Share on other sites

τα κινητα τηλεφωνα ειναι υπερεκτιμημενα και υπερτιμολογιμενα γι αυτο αγοραζομεν μεταχειρισμενα που οι τιμες τους ειναι ποιο φυσιολογικες πχ παιρνεις μια τηλεωραση 40ιντσον 300ευρω και ενα κινητο 3,5'' 350 ευρω δηλ αμα το κινητο ειχε 40'' οθονη ποσο θα κοστιζε?? 7000 ευρω??
Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση από κατάστημα γιατί δεν έχω και την μεγαλύτερη εμπιστοσύνη να περνώ από όπου να ναι ηλεκτρονικές συσκευές. Τώρα όταν με το καλό θα έχω πρόσβαση στο ανάλογο χώρο του forum σίγουρα θα το ξανασκεφτόμουν μιας που δεν θα είναι από όπου να ναι;)
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο μου κινητό το απέκτησα μέσω αγγελίας, το πήρα σε καλή τιμή και ήταν άριστο, σαν καινούριο. Πουλώντας και το προηγούμενο που είχα, πάλι μέσω αγγελίας, εξοικονόμησα αρκετά χρήματα.

Από εκεί που θα έδινα 600 ευρώ, τελικά με την παραπάνω αγοραπωλησία έδωσα 280 ευρώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

αγορά κυρίως από καταστήματα αλλά και από ebay ειδικά μικροπράγματα όπως μεμβράνες και θήκες...συνήθως οι τιμές σε αυτά ειναι ληστρικές στην ελλάδα
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει κ εχω πουλησει καποια κινητα στο site , οπως επισης κ απο μερικα σκρουτζομαγαζα...

κ στις 2 περιπτωσεις ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

αρκει να ξερεις να κανεις σωστες επιλογες...

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν εχω ακομη προσβαση στις αγγελιες αυτου του σιτε, εχω αγορασει και πουλησει αρκετες φορες μεσω αγγελιων σε αλλα παρομοια σιτε... Παντα πριν την αγορα ελεγχος και παλι ελεγχος, και επισης πιστευω πως πρεπει να μπαινει πλαφον στις παραλογες απαιτησεις μερικων πωλητων που εκμεταλλευονται ατομα και καταστασεις υπερκοστολογωντας αυτα που προσπαθουν να πουλησουν

( χαρακτηριστικο παραδειγμα χθες nexus 4 8gb sta 620 euro απο playstore αγγλιας )

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει απο αγγελια με ενα πολυ καλο deal.

Αρκει η συνεννοηση που θα γινει μεταξυ τους να ειναι αξιοπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς καλοπροαίρετα φίλε Ζήση συνήθως όταν είναι χάλια τα οικονομικά σου στρέφεσαι στις αγγελίες, ενώ όταν είναι ανεβασμένα αγοράζεις από καταστήματα :p Λογικά τις φοβάσαι τις αγγελίες όπως όλοι στην αρχή ε?

 

Κάπως έτσι!:p Πρέπει να μου φύγει αυτό το χούι αργά ή γρήγορα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που υπάρχει η δυνατότητα να βρίσκονται συσκευές μέσω των φόρουμ. Που να πλησιάσεις τα καταστήματα; Είναι πανάκριβα! Ειδικά αυτά της κινητής τηλεφωνίας...

Σίγουρα υπάρχει ο κίνδυνος απάτης όμως με σωστη διαπραγμάτευση αποφεύγει κάποιος κάτι τέτοιο.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι!:p Πρέπει να μου φύγει αυτό το χούι αργά ή γρήγορα...:lol:

 

Καλά μη νομίζεις πάντα θα το χεις ένα άγχος παραπάνω όταν παίρνεις μεταχειρισμένο, ότι και να κάνουμε δεν είναι σα να το ανοίγεις εσύ όπως ήδη ειπώθηκε. Αλλά τα λεφτά που γλυτώνεις είναι πραγματικά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως από καταστήματα, για να ξέρω με ποιον έχω να κάνω, εάν τύχει κάτι στραβό (σχετικά με εγγύηση, service κλπ). Από αγγελία, μια φορά ένα SE G900 (όταν πρωτοείχε βγει) και τον τύπο τον έχω επικηρύξει. Είχα τις χειρότερες εντυπώσεις, γιατί βγήκε τελείως ελαττωματικό, το ήξερε, το είχε ήδη πάει μια φορά για επισκευή (μου το είπαν στο service, όταν χρειάστηκε να το ξαναπάω). Αλλά γενικά, εάν είναι μέσα από forum κλπ, είναι καλύτερα νομίζω, από ότι σε έναν άγνωστο από εφημερίδα, site κλπ
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια αγοράζω μονίμως με προπαραγγελία τις συσκευές μου , δεν έχω υπομονή :-)

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Απο αγγελιες και καταστηματα (e-shops μονο).

Για παλαιοτερα μεταχειρισμενα (ας πουμε 6 μηνων και πανω) προτιμω τις αγγελιες.

Για καινουργιες συσκευες οχι. Προτιμω να τις αγοραζω ζελατινατες και να τις χαιρονται μετα απο λιγο οσοι ψωνιζουν απο αγγελιες ελαφρως μεταχειρισμενα :p

Link to comment
Share on other sites

Συνήθιζα να αγοράζω από καταστήματα μόνο κυρίως για να εκμεταλλεύομαι την εγγύησγ. Αλλά πλέον υπάρχουν καταπληκτικές ευκαιρίες σε αγγελίες. σε σημείο που κάποιος μπορεί να γίνει μέχρι και μεταπωλητής και να βγάζει και λεφτά!
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια 7-8 χρονια πλεον αγοραζω μονο απο αγγελιες.Δε μου εχει βγει ποτε κατι σε κακο και ετσι θα συνεχισω να κανω.Οι μονη συσκευη που πηρα καινουργια προ 3ετιας ηταν απο επιδοτηση την οποια πουλησα αμεσως και εκτοτε διαλεγω μονο εκπτωση αντι επιδοτησης.

 

Δευτερο και τριτο χερι , που λεφτα για καταστημα τετοια περιοδο (και παντα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...