Jump to content

ΙΕΚ - Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης


fatsas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνήθως αν έχεις τελειώσει άλλη σχολή ,γράφεσαι στο δεύτερο ή τελευταίο έτος απευθείας ανάλογα τις σπουδες.:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συνήθως αν έχεις τελειώσει άλλη σχολή ,γράφεσαι στο δεύτερο ή τελευταίο έτος απευθείας ανάλογα τις σπουδες.:)

μα στα ΙΕΚ τα εξαμηνα ειναι 4(στις περισσοτερες ειδικοτητες)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μην παίζουμε με τα λόγια με άλλα λόγια :p -Γλιτώνεις κάποια εξάμηνα ανάλογα την κάθε σχολή και σχετικά με κάποιο πτυχίο που ήδη έχεις .
Link to comment
Share on other sites

Μην παίζουμε με τα λόγια με άλλα λόγια :p -Γλιτώνεις κάποια εξάμηνα ανάλογα την κάθε σχολή και σχετικά με κάποιο πτυχίο που ήδη έχεις .

εχω την αισθηση πως για τα δημοσια ιεκ ΔΕΝ ισχυει.

μπορει να κανω λαθος,αλλα δεν δινω μεγαλο ποσοστο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μερικά δημόσια πρίν κανένα έτος ακολουθούσαν την πολιτική των επαγγελματικών σχολών όπου ισχύει το ίδιο ανάλογα.Ανώτερο πτυχίο

ή παρεμφερές,καλύπτει τις βασικές σπουδές,και πας για ειδικότητα .Θα πρέπει να ρωτήσει κανείς αν τηρεί τις προυποθέσεις σε κάθε περίπτωση.

 

Στα ιδιωτικά αφού τα δημόσια το δέχονταν έστω θεωρητικά,υπάρχουν πιό χαλάρα κριτήρια γιατί υπάρχει και το οικονομικό δέλεαρ,και δεν τους νοιάζει αν τελειώσεις.Υπάρχει εξάλλου γενικά πτωτική πορεία στον κλάδο λόγω οικονομικής κρίσης και της εμφάνισης των κολλεγίων,έτσι πολλά γίνονται.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι θα γίνουν σύντομα αλλαγές, λόγω ανεργίας και της πολιτικής περικοπών για την παιδεία λόγω του νέου μνημονίου.:cry:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

τι νοημα εχει αν για παραδειγμα εχεις τελειωσει τει πληροφορικης μετα να πας ιεκ πληροφορικης? δε νομιζω πως κερδιζεις κατι επαγγελματικα.
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ειδικότητες πχ νοσηλευτής ΤΕΙ να θελει να μάθει και περί ακτινολογικών μηχανημάτων (τυχαίο παράδειγμα):)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιρνω τηλ αλλα δεν απαντουν..

 

Ξερει καποιος ποτε γινεται η υποβολη αιτησεων σε δημοσια ΙΕΚ για το ετος 2012-2013 ??

 

Τι προυποθεσεις θελουν ?? Απολυτηριο Γενικου Λυκειου κανει ? Η επιλογη πως γινεται ?

 

Μπορει καποιος να κανει αιτηση σε πολλα ΙΕΚ ταυτοχρονοα για πιο πολλες πιθανοτητες ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντώ μόνο σε αυτά που γνωρίζω.

 

Απολυτηριο Γενικου Λυκειου κανει ? -> Ναι

 

Μπορει καποιος να κανει αιτηση σε πολλα ΙΕΚ ταυτοχρονοα για πιο πολλες πιθανοτητες ? -> Ναι

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντώ μόνο σε αυτά που γνωρίζω.

 

Απολυτηριο Γενικου Λυκειου κανει ? -> Ναι

 

Μπορει καποιος να κανει αιτηση σε πολλα ΙΕΚ ταυτοχρονοα για πιο πολλες πιθανοτητες ? -> Ναι

 

Σε ευχαριστω.Αν ειναι γραμμενος σε ΤΕΙ πρεπει να καναι διαγραφη πρωτα ??? Αν δεν τον εχουν ηδη διαγραψει λογω μη προσελευσης ποτε σε εξετασεις ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευώ πως υπάρχει πρόβλημα ακόμη και εάν έχεις περάσει σε ανώτερο ή ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα.

 

Το θέμα είναι στο ότι εάν επιλέξει κάποιος τον δρόμο των ΙΕΚ, σε εισαγωγικά ''υποβιβάζει'' την δυνατότητα του να έπερνε ένα δυνατότερο πτυχίο.

 

Επίσης όταν κάποιος τελειώνει το ΙΕΚ είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο, δεν παίρνει πτυχίο αλλά μια βεβαίωση που πιστοποιεί πως έχει παρακολουθήσει τις τάδε ώρες και η φοίτηση του κρίνεται επαρκείς.

 

Αυτό που επέχει θέση διπλώματος, αναγνωρισμένου από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση, είναι το έγγραφο που παίρνεις όταν περάσεις επιτυχημένα τις εξετάσεις πιστοποιήσης στις οποίες λαμβάνουν μέρος οι απόφοιτοι των δημοσίων και ιδιωτικών ΙΕΚ.

 

Προς διαχειριστές: αν κρίνετε σωστό μεταφέρετε το παρόν θέμα στο νήμα ΙΕΚ - Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=35334&page=9

για να είναι όλες οι πληροφορίες συγκεντρωμένες σε ένα σημείο.

Edited by plati
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επιστροφη μερους ή και ολοκληρου ποσου διδακτρων σε καποιους

 

 

http://www.voucher-iek-ggdvm.gr/

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

γεια σας είμαι φοιτητρια στο πρωτο ετος στο τμημα κινηματογραφου στο αριστοτελειο πανεπηστημιο ηταν δευτερη επιλογή μου στις πανελλήνιες αυτό που ανέκαθεν ηθελα ηταν η δημοσιογραφια παρατησα το πανεπηστημιο και αποφασησα μετα από αρκετη μελετη να γραφτω στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ!δεν λεω υποσχονται πολλα και λιγα κανουν για τα λεφτα που τους δινεις ομωσ πιστευω ότι αν εισαι προθυμος να μαθεις θα τα καταφερεις να βρεις μια δουλεια μεσα από το ΙΕΚ!η μητερα μου μου λεει συνεχεια για το 10% όμως καμια άλλη σχολη δεν με ενδιαφερει!θα ηθελα παρακαλω πολύ να μου μιλησει για το ΙΕΚ ΑΚΜΗ καποιος αποφοιτος?σας ευχαριστω πολύ για τον χρονο σας! :):)

 

Υ.Σ δεν εχω γραφτει ακομα στο ΙΕΚ

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω τελειώσει ζωική παραγωγή πριν κάποια χρόνια στα τει, και γράφτηκα στα δημοσια ΙΕΚ για τεχνικός γαλακτοπαραγωγής/τυροκομίας. Στη σχολή μου είχα μαθήματα γαλακτοκομίας, (εργαστήριο/θεωρια) υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω μερικά μαθήματα?

επίσης αυτή η πιστοποιηση υπάρχει στην συγκεκριμένη ειδικοτητα η απλά παίρνεις ένα χαρτί σαν βεβαιωση σεμιναριου (ψιλοάχρηστο δηλαδη που δεν σου επιφέρει ούτε μόρια)

 

επίσης αυτή η πρακτική η εξάμηνη, στην ουσία ειναι χωρίς πληρωμή? δηλαδη δουλεύεις 6-8 ώρες για το τίποτα? το ρωτάω γιατί σκοπεύω να δουλεύω φυσικά εκτός ΙΕΚ

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως δε γλιτώνεις, αλλα δεν ειμαι απολύτως σίγουρη.

στην πρακτική ΔΕΝ πληρωνεσαι, (τα εξοδα στον εργοδοτη τα καλύπτει ο οαεδ). Είναι στην διάθεση του εργοδότη σου αν θα σου δίνει κάποιο χαρτζιλίκι.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω τελειώσει ζωική παραγωγή πριν κάποια χρόνια στα τει, και γράφτηκα στα δημοσια ΙΕΚ για τεχνικός γαλακτοπαραγωγής/τυροκομίας. Στη σχολή μου είχα μαθήματα γαλακτοκομίας, (εργαστήριο/θεωρια) υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω μερικά μαθήματα?

επίσης αυτή η πιστοποιηση υπάρχει στην συγκεκριμένη ειδικοτητα η απλά παίρνεις ένα χαρτί σαν βεβαιωση σεμιναριου (ψιλοάχρηστο δηλαδη που δεν σου επιφέρει ούτε μόρια)

 

επίσης αυτή η πρακτική η εξάμηνη, στην ουσία ειναι χωρίς πληρωμή? δηλαδη δουλεύεις 6-8 ώρες για το τίποτα? το ρωτάω γιατί σκοπεύω να δουλεύω φυσικά εκτός ΙΕΚ

 

με βεβαίωση απο το ΤΕΙ κατα πασα πιθανότητα μπορείς να γλιτώσεις τα κοινά μαθήματα. Όπως συνέβη με τα αγγλικά για όσους είχαν πτυχίο profficiency.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

με βεβαίωση απο το ΤΕΙ κατα πασα πιθανότητα μπορείς να γλιτώσεις τα κοινά μαθήματα. Όπως συνέβη με τα αγγλικά για όσους είχαν πτυχίο profficiency.

 

χμμ. πέρσυ πάντως που έκανα ανατομία σε τμήμα ιεκ, παιδί που είχε τελειώσει άλλη σχολή πριν και είχε διδαχθεί "κανονική" ανατομία και οχι τη "short version" των ΙΕΚ, έκανε κανονικά, δε του αναγνωρίστηκε τίποτα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

κάθε ΙΕΚ έχει την δικιά του πολιτική... καλύτερα να μιλήσεις με την γραμματεία.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

μια που σας βρηκα να επαναφέρετε το θέμα, υπάρχει κάποιος με σημειώσεις ρευματολογίας και ορθοπεδικής;

η εστω καποιος που να ξέρει που μπορω να βρω ονλαιν . Κριμα δεν ειναι να καθομαι να βγαζω σημειωσεις;

Εεεε?Ε?ΕΕ?Ε!?!?!

 

Αρχιζει το εξαμηνο στα δημοσια ιεκ(νωρις το θυμηθηκαν ε?). Κατι που σημαίνει πως η υλη θα πρέπει να βγει στο 1/3 του χρόνου.

Βοηθείστε λοιπον καλοί μου συνφορουμιτες με σημειωσεις των μαθηματων που ανεφερα!

(θα ζητουσα και απο αλλα μαθηματα που εχω, αλλα ευτυχως τα εχω ξανακανει στο παρελθον και εχω ετοιμη την υλη)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

έδιωξαν ένα φίλο μου απο κάποιο ιδιωτικό ιεκ ένα μήνα πριν την εξεταστική, ξέρετε αν υπάρχει κάποιο παραθυράκι για να μπορέσει να δώσει κ να πάρει το πτυχίο του; Να ενημερώσω ότι το θέμα ήταν '' προσωπικό'' κ όχι θέμα οικονομικό.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έδιωξαν ένα φίλο μου απο κάποιο ιδιωτικό ιεκ ένα μήνα πριν την εξεταστική, ξέρετε αν υπάρχει κάποιο παραθυράκι για να μπορέσει να δώσει κ να πάρει το πτυχίο του; Να ενημερώσω ότι το θέμα ήταν '' προσωπικό'' κ όχι θέμα οικονομικό.

Ευχαριστώ πολύ!

 

Το "προσωπικό" δε λέει και πολλά

Αν τον έδιωξαν γιατί δεν τον συμπαθούσε κάποιος καθηγητής π.χ. τότε ίσως και να μπορεί να κάνει κάτι ανάλογα με τους κανονισμούς του ΙΕΚ τους οποίους έχει αποδεχτεί όταν έκανε την εγγραφή του.

Αν όμως τον έδιωξαν λόγω απουσιών ή επειδή είχε ανάρμοστη συμπεριφορά στην τάξη, τότε όχι δε μπορεί να κάνει κάτι.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς τις ερωτοαπαντησεις για τις εξής ειδικότητες?

Νοσηλευτική Τραυματιολογία

Νοσηλευτική Χειρουργείου

Νοσηλευτική ΜΕΘ

 

Όποιος έχει κάποια από αυτές τις ειδικότητες θα το εκτιμούσα πάρα πολύ να μου τις στείλει.

Μπορείτε να στείλετε στο e-mail.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεια σας..

Θα ήθελα να πάω σε ΙΕΚ αισθητικής καθώς θελω να ασχοληθώ με το μακιγιάζ... Ειμαι ανάμεσα σε ΙΕΚ Άλφα και Ακμη.. Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλούτσικο ΙΕΚ σχετικό με Πληροφορική ήταν το 'ΙΕΚ ΑΛΙΜΟΥ (ΔΗΜΟΣΙΟ)', Βέβαια πάνε χρόνια από τότε αλλά μπορείς να κάνεις μια Έρευνα. Τώρα σε ότι αφορά τις γνώσεις πράγματι κάποιος που ήδη κατέχει πράγματα περί τα της πληροφορικής δεν πρόκειται να μάθει κάτι, για κάποιον άσχετο είναι καλό από την άποψη ότι θα πάρει κάποιες Βάσεις ώστε αργότερα να το καλλιεργήσει μόνος του. Αν δεν έχεις σκοπό να δώσεις Πιστοποίηση καλύτερα να μην ασχοληθείς καθόλου με ΙΕΚ. Σε θέμα εργασίας ισχύει ότι και σε όλο το Ελληνικό Πεδίο Μόρφωση/Δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι 17 σκέφτομαι να πάω σε ιδιωτικό ΙΕΚ για μακιγιάζ. Πιστεύετε αξιζει? Έχω δει πολλές σχολές όμως δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη. ΙΕΚ ακμι, ιεκ δέλτα.. Και αλλα... έχω ακούσει διάφορα ότι μερικές σχολές περνούν μόνο τα λεφτά και δεν μαθαίνεις τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...